ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تفاوت عشق و هوس در مردان را با چه معیاری تشخیص دهیم؟

تفاوت عشق و هوس در مردان چگونه تشخیص داده میشود؟ اگر فردی وارد زندگی شما شده است و نمی دانید که واقعاً عاشقتان است یا اینکه احساسش زودگذر و بر پایه هوس است بهتر است تفاوت بین عشق و هوس را بدانید. گاهی رفتارهای فرد مقابل برای تان دو پهلو و مبهم است و شما در آن رابطه در حالت سردرگمی قرار می گیرید و نمی دانید که واقعاً دوستتان دارد یا خیر. برای دریافت مشاوره روابط عاطفی کلیک کنید.  

تماس با مشاور

تفاوت عشق و هوس در مردان

عشق و هوس دو احساس متفاوت هستند. این دو احساس ممکن است شبیه هم باشند اما نتیجه آنها مختلف است. عشق با شک و تردید و بدبینی همراه نیست. عشق نوعی اعتماد دوطرفه است بعد از شناخت رفتار گفتار و احساسات فرد مقابل. در یک رابطه سالم ابتدا اعتماد بین طرفین شکل می گیرد و بعد عشق به وجود می‌آید. عشق عمیق است و وصف ناپذیر. یک فرد عاشق به دنبال تامین خواسته ها و نیازهای معشوقه اش است و به هیچ چیزی جز آرامش او نمی‌اندیشد. عشق همراه با احساس تعهد و صمیمیت به فرد مقابل مشخص می شود این احساسات خوب باعث تولید مواد شیمیایی در مغز مانند دوپامین و نوراپی نفرین می شود که همان مسیر های مرتبط با مصرف مواد مخدر و رفتار اعتیاد آور را ایجاد می کند. عشق شامل ترشح مواد شیمیایی مانند اکسی توسین و وازوپرسین هست که مانند رابطه بین مادر و کودک است.

تشابه عشق و هوس

هوس نوعی احساس است که در ابتدا با عشق اشتباه گرفته می‌شود در حالی که تنها یک احساس موقتی نسبت به فردی است که ممکن است به خوبی او را نشناسد. این احساس باعث جذب افراد به سوی یکدیگر می‌شود اما نتیجه‌ای به همراه ندارد و محتوای آن چیزی جز یک لذت زودگذر نیست. هوس میل به چیزی است که با لذت های رابطه جنسی و دارایی های مادی همراه است. شهوت تمرکز خود را بر رضایت خود دارد و اغلب باعث اعمال بد و شوم برای رسیدن به خواسته های خود می شود بدون در نظر گرفتن عواقب آن. به نوعی هوس از خودخواهی ریشه می گیرد. فردی که با شما صحبت می کند و به دنبال پیدا کردن نقاط مشترک با شما است یعنی دوستتان دارد. او در مورد مسائل مهم با شما حرف میزند و پیدا کردن اهداف شما برایش اهمیت دارد. در حالیکه کسی که از یک رابطه فقط لذتهای خودش را بخواهد دنبال سوالات عمیق نمی رود و چیزی از شما نمی داند.همچنین توقعات زیادی دارد و برایش مهم نیست که شما ناراحت شوید.

فرق بین عشق و هوس از دید چارلی چاپلین

چارلی چاپلین می گوید تفاوت بین عشق و هوس این است که هنگامی که گلی را دوست داشته باشید آن را میچینید اما وقتی عاشق گلی باشید آن را هر روز آب می دهید. فرق بین عشق و دوست داشتن هم همین است. چارلی چاپلین در جای دیگری می گوید عشق یا دلدادگی احساس ژرف و علاقه‌ای لطیف و جاذبه ای زیاد است که محدودیتی برای آن معنا ندارد اما در فکر و عملکرد محدود است و حتی می تواند در زمینه های غیر قابل تصور آشکار شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه معنی عشق کلیک کنید.  
فرق عشق و هوس در مردان

تشخیص علاقه فرد مقابل

تشخیص بین رابطه عاشقانه و هوس ممکن است کمی دشوار باشد اما راه هایی وجود دارد که با استفاده از آنها از علاقه فرد مقابلتان مطمئن می‌شوید:

1-اطلاع دادن همه چیز به شما

شما اولین کسی هستید که فرد مقابل می خواهد اطلاعاتش را چه خوب یا بد به شما بگوید این نشان می دهد که برایش مهم هستید. از این نظر شما را به عنوان یک اصل اساسی زندگی خود می داند و نوعی پیوند عمیق و صمیمانه با شما ایجاد کرده است. برعکس عکس فردی که انگیزه برای در میان گذاشتن مسائل با شما ندارد و نمی خواهد حرفی از روزمرگی اش با شما بزند یعنی اینکه خیلی برایش اهمیت ندارید. ممکن است بهانه‌هایی بیاورد مانند اینکه من حریم خصوصی خودم را دارم و یا صحبت های این چنینی در حالی که اگر اتفاق خاصی برایش بیفتد به همه میگوید به جز شما.

