ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

داروی دزیپرامین (دسیپرامین) |‌‌ م

داروی دزیپرامین (دسیپرامین) desipramine با نام تجاری Norpramin یکی از انواع داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای برای درمان استرس و افسردگی است. دزیپرامین با تاثیر بر سیستم اعصاب مرکزی موجب افزایش سطح نوراپی نفرین و سروتونین شده و خلق فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این دارو مانند دیگر داروهای ضد افسردگی دارای فواید و عوارضی است و به همین دلایل مصرف و یا قطع دارو حتما باید با مشورت پزشک صورت بگیرد. در ادامه این مطلب به بررسی نحوه مصرف دارو، عوارض و تداخلات دارویی آن می‌پردازیم. برای اطلاع از سایر داروهای ضد افسردگی کلیک کنید.

تماس با مشاور

موارد مصرف داروی دزیپرامین (دسیپرامین)

داروی دزیپرامین بیشتر برای درمان افسردگی تجویز می‌شود و ۲ تا ۳ هفته طول می‌کشد تا تاثیر داروی دسپیرامین آشکار گردد. مصرف این دارو به صورت قرص 25mg است. دیگر موارد کاربرد این دارو به شرح زیر هستند:

_افسردگی مزمن

_درد مزمن

_کودکان بیش فعال کم توجه

_پرخوری عصبی

_افسردگی ناشی از مصرف الکل و کوکائین (برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه افسردگی کلیک کنید.)

اینفوگرافیک داروی دزیپرامین

اینفوگرافیک داروی دزیپرامین

محدودیت ها و طریقه مصرف داروی دزیپرامین (دسیپرامین)

میزان مصرف دقیق این دارو حتما باید توسط پزشک متخصص تجویز گردد. اما به طور معمول برای بزرگسالان 100 تا 200mg خوراکی در روز بوده و برای سالمندان و نوجوانان 25 تا 100mg خوراکی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نشانه های افسردگی کلیک کنید.

توجه:

_دسیپرامین برای كودكان زیر 12 سال توصیه نمی‌شود.

بهتر است دارو یا به همراه غذا یا پس از غذا مصرف شود.

دارو در دمای اتاق نگهداری شود.

به موارد منع مصرف دارو توجه شود.

در صورت داشتن هر کدام از مشکلات زیر پزشک خود را در جریان قرار داده و حتما طبق دستور پزشک عمل کنید.
1. بیمارانی که هورمون‌های تیروئیدی دریافت می‌کنند
2. افرادی که سابقه تشنج دارند
3. احتباس ادراری
4. بیماری تیروئیدی یا قلبی عروقی
5. بیماران افسرده با افکار خودکشی
6. حساسیت مفرط تنفسی
7. بیماری دوقطبی
8. دیابت قندی
9. بیماری پارکینسون
10. اختلالات کلیه و کبد
برای این بیماران در هر ویزیت باید مقادیر کمی از دارو تجویز شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سایر داروهای تثبیت کننده خلق کلیک کنید.

عوارض جانبی داروی دزیپرامین

داروی دزیپرامین (دسیپرامین) مانند بسیاری از داروهای دیگر علاوه بر اثرات مفیدش دارای عوارضی نیز می‌باشد؛ با آگاهی از آنها می‌توان مانع از بروز مشکلات جدی‌تر شد. این عوارض عبارتند از:
_آریتمی قلبی (بی نظمی‌های ریتم قلب)
_شوک
_بلوک قلبی
_خواب آلودگی
_یبوست
_مشکل در ادرار کردن
_کاهش میل جنسی
_تهوع و تعریق
_تاری دید
_خشکی دهان
_تغییرات قند خون
_افزایش اشتها و وزن
توجه: در صورت بروز علائمی مثل سرگیجه و خواب آلودگی شدید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

برای کاهش عوارض این دارو می‌توانید از سایر روش‌های درمان افسردگی و درمان استرس استفده کنید.

