ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تفاوت زنان و مردان در مقابله با فشار روانی | روش های مقابله با استرس در زنان و مردان

تفاوت زنان و مردان در مقابله با فشار روانی چیست؟ فشار روانی یا همان استرس عبارت است از احساس قرار گرفتن بیش از حد تحت فشار روحی و روانی. وقتی استرس دارید، بدن شما هورمون های استرس مانند آدرنالین و کورتیزول را ترشح می کند. اما بدن مرد و زن در برابر فشار های روانی واکنش های متفاوت نشان می دهد که در این مقاله توضیح داده می شود. برای دریافت مشاوره کنترل استرس و اضطراب کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

فشار روانی چیست؟

استرس واکنش بدن شما برای کمک به مقابله با فشار یا تهدید است. گاهی اوقات به این واکنش "جنگ یا گریز" می گویند. سطح هورمون استرس شما معمولاً پس از رفع فشار یا تهدید به حالت عادی باز می گردد. مقدار کمی استرس می تواند مفید باشد. می تواند به شما انگیزه دهد تا اقدام کنید و وظایف را تکمیل کنید. همچنین می تواند به شما احساس سرزندگی و هیجان بدهد. اما استرس بیش از حد می تواند اثرات منفی مانند تغییر در خلق و خوی شما، بدن شما و مسائل مربوط به رابطه ایجاد کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علائم استرس و اضطراب کلیک کنید.

1-علائم فشار روانی

واکنش افراد به استرس متفاوت است. برخی از علائم رایج استرس عبارتند از مشکلات خواب، تعریق، یا تغییر در اشتها. علائمی مانند اینها با هجوم هورمون های استرس در بدن شما ایجاد می شود که به شما اجازه می دهد با فشارها یا تهدیدها مقابله کنید. هورمون هایی به نام آدرنالین و نورآدرنالین فشار خون شما را افزایش می دهند و ضربان قلب و سرعت تعریق شما را افزایش می دهند. این کار بدن شما را برای واکنش اضطراری آماده می کند. این هورمون ها همچنین می توانند جریان خون به پوست شما را کاهش داده و فعالیت معده شما را کاهش دهند. کورتیزول، یکی دیگر از هورمون های استرس، چربی و قند را در سیستم شما آزاد می کند تا انرژی شما را افزایش دهد. در نتیجه ممکن است سردرد، تنش عضلانی، درد، حالت تهوع، سوء هاضمه و سرگیجه را تجربه کنید. همچنین ممکن است سریعتر نفس بکشید، تپش قلب داشته باشید یا از دردهای مختلف رنج ببرید. در دراز مدت ممکن است خود را در معرض خطر حملات قلبی و سکته قلبی قرار دهید. همه این تغییرات روشی است که بدن شما برای آسان‌تر کردن مبارزه یا فرار شما می‌سازد. هنگامی که فشار یا تهدید از بین رفت، سطح هورمون استرس شما معمولاً به حالت عادی باز می گردد. با این حال اگر به طور مداوم تحت استرس هستید این هورمون ها در بدن شما باقی می مانند و منجر به علائم استرس می شوند. اگر در یک دفتر شلوغ یا در یک قطار شلوغ گیر کرده اید، نمی توانید دعوا کنید یا فرار کنید بنابراین نمی توانید از مواد شیمیایی بدنتان برای محافظت از خود استفاده کنید. با گذشت زمان، تجمع این مواد شیمیایی و تغییراتی که آنها ایجاد می کنند می تواند برای سلامتی شما مضر باشد.

2-تفاوت زنان و مردان در مقابله با فشار روانی |اثرات استرس کنترل نشده

استرس ناشی از کار فقط زمانی که یک روز به خانه می روید از بین نمی رود. وقتی استرس ادامه پیدا می کند، می تواند بر سلامت و تندرستی شما تأثیر بگذارد. یک محیط کاری پر استرس می تواند به مشکلاتی مانند سردرد، معده درد، اختلالات خواب، کوتاهی مزاج و مشکل در تمرکز کمک کند. استرس مزمن می تواند منجر به اضطراب، بی خوابی، فشار خون بالا و سیستم ایمنی ضعیف شود. همچنین می تواند به بیماری هایی مانند افسردگی، چاقی و بیماری قلبی کمک کند. این مشکل را تشدید می کند، افرادی که استرس بیش از حد را تجربه می کنند، اغلب به روش های ناسالم با آن برخورد می کنند، مانند پرخوری، خوردن غذاهای ناسالم، کشیدن سیگار، یا سوء استفاده از مواد مخدر و الکل. 

