ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چت مست یعنی چه؟

چت مست یعنی چه ؟ چت مست کردن اصطلاحی است که برای مصرف همزمان ماری جوانا و الکل استفاده می شود. این دو ماده شایع ترین و در دسترس ترین مواد هستند که این عامل می تواند شانس مصرف همزمان غیر عمدی آن ها را افزایش دهد. اما برخی برای افزایش حالات بالا بودن آنها را به صورت همزمان مصرف می کنند. چت مست کردن خطرات ناشی از مصرف ماری جوانا و الکل را تا چندین برابر افزایش می دهد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره ترک اعتیاد مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور

چت مست کردن یعنی چه؟

چت مست کردن اصطلاحی است که برای مصرف همزمان ماری جوانا و الکل به کار برده می شود. مصرف همزمان می تواند به طور اتفاقی باشد یا عمدا برای افزایش حالات ناشی از آن با هم مصرف می شوند.  الکل و ماری جوانا از رایج ترین مواد مورد استفاده هستند. اما واقعاً چه اتفاقی می افتد وقتی آنها با هم متحد می شوند؟ گاهی اوقات مخلوط کردن الکل و علف هرز  همچنین به عنوان چت مست کردن شناخته می شود احتمالاً منجر به مشکلات عمده سلامتی نمی شود. اما متغیرهای زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید، از جمله اینکه کدام یک را ابتدا استفاده می کنید و چگونه آنها را مصرف می کنید.

چرا مردم چت مست می کنند؟

افراد به چند دلیل چت مست می کنند. علف و الکل اغلب در محیط های اجتماعی مصرف می شوند. برخی افراد ممکن است آنها را در مهمانی ها یا مجالس با هم مخلوط کنند. برخی دیگر ممکن است قبل از کشیدن ماری جوانا الکل بنوشند تا به طور هدفمند اثرات ماری جوانا را تشدید کنند. در موارد جدی، برخی افراد هم از ماری جوانا و هم از الکل سوء استفاده می کنند زیرا با اختلال مصرف مواد یا اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به الکل کلیک کنید.

اگر مراقب نباشید، این دو می‌توانند به یک مورد چرخش یا سبز شدن منجر شوند، دو واکنشی که می‌توانند یک شب سرگرم‌کننده را به یک شب تهوع‌آور تبدیل کنند.همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که افراد می توانند واکنش های بسیار متفاوتی نسبت به یک ترکیب الکل و علف هرز داشته باشند. اگر در یک گروه هستید، واکنش یک نفر ممکن است بسیار متفاوت از واکنش شما باشد.

 

ترتیب استفاده در چت مست

تحقیقات برای پاسخ به این سوال محدود و بسیار قدیمی است. همچنین، مطالعات فقط به بررسی این موضوع پرداخته‌اند که وقتی شرکت‌کنندگان ابتدا الکل می‌نوشند و سپس حشیش مصرف می‌کنند چه اتفاقی می‌افتد. آنچه ما می دانیم این است که مصرف حشیش حدود 15 دقیقه پس از نوشیدن الکل می تواند حتی بیشتر از نوشیدن الکل به تنهایی به توانایی شما در رانندگی آسیب برساند. ما همچنین می دانیم که اگر حدود 30 دقیقه پس از نوشیدن مقدار زیادی الکل دوز زیادی حشیش مصنوعی بکشید، ممکن است کمتر احساس مستی کنید.

نکته اصلی این است که حشیش می تواند تأثیر الکل را بر شما تغییر دهد. این می تواند بیشتر قضاوت و کنترل حرکتی شما را مختل کند. همچنین می تواند باعث شود کمتر احساس مستی کنید. احساس مستی کمتر می‌تواند خطرناک باشد، زیرا می‌تواند شما را به نوشیدن بیشتر سوق دهد. این به نوبه خود می‌تواند الکل خون شما را به سطوح خطرناکی برساند زیرا بدن به شما در مورد میزان مصرف الکلی که قبلاً مصرف کرده‌اید هشدار نمی‌دهد. به همین دلیل، استفاده همزمان از هر دوی این مواد خطرناک است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترک الکل کلیک کنید.

