ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان اسهال پس از ترک متادون

درمان اسهال پس از ترک متادون با کدام مواد غذایی امکان پذیر است؟ رژیم غذایی برای درمان اسهال پس از ترک متادون شامل برنج و نان تست می شود. درمان نگهدارنده با متادون یکی از روش های رایج ترک اعتیاد به مواد مخدر است. در صورت مصرف نادرست متادون، وابستگی به آن ایجاد می شود و هنگام ترک آن علائمی نظیر خستگی، اضطراب و بی قراری را تجربه خواهید کرد. یکی از مهمترین عوارض ترک متادون اسهال است. اسهال ناشی از ترک متادون ممکن است تا دو هفته به طول انجامد. برای کنترل اسهال می توانید از برخی دارو ها استفاده کنید. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

متادون چیست؟

متادون دارویی است که توسط سازمان غذا و دارو برای درمان اختلال مصرف مواد افیونی تایید شده است. همچنین گاهی اوقات برای مدیریت درد مزمن استفاده می شود. متادون یک آگونیست کامل اپیوئیدی است به این معنی که به گیرنده های اپیوئیدی در مغز متصل می شود، جایی که به طور مشابه با سایر مواد افیونی عمل می کند. و اثرات ایجاد سرخوشی سایر مواد افیونی را در فردی که از نظر فیزیولوژیکی به مواد افیونی وابسته است، کاهش دهد یا مسدود کند. اگر فردی که وابستگی فیزیولوژیکی به متادون پیدا کرده است به طور ناگهانی استفاده از آن را متوقف کند یا دوز خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، علائم ترک مواد افیونی را تجربه خواهد کرد. متادون معمولاً به صورت مایع تجویز می‌شود اما ممکن است به صورت قرص‌های  قابل حل در آب، قرص‌ها یا به شکل پودر نیز در دسترس باشد. متادون را می توان به تنهایی استفاده کرد اما بسیاری از آنها از یک رویکرد کاملاً شخصی برای درمان اعتیاد به مواد مخدر سود می برند که شامل ترکیب داروها و رفتار درمانی می شود. نشان داده شده است که متادون در کاهش مصرف مواد افیونی و مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد موثر است.  

علائم ترک متادون چیست؟

هدف اصلی متادون به حداقل رساندن علائم ترک ناشی از اعتیاد به هروئین یا سایر مواد افیونی است. متادون برای متوقف کردن اثرات داروهای دیگر استفاده می شود و تنها هدف برنامه سم زدایی متادون کمک به مراجعان برای کاهش تدریجی مواد افیونی است. ممکن است علاوه بر متادون، داروهای دیگری نیز برای کاهش علائم ترک تجویز شود. علائمی که ممکن است از ترک متادون انتظار داشته باشید عبارتند از:
 • اضطراب، افسردگی
 • اسهال،حالت تهوع، گرفتگی معده، استفراغ
 • خستگی و تعریق
 • لرز، بدن درد، تب
 • افزایش ضربان قلب
 • بی خوابی شبانه و تحریک پذیری
اگر اعتیاد شدید به متادون دارید باید انتظار داشته باشید که علائم ترک شما بسیار شدیدتر باشد. در این مرحله اگر خود را به یک مرکز سم زدایی متعهد کنید تا بتوانید با خیال راحت بر وابستگی خود به متادون غلبه کنید، نوید خوبی خواهد داشت.

1-جدول علائم ترک

 • روز 1: شما می توانید اولین علائم خود را 24 ساعت پس از آخرین دوز خود تجربه کنید. شایع ترین آنها شامل علائمی شبیه آنفولانزا و ویروس کرونا است که ممکن است عرق کردن، درد عضلانی، لرز یا تب باشد.
 • روزهای 2-10: هفته اول سخت ترین هفته خواهد بود و باید با بررسی سم زدایی از داشتن یک سیستم پشتیبانی مناسب اطمینان حاصل کنید. تجربه شما ممکن است آرام باشد، اما به دلیل ماهیت غیرقابل پیش بینی ترک متادون، ممکن است شدید باشد. شایع ترین علائم عبارتند از تحریک پذیری، اضطراب، توهم، هوس و بی خوابی شبانه.
 • روزهای 11 تا 21: بدترین علائم حدود روز دهم فروکش خواهند کرد، اما احتمالاً هوس، نوسانات خلقی، افسردگی یا خستگی را تجربه خواهید کرد. شما به یک سیستم پشتیبانی نیاز دارید تا به شما کمک کند بر تمایل خود به عود بیماری غلبه کنید.
 • روزهای 22 و بعد از آن: اگر 40 میلی گرم یا بیشتر در یک زمان مصرف کرده باشید، علائم می توانند هفته ها یا ماه ها ادامه داشته باشند. اگر از دوز کمتری استفاده کرده اید، علائم شما باید تا هفته سوم از بین برود اما نمی توان با اطمینان گفت. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انواع قرص متادون کلیک کنید.

