ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

فرق ماری جوانا با گل و علف

فرق ماری جوانا با گل چیست؟ امروزه مصرف ماری جوانا در جهان بسیار شایع شده است و حتی در بعضی از کشورها هیچگونه منع قانونی برای آن وجود ندارد. در کشور ایران مصرف گل در بین جوانان ها و نوجوان ها رو به افزایش است و متاسفانه خیلی ها فکر می کنند که این گونه مواد هیچ خطری ندارند. این در حالی است که به عنوان یک ماده مخدر از آسیب ها و وابستگی مخصوص به خود برخوردار است. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

ماری جوانا چیست؟

ماری جوانا یا علف برگ و گل خشک گیاه شاهدانه می باشد که از آن تحت عنوان روانگردان استفاده می شود. از گیاه شاهدانه علاوه بر ماری جوانا مواد دیگری همچون روغن حشیش هم به دست می آید و تتراهیدرو کانابینول ترکیب موثر تمام فرآورده های گیاهی و عوامل مهم آثار سرخوشی آور آن است. ماده شیمیایی روانگردان اصلی (تغییردهنده ذهن) در ماری جوانا که مسئول بیشتر اثرات مسموم کننده ای است که مردم به دنبال آن هستند، دلتا-9-تتراهیدروکانابینول (THC) در رزین تولید شده توسط برگ ها و جوانه های گیاه شاهدانه ماده یافت می شود. این گیاه همچنین حاوی بیش از 500 ماده شیمیایی دیگر از جمله بیش از 100 ترکیب شیمیایی مرتبط با THC به نام کانابینوئید است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علائم و نشانه های اعتیاد به حشیش کلیک کنید.

اشکال قوی‌تر ماری‌جوانا شامل سینسمیلا (از گیاهان ماده ویژه) و رزین‌های غلیظ حاوی دوزهای بالایی از مواد فعال ماری‌جوانا، از جمله روغن حشیش عسل‌مانند، جوانه‌های مومی و خردکننده‌های کهربایی سخت است. این رزین ها به طور فزاینده ای در بین کسانی که از آن ها برای تفریح ​​و درمان استفاده می کنند، محبوب هستند.

1-انواع ترکیبات ماری جوانا

انواع ترکیبات ماری جوانا و حشیش شامل ساقه دانه و یا گل های خشک گیاه شاهدانه و کانابیس می‌شود و به رنگ های سبز، خاکستری، قهوه‌ای و یا مخلوطی از آن ها مشاهده می شوند. بیشتر از ۲۰۰ اسم و اصطلاح متفاوت در کل جهان برای فرآورده های گیاهی کانابیس به کار می رود که معروف ترین اصطلاحی که در کشور ایران رایج است همین نام است.

ماری جوانا بیشترین استفاده را در بین نوجوان ها دارد. ماری جوانا به عنوان یک ماده روان گردان تفریحی یا دارویی درمانی در بررسی مراسم ها استفاده می شد. اولین نشانه ها از استفاده ماری جوانا به هزاره سوم قبل از میلاد یا پنج هزار سال قبل از آن مربوط می شود. از آغاز قرن بیستم در بعضی کشورهای جهان محدودیت های قانونی در مورد استفاده و فروش این گیاه وضع شد. طوری که حمل، مصرف و فروش آن در بیشتر کشورها غیرقانونی شد اما اخیراً ممنوعیت‌های قانونی ماریجوانا در کشورهایی مثل کانادا، هلند و آمریکا آزاد شده است.

2-تاریخچه ماری جوانا

تاریخچه شاهدانه و استفاده از آن توسط افراد با توجه به شواهد باستان شناسی به هزاره سوم پیش از میلاد در تاریخ کتبی و شاید قبل از آن برمی گردد. هزاران سال اجزای گوناگون این گیاه برای تولید کلاف و طناب و به عنوان غذا و دارو کاربرد داشته و به علت خواص روانگردان جهت استفاده مذهبی و تفریحی ارزش داشته است. گیاه ماری جوانا بومی آسیای مرکزی و شبه قاره هند می‌باشد. تحقیقات تاریخی نشانگر استفاده دارویی و مذهبی ماریجوانا در مراسم متفاوت و شیوع آن در فرقه های گوناگون سراسر دنیا است.