1-چت مست کردن با مصرف ماری جوانا بعد از الکل

ترتیبی که فرد از ماری جوانا و الکل استفاده می کند ممکن است بر نتیجه تأثیر بگذارد. کشیدن علف هرز پس از نوشیدن الکل ممکن است اثرات علف هرز را تشدید کند. دلیل این امر این است که الکل جذب تتراهیدروکانابینول (THC) را که جزء اصلی روانگردان در حشیش است، افزایش می دهد. افرادی که پس از نوشیدن الکل ماری جوانا سیگار می کشند، اغلب افزایش شدیدتری را تجربه می کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض حشیش کلیک کنید.

برخی از افراد، به ویژه آنهایی که عادت به مصرف ماری جوانا ندارند، ممکن است "سبز" را تجربه کنند. سبز شدن می تواند علائم شدید و ناخوشایندی مانند سرگیجه، تعریق، حالت تهوع و استفراغ ایجاد کند. افزایش جذب THC همچنین ممکن است باعث اضطراب، وحشت و پارانویا شود.

2-چت مست کردن با مصرف الکل بعد از ماری جوانا

استفاده از ماری جوانا قبل از الکل ممکن است افزایش سطح الکل خون را کاهش دهد، که می تواند احساس مستی را کاهش دهد یا به تاخیر بیاندازد. با این حال، این یافته از تحقیقات قدیمی‌تر ناشی می‌شود و برخی افراد منبع مورد اعتماد این مطالعه را زیر سوال برده‌اند.اگر استفاده از ماری جوانا افزایش سطح الکل خون را کاهش دهد، ممکن است باعث شود افراد بیش از حد معمول الکل مصرف کنند. به نوبه خود، این می تواند رفتار پرخطر و احتمال مسمومیت با الکل را افزایش دهد. همچنین درمورد فرق ماری جوانا با گل و علف بخوانید.

 مست

عوارض و خطرات چت مست کردن

با کمال تعجب، مجموعه تحقیقاتی که به بررسی استفاده مزمن از مخلوط کردن محصولات شاهدانه با الکل می پردازند، به خوبی توسعه نیافته اند. با این حال، با قانونی شدن ماده مخدر گل در بسیاری از ایالت های مختلف، مطالعات تحقیقاتی در مورد فراوانی مخلوط کردن این دو دارو و همچنین اثرات بالقوه درازمدت ترکیب آنها تکامل خواهد یافت. چند تعمیم مهم وجود دارد که می توان در مورد ترکیب این دو دارو بر اساس آنچه در مورد اثرات آنها به صورت جداگانه از برخی مطالعات تحقیقاتی شناخته شده است، بیان کرد.

1-چت مست یعنی چه | اثرات افزایش یافته THC

اولاً، مخلوط کردن الکل با هر دارویی باعث می شود آن دارو بیش از حد معمول در سیستم فرد باقی بماند. این به این دلیل است که الکل ابتدا توسط کبد متابولیزه می شود. با وجود مصرف همزمان هر ماده دیگری، کبد اولویت را به متابولیسم الکل می دهد. به عنوان یک قانون کلی، کبد می تواند حدود یک اونس الکل خالص را در هر ساعت متابولیزه کند. این بدان معنی است که تا زمانی که سطح الکل در سیستم متابولیزه نشده باشد، سایر مواد نسبتاً بدون تغییر باقی می مانند. THC در سیستم یک فرد در سیستم آنها باقی می ماند و اثرات آن تا زمانی که به درستی متابولیزه شود ادامه خواهد داشت. حتی شواهد علمی وجود دارد که نشان می دهد این اتفاق می افتد. همچنین درمورد عوارض خوردن الکل بخوانید.

2-پتانسیل مصرف بیش از حد و کاهش قضاوت

این یک واقعیت شناخته شده است که هنگام ترکیب داروها از هر نوع با الکل، احتمال افزایش مصرف بیش از حد هر یک از مواد وجود دارد. مصرف بیش از حد THC می تواند بسیار مضر باشد، به خصوص در افراد جوان تر، اما اثرات مصرف بیش از حد الکل بسیار خطرناک تر است. ترکیب محصولات شاهدانه و الکل می تواند منجر به افزایش پتانسیل برای ایجاد مسمومیت با الکل یا تحمل بیش از حد الکل شود. مصرف بیش از حد الکل بسیار جدی است و به وضوح می تواند کشنده باشد. همچنین درمورد ماری جوانای سنگی بخوانید.

