ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

فرق ماری جوانا با گل و علف

فرق ماری جوانا با گل چیست؟ امروزه مصرف ماری جوانا در جهان بسیار شایع شده است و حتی در بعضی از کشورها هیچگونه منع قانونی برای آن وجود ندارد. در کشور ایران مصرف گل در بین جوانان ها و نوجوان ها رو به افزایش است و متاسفانه خیلی ها فکر می کنند که این گونه مواد هیچ خطری ندارند.  برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

ماری جوانا چیست؟

ماری جوانا یا علف برگ و گل خشک گیاه شاهدانه می باشد که از آن تحت عنوان روانگردان استفاده می شود. از گیاه شاهدانه علاوه بر ماری جوانا مواد دیگری همچون روغن حشیش هم به دست می آید و تترا هیدرو کانابینول ترکیب موثر تمام فرآورده های گیاهی و عوامل مهم آثار سرخوشی آور ان است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علائم و نشانه های اعتیاد به حشیش کلیک کنید.

انواع ترکیبات ماری جوانا و حشیش شامل ساقه دانه و یا گل های خشک گیاه شاهدانه و کانابیس می‌شود و به رنگهای سبز خاکستری قهوه‌ای و یا مخلوطی از آنها مشاهده می شوند. بیشتر از ۲۰۰ اسم و اصطلاح متفاوت در کل جهان برای فرآورده های گیاهی کانابیس معروف است که شایع‌ترین اصطلاحی که در کشور ایران به کار میرود همین نام است.

ماری جوانا بیشترین استفاده را در بین نوجوان ها دارد. ماری جوانا به عنوان یک ماده روان گردان تفریحی یا دارویی درمانی در بررسی مراسم ها استفاده می شد. اولین نشانه ها از استفاده ماری جوانا به هزاره سوم قبل از میلاد یا پنج هزار سال قبل از آن مربوط می شود. از آغاز قرن بیستم در بعضی کشورهای جهان محدودیت های قانونی در مورد استفاده و فروش این گیاه وضع شد طوری که حمل، مصرف و فروش آن در بیشتر کشورها غیرقانونی شد اما اخیراً ممنوعیت‌های قانونی ماریجوانا در کشورهایی مثل کانادا هلند و آمریکا آزاد شده است.

 

تاریخچه ماری جوانا

تاریخچه شاهدانه و استفاده از آن توسط افراد با توجه به شواهد باستان شناسی به هزاره سوم پیش از میلاد در تاریخ کتبی و شاید قبل از آن برمی گردد. هزاران سال اجزای گوناگون این گیاه برای تولید کلاف و طناب و به عنوان غذا و دارو کاربرد داشته و به علت خواص روانگردان جهت استفاده مذهبی و تفریحی ارزش داشته است. گیاه ماری جوانا بومی آسیای مرکزی و شبه قاره هند می‌باشد. تحقیقات تاریخی نشانگر استفاده دارویی و مذهبی ماریجوانا در مراسم متفاوت و شیوع آن در فرقه های گوناگون سراسر دنیا است.

مانند بذر های کشف شده توسط باستان شناسان که استفاده از آن در مراسم ها را توسط اسکیموها در در قرن دو تا پنجم قبل از میلاد نشان می‌دهد و شواهد تاریخ هرودوت را در این باره تایید می نماید. اینطور به نظر می رسد که گیاه شاهدانه توسط مسافران هندی به آفریقا معرفی شده است. استفاده از ماری جوانا در کنار  حشیش از جهان غرب به میان اعراب رایج شد و به بنگ و چرس در فارسی معروف گشت. اولین نوعیت ها برای ماری جوانا در قرن چهاردهم میلادی اعمال شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض ماریجوانا کلیک کنید.

ممنوعیت ماری جوانا

تجارت بین المللی ماری جوانا و حشیش در سال ۱۹۲۵ تحت کنترل کنوانسیون بین‌المللی تریاک درآمد. در پایان دهه ۱۹۶۰ هماهنگی بین المللی در مورد کنترل مواد موجب محدودیت های چشم گیر در سطح دنیا شد. بیشتر کشورها ممنوعیت های قاچاق و استفاده از ماری جوانا و حشیش را پیاده کردند و مجازات های سنگین برای تهیه فروش و عرضه غیر قانونی آن ایجاد کردند. با این حال استفاده از ماری جوانا همچنان در بین گروه های خوانندگی و موسیقی و بعضی هنرمندان رایج بود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض حشیش کلیک کنید.