مانند بذرهای کشف شده توسط باستان شناسان که استفاده از آن در مراسم ها را توسط اسکیموها در در قرن دو تا پنجم قبل از میلاد نشان می‌دهد و شواهد تاریخ هرودوت را در این باره تایید می نماید. اینطور به نظر می رسد که گیاه شاهدانه توسط مسافران هندی به آفریقا معرفی شده است. استفاده از ماری جوانا در کنار حشیش از جهان غرب در میان اعراب رایج شد و به بنگ و چرس در فارسی معروف گشت. اولین نوعیت ها برای ماری جوانا در قرن چهاردهم میلادی اعمال شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض ماریجوانا کلیک کنید.

3-ماری جوانا و دسته دارویی

حشیش می تواند طیف وسیعی از اثرات را ایجاد کند که از فردی به فرد دیگر متفاوت است، که طبقه بندی آن را به عنوان یک نوع دارو دشوار می کند. داروها بر اساس اثرات و خواص دسته بندی می شوند. هر کدام به طور کلی در یکی از چهار دسته قرار می گیرند:

  • داروهای افسردگی: این ها داروهایی هستند که عملکرد مغز شما را کند می کنند. به عنوان مثال می توان به الکل، آلپرازولام (Xanax) و باربیتورات ها اشاره کرد.
  • محرک ها: این داروها خلق و خوی شما را بالا می برند و هوشیاری و انرژی شما را افزایش می دهند. آن ها معمولاً بسیار اعتیاد آور هستند و می توانند در طول زمان باعث پارانویا شوند. به عنوان مثال می توان به کوکائین، مت آمفتامین و داروهای تجویزی برای ADHD اشاره کرد.
  • توهم زاها: این نوع دارو با تغییر نحوه ارتباط سلول های عصبی مغز با یکدیگر، درک شما از واقعیت را تغییر می دهد. به عنوان مثال می توان به LSD، psilocybin و MDMA اشاره کرد.
  • مواد افیونی: این ها مسکن های قدرتمندی هستند که به سرعت باعث ایجاد احساس سرخوشی می شوند. بسیار اعتیاد آور هستند و می توانند اثرات ماندگاری روی مغز شما داشته باشند. به عنوان مثال می توان به هروئین، مورفین و سایر مسکن های تجویزی اشاره کرد.

حال با توجه به این دسته بندی ماری جوانا و مشتقات آن مانند علف و گل که به عنوان شاهدانه شناخته می شود، در کجای این دسته قرار می گیرد؟ پاسخ آنقدرها هم که فکر می کنید واضح نیست. اثرات آن از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است و سویه‌ها و انواع مختلف علف‌ها هم می‌توانند اثرات متفاوتی ایجاد کنند.

در نتیجه، طبق گفته دانشگاه مریلند، علف را می توان به عنوان یک عامل افسردگی، محرک یا توهم زا طبقه بندی کرد. با این حال هرگز به عنوان مواد افیونی طبقه بندی نمی شود.

4-ممنوعیت ماری جوانا

تجارت بین المللی ماری جوانا و حشیش در سال ۱۹۲۵ تحت کنترل کنوانسیون بین‌المللی تریاک درآمد. در پایان دهه ۱۹۶۰ هماهنگی بین المللی در مورد کنترل مواد موجب محدودیت های چشم گیر در سطح دنیا شد. بیشتر کشورها ممنوعیت های قاچاق و استفاده از ماری جوانا و حشیش را پیاده کردند و مجازات های سنگین برای تهیه فروش و عرضه غیر قانونی آن ایجاد کردند. با این حال استفاده از ماری جوانا همچنان در بین گروه های خوانندگی و موسیقی و بعضی هنرمندان رایج بود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض حشیش کلیک کنید.

 

عوارض ماری جوانا

اعتیاد جسمانی در مورد ماری جوانا ثابت نشده است با این حال حدس میزنند که ۹ درصد استفاده کنندگان از آن وابستگی پیدا می‌کنند. برخی مطالعات نشان گرانند که مصرف دائم ماریجوانا در مقادیر زیاد با نشانه های ترک جسمانی و روانی نسبتاً خفیفی همراه می باشد. همچنین درمورد کانابیس ها بخوانید.