تداخلات دارویی دزیپرامین

در صورت مصرف هرگونه دارو حتما به پزشک خود اطلاع دهید تا با توجه به آن‌ها برایتان نسخه بنویسد. به طور کلی داروها و موادی که مصرف آن‌ها با دسیپرامین تداخل دارد به شرح زیر هستند:
1. سایر داروهای ضدافسردگی
2. داروهای ضدآریتمی
3. مهاركننده‌های آنزیم MAO
4. داروهای ضدصرع
5. كلونيدين
6. گوانتيدين
7. فنوتيازين‌ها
8. دارو‌های مقلد سمپاتیک
9. داروهای ضد تیروئید
10. فرآورده‌های حاوی الكل و سایر داروهای مضعف cns
11. فلوكستین و فلوكسامین
12. پاروكستین و سرترالین
13. سیپروفلوكساسین
14. وارفارین

بارداری و مصرف دزیپرامین

طبق مطالعات این دارو بر جنین تاثیراتی می‌گذارد؛ اگرچه هنوز میزان تاثیرات آن مشخص نیست. با این وجود ممکن است منافع استفاده از دارو در زنان باردار از ضررهای احتمالی آن بیشتر باشد.
دسیپرامین در شیر مادر ترشح می‌شود؛ پس باید منافع دارو در برابر ضررهای احتمالی آن سنجیده شود. برای اطلاع  از سایر ممنوعیت‌ها و خطرات بارداری کلیک کنید.

نکات مهم در مصرف داروی دزیپرامین (دسیپرامین)

این دارو پس از تجویز خوراکی به سرعت و به طور کامل جذب می‌شود. دفع دارو از طریق کلیه است. در مصرف داروی دسیپرامین نکاتی را باید رعایت کرد که در ادامه آن‌ها را شرح می دهیم:

1. از قطع ناگهانی مصرف دارو باید پرهیز شود. در صورت نیاز، کاهش مقدار مصرف باید تدریجی و در طول یک دوره حداقل 4 هفته‌ای انجام شود.
2. در حین درمان با دزیپرامین بیماران دارای اختلالات افسردگی شدید (MDD) ممکن است هم بزرگسالان و هم کودکان، وخیم تر شدن وضعیت افسردگی و یا افزایش تمایل به خودکشی یا تغییرات رفتاری غیرطبیعی را تجربه کنند.

3. بیش از یک داروی ضد افسردگی در یک زمان نباید تجویز شود.
4. برای شروع اثرات درمانی این دارو حداقل 1 الی 6 هفته وقت لازم است.
5. در صورت مصرف مهار کننده آنزیم MAO توسط بیمار باید دو هفته بعد از قطع آن‌ها، مصرف این دارو را آغاز کند.
6. در صورت ضرورت مصرف داروی مهارکننده MAO باید حداقل یک هفته میان قطع این دارو و شروع داروی جدید فاصله زمانی ایجاد شود.
7. در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یادآوردن آن نوبت باید مصرف شود. مگر اینکه تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد. در این صورت، مقدار مصرف بعدی نیز نباید دو برابر گردد.

8. به دلیل احتمال بروز منگی و سرگیجه، هنگام برخاستن از حالت خوابیده یا نشسته باید احتیاط کرد.
9. با مصرف این دارو ممکن است خشکی دهان ایجاد شود. در صورت تداوم این عارضه به مدت بیش از 2 هفته به پزشک مراجعه نمایید.
10. احتمال بروز حساسیت به نور با مصرف این دارو وجود دارد. لذا ضروری است از پوشش ضد آفتاب استفاده شود.
11. بیمار باید 7-3 روز پس از قطع مصرف دارو تحت نظر باشد.
12. در صورت نیاز به هرگونه عمل جراحی یا درمان اضطراری، پزشک باید از مصرف دارو مطلع شود.