 

عوارض ماری جوانا

اعتیاد جسمانی در مورد ماری جوانا ثابت نشده است با این حال حدس میزنند که ۹ درصد استفاده کنندگان از آن وابستگی پیدا می‌کنند. برخی مطالعات نشان گرانند که مصرف دائم ماریجوانا در مقادیر زیاد با نشانه های ترک جسمانی و روانی نسبتاً خفیفی همراه می باشد. همچنین درمورد کانابیس ها بخوانید.

فرق ماری جوانا با گل |تاثیر کوتاه مدت ماری جوانا

بعد از کشیدن ماری جوانا تاثیرات موقتی بعد از چند ثانیه ورود پیدا می‌کند و تا چند دقیقه کاملا قابل احساس و مشاهده هستند. این تأثیرات معمولا به مدت دو تا سه ساعت دوام دارند اما عنصر اصلی آن تا چند روز در بدن فرد باقی میماند. در مرحله اول تاثیرات ابتدایی آن شامل احساس آرامش و همچنین سرخوشی است. در مرحله دوم مواردی همچون تفکر فلسفی درون نگری و فراشناختی در کنار استرس و شک و تردید وجود دارد.

مرحله سوم تاثیرات آن می‌تواند شامل بالا رفتن ضربان قلب و اشتهای زیاد و کاذب که به آن کره کردن گفته می شود، باشد. غیر از تغییرات ذهنی در ادراک و مخصوصاً در خلق و خو رایج ترین عوارض جسمانی و عصب‌شناختی این ماده شامل افزایش ضربان قلب کم شدن فشار خون اختلال در حافظه کوتاه مدت اختلال حرکتی و اختلال در مهارت تمرکز هستند.

تاثیرات ماری جوانا در بلند مدت

تاثیرات بلندمدت ماریجوانا شامل کاهش بهره هوشی اختلالاتی در حافظه و یادگیری که غالباً باعث افت تحصیلی و حتی ترک تحصیل میشود اختلالاتی در تفکر کاهش قدرت تمرکز کاهش سطح رضایت از زندگی اعتیاد به مصرف و وابستگی هایِ مفرط بالا رفتن میزان خشونت در رفتارهای فردی مواجه شدن با اقدامات ناشایستی همچون دروغگویی و دزدی کردن کاهش سیستم دفاعی بدن ترس های زیاد انعطاف ناپذیری در شخصیت و از بین رفتن میل جنسی هستند.

 ماری جوانا چیست

گل چیست؟

ماده مخدر گل نوعی گیاه می باشد که دارای ماده شیمیایی شیمیایی کانابیس است و از آن به عنوان یک نوع از انواع مواد توهم زا نام میبرند. این گیاه با دارا بودن ۲۴ درصد تترا هیدرو کانابینول تاثیرات اعتیاد آوری برای مصرف کننده دارد. بعد از استفاده گل با کم شدن عملکرد سیستم عصبی در مغز به حالت آرامش بخش تبدیل می شود. بر خلاف دیگر مواد مخدر که وابستگی فیزیکی زیادی دارد این ماده وابستگی روانی به اعتیاد در فرد را شکل می دهد. حدود ۲ تا ۶ ساعت به طول می انجامد تا این ماده تاثیرات خود را آشکار کند.

مخدر گل را معمولاً در کاغذ می گذارند و به صورت سیگار مصرف می کند. گل به آرامی می سوزد و دود فراوان ایجاد می کند. بوی آن تند و مانند بوی گیاه می باشد.

به صورت کلی بوی گل شبیه برگ و علف جنگلی است اما به صورت غلیظ و عمیق. هنگام دود کردن نیز عمق غلظت و شدت بوی آن به مشام انسان می رسد و آن را تشخیص میدهند. گل برخلاف نام خوشایندی که دارد یکی از خطرناک ترین انواع مواد مخدر به شمار می رود که مصرف آن در نوجوان ها و جوان ها رایج شده است و بوی ناخوشایند را میتوان در مدارس هم احساس کرد.