ارتباط بین جنسیت و استرس

نحوه مدیریت استرس ممکن است به زن یا مرد بودن شما بستگی داشته باشد زیرا این دو جنس واقعاً از سیارات مختلف در مورد استرس هستند. این موضوع در طول همه‌گیری که زنان را بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار داده است، آشکارتر شده است.در حال حاضر، زنان از نظر سلامت روان در طول همه‌گیری همه‌گیر آسیب دیده‌اند. زنان در سال گذشته با استرس‌های متعددی به‌طور همزمان مواجه شده‌اند، از تنهایی و فرسودگی شغلی گرفته تا در برخی موارد، تحمل بار سنگین کودکان مدرسه‌ای، مراقبت از والدین، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و فراتر از آن. این ممکن است زنان را در معرض افزایش خطر افسردگی قرار دهد به ویژه با توجه به اینکه زنان تمایل دارند علائم درونی بیشتری را تجربه کنند مانند حساسیت به تعارضات بین فردی. دادلی می‌گوید در همین حال، مردان معمولاً استرس مربوط به عوامل بیرونی بیشتری مانند اهداف شغلی و زندگی را تجربه می‌کنند.

زنان و استرس بیشتر

در واقع، طبق آمار زنان 25 تا 34 ساله در مقایسه با هر گروه دیگری بیشترین استرس را داشتند.  اما این ممکن است تا حدی به این دلیل باشد که یک تفاوت بزرگ در نحوه مدیریت استرس زنان و مردان این است که زنان بیشتر از مردان در مورد عوامل استرس‌زا صحبت می‌کنند و در نتیجه به دنبال کمک هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان استرس زنان کلیک کنید. از سوی دیگر مردان اغلب با اجتناب از عوامل استرس زا از جمله اجتناب از صحبت در مورد علت اصلی آن استرس را مدیریت می کنند اگرچه دادلی خاطرنشان می کند که این در حال تغییر است.در حالی که آنها مستعد ابتلا به علائم فیزیکی مشابه زنان هستند  افزایش ضربان قلب، سردرد، درد قفسه سینه، تنش عضلانی، تعریق، حالت تهوع یا ناراحتی معده و اسهال، انرژی کم، افزایش یا کاهش وزن، بی خوابی، سرماخوردگی مکرر و بیماری، و کاهش میل جنسی مردان در مورد آنها بحث نمی کنند، به همین دلیل است که این علائم اغلب برای دیگران ناشناخته باقی می مانند.  

عوامل خطر استرس برای مردان و زنان

فشارهای شغلی، بحران های خانوادگی، نگرانی های مالی. اینها تنها چند مورد از مواردی هستند که می توانند باعث استرس شوند. استرس نه تنها بر خلق و خوی شما بلکه بر سلامت جسمی شما نیز تأثیر می گذارد. اما اینکه چگونه استرس بر شما تأثیر می گذارد می تواند به زن یا مرد بودن شما بستگی داشته باشد. محققان دریافته‌اند که هورمون‌ها، ژن‌ها و سایر جنبه‌های فیزیولوژی شما می‌توانند تأثیر زیادی بر نحوه واکنش بدن شما به استرس داشته باشند. مردان و زنان تمایل دارند به استرس واکنش متفاوتی نشان دهند و به شیوه های متفاوتی به کنترل سترس برخورد کنند. اگر یک زن هستید، بیشتر از مردان شرایط مرتبط با استرس را تجربه می کنید، مانند هراس، اضطراب، اختلال استرس پس از سانحه، افسردگی شدید، میگرن، بی خوابی، سندرم روده تحریک پذیر، بیماری های خود ایمنی و درد مزمن.اگر مرد هستید، شانس بیشتری برای ابتلا به بیماری های عفونی و فشار خون بالا (یک عامل خطر برای بیماری های قلبی عروقی) دارید. همچنین احتمال سوءمصرف مواد مخدر و الکل و رفتار پرخاشگرانه شما بیشتر است. به طور کلی زنان گزارش می‌دهند که استرس بیشتری نسبت به مردان دارند و اثرات استرس بیشتری را احساس می‌کنند (اگرچه ممکن است به این دلیل باشد که زنان بیشتر توسط پزشکان ویزیت می‌شوند و احتمال بروز علائم بیشتر است). حدود 37 درصد از زنان می گویند که استرس دارند در مقایسه با 31 درصد از مردان. زنان همچنین سطوح بالاتری از استرس را گزارش کردند. احتمال بیشتری داشت که بگویند در یک نقطه از ماه قبل احساس گریه کردن داشتند، عصبی یا مضطرب بودند، دارای علائم افسردگی یا غمگین بودند و احساس خستگی می کردند. 
تفاوت زنان و مردان در مقابله با فشار روانی

تفاوت زنان و مردان در مقابله با فشار روانی

پس چرا مردان و زنان متفاوت پاسخ می دهند؟ محققان می گویند هورمون ها ممکن است یکی از عوامل باشند. مردان به احتمال زیاد با تولید آدرنالین و کورتیزول به استرس واکنش نشان می‌دهند که می‌تواند پاسخ «جنگ یا گریز» را ایجاد کند که با تغییرات فیزیکی مانند عرق کردن کف دست‌ها و افزایش ضربان قلب و همچنین انگیزه مبارزه یا فرار از یک مشکل دردسرساز مشخص می‌شود.

