ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان دارویی عصبانیت چقدر طول می کشد؟

درمان دارویی عصبانیت با چه داروهایی انجام میشود؟ احساس خشم از واکنش های بسیار قوی در وجود انسان است که به دلیل پیامدهای خطرناک آن کنترل و درمان آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است و اگرمهار نشود می تواند آسیب جدی به روان و زندگی شما وارد کند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

 

تماس با مشاور


خشم چیست

احساس خشم یا عصبانیت نوعی هیجان است که میزان آن می تواند از خفیف تا شدید متفاوت باشد و در همه انسان ها وجود دارد اما شیوه بروز آن در افراد متفاوت فرق می کند برخی با شکستن اشیا خشم خود را نشان می دهند، برخی با فریاد کردن و... به طور کلی خشم نوعی واکنش در مقابل شرایط ناخواسته و نامطلوب است که یک فرد در طول عمر خود نسبت به محرک های مختلف نشان می دهد.

علائم و نشانه های خشم

خشم و عصبانیت و عدم مدیریت آن به درستی باعث به وجود آمدن حالت های عاطفی نامطلوب و پیامدهای فیزیکی در فرد عصبی شده و مدیریت افکار و احساسات فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. از جمله این نشانه ها عبارتند از :

 • سوزش قلب یا درد قفسه سینه
 • مومور شدن
 • سردردهای طولانی
 • خسترگی مفرط
 • احساس فشار در سر
 • عدم کنترل اضطراب
 • سرگیجه
 • تنفس سریع. همچنین درمورد علت تنگی نفس بخوانید.
 • حالت تهوع

برخی از اثرات عصبانیت می تواند بلند مدت باشد مانند اضطراب که در روند زندگی تاثیر می گذارد و برخی مانند تهوع و دردهای عضلانی کوتاه مدت هستند. عوارض بلند مدت و نگرانی های طولانی مدت می تواند خطرناک باشد و فرد را در معرض بیماری هایی همچون سکته مغزی، از دست دادن حافظه و اختلالات مزمن قرار دهد.
درمان دارویی عصبانیت چقدر طول می کشد

علل عصبانیت و خشم

افراد ممکن است به دلایل متفاوتی دچار حالات عصبی بشوند و خشم به علل مختلفی چون تفاوت های ژنتیکی، توان و تحمل مقابله با مشکلات زندگی، تداخل هورمون ها و مواد شیمیایی بدن اتفاق بیفتد اما برخی از علل مشترک بروز خشم عبارتند از:

 • بستر محیطی و مشکلاتی که محیط و دیگران می توانند به وجود آورند
 • عدم توانایی تامین نیازهای اولیه
 • مشکل در توانایی عقلی، منطق، قدرت تصمیم گیری و عدم توانایی در تحلیل مسائل و حل مشکلات. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت های حل مسئله کلیک کنید.
 • کمبود ظرفیت روانی
 • حساسیت زیاد
 • تقلید از رفتار والدین یا همسالان
 • شکست و عدم موفقیت در زندگی
 • کاهش توانایی بدنی، خستگی های جسمانی، نارضایتی از شرایط زندگی یا کار طاقت فرسا
 • عدم توانایی برای برنامه ریزی برای فعالیت های روزانه
 • نداشتن اعتماد به نفس، سوءظن، خودخواهی، انتقادناپذیری و...

 

انواع خشم و عصبانیت

افراد عصبی و کسانی که نمی توانند خشم خود را کنترل کنند در درازمدت و تجربه خشم و عصبانیت می توانند دچار اختلالات خلقی مختلفی شوند که برخی از آنها شامل موارد زیر است:

1-خشم مزمن و منفعل

در این نوع حالت عصبی به کرات تکرار می شود و فرد با هر موضوع کوچک و ساده عصبی می شود و اغلب اوقات خشمگین و عصبی است که این حالت می تواند سلامت روان و جسم فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

در این حالت فرد عصبانیت خود را به صورت واضح و مستقیم نشان نمی دهد و تشخیص خشم او دشوار است. اغلب افرادی که خشم منفعل دارند، خشم خود را درون ریزی می کنند و از بروز آن خودداری می کنند و اغلب ناراحتی خود را به صورت بی تفاوتی و بی حوصلگی بروز می دهند. ممکن است در مواقع خشم قهر کنند یا با رفتارهای منفعلانه ناراحتی خود را نشان می دهند.