فرق ماری جوانا با گل |تاثیر کوتاه مدت ماری جوانا

بعد از کشیدن ماری جوانا تاثیرات موقتی بعد از چند ثانیه به بدن ورود پیدا می‌کند و تا چند دقیقه کاملا قابل احساس و مشاهده هستند. این تأثیرات معمولا به مدت دو تا سه ساعت دوام دارند اما عنصر اصلی آن تا چند روز در بدن فرد باقی می ماند. در مرحله اول تاثیرات ابتدایی آن شامل احساس آرامش و همچنین سرخوشی است. در مرحله دوم مواردی همچون تفکر فلسفی، درون نگری و فراشناختی در کنار استرس و شک و تردید وجود دارد.

مرحله سوم تاثیرات آن شامل علایمی می شود چون بالا رفتن ضربان قلب و اشتهای زیاد و کاذب که به آن کره کردن گفته می شود. غیر از تغییرات ذهنی در ادراک و مخصوصاً در خلق و خو رایج ترین عوارض جسمانی و عصب‌شناختی این ماده شامل افزایش ضربان قلب، کم شدن فشار خون، اختلال در حافظه کوتاه مدت، اختلال حرکتی و اختلال در مهارت تمرکز هستند.

تاثیرات ماری جوانا در بلند مدت

تاثیرات بلندمدت ماریجوانا شامل کاهش بهره هوشی، اختلالاتی در حافظه و یادگیری که غالباً باعث افت تحصیلی و حتی ترک تحصیل می شود. اختلالاتی در تفکر، کاهش قدرت تمرکز، کاهش سطح رضایت از زندگی، اعتیاد به مصرف و وابستگی هایِ مفرط، بالا رفتن میزان خشونت در رفتارهای فردی، مواجه شدن با اقدامات ناشایستی همچون دروغگویی و دزدی کردن، کاهش سیستم دفاعی بدن، ترس های زیاد، انعطاف ناپذیری در شخصیت و از بین رفتن میل جنسی هستند.

ماری جوانا چیست

گل چیست؟

ماده مخدر گل نوعی گیاه می باشد که دارای ماده شیمیایی شیمیایی کانابیس است و از آن به عنوان یک نوع از انواع مواد توهم زا نام می برند. این گیاه با دارا بودن ۲۴ درصد تترا هیدرو کانابینول تاثیرات اعتیاد آوری برای مصرف کننده دارد. بعد از استفاده گل با کم شدن عملکرد سیستم عصبی در مغز به حالت آرامش بخش تبدیل می شود. بر خلاف دیگر مواد مخدر که وابستگی فیزیکی زیادی دارد این ماده وابستگی روانی به اعتیاد در فرد را شکل می دهد. حدود ۲ تا ۶ ساعت به طول می انجامد تا این ماده تاثیرات خود را آشکار کند.

مخدر گل را معمولاً در کاغذ می گذارند و به صورت سیگار مصرف می کند. گل به آرامی می سوزد و دود فراوان ایجاد می کند. بوی آن تند و مانند بوی گیاه می باشد.

به صورت کلی بوی گل شبیه برگ و علف جنگلی است اما به صورت غلیظ و عمیق تر. هنگام دود کردن نیز عمق غلظت و شدت بوی آن به مشام انسان می رسد و آن را تشخیص می دهند. گل برخلاف نام خوشایندی که دارد یکی از خطرناک ترین انواع مواد مخدر به شمار می رود که مصرف آن در نوجوان ها و جوان ها رایج شده است و بوی ناخوشایند را می توان در مدارس هم احساس کرد.

برخی از باورهای دروغین وجود دارد که این ماده مخدر را بی خطر معرفی می کند و عدم آگاهی والدین و خانواده ها باعث می شود که فرزندان آن ها در معرض چنین موادی قرار بگیرد. کسانی که معمولاً از مواد مخدر گل استفاده می کنند به تدریج دهان آن ها بوی بدی می گیرد و در واقع این بو یکی از نشانه هایی است که می توان تشخیص داد این فرد اعتیاد به گل دارد یا خیر.