1-تفاوت های هورمونی

تعادل هورمونی متفاوت است به طوری که نقش دارد. هر دو جنس در هنگام استرس، کورتیزول و اپی نفرین را در مقادیر قابل مقایسه آزاد می کنند.با این حال، اکسی توسین بیشتری توسط زنان تولید می شود و این به مبارزه با افزایش کورتیزول و اپی نفرین کمک می کند. این می تواند یک اثر آرام بخش ایجاد کند، بنابراین اگر آرام تر هستید، استرس کمتری دارید.تصور می‌شود که اکسی‌توسین با اتصال نیز مرتبط است  برای مثال زمانی که مادر به فرزندش شیر می‌دهد ترشح می‌شود. این به تقویت پیوند مادر و کودک کمک می کند.

2-نحوه نگرش مردان و زنان به مدیریت استرس

گاهی اوقات مردان و زنان استرس را به روش های مشابه مدیریت می کنند. بهترین روشی که مردم با استرس مقابله می‌کنند، پیاده‌روی یا ورزش‌های دیگر است و مردان و زنان تقریباً این کار را به طور مساوی انجام می‌دهند (46 درصد از مردان و 48 درصد از زنان). اما زنان به فعالیت هایی تمایل داشتند که آنها را با دیگران مرتبط می کرد مانند گذراندن وقت با دوستان و خانواده و رفتن به کلیسا. سایر روش‌های مقابله با استرس مردان شامل ورزش کردن و گوش دادن به موسیقی بود. تقریباً 10٪ از مردان گفتند که برای مدیریت استرس خود هیچ کاری انجام ندادند. اگر احساس استرس می کنید، پزشکان ورزش، رژیم غذایی سالم، حفظ وزن مناسب، حفظ نگرش مثبت، انجام تمرینات آرامش بخش مانند مدیتیشن، ترک سیگار و اجتناب از مصرف بیش از حد کافئین را توصیه می کنند. اگر در مورد نحوه مدیریت استرس خود سوالی دارید، به خصوص اگر استرس شما باعث آسیب جسمی یا عاطفی شما شود، با پزشک خود صحبت کنید. او می تواند با شما برای ایجاد یک برنامه مدیریت استرس که به نفع سلامت کلی شما باشد همکاری کند.

3-تفاوت زنان و مردان در مقابله با فشار روانی |واکنش جنگ و گریز در مردان

مطالعات در مورد جنسیت و استرس نشان داده است که در طول استرس طولانی مدت، مردان مکانیسم "جنگ یا گریز" را تجربه می کنند. علائم کلاسیک "جنگ یا گریز" به عنوان یک مکانیسم بقا تکامل یافته است که به مردم کمک می کند تا با مبارزه با خطر یا فرار به مکان امن، به سرعت به موقعیت های تهدید کننده واکنش نشان دهند. به طور کلی، این مکانیسم بیشتر در مردان ایجاد می شود. در پاسخ به یک حادثه استرس زا، آبشاری از هورمون های استرس ترشح می شود. این هورمون ها منجر به تغییرات فیزیولوژیکی مانند ضربان قلب، عضلات منقبض، تعریق و تنفس سریع می شوند. برخی از مردان دچار عصبانیت شده یا مشاجره می شوند، که بخشی از "دعوا" است. دیگران از نظر عاطفی با احساس درماندگی، اضطراب و سرخوردگی سرازیر می شوند و آنها را به عقب نشینی در حالت بد و خواب به عنوان راهی برای فرار برمی انگیزند. این بخش «پرواز» واکنش است.

4-روابط عاطفی و اجتماعی بیشتر در زنان

ترشح هورمون اکسی توسین دلیل اصلی عدم تمایل زنان به «جنگ یا گریز» است. اکسی توسین می تواند اثرات ضد استرس مانند کاهش سطح کورتیزول و فشار خون را القا کند. نقش مهمی در هموستاز دارد، سیستم های بیولوژیکی بدن را متعادل می کند و به آرامش بدن کمک می کند. تجربیات بیولوژیکی زندگی که زنان متحمل می شوند، مانند بارداری، پرستاری و مراقبت از کودک، ممکن است آنها را به طور طبیعی به سمت تماس صمیمی، همدلی و ابراز عاطفی سوق دهد. بنابراین زنان بیشتر احتمال دارد که همدلی، مشارکت های اجتماعی و  به اشتراک گذاشتن احساسات خود را با دیگران به عنوان راهی برای کنترل استرس انتخاب کنند. در مجموع، ارتباط شخصی اغلب بخش بزرگی از مدیریت استرس زنان است.این توانایی در برقراری ارتباط با دیگران ممکن است دلیلی باشد که باعث می شود زنان بیشتر کنترل استرس خود را بر عهده بگیرند و آن را مدیریت کنند.

