ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ماده مخدر دستمال چیست و چگونه می توان آن را ترک کرد؟

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ماده مخدر دستمال پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


با گسترش مواد صنعتی امروزه مخدرهای گوناگونی در بازار دست به دست می‌شود. ماده مخدر دستمال یکی از این مواد صنعتی است که اغلب طیف جوان و کم درآمد جامعه را درگیر خود می‌کند. تاثیرات بسیار شدید و مخرب این ماده روی سیستم عصبی افراد، لزوم اطلاع رسانی درباره آن را بیشتر کرده است. به همین خاطر ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا در مورد اینکه ماده مخدر دستمال چیست و چگونه می توان آن را ترک کرد توضیحاتی را ارائه کنیم. برای کسب آگاهی در این زمینه تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ترک اعتیاد در خانه کلیک کنید.

تماس با مشاور

ماده مخدر دستمال چیست؟

ماده مخدر دستمال یکی از جدیدترین مواد صنعتی موجود در بازار است که به آن NPS هم می گویند. کانابینوئید موجود در این ماده منجر به تاثیرات توهم‌زایی آن می‌شود. با این حال ماده مخدر دستمال نسبت به مواد توهم‌زای طبیعی نظیر حشیش و ماریجوانا بسیار قوی‌تر است چرا که کانابینوئید موجود در آن در آزمایشگاه دستکاری شده و به میزان دوز بسیار بالاتری ارتقا یافته است. برای کسب آگاهی بیشتر به مقالات علل گرایش به ماریجوانا یا گل و کانابیس ها مراجعه کنید.
این امر باعث می‌شود که اثرات مخرب دستمال چیزی حدود 20 تا 80 برابر حشیش باشد و عوارض مخرب‌تری را به بار بیاورد. یکی از مشکلات دستمال این است که قیمت پایینی دارد و به این معناست که قشر ضعیف جامعه با باقی مانده پول تو جیبی خود می توانند به راحتی معتاد شود. شکل ظاهری دستمال مانند دستمال مرطوب آرایشی زنانه است. برای اطلاعات بیشتر در زمینه مواد مخدر کلیک کنید.

مواد توهم زا

روانگردان ها زیرمجموعه ای از داروهای توهم زا هستند که اثر اولیه آن ها ایجاد حالت های غیرعادی هوشیاری است. تجربیات روانگردان با عنوان سفر شناخته می شود که باعث تغییرات خاص روانشناختی، بینایی و شنوایی و اغلب تغییر قابل ملاحظه ای در وضعیت هوشیاری ایجاد می کند. حالت‌های توهم زا اغلب با انواع تغییرات ذهنی مراقبه، روان‌پویشی یا استعلایی مقایسه می‌شوند. روانگردان های "کلاسیک"، روانگردان هایی که بیشترین تأثیر علمی و فرهنگی را دارند شامل مسکالین، ال اس دی، سیلوسایبین و دی ام تی هستند.

عملکرد مواد توهم زا

بیشتر داروهای مخدر روانگردان و توهم زا در یکی از سه خانواده ترکیبات شیمیایی قرار می گیرند: تریپتامین ها، فن اتیل آمین ها، یا لیسرگامیدها و بسیاری از آن ها از طریق آگونیسم گیرنده سروتونین 2A عمل می کنند. هنگامی که ترکیبات به شکلی از گیرنده‌های سروتونین متصل می‌شوند فعالیت مدارهای کلیدی در مغز مرتبط با ادراک و شناخت حسی را تعدیل می‌کنند، با این حال، ماهیت دقیق این که چگونه روان‌گردان‌ها تغییراتی را در ادراک و شناخت از طریق گیرنده های خاص را ایجاد می‌کنند هنوز ناشناخته مانده است. تجربه مواد توهم زا مانند مخدر دستمال اغلب با شکل‌های غیرعادی آگاهی مانند آن هایی که در مدیتیشن و تجربه های نزدیک مرگ تجربه می‌شوند می باشد. بسیاری از داروهای توهم زا تحت کنوانسیون سازمان ملل در سرتاسر جهان غیرقانونی هستند؛ به استثنای موارد استفاده مذهبی یا زمینه های تحقیقاتی. علی‌رغم این کنترل‌ها، استفاده تفریحی از داروهای توهم زا مانند مخدر دستمال رایج شده است.
موانع قانونی، مطالعات علمی مخدرهای توهم زا را دشوارتر کرده است. اما آنچه از نتایج مطالعات انجام شده بر می آید نشان می دهد که توهم زاها از نظر فیزیولوژیکی چندان خطرناک نیستند و به ندرت منجر به اعتیاد می شوند. پدیده مرگ نفس اغلب به عنوان یکی از ویژگی‌های کلیدی تجربه روان‌گردان توصیف می‌شود.

