ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

DMT | آشنایی با 6 عارض

دی متیل تریپتامین که معمولاً به DMT مختصر می شود یک داروی توهم زا و روانگردان است. در سال های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. در اختیار داشتن، ساخت و توزیع آن در ایالات متحده غیرقانونی است و هیچ استفاده پزشکی تایید شده ای ندارد. زمانی که به عنوان یک داروی تفریحی مصرف شود معمولاً غلیظ تر و قوی تر است. DMT باعث تغییرات شدید در حواس شده که منجر به توهمات بینایی و شنوایی می شود. حس دریافتی از آن که سفر نامیده می شود در کل حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد. در برخی موارد درمان دی ام تی و توانبخشی ممکن است ضروری باشد. به ویژه برای کسانی که تمایل به سوء مصرف چند ماده دارند. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

دی ام تی چیست

این ماده فعال در ayahuasca است که هزاران سال برای مراسم مذهبی و تفریح ​​در آمریکای جنوبی استفاده می شده است. این ماده به طور طبیعی در بسیاری از گیاهان و حیوانات وجود دارد و در سال های اخیر محبوب تر شده است.  تعداد افرادی که از دی ام‌ تی استفاده می کنند از سال ۲۰۰۷ افزایش یافته است. به ویژه در افرادی که افسردگی مقاوم به درمان دارند. با این حال هنوز خطرات و عوارض جانبی احتمالی در هنگام استفاده از دی ام تی وجود دارد.

1-مصارف پزشکی

تریپتامین یک داروی توهم زا است. این دارو که گاهی با نام دیمیتری نیز شناخته می شود با نام های دیگری نیز نامیده می شود؛ از جلمه فانتزی سفر و قارچ جادویی و خاص تاجر. روان پریشی 45 دقیقه ای، مولکول معنوی. اثراتی شبیه به داروهای روان گردان مانند ال اس دی و قارچ دارد. دی ام تی یک ماده کنترل شده و جدولی بر اساس برنامه در ایالات متحده است. به این معنی که ساخت و خرید و در اختیار داشتن یا توزیع آن غیرقانونی است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انواع مواد توهم زا کلیک کنید. برخی از شهرها به طور مستقل اخیراً آن را قانونی کرده اند اما همچنان طبق قوانین ایالتی و فدرال غیرقانونی است. دی ام تی به طور طبیعی در بسیاری از گونه های گیاهی وجود دارد که برای قرن ها پیش تا الان در برخی از کشورهای آمریکای جنوبی در مراسم مذهبی استفاده می شود. همچنین می توان آن را به صورت صنعتی در آزمایشگاه ساخت.

2-ساختار

ساختاری مشابه با داروی ضد میگرن به نام سوماتریپتان دارد و به عنوان یک آگونیست غیرانتخابی در اکثر یا همه گیرنده های سروتونین به ویژه درگیرنده سروتونین عمل می کند. ترکیب شیمیایی طبیعی تریپتامین در سروتونین و ملاتونین و همچنین در داروهایی مانند سیلوسایبین و دی ام تی یافت می شود. بزرگسالان جوانی که از داروهای دیگر به ویژه داروهای روانگردان استفاده می کنند شیوع بیشتری از مصرف تریپتامین را گزارش می دهند. ترکیب مواد مخدر یا ترکیب مواد مخدر و الکل خطرناک است و حتی می تواند منجر به مرگ شود. گزارش‌هایی از کاربرانی که پس از مصرف محلول DMT/Cannabis دوره‌هایی از شیدایی روان‌پریشی را تجربه کرده‌اند وجود دارد.

3-فرضیه درون زا بودن دی ام تی

آیا واقعا دی ام تی به طور طبیعی در مغز وجود دارد؟ هیچکس به طور قطع نمی داند. برخی از کارشناسان معتقدند به صورت درون زا توسط غده صنوبری در مغز تولید می شود و هنگام خواب و تولد و مرگ آزاد می شود. برخی دیگر فراتر می روند و معتقدند که انتشار دی ام تی در هنگام مرگ ممکن است مسئول آن تجربیات عرفانی نزدیک به مرگی باشد که گاهی اوقات درباره آن ها می شنوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انواع مواد اعتیادآور کلیک کنید.

