ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تفاوت روانشناسی بالینی و عمومی در چیست؟

تفاوت روانشناسی بالینی و عمومی در چیست؟ روانشناسان دائماً برای درک بهتر ذهن و نحوه استفاده از این دانش برای کمک به مراجع تلاش می کنند. تلاش‌های آن‌ها منجر به گسترش رشته‌های مختلف روان‌شناسی شده است که هر یک به ارائه بهترین خدمات به مراجعین و به طور کلی جامعه اختصاص یافته است. در واقع اصطلاح دیگری است که برای رشته روانشناسی به طور کلی استفاده می شود. تفاوت روانشناسی عمومی و روانشناسی بالینی در این است که روانشناسی عمومی، مطالعه رفتارهای ذهنی و کارکردهای روانشناختی است. در حالی که روانشناسی بالینی صرفاً یک مطالعه علمی نیست، بلکه گامی فراتر است و به ارزیابی و سپس درمان بیماری های روانی می پردازد.  

تماس با مشاور


روانشناسی چیست؟

اصطلاح «روانشناسی» از واژه یونانی «psyche» به معنای «نفس، ذهن، روح یا اصل زندگی» و «لوگوس» به معنای «کلمه یا دلیل» گرفته شده است. در تعریف ساده روانشناسی ارائه شده توسط انجمن روانشناسی آمریکا(APA) چنین بیان شده است: روانشناسی، مطالعه ذهن و رفتار است. انجمن روانشناسی این تعریف را با آشکار ساختن اینکه روانشناسی با "همه جنبه های تجربه انسانی" سروکار دارد و "درک رفتار" تمرکز اصلی یک روانشناس است، توضیح می دهد.
روانشناسی به عنوان یک رشته مطالعاتی سعی در درک عوامل مختلفی دارد که بر رفتار تأثیر می گذارند. این کار را با بررسی رابطه بین رفتار و فرآیندهای ذهنی مانند استدلال، یادگیری، افکار، احساسات و انگیزه انجام می دهد. روانشناسی یک رشته علمی گسترده و چند وجهی با چندین مکتب فکری است که بیشتر به انواع مختلف روانشناسی تقسیم می شوند. صرف نظر از اینکه این علم چه شکلی به خود می گیرد، زمانی که در عمل اجرا می شود، اهداف مشخصی را دنبال می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رشته روانشناسی کلیک کنید.

اهداف روانشناسی

  • توصیف رفتار: به درک چیستی رفتار می پردازد و در نتیجه، تشخیص رفتارهای عادی یا سالم از غیرعادی یا ناسالم را ممکن می سازد.
  • توضیح رفتار: روانشناسی به دنبال توضیح این مساله است که چرا افراد به روشی که می بینید رفتار می کنند. از جمله آن دسته از رفتارهایی که با بیماری روانی شایع مرتبط هستند.
  • پیش بینی رفتار: با درک یک رفتار خاص و چرایی وقوع آن، پیش بینی زمان وقوع آن رفتار ممکن می شود.
  • تغییر(یا کنترل) رفتار: توانایی پیش‌بینی اینکه یک رفتار تحت چه شرایطی رخ خواهد داد، تغییر آن رفتار یا کنترل اینکه آیا اصلاً اتفاق می‌افتد را ممکن می‌سازد. این هدف نهایی روانشناسی اغلب به عنوان مهمترین هدف آن در نظر گرفته می شود.
مطالعه مقاله روانشناسی رفتار انسان ها می تواند مفید باشد.

وظایف حرفه ای روان شناسان

روانشناسان تلاش می کنند تا کارکرد ذهن انسان را درک کنند. اینکه چگونه کار می کند، چگونه واکنش نشان می دهد، چگونه می توان آن را بهبود بخشید و تقویت کرد و چگونه می توان تغییرات آن را ثابت نگه داشت. روانشناسان مفاهیمی مانند ادراک انسان، عاطفه، شخصیت، رفتار، روابط، توجه، انگیزه، شناخت و غیره را مطالعه می کنند. صدها هزار نفر در سراسر جهان برای بررسی و حل مشکلات روانی و عاطفی خود به روانشناس مراجعه می کنند.  
تفاوت روانشناسی بالینی و عمومی

انواع مختلف روانشناسی

چنانچه شرح آن رفت روانشناسان دائماً برای درک بهتر ذهن و نحوه استفاده از این دانش برای کمک به مراجع تلاش می کنند و هر یک این روان شناسان روش های مشخصی را برای اهداف خود تعریف کرده اند. در نتیجه تلاش‌های آن‌ها منجر به گسترش رشته‌های مختلف روان‌شناسی شده است که در ادامه به معرفی کوتاه از برخی گرایش ها پرداخته شده است.