هم الکل و هم فرآورده های شاهدانه می توانند توانایی فرد برای تفکر منطقی را کاهش دهند. از آنجایی که این داروها اثرات هم افزایی دارند، ترکیب آنها می تواند منجر به افزایش پتانسیل برای انجام تکانشگری، قضاوت ضعیف یا انجام رفتارهایی شود که می تواند منجر به حوادث و عواقب جدی شود. همچنین می توان انتظار داشت که ترکیب این دو دارو پتانسیل بروز خاموشی های مربوط به مواد مخدر، مشکلات حافظه و مشکلات شناختی بلندمدت را که با مصرف هر یک از داروها مرتبط است افزایش دهد.

3-افزایش کم آبی و مشکلات احتمالی درصورت عدم مصرف

الکل به عنوان یک ادرار آور عمل می کند، به این معنی که باعث از دست دادن آب در سیستم بدن افراد می شود. این به دلیل عوامل متعددی اتفاق می‌افتد، اما یکی از شناخته‌شده‌ترین آنها این است که افرادی که الکل زیاد می‌نوشند، بیشتر ادرار می‌کنند. ترکیب الکل با کانابیس ها می تواند به طور بالقوه این اثر را تشدید کند.

محصولات شاهدانه به عنوان ضد استفراغ شناخته شده اند، که نشان می دهد مصرف حشیش استفراغ را برای فرد دشوارتر می کند. این در واقع یک اثر دارویی است که می تواند برای افراد تحت شیمی درمانی یا افرادی که برای HIV درمان می شوند استفاده شود. با این حال، به طور بالقوه می تواند منجر به اثرات جدی در هنگام ترکیب با الکل شود که می تواند احتمال مصرف بیش از حد و یا مسمومیت با الکل را به دلیل اختلال در توانایی فرد برای خلاص شدن از شر الکل اضافی از سیستم خود از طریق استفراغ افزایش دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری ایدز کلیک کنید.

4-چت مست یعنی چه | عوارض جانبی تشدید شده

به خوبی شناخته شده است که استفاده از الکل همراه با هر دارویی، عوارض جانبی ناشی از آن دارو را تشدید می کند. عوارض جانبی شاهدانه می تواند متعدد باشد، از جمله اضطراب، توهم و سایر مسائل ذکر شده در بالا. ترکیب الکل با محصولات شاهدانه می تواند منجر به افزایش پتانسیل اثرات مضر مرتبط با شاهدانه، از جمله افزایش احتمالی واکنش های آلرژیک شود. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

  • اثرات دراز مدت: اثرات دراز مدت سوء مصرف مواد مخدر از هر نوع شامل افزایش خطر ابتلا به مشکلات قلبی عروقی، بیماری کبد، بیماری کلیوی، مشکلات گوارشی، سرطان و کاهش عملکرد سیستم ایمنی است. می توان حدس زد که ترکیب مزمن الکل با محصولات شاهدانه یک عامل خطر قابل دوام است که می تواند پتانسیل ایجاد یک یا چند مورد از این شرایط خاص را افزایش دهد.
  • اثرات روانشناختی: طبق APA، مصرف مزمن هر یک از این داروها به شدت با ابتلا به نوع دیگری از بیماری روانی مرتبط است. می توان انتظار داشت که سوءمصرف مزمن هر دو دارو همراه با افزایش پتانسیل برای تشخیص برخی دیگر از بیماری های روانی مانند افسردگی، اختلال خوردن یا اختلال اضطراب همراه باشد.
  • وابستگی فیزیکی پیچیده: توسعه وابستگی فیزیکی به الکل به خوبی مستند شده است. سوءمصرف مزمن هر دو دارو با هم می تواند وابستگی فیزیکی به هر یک از داروها را تشدید کند و مشکلات پیچیده ای را با ترک ایجاد کند.