4-علائم مصرف بیش از حد DMT

مصرف بیش از حد نادر است اما غیرممکن نخواهد بود. مانند هر دارویی اثرات مصرف بیش از حد آن بر بدن متفاوت خواهد بود. علائم رایج مصرف بیش از حد که باید مراقب آن ها بود عبارتند از:
 • درد شدید قفسه سینه  تشنج
 • دشواری در تنفس. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علت تنگی نفس کلیک کنید.
 • تغییر در رنگ پوست

نحوه مصرف و طول مدت اثرگذاری

دی ام تی صنعتی معمولاً به شکل پودر کریستالی و سفید یافت می شود را می توان در لوله دود کرد. تبخیر یا تزریق کرد و یا از طریق بینی استنشاق کرد. هنگامی که در مراسم مذهبی استفاده می شود گیاهان و انگور را می جوشانند تا نوشیدنی چای مانند با قدرت های مختلف ایجاد شود. شدت و مدت یک سفر به چندین عامل بستگی دارد که مواردی از جمله میزان و مقدار مصرف و نحوه مصرف و اینکه آیا داروهای دیگری مصرف کرده است یا خیر بستگی دارد. به طور کلی اثرات استنشاقی خرخره یا تزریقی حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه باقی می ماند.  برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید. مانند بسیاری از داروها دی ام تی می تواند افراد را به روش های بسیار متفاوت تحت تاثیر قرار دهد. برخی واقعا از این تجربه لذت می برند و دیگران آن را طاقت فرسا یا ترسناک می دانند. تا آنجا که اثرات روانگردان آن نشان می دهد مردم احساس می کنند که با سرعت پیچ و تاب مانندی از میان تونلی از نورها و اشکال روشن حرکت می کنند. دیگران تجربه ای شبیه به خارج شدن از بدن و احساس اینکه به چیز دیگری تغییر کرده اند را توصیف می کنند. عده ای هم هستند که از دیدن دنیاهای دیگر و ارتباط با موجوداتی شبیه جن خبر می دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد به مواد توهم زا کلیک کنید.

نحوه عملکرد DMT

دی ام تی و ال اس دی مانند سایر داروهای روانگردان از جمله شوم روی گیرنده های سروتونین در مغز اثر می گذارد. دی ام تی گاهی اوقات به عنوان یکی از شدیدترین داروهای روانگردان شناخته می شود زیرا کاربر را ناتوان می کند و تغییرات در سطح سروتونین و پردازش در مغز باعث اعوجاج بینایی یا توهم می شود و مغز شروع به تفسیر متفاوت ورودی های دیداری و گاهی شنیداری می کند. اکثر افرادی که این تغییرات را تجربه می‌ کنند گزارش می‌دهند که یک جهان آغازین یا مکانیکی و کریستالی را می‌بینند. برخی از افرادی که بارها از این دارو سوء استفاده می کنند گزارش می دهند که ساختار زیربنایی جهان را دیده اند. بسیاری از افرادی که ازدی ام تی استفاده کرده‌اند این سفر را سفر به جهان دیگری توصیف می‌کنند. طبیعت اطراف به سرعت شروع به ناپدید شدن کرد. گویی رزولوشن آن از فور کی به پایین‌تر از پیکسل کاهش یافته است. درختان تبدیل به حباب شدند. بدن فرد مقابل تبدیل به چوب شد. موهای تیره مجعد او اکنون شبیه سر فسفری کبریت شده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انواع مواد اعتیاد آور کلیک کنید.  