برخی از باورهای دروغین وجود دارد که این ماده مخدر را بی خطر معرفی می کند و عدم آگاهی والدین و خانواده ها باعث می شود که فرزندان آنها در معرض چنین موادی قرار بگیرد. کسانی که معمولاً از مواد مخدر گل استفاده می کنند به تدریج دهان آنها بوی بدی میدهد و در واقع این بو یکی از نشانه هایی است که می توان تشخیص داد این فرد اعتیاد به گل دارد یا خیر.

 

نشانه های اعتیاد به گل

گل به راحتی در ایران در دسترس جوان ها قرار می گیرند و در باور عموم اعتیاد پذیر نیست اما واقعیت طور دیگری است. با یکبار مصرف فرد به گل اعتیاد پیدا میکند و بخش هایی از سیستم عصبی مغز که وظیفه آرام بخشی دارند فلج می شود. عدم استفاده از گل برای افراد سبب اضطراب و احساس بی قراری و استرس می شود. مهمترین علائم آن توهمی میباشد که پس از مصرف برای فرد بوجود می‌آید. اعتیاد به گل سبب آسیب سلولهای مغزی می‌گردد و نشانه مواد مخدر گل در رفتار و جسم فرد را شکل می دهد که به بعضی از آنها اشاره می شود:

عوارض ماده مخدر گل شامل مشکل در تفکر و حل مسئله خنده های دیگری و بیش از حد مشکل در حافظه و مراحل یادگیری و مشکل در درک مسائل هستند. از لحاظ جسمانی گل سبب میشود که بدن فرد دچار احساس خستگی گیجی و عدم تعادل شود. نشانه های آن شامل واکنش آهسته به محرک ها از دست دادن تعادل هماهنگی جدید بین اندام ها گرسنگی زیاد سرفه های مکرر و پر از خلط ضربان قلب تند دهان خشک و چشم کدر و قرمز هستند. گل به علت خواص نشاط آوری که دارد مورد استفاده ترین ماده مخدر جهان محسوب می گردد.

فرق ماری جوانا با گل |تمایل مفرط به خواب

افزون بر حالت خوشی تغییرات متعددی در میزان اشتها خواب و تشنگی ایجاد می نماید. افراد بعد از مصرف تمایل مفرطی به خواب دارند و در زمان خماری و حالات ان بی خواب می شوند. علاوه بر این از دست دادن وزن تحریک پذیری سردرد و سرگیجه هم از نشانه های دیگر گل به شمار می‌روند. طبق نظر سازمان ملی مواد مخدر مصرف گل روی هوشیاری به شدت تاثیرگذار است و هنگام رانندگی واکنش فردی نسبت به اتفاقات را کاهش می‌دهد.

همچنین تاثیرات مواد داخل گل سبب مشکلاتی در تشخیص صدا ها می شود. خشکی و روان پریشی و حملاتی که از ترس زیاد نشأت می‌گیرد در کسانی که از قبل مشکلات روحی و روانی دارند رایج تر است و از عوارض دیگر گل هستند.

عوارض گل در بلند مدت

اعتیاد به گل دقیقا زمانی آغاز می‌شود که افراد از آن به عنوان یک سرگرمی استفاده می‌کنند و ناگهان متوجه می‌شوند که نمی تواند حتی لحظه ای بدون آن زندگی کنند. عوارض بلندمدت گل شامل از دست دادن حافظه، اضطراب و وحشت، هذیان گویی، رفتارهای عجیب و غریب و غیر نرمال، افزایش خطر سکته مغزی، کاهش میل جنسی، سرطان، برونشیت و افزایش اشتها هستند. مصرف گل تاثیرات ناگواری بر روی ریه و دستگاه تنفس می گذارد و باعث بالا رفتن فشار خون هم می شود.

بعد از نیم ساعت پس از استفاده از گل فرد به حد نهایت او هم میرسد. افرادی که گل استفاده می کنند بسیار آسیب پذیر تر از بقیه می شوند و راحت تر در معرض بیماری ها قرار می گیرند. افراد استفاده کننده از گل واکنش بیشتری به مزه ها و صداها نسبت به انسان های دیگر نشان می‌دهند و مصرف این ماده سبب می‌شود که افسردگی و ناتوانی و عدم رعایت بهداشت در این افراد شکل بگیرد.