هشدار مصرف داروی دزیپرامین (دسیپرامین) در سنین پایین

تعداد کمی از کودکان، نوجوانان و بزرگسالان جوان (تا 24 سال) که در طول مطالعات بالینی از داروهای ضدافسردگی (افزایش دهنده های خلق و خو) مانند دزیپرامین استفاده کردند، دچار خودکشی شدند و یا به فکر آسیب رساندن و کشتن خود یا برنامه ریزی یا تلاش برای انجام این کار بوده اند. کودکان، نوجوانان و بزرگسالان جوانی که برای درمان افسردگی یا سایر بیماری‌های روانی از داروهای ضد افسردگی استفاده می‌کنند، ممکن است نسبت به کودکان، نوجوانان و بزرگسالان جوانی که برای درمان این بیماری‌ها از داروهای ضدافسردگی استفاده نمی‌کنند، بیشتر در معرض خودکشی قرار گیرند. با این حال، متخصصان در مورد اینکه این خطر چقدر زیاد است و چقدر باید در تصمیم گیری در مورد اینکه آیا کودک یا نوجوان باید داروی ضد افسردگی مصرف کند حساس بود مطمئن نیستند. کودکان کمتر از 18 سال به طور معمول نباید دزیپرامین مصرف کنند. اما در برخی موارد، پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که دزیپرامین بهترین دارو برای درمان بیماری کودک است.

باید بدانید که با مصرف دزیپرامین یا سایر داروهای ضدافسردگی، سلامت روانی شما ممکن است به روش‌های غیرمنتظره‌ای تغییر کند، حتی اگر یک فرد بالغ بالای 24 سال سن داشته باشید. ممکن است دچار خودکشی شوید. مخصوصاً در ابتدای درمان و هر زمانی که دوز شما افزایش یابد یا کاهش یافته باشد. اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، شما، خانواده یا مراقبتان باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

افسردگی جدید شروع یا علائم قبلی بدتر شود. فکر کردن با هدف آسیب رساندن یا کشتن خود یا برنامه ریزی و تلاش برای انجام آن؛ نگرانی شدید؛ تحریک؛ موارد وحشت زدگی؛ مشکل در به خواب رفتن یا ماندن در خواب؛ رفتار خشونت آمیز؛ تحریک پذیری؛ عمل بدون فکر؛ بی قراری شدید؛ و هیجان غیرعادی دیوانه وار. مطمئن شوید که خانواده یا مراقب شما می‌دانند که کدام علائم ممکن است جدی باشد. بنابراین اگر شما قادر به درمان خود نیستید می‌توانند با پزشک تماس بگیرند.

سخن آخر

مهم نیست سن شما چقدر است. قبل از مصرف یک داروی ضد افسردگی، شما، والدین یا مراقبتان باید با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای درمان بیماری خود با داروهای ضد افسردگی یا سایر درمان ها صحبت کنید. همچنین باید در مورد خطرات و مزایای عدم درمان بیماری خود مشورت کنید. باید بدانید که داشتن افسردگی یا بیماری روانی دیگر خطر خودکشی را به شدت افزایش می دهد. اگر شما یا هرکسی در خانواده‌تان اختلال دوقطبی (خلقی که از افسرده به هیجان‌انگیز غیرعادی تغییر می‌کند) یا شیدایی (خلق دیوانه‌وار و غیرطبیعی هیجان‌زده) داشته باشید یا به خودکشی فکر کرده یا اقدام به خودکشی کرده باشید، این خطر بیشتر است. در مورد وضعیت، علائم و سابقه پزشکی شخصی و خانوادگی خود با پزشک خود صحبت کنید. شما و پزشکتان تصمیم خواهید گرفت که چه نوع درمانی برای شما مناسب است.

کارکرد و اثربخشی داروها تحت تاثیر عوامل بسیار زیادی تغییر پیدا می‌کند و حتی ممکن است با تداخلات دارویی، تاثیر منفی بر آن بگذارد. اگر به هر دلیلی به پزشک خود دسترسی ندارید، می‌توانید از مشاوره دارویی مرکز حامی هنر زندگی کمک بگیرید. متخصصان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در این زمینه کمک‌تان کنند. همچنین بهتر است که علاوه بر مصرف دارو از روان درمانی نیز کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره افسردگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*