آثار و عوارض DMT

دی ام تی به عنوان یک ماده قوی از دهه ۱۹۷۰ در ایالات متحده غیرقانونی بوده است. در حالی که تعداد کمی از مواد توهم زا اعتیادآور در نظر گرفته می شوند DMT می تواند بسیار قوی باشد و به سلامت روان و جسم آسیب جدی برساند. آثار شکل صنعتی آن بسیار سریع شروع می شود و در عرض ۵ تا ۱۰ دقیقه عوارض و آثار خود را ایجاد می کند. هنگامی که دود می شود اثرات تقریبا بلافاصله باقی می ماند. دمنوش‌های گیاهی معمولاً در عرض ۲۰ تا ۶۰ دقیقه تأثیر می‌گذارند. برخی از این عوارض ممکن است در فردی احساس مطلوبی ایجاد کند که بینش معنوی یکی از شایع ترین عوارض جانبی مثبت دارو می باشد اما در برخی دیگر چندان جالب نبوده و حتی ترسناک باشند. به خاطر داشته باشید که برخی از افراد برای روزها یا هفته ها پس از استفاده اثرات ذهنی طولانی مدت را تجربه می کنند.

1-اثرات روانی احتمالی DMT

 • رضایت و سرخوشی از وضعیت و احساس ارزشمندی
 • شناور بودن در فضا
 • توهمات واضح
 • تغییر حس زمان، مسخ شخصیت

2-اثرات فیزیکی و خطرات بالقوه DMT

 • ضربان قلب سریع، افزایش فشار خون بالا، اختلالات بینایی
 • سرگیجه مردمک های گشاد شده تحریک
 • پارانویا حرکات ریتمیک سریع چشم
 • درد یا سفتی قفسه سینه
 • اسهال حالت تهوع یا استفراغ

3-سندروم سروتونین

دی ام تی همچنین بر روی گیرنده های سروتونین به روشی مشابه داروهای ضد افسردگی به ویژه مهارکننده های MAO عمل می کند و به عنوان آگونیست سروتونین در نظر گرفته می شود. این بدان معنی است که افرادی که مقادیر زیادی از DMT مصرف می کنند یا در حالی که داروهای ضد افسردگی مصرف می کنند در معرض خطر سندرم سروتونین هستند. وقتی مغز سرشار از سروتونین زیاد باشد نمی تواند آن را پردازش کند و عوارض جانبی به جا می گذارد که شامل موارد زیر می باشد:
 • گیجی تحریک سردرد
 • از دست دادن هماهنگی عضلات
 • فشار خون بالا لرزیدن
 • علائم جدی تر سندرم سروتونین شامل تب بالا ضربان قلب نامنظم بیهوش شدن و تشنج است

4-اختلالات شدید فیزیکی و هیپرترمی

در دوزهای زیاد DMT می تواند منجر به اختلالات تشنج، ایست تنفسی و کما شود افرادی که مستعد ابتلا به مشکلات سلامت روان هستند از جمله افسردگی، اضطراب و شرایط جدی تر مانند اسکیزوفرنی ممکن است به دلیل تغییرات سریع و شدید در شیمی مغز باعث ایجاد این شرایط شوند هنگامی که DMT با سایر داروها از جمله آمفتامین ها مسکن های مخدر آنتی هیستامین ها و آرام بخش ها یا خواب آور ترکیب شود می تواند منجر به عوارض جانبی جدی و تهدید کننده زندگی شود. می تواند باعث کم آبی بدن و هیپرترمی شود که می تواند در محیط های اجتماعی مانند باشگاه یا ریو بسیار خطرناک باشد  ممکن است فرد از هوش برود و به کما برود آسیب کلیوی و کبدی ایجاد کند یا با تب بالا به مغز و قلب خود آسیب برساند

5-عوارض عاطفی

عوارض جانبی عاطفی برای مدت کوتاهی پس از دفع دارو از سیستم باقی می ماند و گاهی نیز به طور کامل خارج می شود مسخ شخصیت همذات پنداری با اشیای بی جان و از دست دادن حس می تواند منجر به اضطرابی شود که پس از مصرف ماده برای مدت طولانی ادامه می یابد  از آنجایی که توهمات ممکن است مانند از دست دادن کنترل باشد فردی که DMT مصرف می کند دچار دلهره اضطراب یا پارانویا می شود زیرا حواس او با واقعیت خارج منطبق نیست معمولا تشخیص واقعیت و خیال برای فرد حتی پس از اتمام دارو دشوار بوده که می تواند منجر به اختلالات روانی شود