2-تمایل به برقراری ارتباط بیشتر

اگر کسی واقعا عاشق شما باشد از دادن یک پیام صبح بخیر هم دریغ نمیکند. زمانی که از یک رابطه سالم صحبت می شود ثبات یک مسئله جدی است. ایجاد یک رابطه صمیمانه با کسی که هر موقع دوست دارد وارد زندگی شما می شود به هر وقت خواست برود کار سختی است. اگر فرد مقابل هر روز به نحوی سعی می کند که با شما ارتباط برقرار کند یعنی اینکه شما در ذهن او حضور دارید و بخشی از زندگی اش هستید. اما وقتی برای ارتباط با شما بهانه می آورد یا زمان طولانی جواب شما را نمی دهند یا هر وقت که نیازی داشته باشد به شما زنگ میزند و یا حتی قرار هایش را فراموش می‌کند همه اینها نشان از آن دارد که او آن رابطه را چیزی جز یک لذت زودگذر نمی‌بیند و پای دوست داشتن و عشقی در میان نیست.

3-یاداوری جزئیات کوچک

برند این مسائل کوچک ممکن است است آن چیزی باشد که برای شما اهمیت دارد احتمال دارد یک صحبت در مورد خانواده شما باشد یا اولین آهنگ باشد که با هم گوش داده اید. کسی که جزئیات یک قرار را یادش می آید و تاریخ روزهای مهم زندگی مانند تولد یا.. را به خاطر دارد نشان از آن دارد که شما را دوست دارد. حتی ممکن است شما یادتان از آن جزئیات نباشد اما او به آنها بی توجه نیست. اما کسی که از قرارهای عاشقانه با شما، از فلان غذایی که در آن رستوران خورده اید یا پارکی که رفته اید چیزی خاطرش نیست باید در مورد ادامه رابطه تان کمی تردید کنید. همچنین درمورد گرم نگه داشتن رابطه عاشقانه بخوانید.

4-تفاوت عشق و هوس در مردان | ابراز همدردی

وقتی که کسی شما را دوست داشته باشد متوجه اوضاع و احوال او هستید و از حال خوب یا بدش خبر دارید. اگر شما مدت زمان زیادی را با یک پرت باشید به راحتی تحت تاثیر رفتارها و احساسات قرار میگیرید. احساسات واگیر هستند مخصوصاً موقعی که مراقب فردی هستید. وقتی فرد مقابل قلبش شکسته یا از چیزی ناراحت است و اشک هایش سرازیر شده است مطمئناً کسی که احساس عاشقانه دارد بی اعتنا نیست و نمی تواند آن لحظه لبخند بزند. از طرفی کسی که شما را دوست دارد سعی می‌کند همیشه خوشحال تان کند و حتی اگر ناراحت هستید با شما آن لحظه همدردی می کند و دنبال راه هایی برای بهتر شدن حال تان است. یک فرد عاشق دست خودش نیست با ناراحتی شما ناراحت و با خوشحالی شما خوشحال می شود اما کسی که در یک رابطه به دنبال هوس باشد احساسات و عواطف آن لحظه شما برایش مهم نیست. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عشق واقعی چگونه است کلیک کنید.

5-افتخار به داشتن شما و همراهی شما

هنگامی که دوستان، افراد خانواده و یا کسانی که به طور اتفاقی در خیابان می بینید می دانند که شما با یکدیگر هستید فرد مقابل به اینکه شما در کنارش حضور دارید و جزئی از زندگی اش شدید احساس ارزشمندی و افتخار می کند. کسی که دوست دارد برای همیشه در زندگی اش باشید با شما به مکان های عمومی می رود و بیمی ندارد از اینکه دیگران شما را با هم ببینند. اوعکس هایش را با شما در شبکه های اجتماعی قرار می دهد و دوست دارد که شما را به خانواده یا دوستان شما معرفی کند این فرد به شما علاقه مند است وگرنه لزومی ندارد که این کار را انجام دهد. چند کسی که شما را واقعا دوست داشته باشد به هر طریقی دوست دارد کنارتان بماند. این افراد حتی دنبال بهانه برای بودن در کنار شما می گردند. آنها در هنگام چالش ها و سختی ها با شما هستند و تنهایی تان می گذارند. مردی که واقعا شما را دوست داشته باشد بعد از یک دعوا و جر و بحث نگران نمی شوید که ترکتان کنند. این فرد تکیه گاهی همیشگی برای زندگی تان است و به او اعتماد دارید. کسی که شما را از روی هوس بخواهد دنبال جرقه‌ای برای دعوا کردن می گردد و بعد از یک بگومگوی ساده ترکتان می کند. برای او مهم نیست که شما چه حالی دارید. او بابت رفتارهای اشتباهش معذرت خواهی نمی کند.

