ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عشق های دیجیتالی | معایب و مزایای روابط مجازی

عشق های دیجیتالی چیستند؟ امروزه به دلیل دنیای پیچیده ارتباطات و فناوری خیلی از دوستی ها و آشنایی ها در فضای مجازی اتفاق می‌افتد. این را بدانید که رابطه عاشقانه از راه دور برای کسانی که در شهر و یا حتی کشوری متفاوت زندگی می کنند مسائلی دارد که بهتر است از آنها آگاه باشید. برای آشنایی بیشتر با عشق های دیجیتالی در ادامه مقاله با ما همراه باشید. برای دریافت مشاوره روابط عاطفی کلیک کنید.

 

تماس با مشاور


دلایل عاشق شدن در فضای مجازی

سوال مهم این است که چرا در فضای مجازی افراد به راحتی می توانند روابط عاطفی برقرار کنند. برخی از دلایل عاشق شدن افراد در فضای مجازی شامل موارد زیر می شود:

1-برقراری رابطه آسان

فضای اینترنت و دنیای مجازی زمینه مناسبی را برای ارتباطات بین افراد فراهم کرده که در آن به همان روش نامه نگاری مخاطبان می‌توانند باب گفت و گو و صحبت را باز کنند. علیرغم بی اعتمادی که در این فضا وجود دارد عاشق شدن اتفاقی است که از طریق ارتباط بین دو نفر رخ می‌دهد و عواطف و احساسات از طریق نوشتن منتقل می شود. بعضی از افراد ادعا می‌کنند که داشتن رابطه در فضای مجازی قبل از ملاقات در دنیای واقعی می‌تواند باعث شناخت روحیات و علاقه به یکدیگر از راه دور شود و همین امر می تواند رابطه را بهتر کند.

کسانی که در این دنیا با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند می‌توانند علایق خود را برای همدیگر توضیح دهند تا مخاطب خود را جذب کنند. هر چند احتمال دارد که چندین ماه یا حتی یک سال طول بکشد تا دو نفر با هم رابطه صمیمانه برقرار کنند و از صفات  شخصیتی هم با خبر شوند. در گذشته این روند به کندی شکل می گرفت چرا که امکان ارتباط دیجیتالی وجود نداشت.

2-عشق های دیجیتالی | دوری از مشکلات دنیای واقعی

اگر فردی اعتماد به نفس نداشته باشد و یا دچار مشکلاتی مانند تکلو و لکنت زبان باشد به راحتی می تواند این مسئله خود را در فضای مجازی پنهان کند. چرا که در این فردا نیازی به صحبت و گفت و گو نیست و فرد حتی اگر از ابراز عشق در دنیای واقعی دچار شرم و خجالت شود در فضای مجازی به راحتی می تواند حرف هایش را بزند. از آن جایی که در فضای مجازی افراد نیازی به نمایش رفتارهای شان ندارند می توانند ریسک بیشتری کنند و همان کسی را به نمایش بگذارند که قصد دارند نشان دهند.

برخلاف دنیای واقعی که مجبورند نقاب بر چهره بزنند و نقش های تحمیل شده را بروز دهند. همینطور می توانید کاملا شفاف در مورد اندیشه ها و عقاید خودتان صحبت کنید و هنگامی که آنها را تایپ می کنید به راحتی جملات تان را ویرایش کرده و خوب در مورد آنها بیندیشید. همچنین اگر مهارت نوشتن بهتری داشته باشید در دنیای مجازی راحت‌تر می‌توانید خودتان را به دیگران معرفی کنید.
رابطه مجازی

3-امکان یافتن جنبه های مشترک

بر اساس نتایج تحقیقاتی که در این مورد انجام شده است یکی از جذابیت های ارتباطات اینترنتی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی این است که شما می توانید با افرادی که عقاید و باورهای همانندی دارید به راحتی ارتباط موفق برقرار کنید. بعضی از تحقیقات نشان گر این بود که گفت و گو در فضای مجازی می تواند برای بار اول تاثیرات خوشایندی بر ارتباطات حضوری بگذارد.