 چت مست یعنی چه

درمان سوء مصرف همزمان

هرگاه فردی مواد مختلف را به طور مزمن ترکیب کند، احتمال بروز عوارض جدی در درمان مسائل سوء مصرف فرد وجود دارد. درمان افراد مبتلا به اختلالات مصرف الکل بسیار دشوار است، اغلب به درمان اولیه اقامتی یا بستری نیاز دارند، معمولاً به مشارکت طولانی مدت در فعالیت های مرتبط با درمان نیاز دارند و در طول زندگی خود در معرض خطر بیشتری برای عود هستند. ترکیب مزمن الکل با داروی دیگر فقط این عوارض را افزایش می دهد. همچنین درمورد ماندگاری الکل در تست ادرار بخوانید.

افرادی که به طور مزمن از محصولات شاهدانه همراه با الکل استفاده می کنند، معمولاً با مشکلات چالش برانگیزتری در بهبودی مواجه می شوند. علاوه بر این، داشتن یک اختلال مصرف مواد مرتبط با هر یک از داروها، خطر ابتلای فرد به برخی دیگر از اختلالات سلامت روان را افزایش می دهد.

مشخص شده است که هنگام درمان یک فرد برای هر گونه اختلال مصرف مواد، همه شرایط سلامت روان باید همزمان با درمان مسئله سوء مصرف مواد درمان شوند. افراد مبتلا به سوء مصرف چند ماده با مشکلات درمانی پیچیده تری مواجه می شوند، زیرا مداخلات متعددی مورد نیاز است، ارائه دهندگان درمانی متعددی مورد نیاز است و این افراد می توانند با شروع استفاده از یک دارو در هر دو دارو عود کنند. برای بسیاری از این افراد، این منجر به یک برنامه درمانی طولانی، پیچیده و شدید می شود. جنبه های درمان موفقیت آمیز در این موارد باید به شدت رعایت شود، از جمله:

1-سم زدایی پزشکی و درمان جامعه

برنامه مدیریت ترک به احتمال زیاد بر ترک الکل تمرکز خواهد داشت. حتی اگر یک سندرم ترک شناخته شده مرتبط با مصرف حشیش وجود دارد، در مقایسه با ترک الکل نسبتاً خفیف است. با این وجود، افراد ممکن است برای علائم ترک حشیش نیز تحت درمان قرار گیرند. درمان اولیه در یک محیط بستری یا مسکونی برای ترک الکل مورد نیاز است.

پس از مدیریت ترک، ثبت نام فوری در یک برنامه درمانی طولانی مدت و مراقبت های پس از آن ضروری است. سنگ بنای برنامه درمانی بلندمدت باید درمان اختلال مصرف مواد برای هر دو سوء مصرف ماری جوانا و الکل باشد. در صورت نیاز، فرد باید مدیریت پزشکی مستمری را در مورد هر گونه شرایط جاری دریافت کند.

2-روان درمانی و ترک نکردن درمان

درمان هر بیماری روانی همزمان باید همراه با درمان اختلال مصرف مواد انجام شود.فرد باید در گروه های حمایت از همتایان، مانند الکلی های گمنام و ماریجوانای گمنام شرکت کند. این مشارکت باید ادامه داشته باشد، حتی پس از اینکه فرد با موفقیت برنامه درمان اختلال مصرف انواع مواد مخدر را با موفقیت کامل کرد و از آن رها شد.در صورت لزوم باید انواع دیگر حمایت های اجتماعی ایجاد شود.انواع مختلفی از مداخلات درمانی باید در صورت نیاز و بر اساس ارزیابی اولیه انجام شود.

مشارکت طولانی مدت در درمان مورد نیاز است.افرادی که از هر نوع اختلال مصرف مواد بهبود یافته اند همیشه در معرض خطر بیشتری برای عود هستند. با این حال، پس از اینکه فرد به مدت 5 تا 7 سال پرهیز کرد و مشارکت فعال در فعالیت‌های مرتبط با درمان را حفظ کرد، خطر عود به شدت کاهش می‌یابد.

با این وجود، شنیدن داستان های افرادی که بیش از یک دهه از الکل یا ماری جوانا پرهیز کرده اند و سپس دوباره عود کرده اند، رایج است. به این دلایل، مشارکت مادام‌العمر در برخی از فعالیت‌های مرتبط با درمان، مانند گروه‌های حمایت از همتایان، به شدت برای افرادی که در حال بهبودی از هر نوع اختلال مصرف مواد هستند، توصیه می‌شود. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*