2-خشم فراگیر یا ناگهانی

خشم فراگیر نوعی از عصبانیت است که منشا آن به مشکلات زندگی برمی گردد و هرچه فرد بیشتر تحت فشار قرار می گیرد میزان خشم او نیز گسترده شده فراگیر می شود و درنتیجه مقابله با آن برای فرد یک پروسه زمان گیر خواهد بود که با سختی و مشقت فراوان همراه است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مراحل خشم کلیک کنید.

خشم ناگهانی لحظه ای اتفاق می افتد و به شکل خود بخودی رخ می دهد و علت آن فشار خشم و عصبانیت بیش از حد است. فرد به علت تحمل فشار عصبی زیاد به صورت ناگهانی دچار حالات عصبی می شود.

3-درمان دارویی عصبانیت |خشم داوری و طاقت فرسا

خشمی است که برای پاسخ به یک قصور و ظلم از کسی سر می زند و باعث ایجاد عصبانیت فرد می شود. این نوع عصبانیت درواقع خشم اخلاقی و عادلانه است اما می تواند از مسیر خود خارج شده و به شکل منفی بروز کند.

این شکل عصبانیت از انواع خشم غیرقابل کنترل است و زمانی اتفاق می افتد که شما به دلیل خارج شدن اوضاع از کنترل، قادر به مدیریت احساس خود نیستید و دچار احساس ناامیدی و شکست می شوید. این نوع حالت عصبی زمانی که مسئولیت های زیاد و سنگینی به فرد داده می شود یا شخص با حوادث ناگواری روبرو می شود رخ می دهد.  برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مقابله با ناامیدی کلیک کنید.

4-خشم تهاجمی و خشم قصامی

نوعی از خشم و عصبانیت که به آن اجتنابی نیز گفته می شود زیرا فرد وقتی دچار چنین خشمی می شود از قرار گرفتن در موقعیت ها خودداری می کند و یا مشکلات و ناراحتی های روحی خود را انکار می کند. این نوع خشم به صورت های طعنه، سکوت مطلق، تمسخر یا طفره رفتن بروز می کند  و فرد عصبی ممکن است اصلا متوجه عصبانیت خود و میزان خشم درونی خود نشود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل خشم کلیک کنید.

این خشم و عصبانیت درواقع پاسخ به تهدید و یا خطری از طرف شخص دیگر است و از انواع رایج خشم به شمار می رود که محرک آن می تواند یک انتقام یا اشتباه باشد. خشم قصاصی خشمی عمدی است که به هدف مشخص اتفاق می افتد و فرد عصبی می تواند باعث ترس دیگران شده یا شرایط را تحت کنترل خود درآورد.

5-درمان دارویی عصبانیت |خشم زبانی

در خشم زبانی فرد زمانی که عصبی می شود با زبان خود و با استفاده از کلمات باعث آزار اطرفیان شده که به مراتب از خشم رفتاری بدتر و مخرب تر است و باعث رنجش روحی دیگران می شود. خشم زبانی با تهدید، سرزنش، تمسخر، ناسزا و انتقاد  کردن های تند همراه است. در این حالت فرد ممکن است پس از گذر از عصبانیت مجبور به دلجویی و عذرخواهی از اطرافیان شود.

 

دلایل عصبانیت زنان

عصبانیت در زنان علاوه بر موارد ذکر شده می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد که مهمترین آن ها به تربیت خانوادگی، نقش مردان در زندگی آنها و دلایل اجتماعی برمی گردد که به تفضیل توضیح داده می شود

1-درمان دارویی عصبانیت |دلایل تربیتی

از جمله عللی که می تواند به عصبانیت زنان دامن زده و موجبات خشم آنها را فراهم کند علل تربیتی است که شامل موارد زیر می شود.