2-درمان اسهال پس از ترک متادون |دلیل علائم ترک

استفاده از مواد منجر به تغییراتی در نحوه عملکرد انتقال دهنده های عصبی در مغز می شود. انتقال دهنده های عصبی پیام رسان های شیمیایی هستند که سیگنال ها را منتقل می کنند و به تنظیم عملکردهای مختلف بدن کمک می کنند. هنگامی که مصرف الکل یا مواد متوقف می شود، مغز مجبور می شود خود را با غیبت ناگهانی خود تنظیم کند. این منجر به علائم ناخوشایند ترک اعتیاد فیزیکی و ذهنی می شود. اسهال، درد معده و استفراغ اغلب توسط افرادی که در حال ترک مواد افیونی و سایر داروها هستند تجربه می کنند. اگرچه این می تواند یک واکنش طبیعی بدن باشد اما شدت و ناراحتی شما را می توان با درمان صحیح کاهش داد. بنابراین، ایده خوبی است که برای مشاوره در مورد داروهای بدون نسخه با داروساز یا پزشک خود صحبت کنید. با این حال، آگاهی از سایر علل احتمالی اسهال مهم است. به عنوان مثال، اسهال همچنین می‌تواند ناشی از عفونت‌های ویروسی و باکتریایی ناشی از مصرف غذا، آب یا داروی آلوده یا برخی فعالیت‌های جنسی باشد. اسهال همچنین می‌تواند از عوارض جانبی برخی داروها یا داروها باشد. تشخیص و درمان صحیح ضروری است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه قرص اسهال ترک اعتیاد کلیک کنید.  
اسهال ناشی از ترک متادون

اسهال ناشی از ترک متادون

اسهال چیزی نیست که بسیاری از مردم احساس راحتی در مورد آن صحبت کنند. متأسفانه، اسهال و درد معده مرتبط با آن می تواند از علائم ترک مواد مخدر به ویژه مواد افیونی باشد. همچنین می تواند پس از یک دوره مصرف شدید مواد رخ دهد.علائم ممکن است از خفیف تا شدید متغیر باشد. این اغلب می‌تواند منجر به پریشانی شود و حتی می‌تواند عامل اصلی تاثیرگذار بر تصمیم برای ترک انواع مواد مخدر برای بسیاری از افراد باشد. مدت و شدت علائم ترک به عوامل مختلفی بستگی دارد. علائم ترک فیزیکی اغلب سه تا پنج روز طول می کشد با این حال، نوع ماده ای که فرد استفاده می کند می تواند نقش داشته باشد. برای برخی از مواد، مانند الکل، بنزودیازپین ها و مواد افیونی طولانی اثر، علائم ترک ممکن است یک تا دو هفته طول بکشد. همراه با اسهال و درد معده، ممکن است علائم فیزیکی دیگری مانند لرز، خستگی، درد عضلانی، حالت تهوع، لرزش، تعریق و استفراغ را نیز تجربه کنید. در حالی که این علائم اغلب فقط چند روز یا یک هفته طول می کشد، علائم روانی ترک متادون می تواند بسیار طولانی تر باشد.  

درمان اسهال پس از ترک متادون

در حالی که ممکن است اجتناب کامل از این علامت امکان پذیر نباشد، می توانید اقداماتی را برای به حداقل رساندن مشکل و مقابله با آن در صورت وقوع انجام دهید. راهکارهای زیر می توانند به کنترل اسهال، اسپاسم گوارشی، درد معده و استفراغ ناشی از سم زدایی و ترک کمک کنند. این مقاله به بررسی استراتژی هایی می پردازد که می توانند به کاهش اسهال و درد معده ناشی از ترک متادون کمک کنند.

1-هیدراته ماندن

هنگامی که اسهال دارید، آبرسانی بسیار مهم است. کم آبی بدن در اثر اسهال می تواند در کودکان خردسال و بزرگسالان کشنده باشد. به شیرخوارانی که دچار اسهال هستند به شیردهی یا شیرخشک دادن ادامه دهید. محلول های هیدراتاسیون خوراکی کودکان بدون نسخه، مایعات انتخابی توصیه شده برای کودکان مبتلا به اسهال هستند. مقدار کمی از محلول های هیدراتاسیون باید به طور مکرر داده شود. این فرمول ها در آماده سازی بستنی نیز وجود دارند. مطالعات نشان داده اند که برای بزرگسالانی که علائم خفیف اسهال دارند، نوشیدنی های ورزشی و محلول های آبرسانی بدون نسخه به همان اندازه موثر هستند. الکل، شیر، نوشابه و سایر نوشیدنی های گازدار یا کافئین دار نباید برای هیدراتاسیون استفاده شوند، زیرا ممکن است علائم شما را بدتر کنند. همچنین درمورد اعتیاد به کافئین بخوانید.

