ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تفاوت زن و مرد | زنان و مردان چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تفاوت های زن و مرد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


تفاوت های زن و مرد در بخش های مختلف سال ها متخصصان در زمینه روانشناسی و عصب شناسی را وادار به تحقیق و بررسی نمود. شاید به نظرتان برسد که شوهرتان بی‎‌توجه است و به جزئیات دقت نمی‌کند، وقتی دارد کارش را انجام می‌دهد بداخلاق می‌شود. خانم شما همیشه می‌خواهد در مورد یک موضوع چندین بار صحبت کند یا وقتی به خرید می‌روید چند ساعت در بازار می‌گردد و در آخر از همان مغازه اول خرید می‌کند. این تفاوت‌ها را اگر بشناسید و برخورد با آن را یاد بگیرید مطمئن باشید نه تنها باعث اختلاف بین شما و همسرتان نمی‌شود بلکه رابطه شما را جذاب‌تر هم می‌کند. شما میتوانید با مراجعه کردن به مشاوره خانواده اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید و در رابطه بهتر عمل کنید.

تماس با مشاور

                                            

تفاوت‌های زیستی زن و مرد

تفاوت زیستی مردان و زنان از ماه سوم جنینی آغاز می‌شود. با ترشح هورمون‌های مردانه و شکل‌گیری دستگاه جنسی در این زمان شکل‌گیری دستگاه عصبی و مغز نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. این تاثیرات باعث تغییراتی در رشد مغز و ذهن کودکان از همان دوره جنینی و بعد از تولد می‌شود. دختران از همان آغاز کودکی علاقه دارند از دیگران مراقبت کنند و این رفتار را در بازی با عروسک‌هایشان نشان می‌دهند. در حالی که پسران از آسیب زدن به اسباب‌بازی‌هایشان خیلی هم احساس ناراحتی نمی‌کنند. پس از بلوغ و چالش های دوران نوجوانی تفاوت‌ها فاحش‌تر می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه چالش های دوران نوجوانی کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک تفاوت زن و مرد

 اینفوگرافیک تفاوت زن و مرد

تفاوت‌های اجتماعی زن و مرد

تفاوت‌های اجتماعی از آموزش نقش‌های جنسیتی به کودکان شروع می‌شود و در هر جامعه متفاوت است. برخی جوامع از پسران انتظار دارند که احساساتشان را بروز ندهند، خشن‌تر عمل کنند و مسئولیت‌پذیرتر باشند و از دختران انتظار دارند که با اسباب‌بازی خاصی بازی کنند، آرام بخندند و در کارهای خانه کمک کنند. در کل جوامع از رفتارهای کلیشه پسرانه بیشتر استقبال می‌کند و دخترانی که پسرانه رفتار می‌کنند از پسرانی که دخترانه رفتار می‌کنند بیشتر پذیرفته می‌شوند. بخشی از تبعیض‌های جنسیتی ریشه در همین نقش پذیری‌های جنسی دارند. برای آگاهی بیشتر در زمینه تبعیض جنسیتی کلیک کنید. 

 

مهمترین تفاوت‌های ذهنی زن و مرد

تفاوت‌های ذهنی مردان و زنان تحت تاثیر تفاوت‌های زیستی و تاثیر محیط اجتماعی، از کودکی شکل می‌گیرند. این تفاوت‌های ذهنی خودشان را در زمینه‌های مختلف نشان می‌دهند که در ادامه شرح داده ایم:

1. دوئل تاریخی

می‌توان گفت قدیمی‌ترین تفاوتی که بین زنان و مردان توسط عامه مردم شناخته شده بود، احساسی بودن زنان و منطقی بودن مردان است. در حقیقت این تفاوت هم درست است و هم آن طور که فکر می‌کنید نیست.

احساسات برای مردان مانند زنان اهمیت دارد. اما به گفته روانشناسان احساسات در پشت سر مردان و در پیش روی زنان قرار دارد. یعنی زنان عاطفه خود را بیشتر بروز می‌دهند و مردان به دلیل خصوصیات ذهنی و یادگیری اجتماعی، یاد گرفته‌اند تا عاطفه خود را کمتر نشان دهند. به اضافه آن که مردان احساساتشان زمانی فعال می‌شود که تایید شوند و یا احساس قدرت کنند و چون این فرایند با نحوه فعال شدن احساسات زنان متفاوت است، به نظر می‌رسد که مردان کمتر احساسی و بیشتر منطقی هستند. گریه کردن مردان یا عاشق شدن‌شان دلیلی بر بعد احساسی بودن آن‌هاست.

2. تفاوت زن و مرد | قدرت کلام

شکل‌گیری کلام در کودکان دختر و پسر از همان آغاز متفاوت پیش می‌رود. تحقیقات نشان داده که دختران در آغاز تعداد واژگان بیشتری را در دایره کلامی خود جای می‌دهند. در بزرگسالی زنان روزانه حدود 20 هزار کلمه را به کار می‌برند که تقریبا 1.5 برابر مردان است. پس مردان تعداد کمتری کلمات برای بیان احساسات و نظراتشان دارند.