 • لوس کردن: عدم تربیت درست فرزندان و لوس کردن آنها می تواند از عللی باشد که می تواند باعث عصبی شدن زنان شود.
 • سبک زندگی: زندگی به شیوه و سبک نادرست نیز باعث به وجود آمدن الگوهای مردانه نامناسبی برای دختران شده و موجب عصبانیت آنها در خانواده می شود.
 • تبعیض: بی توجهی به دختران و تبعیض فرزندان نیز از علل مهمی است که تاثیرات بدی بر دختران داشته و موجب عصبی شدن آنها می شود. دوری پدران از دختران و خشونت نسبت به آنها نیز باعث ناراحتی و خشم دختران می شود و بر روان آنها تاثیرات نامطلوبی می گذارد.

2-دلایل اجتماعی

دلایل اجتماعی متعددی نیز می تواند به شیوه های متفاوت باعث بروز واکنش های عصبی در زنان شود که از جمله این دلایل موارد زیر است.

 • جایگاه زن در جامعه: در جوامعی که برای زن و جایگاه او ارزش قائل نمی شوند و جایگاه او را به درستی ارج نمی نهند موجبات نابسامانی اجتماعی را برای آنها فراهم می آورد. در چنین جوامعی از سوی مردان نیز رفتار درستی با زنان جامعه صورت نمی گیرد و باعث عصبی بودن زنان و ناراحتی آنها می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تبعیض جنسیتی کلیک کنید.
 • نادیده گرفتن ارزش های اخلاقی: زمانی که ارزش های دینی و اخلاقی در جامعه از بین برود ارزش های اخلاقی زنان نیز نادیده گرفته می شود و تفکرات اشتباه در مورد آنها باعث ایجاد خشم در زنان و عصبانیت آنها می شود. هرچه یک جامعه به ارزش های اخلاقی پایبند باشد زنان آن جامعه از موهبت های معنوی و ارزشمندی بیشتری برخوردار خواهند بود.

3-درمان دارویی عصبانیت |مشکلات و تعارضات با مردان از جهات مختلفی

مشکلاتی که مردان به لحاظ ساختار فیزیکی و بیولوژیکی یا رفتار خود می توانند برای زنان ایجاد کنند محرک قوی برای ایجاد خشم در زنان است از جمله این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • بیولوژیکی: حالت تهاجمی و خشم در مردان بیشتر است که این موضوع و تکرار آن باعث ایجاد خشم و عصبانیت در زنان می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انواع خشونت کلیک کنید.
 • توجهات منفی: توجهات منفی و غیراخلاقی که از سمت مردان نسبت به زنان به خصوص زنان زیبا صورت می گیرد باعث ایجاد خشم در زنان می شود
 • میزان دانایی زنان: میزان درک و دانایی در زنان در برخی شرایط بیش از مردان است که این آگاهی و عدم توجه مردان به این مسئله باعث رنجش و عصبانیت زنان می شود.
 • توجه زیاد مردان به روابط جنسی: مردان به شکل غریزی تمایل بیشتری به مسائل جنسی دارند که باعث می شود تفکیک واضحی بین روابط عاطفی و جنسی قائل نباشند که این موضوع به شدت باعث عصبی شدن زنان می شود.
 • عدم آگاهی و شناخت زن و مرد از یکدیگر: نداشتن آگاهی و شناخت مرد و زن نسبت به تفاوت های یکدیگر باعث بروز مشکلات زیادی در روابط زناشیویی می شود و این مسئله ریشه اختلافات عدیده شده باعث به وجود آمدن خشم و عصبانیت در زنان می شود. به خصوص این موضوع و عدم آگاهی در میان مردان بیشتر است.

4-دلایل فیزیکی

در زنان دلایل فیزیکی نیز می تواند موجبات عصبانیت زنان را فراهم کند به عنوان مثال نداشتن تغذیه سالم، استفاده از داروها با توجه به شرایط بیولوژیکی زنان، بالا رفتن برخی مواد مانند مس در بدن و افزایش حساسیت در زنان، عادات ماهانه و تغییر سطح هورمونهای بدن زنان باعث تغییرات خلقی بالایی در زنان شده و به عصبانیت و خشم در آنها دامن می زند.

 

درمان دارویی خشم و عصبانیت

خشم و عصبانیت درمان های متفاوتی دارد که برخی درمان ها دارویی است که به کمک مصرف دارو صورت می گیرد و برخی درمان ها نیز شامل تغییر در سبک زندگی و ... می باشد. از درمان دارویی زمانی استفاده می شود که عامل عصبانیت کمبود برخی مواد و ویتامین های ضروری باشد، زیرا مطابق با نتایج تحقیقات نبود یا کمبود برخی ویتامین ها بخصوص گروه ب باعث بروز حالات عصبی می شود بنابراین مصرف آن ها و برخی داروهای گیاهی باعث کاهش میزان عصبانیت می شود. داروهای گیاهی مورد استفاده در این زمینه شامل داروهای زیر می شود.