6-صحبت درمورد آینده و ابراز علاقه

کسی که در مورد هدف ها و برنامه هایش برای آینده با شما صحبت می کند نشانه این است که دوستتان دارد. آنها ممکن است در مورد روزهای ابتدایی آشنایی تان و اینکه چه نظری در مورد شما داشتند حتی لطیفه بگوید و یا به شوخی نام فرزند انتخاب کنند. تمام این موارد نشان از آن دارد که به یک عمر زندگی با شما می اندیشد و دنبال یک رابطه ناسالم زودگذر نیست. این افراد غیر از صحبت کردن اهل عمل هستند و برای ساختن یک زندگی عالی تلاش می کنند. فردی که به دنبال هوس و لذت است هیچ آینده مشخصی برایتان ترسیم نمی‌کند. اگر هم شما بخواهید سر بحث را در مورد این مسائل با او باز کنید طفره می رود یا اینکه غیر مستقیم می گوید که بعدا در موردش حرف میزند. اگر کسی شما را بخواهد ولی کلمه‌ای حرف نزنند ممکن از رفتارها و کارهایش بفهمید که واقعاً دوستتان دارد. او هر طور شده می خواهد علاقه اش را به شما ثابت کند. بعضی از افراد ممکن است از گفتن کلمه دوستت دارم شرم داشته باشند ولی اگر کسی عاشقتان باشد شما بالاخره از رفتارهای او متوجه می شوید. این را بدانید که همیشه اعمال واضح تر از کلمات خودشان را نشان می دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تست عشق کلیک کنید.  

تشخیص هوس و علاقه خود

برای اینکه بفهمید آیا علاقه خودتان به فرد مقابل به خاطر دوست داشتن است یا لذت به موارد زیر توجه کنید:

1-علاقه به گفتگوی بی پایان

افرادی که نسبت به همه احساس عاشقانه دارند تمام شب از صحبت کردن با یکدیگر لذت می برند و حرفی برای زدن دارند. دو نفر که همدیگر را دوست داشته باشند فقط حرف زدن نیست که که باعث میشود تمام شب بیدار باشند بلکه جذابیتی که برای هم دارند و ذهنیت مثبتی که از همدیگر دارند سبب میشود که متوجه گذشتن وقت نشوند. آنها نسبت به یک موضوع خشک و و غیر قابل انعطاف نیستند و حتی اگر مخالف یکدیگر باشند باز هم برای هم جذاب اند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه صحبت با همسر کلیک کنید.

2-تفاوت عشق و هوس در مردان |عدم کنترل روی افکار

درست است که هوس هم باعث می شود شما به فرد مقابل فکر کنید اما تفاوت این است که در یک رابطه مبتنی بر شهوت و هوس و لذت فرد فکر کردنش تنها متمرکز بر جنبه‌های فیزیکی و جنسی فرد مقابل است. افرادی که همدیگر را دوست دارند در مورد یکدیگر خیالبافی ها و رویاهای زیادی دارند برای احساسات و علایق یکسانی دارند. آنها نمی توانند نسبت به هم بی‌تفاوت باشند این فکر کردن به این صورت است که تمام جنبه های زندگی فرد را در بر میگیرد و حتی فرد ممکن است در کلاس درس یا سرکار هم فکرش درگیر شخص دیگر باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه راهکارهای مدیریت افکار کلیک کنید.

3-دیدار با افراد موردعلاقه انها و اگاهی از کامل نبودن وی

هنگامی که شما رابطه تان به خاطر لذت و شهوت باشد دوست ندارید با دوستان و آشنایان او آشنا کنید و حتی نمی خواهید اطرافیان و خانواده او را ملاقات کنید. شما می توانید با دیدن اطرافیان یک فرد اطلاعات زیادی راجع به او متوجه شوید و اگر قصدتان جدی باشد برایتان مهم است که اطرافیانش چه کسانی هستند. رابطه‌ای که عاشقانه باشد اطرافیان هم برای تان مهم میشود. شما دوست دارید بیشتر خودتان را آنها معرفی کنید و از طرف دیگر با دیدار آنها شناخت تان از روحیه فرد مقابل بیشتر میشود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تشخیص شهوت کلیک کنید. زمانی که شما نسبت به کسی هوس داشته باشید او را آنگونه که هست نمی بینید و تصویری دیگری از او در ذهن تان ترسیم می کنید. هنگام که یک رابطه در آغاز شکل می گیرد یک انتظار غیر واقعی دارید و نمی توانید او را با کوچکترین عیبی تصور کنید. امر باعث می‌شود که رابطه‌تان به تدریج به سمت فروپاشی و و پایان برود. اگر شما کسی را دوست داشته باشید نسبت به عیب ها و نقض هایش حساسیت به خرج نمی دهید و می فهمید که قرار نیست کسی کامل و ایده آل باشد. شما او را همان گونه که هست دوست دارید. همچنین درمورد مرد ایده آل بخوانید.