1-تفاوت روانشناسی بالینی و عمومی | روانشناسی شناختی

روانشناسی شناختی، مطالعه چگونگی پردازش اطلاعات توسط مغز انسان است. اهدافی مانند درمان شناختی که شامل نحوه شکل گیری مفهوم، حل مساله، شکل گیری حافظه و مهارت های زبانی می شود را دنبال می کند.
به چگونگی یادگیری و اینکه چه مداخلات درمانی می تواند برای مشکلات یادگیری به کار رود می پردازد. حوزه‌های دیگر علم که ارتباط نزدیکی با روان‌شناسی شناختی دارند عبارتند از: زبان‌شناسی، فلسفه، و علوم اعصاب (یا علم مغز). در واقع، APA علوم مغز و روانشناسی شناختی را به عنوان یکی از حوزه‌های روان‌شناسی فهرست می‌کند و آن را به عنوان«مطالعه (درباره) چگونگی فکر کردن، یادآوری و یادگیری ذهن انسان تعریف می‌کند.
همچنین اشاره می کند که کار روانشناس شناختی می تواند شامل نگاه کردن به ارتباط بین "شناخت و احساس" باشد. نمونه هایی از موقعیت های عملی که می توان در آن ها نظریه های روانشناسی شناختی را به کار برد، عبارتند از: کمک به درمان و بهبود مشکلات حافظه، درمان اختلالات گفتار و زبان، تسهیل کارایی بیشتر در تصمیم گیری.

2-روانشناسی ورزش و عملکرد

در حالی که اغلب با دو و میدانی مرتبط است، روانشناسی ورزش و عملکرد با کمک به افراد برای دستیابی به اهداف خود نه تنها در فعالیت های ورزشی بلکه در زمینه های دیگر مانند تجارت، هنرهای نمایشی، ارتش و زندگی سیاسی سروکار دارد. شاید به همین دلیل است که گاهی اوقات از آن به سادگی به عنوان روانشناسی عملکرد یاد می شود.
انجمن روان شناسان از «سرسختی ذهنی و توانایی استقامت در موقعیت‌های پرمخاطره» به عنوان زمینه‌های تمرکز روانشناسی ورزش و عملکرد یاد می‌کند؛ به این دلیل که این رشته به ویژه به عملکرد تحت فشار توجه دارد. به خصوص زمانی که این عملکرد شامل استرس فیزیکی، عاطفی و روانی باشد. رویکردهایی که روانشناس ورزش و عملکرد از آن ها استفاده می کند عبارتند از: مشاوره برای کمک به مراجعینی که اضطراب را تجربه می کنند یا آسیب دیده اند. ارائه تکنیک هایی برای توسعه هدف گذاری و مهارت های ذهنی.

3-روانشناسی سایبری

رشته روانشناسی بسیار پویا است و به همین دلیل حوزه های جدید تمرکز به طور منظم ایجاد می شوند. به عنوان مثال، انجمن روانشناسی بریتانیا(BPS) شامل روانشناسی سایبری(همچنین به عنوان روانشناسی وب و روانشناسی اینترنتی شناخته می شود) به عنوان یکی از زمینه های در حال ظهور در روانشناسی است. روانشناسی سایبری شامل مطالعه پدیده های روانشناختی مرتبط با استفاده از اینترنت و سایر اشکال فناوری است.
این زمینه شامل حوزه مشاوره آنلاین است که به سرعت در حال توسعه می باشد، جایی که مراجعین می توانند به راحتی از طریق اینترنت با یک درمانگر ارتباط برقرار کنند. علاوه بر این، در حالی که تاکید زیادی بر رسانه های اجتماعی می شود، فعالیت های دیگری مانند خرید و بازی آنلاین و تأثیر آن ها بر رفتار نیز در روانشناسی سایبری مورد توجه قرار می گیرد. بی پی اس در توصیف روانشناسی سایبری به "حضور و استفاده روزافزون از فناوری در زندگی افراد" اشاره می کند. این منجر به طیف وسیعی از اثرات منفی شده است که توسط روانشناس سایبری مطالعه و درمان می شود و شامل موارد زیر می باشد:
  • کم خوابی، اختلالات اشتها، عزت نفس پایین
  • زورگویی سایبری، افسردگی، خود آزاری
  • انزوای اجتماعی، رفتار اعتیاد آور