 • شقایق کالیفرنیا: این گیاه باعث ایجاد تعادل در هیجانان شده و به کنترل احساسات و هیجانات کمک می کند و در درمان استرس بسیار تاثیر گذار است.
 • رازک: استفاده از گیاه رازک به عنوان یک داروی گیاهی برای مبارزه با اضطراب و درمان بی خوابی شبانه بسیار مفید بوده و به کاهش استرس و اضطراب کمک می کند.
 • بابونه: دمنوش بابونه می تواند به درمان بی خوابی، از بین بردن کسالت کمک کرده و استرس را کاهش می دهد. بنابراین مصرف آن قبل از خواب در کاهش میزان ناخوشی و داشتن خوابی کافی موثر است.
 • اسطوخودوس: از این گیاه به هر شکل که استفاده شود تاثیر گذار است و گیاهی است آرام بخش که خشم و ناراحتی را از بین می برد و به داشتن خواب راحت کمک می کند.
 • بهارنارنج: گیاهی بسیار آرام بخش و معروف که مورد استفاده فراوان دارد و به عنوان یک مسکن و آرام کننده روان مصرف می شود. عرق بهارنارنج را می توانید همراه با شربت یا به تنهایی استفاده کرده و نتایج آن را مشاهده کنید.

درمان غیردارویی خشم

جهت کنترل خشم و عصبانیت می توانید راهکارهای دیگری را نیز به کار ببرید که نقش مفیدی در مهار حالات عصبی دارند و مداومت در انجام آنها می تواند در دراز مدت در کنترل دائمی عصبانیت و دوری از خشم موثر باشند که این راهکارها عبارتند از

 • ورزش کردن: انجام فعالیت های ورزشی به تخلیه انرژی های منفی و کنترل خشم کمک فراوانی می کنند. ورزش همچنین به تنظیم خلق و خو و تولید هورمون شادی در بدن کمک می کند که مانع از بروز خشم خواهد شد. اگر نمی توانید ورزش کنید پیاده روی کنید و به این وسیله به تخلیه ناراحتی های روحی خود کمک کنید.
 • استراحت کردن: ساعاتی از روز را به استراحت کردن اختصاص دهید که برای درمان استرس و دوری از ناراحتی و خشم بسیار موثر است. بعد از چند ساعت فعالیتی زمانی برای استراحت روح و جسم لازم است تا بدن ریکاوری شود  و بتواند برای ادامه فعالیت ها آماده باشد.
 • مکانیسم دفاعی شوخ طبعی: افرادی که شوخ طبع هستند کمتر فشارهای عصبی را تجربه می کنند زیرا این خصوصیت به دفع ناراحتی های عصبی کمک می کند. با شوخ طبیعی از انتظارات غیرواقعی فاصله بگیرید و دست از سخت گیری بردارید تا زندگی راحت تری را تجربه کنید تا اعصاب آرام تری داشته باشید.
 • آموزش تکینک آرامش: تکنیک هایی مانند تمرین تنفس عمیق را بیاموزید و تکرار کنید تا در زمان عصبانیت بتوانید از آنها استفاده کنید و خشم خود را مدیریت کنید. در زمان عصبانیت خون و اکسیژن به مغز نمی رسد و زمانی که شما نفس عمیق می کشید این مشکل برطرف شده و اکسیژن رسانی به مغز افزایش می باید و مانع از خشم می شود بنابراین می توانید از این تکینک کمک بگیرید و خود را آرام کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل خشم کلیک کنید.

 درمان دارویی عصبانیت

سخن آخر درمورد درمان دارویی عصبانیت

راه های درمان خشم و عصبانیت بسیار است اما مهم ترین نکته در این زمینه پیدا کردن ریشه خشم و عصبانیت است که به طرز موثرتری می تواند مانع از بروز این حالات شده و سبک زندگی شما را بهبود ببخشد. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*