عوارض گل در بلند مدت

اعتیاد به گل دقیقا زمانی آغاز می‌شود که افراد از آن به عنوان یک سرگرمی استفاده می‌کنند و ناگهان متوجه می‌شوند که نمی تواند حتی لحظه ای بدون آن زندگی کنند. عوارض بلندمدت گل شامل از دست دادن حافظه، اضطراب و وحشت، هذیان گویی، رفتارهای عجیب و غریب و غیر نرمال، افزایش خطر سکته مغزی، کاهش میل جنسی، سرطان، برونشیت و افزایش اشتها هستند. مصرف گل تاثیرات ناگواری بر روی ریه و دستگاه تنفس می گذارد و باعث بالا رفتن فشار خون هم می شود.

نیم ساعت پس از استفاده از گل فرد به حد نهایت می رسد. افرادی که گل استفاده می کنند بسیار آسیب پذیرتر از بقیه می شوند و راحت تر در معرض بیماری ها قرار می گیرند. افراد استفاده کننده از گل واکنش بیشتری به مزه ها و صداها نسبت به افراد دیگر نشان می‌دهند و مصرف این ماده سبب می‌شود که افسردگی و ناتوانی و عدم رعایت بهداشت در این افراد شکل بگیرد.

 

نشانه های اعتیاد به گل

گل به راحتی در ایران در دسترس جوان ها قرار می گیرد و در باور عموم اعتیاد پذیر نیست اما واقعیت طور دیگری است. با یکبار مصرف فرد ممکن است به گل اعتیاد پیدا می کند و بخش هایی از سیستم عصبی مغز که وظیفه آرام بخشی دارند فلج می شود. عدم استفاده از گل برای افراد سبب اضطراب و احساس بی قراری و استرس می شود. مهم ترین علائم آن توهمی می باشد که پس از مصرف برای فرد بوجود می‌آید. اعتیاد به گل سبب آسیب سلول های مغزی می‌گردد و نشانه مواد مخدر گل در رفتار و جسم فرد را شکل می دهد که به بعضی از آن ها اشاره می شود:

عوارض ماده مخدر گل شامل مشکل در تفکر و حل مسئله، خنده های زیاد و بیش از حد، مشکل در حافظه و مراحل یادگیری و مشکل در درک مسائل هستند. از لحاظ جسمانی گل سبب می شود که بدن فرد دچار احساس خستگی، گیجی و عدم تعادل شود. نشانه های آن شامل واکنش آهسته به محرک ها، از دست دادن تعادل و هماهنگی جدید بین اندام ها، گرسنگی زیاد، سرفه های مکرر و پر از خلط، ضربان قلب تند، دهان خشک و چشم کدر و قرمز هستند. گل به علت خواص نشاط آوری که دارد پر کاربردترین ماده مخدر جهان محسوب می گردد.

1-فرق ماری جوانا با گل |تمایل مفرط به خواب

افزون بر حالت خوشی، تغییرات متعددی در میزان اشتها و خواب و تشنگی ایجاد می نماید. افراد بعد از مصرف تمایل مفرطی به خواب دارند و در زمان خماری و حالات ان بی خواب می شوند. علاوه بر این از دست دادن وزن، تحریک پذیری و سردرد و سرگیجه هم از نشانه های دیگر گل به شمار می‌روند. طبق نظر سازمان ملی مواد مخدر مصرف گل روی هوشیاری به شدت تاثیرگذار است و هنگام رانندگی واکنش فردی نسبت به اتفاقات را کاهش می‌دهد.

همچنین تاثیرات مواد داخل گل سبب مشکلاتی در تشخیص صداها می شود. خشکی و روان پریشی و حملاتی که از ترس زیاد نشأت می‌گیرد در کسانی که از قبل مشکلات روحی و روانی دارند رایج تر است و از عوارض دیگر گل هستند.