تحقیقات پژوهشگران به بررسی این موضوع پرداختند که آیا ارتباطات اولیه بهتر است از طریق دنیای مجازی باشد یا به شکل حضوری. آنها متوجه شدند کسانی که در ابتدای امر آشنایی از طریق فضای مجازی داشتند رابطه بهتری با یکدیگر برقرار کردند و صمیمیت بیشتری داشتند و این به دلیل ماهیت رابطه دیجیتالی بود. در واقع فضای مجازی به افراد این اجازه را می دهد که از حاشیه های دنیای واقعی دور باشند و بر روی رابطه و مکالمه شفاف بیشتر تمرکز کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عشق مجازی کلیک کنید.

 

معایب عشق های مجازی

برای اینکه بتوانید شناخت دقیقی از افراد در دنیای مجازی داشته باشید بهتر است بدون درگیر کردن احساسات تان منطقی با او رفتار کنید و سعی کنید که با رفت و آمد حضوری را بیشتر بشناسید. با این حال عشق های مجازی معایبی دارند که شامل موارد زیر می شوند:

1-پنهان ماندن حقایق و دریافت جواب های غیرمنتظره

اگر در فضای مجازی با فردی آشنا شوید او می‌تواند به راحتی بخشی از ویژگی های شخصیتی و حقایق زندگی اش که سرنوشت ساز هستند را از شما پنهان کند. در این مواقع بهتر است که شما از دادن اطلاعات بیش از حد خودداری کنید و به هر صحبتی هم که فرد مقابل می‌کند کاملا اعتماد نکنید چرا که ممکن است آنچه او برای شما از خودش به نمایش می‌گذارد و با آنچه که واقعاً در دنیای واقعی است بسیار تفاوت داشته باشد. فناوری را بدانید که گاهی افراد به دلیل شان و خجالت ممکن است در مورد درآمد محل زندگی و سایر مسائل زندگیشان صادق نباشند. برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

نکته مهم این است که در فضای مجازی به علت اینکه افراد می توانند با گزینه‌های متعددی روبرو شوند بنابراین زمینه برای آشنایی های بیشتری فراهم می شود. اگر شما هم در فضای مجازی به دنبال شریک زندگی هستید این را بدانید که افراد ممکن است راحت به شما بعد از مدتی نه بگویند. پس بهتر است با هر نوع صحبتی سریعاً احساسی رفتار نکنید و با هر پیام و گفتگوی در مورد فرد مقابل فانتزی نداشته باشید. از اینرو خودتان را برای هر نوع پاسخی آماده کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه دوست یابی انلاین کلیک کنید.

2-عشق های دیجیتالی |گول خوردن و به سختی اعتماد کردن

بهتر است به هر عکسی که فرد مقابل در فضای مجازی منتشر می‌کند واکنش نشان ندهید و گول آن عکس‌ها را نخورید. سعی کنید او را بشناسید اما نه باعکس پروفایل و عکس های منتشر شده از او که نشانگر وضعیت اجتماعی و خانوادگی فرد نیست. هر فکسی می‌تواند بهترین عکس را از خودش در این فضا منتشر کند تا در ذهن فرد مقابل خود را ایده آل جلوه دهد.

برخی افراد در فضای مجازی فقط برای سرگرمی و تفریح و یا کلاهبرداری و بازی با احساسات دیگران فعالیت می کنند. بنابراین هرگز به هر کسی در فضای مجازی اعتماد نکنید زیرا تمام افرادی که می خواهند با شما ارتباط برقرار کنند ممکن است هدفی مانند شما نداشته باشند. آنها در ابتدا ممکن است طوری رفتار کنند که شما فکر کنید نیت خوبی دارند اما بعدا متوجه شوید که فقط گول خورده اید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

3-افزایش احتمال جدایی و تصویر سازی با توجه به چت

در ازدواج های مجازی به علت شناخت غیر واقعی و کمتر دختر و پسر از همدیگر احتمال شکست و جدایی بیشتر است و معمولاً روابط بلند مدت و پایدار نیستند. معمولا اگر این افراد بخواهند بدون آشنایی بیشتر با همدیگر ازدواج کنند در زندگی مشترک دعوا و جر و بحث های زیادی خواهند داشت و حتی ممکن است به علت بی اعتمادی به همدیگر مدام برچسب انواع خیانت را به همسرشان بزنند. از این رو احتمال جدایی در ازدواج هایی که در فضای مجازی افراد با هم آشنا شدند بیشتر است از آنهایی که در دنیای واقعی با یکدیگر رفت و آمد داشتند.