4-روان شناسی عمومی

روانشناسی عمومی مطالعه رفتارهای ذهنی و کارکردهای روانشناختی است. پایه و اساس مطالعه علم روانشناسی است که به اصول اساسی مشکلات و روش های رشد انسان، احساسات، انگیزه یادگیری، حافظه و حواس، تفکر و ادراک، پردازش مغزی و هوش می پردازد. انجام تست های روانشناختی و تجزیه و تحلیل آن ها و سپس نتیجه گیری بر اساس تست ها برای تنظیم یک برنامه درمانی از جمله وظایف روانشناس عمومی می باشد. این گرایش از دیدگاه های مختلفی از جمله فیزیولوژی، تاریخی و نظری، فلسفی و عملی بررسی می شود.
بسیاری از زمینه های روانشناسی از جمله تکاملی، رشدی، غیر طبیعی، بالینی، اجتماعی، شناختی، آموزشی و غیره وجود دارد. بنابراین محیط کار واقعاً به این بستگی دارد که در نهایت چه رشته ای از روانشناسی را برای حرفه خود انتخاب می کنید.  گاهی اوقات ممکن است برای ارائه یک سخنرانی کوچک در مورد مقابله با استرس به یک دفتر مراجعه کنند. بنابراین محیط کار روان شناس عمومی واقعاً به جهتی که در روانشناسی عمومی در پیش می گیرید بستگی دارد.  

تحصیل در رشته روانشناسی

برای اینکه خود را یک روانشناس عمومی بنامید، ابتدا باید مدرک کارشناسی از دانشگاه داشته باشید. با این حال، با داشتن مدرک لیسانس در روانشناسی، شما فقط می توانید مشاغلی در سطوح ابتدایی مانند دستیار آزمایشگاه، دستیار معلم، دستیار پژوهشی یا دستیار عمومی یک روانشناس ارشد را بدست آورید. هرچند گامی مهم برای یک شروع است اما کافی نیست.
بالا رفتن از نردبان موفقیت حرفه ای، به تجربه و تحصیلات عالی مانند مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا نیاز دارد. داشتن مدرک کارشناسی ارشد به شما این امکان را می دهد که در زمینه روانشناسی عمومی جایگاه ویژه ای داشته باشید. دکترا برای تکمیل مدرک کارشناسی ارشد به شما قدرت چانه زنی قابل توجهی در بازار کار برای موقعیت های برتر در رشته شما می دهد. در هر مورد، شما باید آماده باشید که برای مطالعه و فداکاری هایی که برای پیشرفت نیاز است، وقت بگذارید.

1-تفاوت روانشناسی بالینی و عمومی | روانشناسی بالینی

ارزیابی، درمان و تحقیق، سه جنبه مهم روانشناسی بالینی هستند. این رشته در درجه اول بر کاربردهای عملی یافته های تحقیق و روش شناسی در کمک به بیماران مبتلا به اختلالات روانی، عاطفی و رفتاری متمرکز است. انجمن روان شناسان خاطر نشان می کند که برخی از روانشناسان بالینی تصمیم می گیرند با اختلالات خاصی مانند اعتیاد یا اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) کار کنند. برخی دیگر ترجیح می دهند با مسائل روانی خاص مانند استرس مرتبط با کار یا مشکلات در روابط کار کنند. روانشناسان بالینی همچنین ممکن است انتخاب کنند که به طور انحصاری با جمعیتی خاص مانند جوانان یا افراد مسن کار کنند.
صرف نظر از تخصص آن ها، تقاضای زیادی برای روانشناسان بالینی وجود دارد و آن ها در طیف وسیعی از محیط ها، از جمله مطب خصوصی، بیمارستان ها، مشاغل، مدارس، مراکز بهداشت روان، ارتش و دولت استخدام می شوند. روانشناسی بالینی ارتباط تنگاتنگی با روانشناسی مدرسه و روانشناسی مشاوره دارد. روانشناس بالینی با استفاده از طیف وسیعی از روش ها برای تشخیص اختلالات، یک ارزیابی روانشناختی از مراجع به عمل می آورد که شامل موارد زیر می باشد:
انجام مصاحبه با استفاده از پرسش برای جمع آوری اطلاعات و همچنین به عنوان راهی برای مشاهده دقیق رفتار مراجع.
انجام و تفسیر تست های هوش، شخصیت و عصب روانشناسی.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روانشناسی بالینی کلیک کنید.

2-تفاوت روانشناسی بالینی و عمومی | اهداف

به زبان ساده، کاربرد اصول و مفاهیم روانشناسی به عنوان روانشناسی بالینی شناخته می شود. هدف روانشناسان بالینی استفاده از روش های علمی و اصول روانشناسی برای درمان افرادی است که از مسائل یا اختلالات روانی رنج می برند. روانشناسان بالینی تجربه و سابقه انجام تست های روانشناسی، تحقیق، مشاوره و درمان را در کارنامه حرفه ای خود دارند. هدف اکثر روانشناسان بالینی ارائه یک روش اصلاحی در رفتار یا درمان برای بهبود سلامت روانی بیماران است.