4-تفاوت عشق و هوس در مردان |نیاز به زمان

عشق در نگاه اول هیچگاه اتفاق نمی افتد. شما در آن لحظه تنها هوس را تجربه کرده اید. در ابتدا ممکن است فرد جاذبه خاصی داشته باشد که شما را به سمت خودش بکشاند و این رو احتمال دارد آن را با عشق اشتباه بگیرید. عشق چیزی نیست که یک دفعه ایجاد شود بلکه نیاز به گذشت زمان دارد و بعد از یک شناخت و خودآگاهی کافی به وجود می آید.  

روش های تبدیل هوس به عشق

تبدیل هوس به عشق

اگر در رابطه خود حس کردید که علاقه فرد از روی هوس است تا دوست داشتن و عشق اما دلتان می خواهد که این رابطه به سمت و سوی یک رابطه سالم و بر اساس عشق برود به نکات زیر توجه کنید:

1-ایجاد یک رابطه دوستانه و همکاری

سعی کنید عشق فرد مقابل را قبول کنید و تلاش کنید  در مورد آینده زندگی تان، رویاهای شغلی، ارزش ها و هر آنچه که برایتان اهمیت دارد با او حرف بزنید. بهترین راه برای تبدیل هوس به عشق این است که یک نوع رابطه دوستی و صمیمانه ایجاد کنید. اگر میخواهید این رابطه از حالت هوس خارج شود و به سمت یک دوست داشتن کشیده شود بهتر است که کارها را به روشی نام معمول انجام دهید. مثلا می توانید در مورد علایق مشترک با هم صحبت کنید به بیرون بروید یا ورزش و پیاده روی کنید و بازیهای مشترک انجام دهید. همچنین میتوانید به دیدار اعضای خانواده هم بروید. سعی کنید تا حد امکان از یکدیگر سوال بپرسید تا با روحیات هم بیشتر آشنا شوید.

2-تفاوت عشق و هوس در مردان |دادن حس خوب و عدم هجوم

فرد مقابل را تشویق کنید تا در مورد خواسته ها و اهداف با شما صحبت کند. شما هم بهتر است نقشه های آینده خود را برای او بگویید و با اشتیاق از آنها صحبت کنید. تا حد امکان حس خوبی به فرد مقابل بدهید. همه آنچه توصیه می شود این است که علایق خودتان را به چیزهای مختلفی مانند هنر، مدیتیشن و موسیقی نشان دهید تا این احساسات به فرد مقابل هم سرایت کند. حتی اگر به شدت عاشق شده اید قبل از هر چیزی مدیریت هیجان یادتان نرود. اگر فرد مقابل بخواهد همچنان کنار شما باشد یک نشانه است که این رابطه در حال رشد است و میتوانید اجازه دهید که احساساتی شکل بگیرد. بنابراین به شما بستگی دارد که چقدر بتوانید آرامش خودتان را حفظ کنید و صبر کنید تا عشق وارد رابطه تان شود.

3-اگاهی درمورد رابطه

هنگامی که شما وارد یک رابطه می شوید احتمال دارد فرد مقابل آن را قبول نکند. اهمیتی ندارد که چقدر سعی کرده اید یک رابطه عاطفی شکل بگیرد این احتمال وجود دارد که در نهایت همه چیز طبق آنچه که پیش بینی کرده اید اتفاق نیفتد. بدانید که یک رابطه فراز و نشیب های زیادی دارد و ممکن است هر اتفاقی غیر قابل پیش بینی رخ دهد. قرار نیست به زور وارد یک رابطه عاشقانه بدون شناخت و آگاهی شوید.  برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی رابطه کلیک کنید.  

سخن آخر درمورد تفاوت عشق و هوس در مردان

خیلی از افراد در دام رابطه هایی می افتند که نمی دانند نیت واقعی فرد مقابل چیست و آیا ادامه این رابطه به نفع آنها است یا خیر. شریک عاطفی گاهی اوقات ممکن است رفتارهای متناقض و دو پهلو نشان دهد و شما را در یک مسیر دوراهی و سردرگمی قرار دهد. بنابراین اگر رابطه چالش های زیادی دارد و فرد برای ادامه آن دودل است بهتر است از یک مشاور یا روان درمانگر کارآمد کمک بگیرد. گاهی یک اشتباه در رابطه می تواند تبعات زیادی داشته باشد. پس اگر شما هم متوجه عشق یا هوس فرد مقابل یا خودتان نمی شوید از یک مشاور راهنمایی بگیرید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*