اگر با فرد مقابل از طریق دنیای مجازی آشنا می شوید شما ممکن است در حین صحبت کردن با او شروع به تصویر سازی کنید و ایده آل ترین مرد یا زن زندگیتان بدانید. در نتیجه شاید از این فرد ایده آل انتظارات غیر واقعی هم داشته باشید در حالی که اگر او را در ملاقات های حضوری ببینید متوجه خیالبافی هایتان می شوید که اصلاً با واقعیت تطابق نداشتند. بنابراین یکی از از بدترین اتفاقاتی که می تواند برای هر فردی در ارتباط مجازی بیفتد این است که باهر گفتگوی که اتفاق می‌افتد سریع شروع به خیالبافی کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اصول ارتباطات انلاین کلیک کنید.

4-کنار گذاشته شدن و عدم داشتن مسئولیت در قبال شما

این را بدانید که در دنیای مجازی پیشنهادهای مختلفی برای ازدواج وجود دارد و افراد در آن واحد می‌توانند با چندین نفر ارتباط برقرار کنند. برای این افراد در فضای مجازی به راحتی می‌توانند رابطه شان را سر هر موضوع کوچکی به هم بزنند و سراغ فرد دیگری بروند در حالی که امکان جدایی در دنیای واقعی کمتر است.

همانطور که در فضای مجازی با تایپ کردن و نوشتن به راحتی می توان ارتباط موثر برقرار کرد به همان سادگی هم می‌توان افراد را ترک کرد چرا که دیگران در فضای مجازی نسبت به یکدیگر هیچگونه تعهد و مسئولیتی ندارند. بنابر این افراد به راحتی می توانند زیر همه قول و قرارهای خود بزنند و فرد مقابل را کنار بگذارند. نتیجه این اتفاق این است که فرد طرد شده ممکن است دچار مشکلات و ناراحتی های روحی شود مخصوصاً اگر که با احساسات او بازی شده باشد و این رابطه به طول انجامیده باشد.

5-افزایش اسیب برای دختران

با توجه به افزایش برنامه هایی مانند تلگرام اینستاگرام واتس آپ و... عشق های دیجیتالی زیادی شکل گرفته‌اند که رنگ و بوی خاصی دارند. در این فضای مجازی دختران متاسفانه بیشتر از پسران آسیب های روحی و روانی می‌خورند. به این دلیل که افرادی در این دنیای مجازی وجود دارند که به دلیل کمبود های اقتصادی و اجتماعی خود هدفشان صرفاً ارضای غرایز و فریب دادن دیگران است و قصد آشنایی و ازدواج را هرگز ندارند. بنابراین دخترها باید بسیار مواظب ارتباط در فضای مجازی باشند تا افراد سودجو باعث انتشار عکس و بازی با حیثیت و آبروی آنها نشوند.

 

انواع مکانیسم های دفاعی در عشق های دیجیتالی

برای درک بهتر در مورد مشکلات روابط اینترنتی و انواع فرایندهای روانشناختی که در فضای مجازی استفاده می شود به ذکر چند نمونه از آنها پرداخته می شود.

1-فرافکنی و والایش

فرافکنی یعنی تحمیل کردن احساسات غیرقابل پذیرش خودتان به اطرافیان. یعنی احساسات باورها و افکار منفی و مثبتی که معمولاً خودتان آنها را انکار میکنید اما در دیگران آنها را تشخیص می دهید. افراد معمولا به سختی فرافکنی ها را در خودشان پیدا میکنند مگر اینکه صادقانه و موشکافانه بخواهند خود را بشناسند. مثلاً اینکه شما برای رابطه انرژی و وقت زیادی صرف نمی‌کنید را انکار می کنید و آن را به فرد مقابل نسبت می دهید. شما در حالت فرافکنی هستید. در فضای مجازی معمولا فرافکنی خیلی آسان تر اتفاق می افتد چرا که مخاطبتان هم به راحتی نمی تواند شما را بشناسد.