2-پروبیوتیک ها

مصرف مکمل های پروبیوتیک یا خوردن غذاهای پروبیوتیک مانند برخی مارک های ماست نیز ممکن است اسهال را متوقف کند.گاهی اوقات، اسهال ناشی از عدم تعادل باکتری در روده است. پروبیوتیک ها با ارائه سطح بالاتری از باکتری های خوب به بازیابی تعادل کمک می کنند. این می تواند عملکرد طبیعی روده را بهبود بخشد و طول مدت اسهال را کوتاه کند. پروبیوتیک ها منابع باکتری های "خوب" هستند که در مجرای روده شما برای ایجاد یک محیط روده سالم کار می کنند. آنها اساساً میکروارگانیسم‌های زنده‌ای هستند که در غذاهای خاصی وجود دارند از جمله برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه قرص پروبیوتیک و پری بیوتیک کلیک کنید.
 • پنیرهای نرم کهنه
 • شکلات تلخ
 • زیتون های سبز
 • کفیر
 • کلم ترش
 • نان خمیر مایه
 • ماست
درمان اسهال ناشی از ترک متادون با پروبیوتیک ها
باکتری های خوبی که در مجرای روده شما زندگی می کنند برای عملکرد طبیعی دستگاه گوارش شما ضروری هستند. آنها نقش مهمی در محافظت از روده شما در برابر عفونت دارند. هنگامی که سیستم شما توسط آنتی بیوتیک ها تغییر می کند یا تحت تأثیر باکتری ها یا ویروس های ناسالم قرار می گیرد، ممکن است دچار اسهال شوید. پروبیوتیک ها می توانند با بازگرداندن تعادل باکتری ها در روده به اسهال کمک کنند. همچنین درمورد عوارض متادون بیشتر بخوانید.

3-درمان اسهال پس از ترک متادون |داروهای بدون نسخه

اگر علائم شما شدید نباشد، با نظارت پزشک، چندین داروی بدون نسخه می توانند به اسهال حاد کمک کنند. داروهای رایج بدون نسخه عبارتند از:
 • بیسموت ساب سالیسیلات (پپتو-بیسمول و کائوپکتات)
 • لوپرامید (ایمودیوم)
در حالی که این داروها می توانند علائم اسهال را تسکین دهند اما علت اصلی را درمان نمی کنند.اگر اسهال مزمن دارید، نباید بدون اجازه پزشک از این داروها استفاده کنید. اسهال مزمن اسهالی است که بیش از 14 روز طول بکشد. اغلب علل مختلفی دارد. کم آبی ناشی از اسهال می تواند خطرناک باشد و می تواند به سرعت در کودکان خردسال رخ دهد. کم آبی شدید می تواند زندگی را تهدید کند. داروهای بدون نسخه برای درمان در کودکان توصیه نمی شود، بنابراین مهم است که با پزشک خود صحبت کنید. اگر اسهال خونی، تب، بیش از هفت روز علائم، درد شدید شکم یا اسهال دارید که بدتر می شود، باید به پزشک مراجعه کنید. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

4-مواد غذایی مفید

در حالی که ممکن است در صورت ابتلا به اسهال، خوردن غذا غیر منطقی به نظر برسد اما خوردن برخی غذاها می تواند به کاهش علائم اسهال شما کمک کند و اطمینان حاصل کند که سلامت شما با نخوردن غذا بدتر نمی شود. به غذاهای کم فیبر که به سفت شدن مدفوع شما کمک می کند، دقت کنید. این شامل موارد زیر میشود.
 • موز
 • برنج (سفید)
 • پوره سیب. برای دریافت مشاوره تغذیه کلیک کنید.
 • نان تست
 • بلغور جو دوسر
 • سیب زمینی پخته با پوست
 • مرغ پخته بدون پوست
 • سوپ مرغ

5-درمان اسهال پس از ترک متادون |غذاهای ممنوعه

غذاهای سرخ شده و چرب معمولاً در افرادی که اسهال دارند به خوبی تحمل نمی شوند. همچنین باید غذاهای پرفیبر مانند سبوس و همچنین میوه ها و سبزیجات را که می توانند نفخ را افزایش دهند محدود کنید. غذاهایی که باید اجتناب کرد عبارتند از:
 • الکل
 • شیرین کننده های مصنوعی (موجود در آدامس، نوشابه های رژیمی و جایگزین های قند)
 • لوبیا و نخود، نخود فرنگی
 • انواع توت ها
 • کلم بروکلی،کلم، گل كلم، سبزیجات برگ سبز
 • قهوه و چای. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه غذاهای مفید برای ترک اعتیاد کلیک کنید.
 • ذرت
 • بستنی، شیر
 • فلفل
 • آلو
 

سخن آخر درمورد درمان اسهال پس از ترک متادون

متادون یکی از داروهای ترک اعتیاد است. استفاده از آن ی تواند منجر به ایجاد  عوارضی در فرد شود.در این مقاله علائم ترک متادون و به خصوص اسهال ناشی از آن بررسی شد. هیدراته ماندن، استفاده از پروبیوتیک ها، غذاهای کم حجم و نان تست می تواند به کنترل اسهال کمک کند. درصورتی که اسهال بیشتر از 2 هفته به طول انجامید با پزشک خود مشورت نمایید. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی در این زمینه از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*