6-عوارض بالقوه جدی خطرناک

 • عوارض جانبی فیزیکی DMT ناشی از افزایش ضربان قلب و افزایش خون می تواند خطرناک باشد به خصوص اگر بیماری قلبی دارید یا قبلاً فشار خون بالا دارید.
 • مانند سایر داروهای توهم زا DMT ممکن است باعث روان پریشی مداوم و اختلال ادراک توهم زا (HPPD) شود هر دوی این موارد نادر است و احتمال بروز آن در افرادی که از قبل شرایط سلامت روانی مانند اسکیزوفرنی دارند بیشتر است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تست اختلال اسکیزوفرنی کلیک کنید.
 • تشنج و گیجی و از دست دادن هماهنگی عضلات که خطر سقوط و آسیب را افزایش می دهد همچنین ممکن است با ایست تنفسی و کما همراه باشد.
 

درمان توهم زا و DMT

اغلب اوقات زمانی که فردی پس از مصرف توهم زا به دنبال درمان است به این دلیل است که سفر بد را تجربه کرده است.  سفر بد زمانی است که فرد واکنش روانی نامطلوب به یک دارو داشته باشد و به جای تجربه یک احساس روشنگرانه احساس ترس، عدم کنترل اضطراب و افسردگی را تجربه کند که مدت ها پس از آن تجربه باقی می ماند. توهمات ممکن است کابوس وار باشند و باعث ایجاد احساس وحشت شوند. کاربر احساس کند از کنترل خارج شده، ناامید شده است یا ممکن است بمیرد. گزارش شده است که بیماران هنگام تجربه یک سفر بد به خود آسیب می رسانند و باید به دنبال درمان حرفه ای باشند.

1-دارودرمانی

بنزودیازپین ها ممکن است برای کاهش بی قراری شدید یا تشنج تجویز شوند. در اغلب موارد هنگام پایین آمدن بیمار یک محیط آرام با تحریک حسی کمی فراهم می شود. در حال حاضر هیچ داروی مورد تایید FDA برای درمان اعتیاد به DMT یا سایر مواد توهم زا وجود ندارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه قوی ترین قرص بنزودیازپین ها کلیک کنید.

2-درمان شناختی رفتاری

کسانی که به دنبال درمان DMT هستند ممکن است از درمان شناختی رفتاری بهره ببرند که هدف آن شناسایی و اصلاح نگرش ها و رفتارها نسبت به سوء مصرف مواد و تمرکز بر مهارت های زندگی سالم و مکانیسم های مقابله است.  شروع درمان با سم زدایی آغاز می شود و سپس در صورت نیاز مشاوره رفتاری و دارو مصرف می شود.  ارزیابی از نظر اختلالات روانی همزمان مانند اضطراب، افسردگی یا تروما مهم است تا بتوان به آن مسائل نیز پرداخت. یک برنامه مراقبت پس از آن باید تنظیم شود تا بیمار منابعی برای جلوگیری از عود داشته باشد. پیوستن به یک برنامه ۱۲ مرحله ای نیز ممکن است برای برخی از بیماران مفید باشد.  آن ها می توانند با جامعه ای ارتباط موثر برقرار کنند که فرد را تشویق می کند در مسیر دستیابی به اهداف خود یعنی هوشیاری باقی بمانند.

3-گزینه های توانبخشی DMT

تصمیم گیری در مورد روند صحیح بازپروری مواد مخدر به نیازهای فرد بستگی دارد.  فردی که اعتیاد شدید دارد ممکن است از درمان در منزل بهره مند شود که به آن توانبخشی بستری نیز می گویند. جایی که در یک مرکز زندگی می کنند و به مراقبت های ۲۴ ساعته دسترسی دارند. درمان اقامتی طولانی مدت ۶ تا ۱۲ ماه و درمان کوتاه مدت اقامتی ۳ تا ۶ هفته طول می کشد. کنارکشیدن خود از زندگی روزمره به بیمار این امکان را می دهد که صرفاً بر روی بهبودی خود تمرکز کند و همچنین در برابر کارکنان و سایر بیمارانی که جامعه حمایتی را تشکیل می دهند پاسخگو باشد. برای فردی که اعتیاد کمتری دارد یا قبلاً دوره توانبخشی بستری و ترک اعتیاد را تکمیل کرده است یک برنامه درمانی سرپایی نیز مفید واقع می شود. این برنامه ها به افراد اجازه می دهد در طول روز تحت درمان قرار گیرند و سپس در شب به خانه بازگردند. برنامه و سطح شدت به نیاز بیمار بستگی دارد.  