این مکانیسم دفاعی مثبت در فضای مجازی تقویت می شود. والایش یعنی استفاده از از احساسات ناخوشایند برای انجام دادن کارهای مثبت و تاثیر گذار. مانند این که شما به جای تخلیه خشم خود بر سر افراد و یا توهین و آزار رساندن به آنان با نوشتن متنی جذاب و قدرتمند اینگونه احساستان را در دفاع از آزادی به کار ببرید. نوشتن در مورد عواطف و نگرانی های تان در فضای مجازی درست کردن ویدیو و کارهای هنری و کمک به دیگران و اشتراک گذاری متن هایتان درباره مسائلی که پشت سر گذاشته اید نمونه‌ای از مکانیسم والایش محسوب می‌شوند.

2-عشق های دیجیتالی |کمال گرایی و بی ارزش کردن

انسان ها در دنیای مجازی میل زیادی به سفید یا سیاه دیدن فرد مقابل دارند یعنی یا فردی خوب مطلق یا بد مطلق است. در کمال گرایی شما نمی‌توانید فردی را به عنوان انسان هایی با ویژگی های مثبت و منفی در کنار هم ببینید. شما فقط می توانید صفات مثبت او را ببینید. در حالت دیگر هم هنگام بی ارزش کردن فقط صفات منفی او به چشمتان می‌آید. در دوپاره سازی مرد تنها در تلگرام به طور ذاتی خوب یا بد هستند و حالت دیگری وجود ندارد. او ممکن است در حالی که دیگری را خیلی ایده‌آل ببیند خودش را بی ارزش بداند.  برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خودشیفتگی پنهان کلیک کنید.

در دنیای مجازی افراد طوری خودشان را به دیگران می شناساند که گویی بهترین فرد هستند و راهی برای به چالش کشیدن آنها وجود ندارد. اما در دنیای واقعی با زبان بدن می توان به راحتی متوجه شد آیا فردی اعمالش با حرفها و عقایدش همخوانی دارد یا خیر. دیگران در دنیای مجازی به راحتی خودشان را پشت صفحه نمایش مخفی می کنند و تا زمانی که از عیب ها و ایرادات شان نگویند کسی متوجه آنها نمی شود.

3-جابجایی

شما ممکن است در یک روز کاری بسیار اعصابتان خورد شده باشد و با رئیستان جنابت کرده باشید اما چیزی نگویید هنگامی که به منزل می رسید آن را بر سر اعضای خانواده خود خالی کنید. این نوع مکانیزم جابجایی است. یعنی به جای اینکه افراد از فرد یا چیزهایی که باعث ناراحتی آنها شده اند دلخور باشند تمرکز خود را از آنها برداشته و به سمت افراد یا موقعیت های دیگری معطوف می کنند. اینگونه بخشی از احساسات منفی تخلیه می شود اما به شکل نادرست. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت کنترل احساسات کلیک کنید.

می توانید با نگاه به پست های اینستاگرام بفهمید که بیشتر افراد برسر جزئی ترین مسائل واکنش‌های شدیدی نشان می‌دهند و خشم خود را نامناسب بر سر افراد دیگری خالی میکنند. این جابجایی در مورد احساسات و عواطف مثبت هم اتفاق می‌افتد. مثلا کسی که نمی‌تواند در ملاقاتهای حضوری براحتی ابراز احساس کند در فضای مجازی به آسانی می تواند احساساتش را بروز دهد.

4-عشق های دیجیتالی |انحراف شناختی

انحراف شناختی انواع گوناگونی دارد که بر اساس افکار یا سبک فکری اغراق‌آمیز می باشد. مثلاً نتیجه‌گیری عجولانه یکی از آنها می باشد به این معنا که شما ممکن است با جواب ندادن فرد مقابل به هر علتی که باشد یا استیکر های او برداشت های خاصی بکنید که با واقعیت مطابقت نداشته باشد. به عنوان مثال اگر او دیر جواب داد با خودتان سریع بگویید که حتماً از من خوشش نیامده است. کلیت بخشی اغراق‌آمیز هم یکی دیگر از این انحرافات شناختی است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه 7 راز عشق کلیک کنید.