همین مسئله می‌تواند این تصور را برای شما ایجاد کند که مردان کمتر عاطفی و کل‌نگرتر هستند. وقتی از یک مرد می‌پرسید لباسم چطوره؟ او برای پاسخ شما چند کلمه مثل خوبه یا قشنگه را در اختیار دارد. اما شما برای توصیف زیبایی یک لباس شاید از چندین کلمه دیگر مثل فوق‌العادس، خیلی نازه، عالیه و... استفاده کنید و پاسخ خوبه شوهرتان را توهین تلقی کنید. اما مطمئن باشید که او قصد توهین ندارد. اگر در اثر این مشکلات جزئی دچار اختلاف شدید، توصیه می‌شود مقاله راه‌های پایان دادن به دعواهای خانوادگی را مطالعه نمایید.

3. مراقب مرزهای قلمرو مردان باشید

مردان به صورت تکاملی مانند همه هم‌جنسان خود در گونه‌های دیگر برای خود قلمرویی دارند. در صورت عدم اجازه به قلمرو کاری مردان نزدیک نشوید. مردان معمولا علاقه ندارند در مورد مسائل کاری خود با شما صحبت کنند، اگر هم این کار را بکنند از شما انتظار راهکار ندارند.

4. تفاوت زن و مرد | حرف زدن برای حرف زدن

زن‌ها بیشتر مواقع علاقه دارند تا درمورد مسائل، بدون هدف و نه برای رسیدن به نتیجه خاصی صحبت کنند. در این شرایط تنها یک چیز از شما می‌خواهند؛ گوش دهید. پس ترسی از این جمله خانمتان نداشته باشید "بیا می‌خوام باهات حرف بزنم". تنها کافی است نشان دهید که گوش می‌کنید، به حرف‌هایش اهمیت می‌دهید و احساساتش را درک می‌کنید. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه خانواده موفق کلیک کنید.

5. سرعت جابجایی؛ دوچرخه در برابر هواپیما

مردان چند تکلیف با موضوع متفاوت را نمی‌توانند به صورت هم‌زمان انجام دهند. این هم تنها به دلیل یک تفاوت فیزیکی در مغز است. رابطه بخش‌های عاطفی و منطقی مغز مردان ضعیف‌تر است و جابجایی آن‌ها بین این دو چندین برابر بیشتر از زنان طول می‌کشد. شاید برای یک مرد پیش بیاید که وقتی در محل کارش مشغول است با تماس خانمش روبرو می‌‌شود که از او انتظار دارد در مورد یک موضوع خصوصی عاطفی صحبت کند. اما آقا توانایی این کار را ندارد یا به نظر می‌رسد همراهی نمی‌کند. به مردها برای جابجا شدن بین کارهایشان فرصت دهید.

6. تفاوت زن و مرد | کل در برابر جزء

مردان کل‌نگر و زن‌ها جزءنگر هستند. معمولا مردام از نظر خانم‌ها بی‌دقت و بی‌توجه به نظر می‌رسند اما این‌طور هم نیست. اگر از آرایشگاه برمی‌گردید همسر شما می‌فهمد که شما زیباتر شده‌اید. اما این که نمی‌تواند تک تک تغییرات مو و ابروهایتان را تشخیص دهد تنها به ساختار مغز و ذهنش مرتبط است. در صورتی که به هر دلیلی با همسرتان جروبحث کردید، توصیه می‌شود مقاله آشتی بعد از قهر را مطالعه نمایید.

 

تفاوت زن و مرد | تفاوت‌های مرتبط با نقش جنسیتی

بسیاری از تفاوت‌های زنان و مردان به نقش‌های جنسیتی که آن‌ها در جامعه ایفا می‌کنند بستگی دارد. هرچقدر زن و مرد دیدگاه سنتی‌تری در مورد نقش‌های خود داشته باشند، تفاوت‌های موجود میان آن ها نیز بیشتر خواهد بود. از جمله مهم‌ترین تفاوت‌هایی که در این سبک زندگی دیده می‌شود، می‌توان به تفاوت در استقلال طلبی و وابستگی اشاره کرد.

اگر شما سبک زندگی سنتی را می‌پسندید احتمالاً متوجه خواهید شد که مردان در این شرایط از استقلال بیشتری برخوردارند که این مسئله تا حد زیادی از استقلال مالی آن‌ها نشات می‌گیرد. در این شرایط به عنوان یک زن اگر از وابستگی خود به همسر احساس نارضایتی می‌کنید، لازم نیست که به طور کل سبک زندگی خود را تغییر دهید. بلکه می‌توانید در زمینه‌های دیگری نیاز به استقلال خود را ارضا کنید. پرداختن به یک فعالیت مورد علاقه و رسیدن به توانایی در آن احساس کنترل شما را در زندگی افزایش می‌دهد و به سازگاری بیشتر با این سبک زندگی کمک می‌کند. با این حال اگر خود و همسرتان در مورد تغییر سبک زندگی توافق دارید، می‌توانید نحوه تقسیم وظایف را میان خود تغییر داده و مشارکت بیشتری را امتحان کنید.