5-تفاوت زنان و مردان در مقابله با فشار روانی |نقش های جنسیتی متفاوت

نقش های جنسیتی، الگوهای نقش والدین بدون شک همه نقش مهمی دارند. هیستری یک واکنش استرسی بود که تصور می شد زنان به خاطر رحمشان دچار آن می شوند. البته این درست نیست اما مصریان باستان، یونانیان، رومی ها فکر می کردند که چنین است. زیگموند فروید و دیگران نیز در این مورد نظریاتی داشتند. نقش های سنتی جنسیتی در مردان شامل قوی بودن و عدم نشان دادن ضعف است. قرار دادن یک جبهه ساختگی برای انطباق با این نقش جنسیتی، همانطور که می توان تصور کرد، استرس بیشتری به همراه دارد.  
روش های کنترل استرس

روش های کنترل استرس

استرس یک واکنش طبیعی به موقعیت های دشوار زندگی است مانند کار، خانواده، روابط و مشکلات مالی. قبلاً اشاره کردیم که استرس متوسط می تواند به ما کمک کند در موقعیت های چالش برانگیز عملکرد بهتری داشته باشیم، اما استرس زیاد یا طولانی مدت می تواند منجر به مشکلات جسمانی شود. این می تواند شامل سطوح ایمنی پایین تر، مشکلات گوارشی و روده ای مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یا مشکلات سلامت روان مانند افسردگی باشد. بنابراین، ما باید استرس خود را مدیریت کنیم و آن را سالم نگه داریم تا از آسیب طولانی مدت به بدن و ذهن خود جلوگیری کنیم. زمانی که استرس دارید، سعی کنید این مراحل را انجام دهید:
  • اگاهی از زمان ایجاد مشکل: شما باید بین احساس خستگی یا بیماری و فشارهایی که با آن روبرو هستید ارتباط برقرار کنید. هشدارهای فیزیکی مانند عضلات منقبض، خستگی بیش از حد، سردرد یا میگرن را نادیده نگیرید.
  • شناسایی علل: سعی کنید علل زمینه ای را شناسایی کنید. دلایل احتمالی استرس خود را به دلایلی با یک راه حل عملی، دلایلی که به هر حال با گذشت زمان بهتر می شوند و دلایلی که نمی توانید کاری در مورد آنها انجام دهید طبقه بندی کنید. سعی کنید افرادی را که در گروه دوم و سوم قرار دارند رها کنید. نگرانی درباره چیزهایی که نمی‌توانید تغییر دهید یا چیزهایی که خود به خود حل می‌شوند، هیچ فایده‌ای ندارد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
  • مرور سبک زندگی خود: آیا بیش از حد تحمل می کنید؟ آیا کارهایی وجود دارد که انجام می دهید و می توانید آنها را به شخص دیگری واگذار کنید؟ آیا می توانید کارها را با آرامش بیشتری انجام دهید؟ ممکن است لازم باشد چیزهایی را که برای دستیابی به آنها تلاش می کنید اولویت بندی کنید و زندگی خود را دوباره سازماندهی کنید تا سعی نکنید همه چیز را یکجا انجام دهید.

تفاوت زنان و مردان در مقابله با فشار روانی |مراقبت از خود در برابر استرس

  • تغذیه سالم: یک رژیم غذایی سالم خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با رژیم غذایی را کاهش می دهد. همچنین شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد چگونه غذا بر خلق و خوی ما تأثیر می گذارد. با اطمینان از اینکه رژیم غذایی ما مقادیر کافی از مواد مغذی مغز مانند ویتامین ها و مواد معدنی ضروری و آب را فراهم می کند، می توان از احساس تندرستی محافظت کرد.
  • پرهیز از سیگار: حتی اگر به نظر می رسد که آنها تنش را کاهش می دهند این گمراه کننده است زیرا آنها اغلب مشکلات را بدتر می کنند.
  • ورزش: ورزش می تواند در کاهش استرس بسیار موثر باشد. حتی بیرون رفتن برای هوای تازه و انجام برخی تمرینات بدنی سبک، مانند پیاده روی به مغازه ها، می تواند کمک کننده باشد.
  • وقت گذرانی: زمانی را برای استراحت اختصاص دهید. گفتن "من نمی توانم مرخصی بگیرم" فایده ای ندارد اگر بعداً به دلیل بیماری مجبور به مرخصی شوید. ایجاد تعادل بین مسئولیت در قبال دیگران و مسئولیت در قبال خود در کاهش سطح استرس حیاتی است. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*