هشدار مصرف

DMT می تواند منجر به سطوح بالای سروتونین انتقال دهنده عصبی شود می تواند منجر به یک وضعیت بالقوه تهدید کننده زندگی به نام اختلال سندرم سروتونین شود. افرادی که از DMT در هنگام مصرف داروهای ضد علائم افسردگی به ویژه مهارکننده های مونوآمین اکسیداز استفاده می کنند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این عوارض هستند. اگر از DMT استفاده کرده اید و علائم زیر را تجربه کرده اید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.
 • گیجی و سرگردانی، تحریک پذیری و  عدم کاهش اضطراب
 • اسپاسم عضلانی، سفتی عضلات و لرزش
 • رفلکس های بیش فعال، مردمک های گشاد شده

1-تداخل های دارویی و مخلوط شدن با باقی مواد

دی ام تی می تواند با طیف وسیعی از سایر داروهای تجویزی و بدون نسخه و همچنین سایر داروها تداخل داشته باشد. اگر از DMT استفاده می کنید از مخلوط کردن آن با مواد زیر اجتناب کنید.
 • الکل، آنتی هیستامین ها و شل کننده های عضلانی
 • مواد افیونی، بنزودیازپین ها و آمفتامین ها
 • ال اس دی با نام مستعار اسید قارچ و کتامین
 • اسید گاما هیدروکسی بوتیریک (GHB) با نام مستعار مایع V و مایع G کوکائین شاهدانه

2-پیشنهادهای کاهش آسیب

اگر کنجکاو هستید که دی ام تی را امتحان کنید مهم است اقدامات خاصی را برای کاهش خطر عوارض جدی انجام دهید که شامل مواردی از قبیل موارد زیر می شود:
 • اطمینان داشتن از اینکه هر گونه دارو از داروهای بدون نسخه که مصرف می کنید واکنش بدی ایجاد نمی کند.
 • از دی ام تی به تنهایی استفاده نکنید. این کار را در جمع افرادی که به آن ها اعتماد دارید امتحان کنید. مطمئن شوید که حداقل یک فرد هوشیار در اطراف خود دارید که می تواند در صورت تغییر اوضاع مداخله کند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
 • محیط اطراف خود را در نظر بگیرید. حتما از آن در مکانی امن و راحت استفاده کنید
 • بنشینید یا دراز بکشید تا خطر افتادن یا آسیب دیدگی در هنگام زمین خوردن کاهش یابد.
 • آن را ساده نگه دارید. یعنی با هیچ گونه مواد دیگر یا با الکل یا سایر داروها ترکیب نکنید. همچنین درمورد اعتیاد به الکل بخوانید.
 • اگر از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنید، بیماری قلبی دارید یا فشار خون بالایی دارید از مصرف دی ام تی خودداری کنید.
 

سخن آخر

اگرچه DMT و سایر مواد توهم زا به عنوان داروهایی با خاصیت اعتیادآور بالا در نظر گرفته نمی شوند اما هنوز امکان ایجاد تحمل وجود دارد.  برای دستیابی به اثرات مشابه باید مقدار بیشتری از دارو مصرف شود.  همچنین ممکن است یک اعتیاد رفتاری ایجاد شود و این باور وجود داشته باشد که برای حفظ احساس شادی و روشن بینی مصرف داروهای روانگردان ضروری است. اگر شما یا یکی از عزیزان از DMT، سایر داروهای غیرقانونی یا ترکیبی از داروهای مختلف سوء استفاده می کنید دلایلی برای نگرانی وجود دارد. DMT برای افزایش ضربان قلب و فشار خون مضر شناخته شده است و ایست قلبی و تنفسی پس از مصرف دوزهای بالا رخ داده است. اگر سوالی در رابطه با توانبخشی دارید با یک ارائه دهنده درمان تماس بگیرید. برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*