 

فرق ماری جوانا با گل

گل سه برابر ماریجوانا مواد مخدر دارد. بنابراین این باور که گل هیچگونه احتیاجی ندارد کاملا نادرست است. خیلی از افراد اعتقاد دارند که گل همان ماری جوانا میباشد و این دو ماده مخدر هیچ فرقی با هم ندارند اما بنابر عقیده متخصصان گل، ماریجوانا تغییر یافته می باشد که از بخش های گوناگون گیاه شاهدانه تهیه می شود. گل که نوع طبی ماریجوانا میباشد دارای حداقل ۲۴ درصد ماده مخدر تترا هیدروکانابینول و مواد شیمیایی است در حالی که ماری جوانا دارای کمتر از ۸ درصد ماده مخدر تتراهیدرو کانابینول است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ماده مخدر گل و نحوه استفاده از ماری جوانا کلیک کنید.

برخی از سودجویان به جای ماده مخدر ماری جوانا از گل استفاده می کنند تا راحت تر بتوانند آن را به جوان ها بفروشند. چرا که نام ماشین شانا باعث میشود که جوان کمتر جرأت کند از آن استفاده کنند. متاسفانه این روزها برخی از دانشجویان برای بالا بردن تمرکز و بیدار ماندن در شب های امتحان از گل استفاده می کنند در حالی که نمی دانند چه تاثیراتی روی سلولهای مغزی و سلامت روان خود ایجاد می کنند.

 فرق ماری جوانا با گل

راه های ترک گل و ماری جوانا

روش ترک اعتیاد به گل یا ماری جوانا برای هر فردی منحصر به فرد است و به مقدار وابستگی و مصرف وسابقه آن فرد بستگی دارد. راه های زیادی برای ترک اعتیاد وجود دارد که اگر بخواهید نگاه واقع بینانه داشته باشید تمامی آنها روی افکار و روان فرد مصرف کننده کار می‌کنند و در واقع از شیوه های روان درمانی در کنار هر روش دیگری استفاده می‌کنند چرا که مصرف ماری جوانا یا هر نوع ماده مخدر بیشترین تاثیر خودش را بر روی روان انسان میگذارد و وابستگی‌های روانی که ایجاد می‌کند از این وابستگی جسمی بیشتر است. برخی از رایج ترین راه های ترک شامل موارد زیر هستند:

1-سم زدایی از بدن

هیچ نوع روش پاکسازی فوری برای این نوع مواد مخدر وجود ندارد و ترک آن ماده مخدری تنها با کمک سم زدایی تدریجی و بستری انجام می شود. در برخی کلینیک ها روش های متعددی وجود دارد که باعث می شود راحت تر مواد را ترک کنید و تعداد زیادی از افراد که تحت درمان های اعتیاد به صورت بستری هستند بدون لغزش و سوء مصرف میتوانند مراحل درمان را طی کنند تا در نهایت به ترک کامل برسند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سم زدایی سریع گل از بدن کلیک کنید.

2-ارتباط طولانی مدت با روانشناس

حتی بعد از ترک هر نوع ماده مخدری لازم است ارتباط خود را با روانشناس حفظ کنید ها از وسوسه شدن و آوردن دوباره به سمت مواد پیشگیری کنید. همچنین در این شرایط اگر از نظر فکری هم در وضعیت بحرانی قرار گرفته‌اید بودن یک روانشناس در کنار شما می تواند به کنترل افکارتان تا حد بسیار زیادی کمک کند. بنابراین مراجعه به روانشناس در کنار هر نوع درمان دیگری برای ترک اعتیاد ضروری است. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

 

سخن آخر درمورد فرق ماری جوانا با گل

ماری جوانا و گل از مواد مخدری هستند که تاثیرات و صدمات جسمانی و روانی زیادی به جوانان وارد می کند. اعتیاد به این مواد مخدر باعث میشود که در زندگی فردی شخصی و اجتماعی آنها مشکلات زیادی ایجاد شود و نتوانند مثل همیشه کارها و فعالیت های خود را انجام دهند. دلایل زیادی برای استفاده از این نوع مواد مخدر وجود دارد که با کمک روانشناس می توان مسئله را ریشه یابی کرد و از لحاظ روانی به فرد کمک کرد تا راحت تر بتواند اعتیاد را کنار بگذارد. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*