اینفوگرافیک ماده مخدر دستمال چیست؟

 اینفوگرافیک ماده مخدر دستمال چیست؟

نحوه مصرف ماده مخدر دستمال

در مخدر دستمال، اغلب ماده توهم‌زا روی کاغذی در ابعاد یک در یک سانتی متر آغشته می‌شود و مصرف کنندگان با قرار دادن سیگار خود روی این کاغذ از آن استفاده می‌کنند. برخی دیگر نیز آن را خرد کرده و پس از ترکیب با توتون به مصرف آن می‌پردازند. مصرف دستمال باعث می شود فرد بعد آن تمامی مهارت های خود را از دست بدهد. این ماده امکان دارد حتی در مهمانی ها به صورت عطر و بخور استفاده شود. برای کسب اطلاعات در زمینه انواع مواد توهم زا کلیک کنید.

 

چه کسانی بیشتر در معرض خطر اعتیاد به این ماده مخدر قرار دارند؟

متاسفانه دستمال یکی از ارزان‌ترین مواد مخدر خطرناک موجود در بازار است. تا جایی که شنیده می‌شود هر ورق آن با قیمتی نظیر هزار تومان به فروش می‌رسد. این مسئله باعث می‌شود که اقشار فقیر و کم درآمد جامعه به دلیل آسیب های اجتماعی مانند تبعیض هایی که به دلایل مختلف در معرض آن قرار می گیرند، شرایط مساعدتری دارند تا بیشتر به سمت آن کشیده شوند و آسیب پذیری بالاتری در برابر آن داشته باشند. همچنین جوانان و نوجوانان به دلیل روحیه هیجان طلبی و لذت جویی بالاتر، تحت تاثیر اثرات محرک این ماده قرار می‌گیرند و بیشتر جذب تبلیغات فریبنده آن می‌شوند. برای آگاهی بیشتر در زمینه علائم اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

 

میزان شیوع ماده مخدر دستمال در ایران

آمار دقیقی در مورد میزان شیوع این ماده در ایران وجود ندارد. اما به طور تخمینی می‌توان گفت که شیوع آن از موادی نظیر ماریجوانا یا همان ماده مخدر گل و حشیش بسیار کمتر است. با این حال قیمت پایین این ماده و عدم اطلاعات کافی در مورد خطرات بسیار جدی ناشی از مصرف آن تهدید مهمی علیه جامعه محسوب می‌شود و خطر اعتیاد هرچه بیشتر جوانان را افزایش می‌دهد. برای شناخت بیشتر در زمینه ترک اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید. 

 

ترک ماده مخدر دستمال

چگونه می توان این ماده را ترک کرد؟ این ماده مخدر به دلیل تاثیرات بسیاری قوی که دارد به شدت اعتیادآور است و منجر به تجربه وابستگی‌های جسمانی و روانی می‌شود. ترک این ماده مانند سایر مواد توهم‌زا است و بیش از هر چیزی به درمان‌های روان شناختی وابسته است. به همین خاطر برای اقدام به ترک در کنار برنامه ریزی برای سم زدایی بدن به یک روانشناس متخصص در حیطه اعتیاد مراجعه کنید تا بتوانید عوارض روانی ناشی از مصرف این ماده را ارزیابی کرده و برای پیشگیری از وسوسه‌های احتمالی بعدی نیز کاری انجام دهید. برای آشنایی بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

سوالات متداول

- آیا مخدر دستمال اثراتی مشابه شیشه دارد؟

اثرات این ماده شباهت زیادی به موادی نظیر آمفتامین‌ها و شیشه دارد و در پی مصرف آن اثراتی نظیر افزایش فعالیت سیستم عصبی مرکزی و بروز توهم‌های بینایی دیده می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله علائم اعتیاد به شیشه مراجعه کنید.

- آیا دستمال مانند ماریجوانا از گیاه خاصی ساخته می‌شود؟

خیر. این ماده نوعی مخدر صنعتی است و در آزمایشگاه‌ها ساخته می‌شود و اثرات به مراتب بالاتری نسبت به ماریجوانا دارد. برای آگاهی بیشتر در زمینه عوارض گل یا ماریجوانا کلیک کنید.

- شکل ظاهری ماده مخدر دستمال چگونه است؟

این ماده مخدر ظاهری شبیه دستمال مرطوب و پاک کننده‌های آرایشی دارد.

- آیا دستمال جذب پوستی نیز دارد؟

بله. متاسفانه بسیاری از فروشندگان این ماده تلاش می‌کنند افراد معمولی را طعمه خود کرده و با فروش دستمال‌های آلوده به عنوان دستمال مرطوب یا آرایشی افراد را درگیر کنند. به همین خاطر لازم است در خرید محصولات بهداشتی بیشتر دقت کنید و از استعمال محصولاتی با برندهای ناآشنا و گم نام بپرهیزید. آنچه ارایه شد جهت آشنایی بیشتر درباره اینکه ماده مخدر دستمال چیست و چگونه می توان آن را ترک کرد بوده و نیاز به شناخت بیشتر مواد مخدر برای پیشگیری از ابتلا وجود دارد. برای دریافت خدمات مشاوره تلفنی و مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*