مثلاً فردی ممکن است بگوید تمام افراد فلان شهر این ویژگی را دارند. شخصی سازی و توجیه احساسات هم دیگر خطاهای شناختی هستند. به این معنا که شما ممکن است هر چیزی را سریعا به خودتان نسبت دهید یا برای هر مسئله دچار احساس گناه شوید.

5-نقش ادراک در عشق های دیجیتالی و رابطه

تعریف ادراک در فضای مجازی به معنای کسب آگاهی یا دستیابی به اطلاعات حسی می باشد. ادراک به نوعی دسته بندی و تحلیل داده هایی است که از طریق حواس پنجگانه خودتان و حتی حس شهودی تان کسب می کنید. آیا شما میتوانید در رابطه مجازی وجود مسئله را به همان راحتی و سرعتی متوجه شوید که در رابطه واقعیت تشخیص می دهید؟ برعکس دنیای واقعی در دنیای مجازی برای به دست آوردن اطلاعات تنها امکان استفاده از حس بینایی وجود دارد آن هم خیلی کم چرا که امکان استفاده از برداشت های ناشی از تعامل غیر کلامی را هم ندارید.

کلمات نوشته شده یا عکس یا آواتاری از فرد مقابل یا ویدئویی از فردی که جلوی دوربین نشسته است تنها اطلاعات و داده های شما است. هرچند هنگام تماشای ویدئو از حس شنوایی تان هم استفاده می کنید اما بخش عمده رابطه مجازی را کلمات تشکیل می دهند. در رابطه مجازی افراد درکی از فرومون که نوعی ناقل شیمیایی است که ترشح می شود و همان پاسخ های رفتاری و واکنش‌ها را در طرف مقابل تحریک می‌کند ندارند. آنها نمی‌توانند از زبان بدن یا ارتباط چشمی یا لحن و تن صدای دیگری استفاده کنند و نمی توانند متوجه شوند که فرد مقابل در کنار او چه احساسی دارد.

 عشق های دیجیتالی

راه تبدیل شدن عشق های دیجیتالی به رابطه سالم و ماندگار

افرادی که از راه های دوری با یکدیگر آشنا شدند و از دو شهر یا حتی کشور متفاوت، باید هر دو تلاش کنند که به یکدیگر بیشتر نزدیک شوند. ملاقاتهای حضوری در دنیای واقعی تنها را برای فهمیدن این موضوع است که آیا شما با یکدیگر تفاهم دارید یا خیر و همچنین تنها راه رسیدن به سطح و لایه عمیق‌تری از شناخت و صمیمیت است که برای بادوام نگه داشتن رابطه تان نیاز است. در بیشتر روابط عشقی از راه دور افراد طوری با هم برخورد می کردند که گویی فاصله زیادی ندارند و در یک رابطه عاشقانه به سر می بردند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عشق واقعی کلیک کنید.

اما گاهی اوقات این گونه روابط عاشقانه می‌تواند باعث وابستگی بیمارگونه به یکدیگر شود بدون آنکه شناخته و تعهدی در کار باشد. در روابط تان سعی کنید هنگام که کنار همدیگر هستید لحظات را مانند روزهای عادی و همیشگی خود بگذرانید نه اینکه طوری خاص و ویژه رفتار کنید که فقط مورد قبول و پذیرش فرد مقابل واقع شوید. سعی نکنید که نقاط ضعف و قسمت‌های مشکل آفرین شخصیت تان از دید دوست یا نامزدتان مخفی بماند. شما می توانید اجازه دهید که او خود واقعی شما را با تمام زیبایی ها و نقص هایش ببیند.

 

سخن آخر درمورد عشق های دیجیتالی

این روزها به دلیل گسترش ارتباطات و فضای مجازی که هر کودکی هم می تواند به راحتی وارد آن شود عشق های دیجیتالی زیادی در حال شکل گیری است. این را بدانید که فضای مجازی مزایا و معایب خاص خودش را دارد و آشنا شدن با دیگران در آن فضا می تواند در کنار خوبی هایی که دارد مشکلاتی را هم ایجاد کند. اگر شما هم در این فردا با کسی آشنا شده اید و بر سر دوراهی مانده اید توصیه می شود که حتماً از مشاوران و درمانگران با تجربه کمک بگیرید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*