3-تفاوت روانشناسی بالینی و عمومی | محیط کار

اکنون برای یک روانشناس بالینی محیط کار تقریباً از پیش تعریف شده است. یک روانشناس بالینی اغلب در مراکز پزشکی، کلینیک ها، بیمارستان ها، موسسات دانشگاهی و مناطق مشابه کار پیدا می کند. وظایف شغلی رایج روانشناسان بالینی ممکن است معمولا شامل درمان اختلالات روانی، انجام آزمایشات دارویی، توسعه برنامه هایی برای درمان و پیشگیری از اختلالات اجتماعی و تشخیص بیماران باشد.
به عنوان یک روانشناس بالینی، با پزشکان و روانشناسان دیگر در رابطه با یک مورد و کیس خاص، کارآزمایی، تحقیق یا مشورت می کنید. با کسب تجربه پس از کار بر روی بسیاری از موارد، یک روانشناس بالینی دوره های مربوطه را در دانشگاه ها تدریس می کند یا خدمات مشاوره ای را به شرکت های بزرگ ارائه می دهد.  
تفاوت روانشناسی بالینی و عمومی

تفاوت روان شناسی بالینی و عمومی

در سال های تحصیلی اولیه، تحصیلات دانشجویان روانشناسی تقریباً برای همه یکسان است. روانشناسی بالینی در واقع رشته ای است که می توانید در طول دوره روانشناسی معمولی در آن تخصص داشته باشید. با تمرکز بر روانشناسی بالینی در مقطع کارشناسی، می توانید در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا در روانشناسی بالینی ادامه تحصیل بدهید. همچنین مستلزم صرف صدها ساعت اموزش و کمک در کلینیک ها روانشناسان ارشد می باشد که برای کسب تجربه کافی است.
اما در بیشتر موارد روان شناس عمومی مشغول بهبود زندگی بیماران از طریق مشاوره، تست روانشناسی، توسعه برنامه های تحصیلی، توسعه برنامه های تحقیقاتی کمی و کیفی و غیره خواهد بود. به عنوان مثال، روان شناس عمومی به کودکانی که قربانی کودک آزاری یا خشونت خانگی هستند مشاوره تلفنی فردی ارائه می دهد. در این صورت او وقت خود را با کودکان و بازدید از خانواده خواهد گذراند. روانشناسان عمومی همچنین با هزاران کارمندی که از استرس کاری رنج می برند سر و کار دارند.
پیشنهاد می کنیم مقاله تفاوت روانشناسی بالینی و مشاوره را نیز مطالعه کنید.  

تفاوت در برخی ابعاد آموزشی

در ابتدا توجه به این نکته مهم است که بین عملکرد روزانه واقعی روانشناسان عمومی و بالینی همپوشانی قابل توجهی وجود دارد که همین مساله برخی از سردرگمی ها را ایجاد می کند. بطور کلی همه چیز به شایستگی و کسب مهارت ها بستگی دارد. بهر روی یک تفاوت دیگر بین روانشناس بالینی و روانشناس عمومی در مسیرهای آموزشی آن هاست. یک روانشناس بالینی مدارک تحصیلی تکمیلی و آموزش بالینی را دریافت می کند که کل زمان آن شش سال است.
روانشناس بالینی باید یک دوره کارشناسی ارشد یا دکترا را با دو سال کار بالینی تحت نظارت، کامل کرده باشد. روانشناسان بالینی همچنین ممکن است تجربه و پیشینه بیشتری در انجام تست های روانشناختی، تحقیق، تشخیص، مشاوره و درمان اختلالات روحی داشته باشند؛ اما این برای همه روانشناسان آموزشی صادق نیست. یعنی همه فارغ التحصیلان لزوما این میزان از مهارت را کسب نمی کنند.  

سخن اخر

برای انتخاب بین روان شناسی عمومی و بالینی، کسب جایگاه به عنوان یک روانشناس عمومی برای کسانی که می خواهند احساس رضایت شغلی داشته باشند و پایه ای محکم برای سال های آینده بسازند عالی است. همچنین به عنوان پله ای برای کسب تخصص در آینده عمل می کند. کسانی که مایل به ادامه تحقیقات هستند، می توانند به حرفه یک روانشناس عمومی بپردازند. از سوی دیگر، اگر از طرفداران کار با بیماران، همکاری با متخصصان پزشکی و مسئولیت مستقیم سلامت روان و رشد یک فرد هستید، ممکن است نقش یک روانشناس بالینی برای شما بسیار ارزشمند باشد. برای کسب آگاهی بیشتر می توانید از مشاوره روانشناسی کمک بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*