 

تأثیر یادگیری و عوامل اجتماعی بر تفاوت‌های زن و مرد

بسیاری از تفاوت‌های زن و مرد به دلیل آموزش‌ها و تربیت متفاوتی است که آن‌ها در کودکی دریافت می‌کنند. برای مثال در مورد تفاوت‌های مغزی گفته می‌شد که زنان در مهارت‌های کلامی توانایی بیشتری دارند که فعالیت بیشتر نیمکره چپ این مسئله را تصدیق می‌کند. در مقابل مردان در فعالیت‌های ریاضی و فضایی توانایی بیشتری دارند که ناشی از عملکرد بهتر نیمکره راست مغز در آن‌ها است.

با این حال امروزه تحقیقات عصب شناختی نشان می‌دهد که مغز انسان انعطاف‌پذیر بوده و تا حد زیادی تحت تأثیر محیط پیرامون قرار دارد. در واقع علت تفاوت‌های مغزی زنان و مردان بیش از آنکه مسئله‌ای ذاتی و طبیعی باشد به آموزش‌ها و روش‌های تربیتی آن‌ها بستگی دارد. از آنجایی که دختران به دلیل نقش‌های جنسیتی تعریف شده در جامعه، دوران کودکی خود را بیش‌تر به فعالیت‌هایی نظیر قصه گویی یا خاله بازی می‌پردازند، نیمکره چپ بیش از نیمکره راست در آن‌ها فعال می‌شود. این در حالی است که بازی‌هایی مثل کار با مکعب‌ها، خانه سازی یا بازی با ماشین‌ها به تقویت نیمکره راست کمک می‌کنند. 

 

تفاوت زنان و مردان در عملکردهای شناختی

بسیاری از افراد بر این باورند که عملکردهای شناختی نظیر تفکر و تصمیم گیری در مردان با دقت بیشتری انجام می‌شود. اما علم در این باره چه می‌گوید؟ دقت عملکردهای شناختی تا حد زیادی به این بستگی دارد که فرد تا چه حد تحت تأثیر احساسات و عواطف قرار دارد. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در هنگام اضطراب، همه چیز از ذهنتان بپرد یا موقع عصبانیت، تصمیم‌های اشتباهی بگیرید. در حقیقت آنچه مهم است بیش از جنسیت به توانایی مدیریت انسان در کنترل هیجانات بستگی دارد. مردانی که در مدیریت خشم خود دچار مشکل هستند یا زنانی که نمی‌توانند احساساتی نظیر غم و اندوه را در خود کنترل کنند، هردو در حفظ عملکرد خود در زمینه‌هایی نظیر تفکر، یادگیری و تصمیم گیری دچار مشکل خواهند شد.

 

تفاوت زن و مرد | ذهنیت زنانه - مردانه

امروزه مفهومی در روانشناسی تحت عنوان ذهنیت زنانه و مردانه مطرح می‌شود که به انعطاف‌پذیری مغز، توانایی زنان و مردان برای ایجاد صفات جنس مخالف در خود و بهبود درک متقابل از جنس دیگری اشاره دارد. ذهنیت زنانه مردانه به ما می‌آموزد که زنان و مردان در ورای تمام تفاوت‌هایی که دارند، انسان هستند و می‌توانند از تسلط نقش‌های جنسیتی که فرهنگ یا جامعه بر آن‌ها تحمیل می‌کند، خارج شوند.

برای مثال اینکه مردان نباید احساسات خود را بروز دهند یا گریه کنند همواره فشار بسیاری را به آن‌ها وارد کرده و عدم ابراز احساسات، زمینه بروز اختلالات روانی در بلند مدت را برای آن‌ها ایجاد می‌کند. هم چنین القای خانواده‌ها در زمینه اینکه دختران نمی‌توانند به اندازه پسران در رشته‌های ریاضی موفق باشند، تا حد زیادی می‌تواند سرنوشت آن‌ها را تغییر دهد. این در حالی است که شما مجبور به پذیرش این موارد نیستید و می‌توانید باورهای ذهنی جدید را تمرین نمایید.

استفاده از یافته‌های انعطاف‌پذیری مغز و ذهنیت زنانه- مردانه به خصوص در زمینه زندگی زناشویی به افراد کمک می‌کند تا بتوانند با تمرین نقش‌های جنسیتی متفاوت، گاهی از دریچه چشم همسر خود به دنیا نگاه کنند و سختی‌های زن بودن یا مرد بودن را بیشتر درک کنند. این مسئله صمیمیت زوجین را افزایش داده و به آن‌ها کمک می‌کند تا در زندگی همدلی بیشتری با هم داشته باشند و از دعواهای خانوادگی پیشگیری کنند. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*