 

فرق ماری جوانا با گل

گل سه برابر ماریجوانا مواد مخدر دارد. بنابراین این باور که هیچگونه اعتیادی ندارد کاملا نادرست است. خیلی از افراد اعتقاد دارند که گل همان ماری جوانا می باشد و این دو ماده مخدر هیچ فرقی با هم ندارند اما بنا بر عقیده متخصصان گل، ماریجوانا تغییر یافته می باشد که از بخش های گوناگون گیاه شاهدانه تهیه می شود. گل که نوع طبی ماریجوانا می باشد دارای حداقل ۲۴ درصد ماده مخدر تتراهیدروکانابینول و مواد شیمیایی است در حالی که ماری جوانا دارای کمتر از ۸ درصد ماده مخدر تتراهیدرو کانابینول است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ماده مخدر گل و نحوه استفاده از ماری جوانا کلیک کنید.

برخی از سودجویان به جای ماده مخدر ماری جوانا از گل استفاده می کنند تا راحت تر بتوانند آن را به جوان ها بفروشند. چرا که نام اصلی باعث می شود که جوان کمتر جرأت کند از آن استفاده کنند. متاسفانه این روزها برخی از دانشجویان برای بالا بردن تمرکز و بیدار ماندن در شب های امتحان از گل استفاده می کنند در حالی که نمی دانند چه تاثیراتی روی سلول های مغزی و سلامت روان خود به جا می گذارند.

فرق ماری جوانا با گل

راه های ترک گل و ماری جوانا

روش ترک اعتیاد به گل یا ماری جوانا برای هر فردی منحصر به فرد است و به مقدار وابستگی و مصرف و سابقه آن فرد بستگی دارد. راه های زیادی برای ترک اعتیاد وجود دارد که اگر بخواهید نگاه واقع بینانه داشته باشید تمامی آن ها روی افکار و روان فرد مصرف کننده کار می‌کنند و در واقع از شیوه های روان درمانی در کنار هر روش دیگری استفاده می‌کنند. چرا که مصرف ماری جوانا یا هر نوع ماده مخدر بیشترین تاثیر خود را بر روی روان انسان می گذارد و وابستگی‌های روانی که ایجاد می‌کند از این وابستگی جسمی بیشتر است. برخی از رایج ترین راه های ترک شامل موارد زیر هستند:

1-سم زدایی از بدن

هیچ نوع روش پاکسازی فوری برای این نوع مواد مخدر وجود ندارد و ترک آن ماده مخدر تنها با کمک سم زدایی تدریجی و بستری انجام می شود. در برخی کلینیک ها روش های متعددی وجود دارد که باعث می شود راحت تر مواد را ترک کنید و تعداد زیادی از افراد که تحت درمان های اعتیاد به صورت بستری هستند بدون لغزش و سوء مصرف می توانند مراحل درمان را طی کنند تا در نهایت به ترک کامل برسند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سم زدایی سریع گل از بدن کلیک کنید.

2-ارتباط طولانی مدت با روانشناس

حتی بعد از ترک هر نوع ماده مخدری لازم است ارتباط خود را با روانشناس حفظ کنید. از وسوسه شدن و روی آوردن دوباره به سمت مواد پیشگیری کنید. همچنین در این شرایط اگر از نظر فکری هم در وضعیت بحرانی قرار گرفته‌اید بودن یک روانشناس در کنار شما می تواند به کنترل افکار تا حد بسیار زیادی کمک کند. بنابراین مراجعه به روانشناس در کنار هر نوع درمان دیگری برای ترک اعتیاد ضروری است. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

سخن آخر در مورد فرق ماری جوانا با گل

ماری جوانا و گل از مواد مخدری هستند که تاثیرات و صدمات جسمانی و روانی زیادی به جوانان وارد می کند. اعتیاد به این مواد مخدر باعث می شود که در زندگی فردی شخصی و اجتماعی آن ها مشکلات زیادی ایجاد شود و نتوانند مثل همیشه کارها و فعالیت های خود را انجام دهند. دلایل زیادی برای استفاده از این نوع مواد مخدر وجود دارد که با کمک روانشناس می توان مسئله را ریشه یابی کرد و از لحاظ روانی به فرد کمک کرد تا راحت تر بتواند اعتیاد را کنار بگذارد. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*