ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مدت زمان فراموشی عشق در زنان

پس از اتمام رابطه مدت زمان فراموشی عشق در زنان و مردان می تواند متفاوت باشد و مدت زمان لازم برای فراموشی عشق با توجه به مجموعه ای از علل مختلف، ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. همچنین خوشبختانه می توان با استفاده از روش هایی موثر مدت زمان فراموشی عشق را تا حدی کاهش داد. حال این مقاله می خواهد به بررسی مدت زمان فراموشی عشق در بانوان، علل موثر در کم و کیف آن و در نهایت روش های فراموشی عشق در بانوان بپردازد. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوره روانشناسی تلفنی تماس بگیرید.

تماس با مشاور

 

عشق و مولفه های آن

عشق پدیده ای طبیعی است که اغلب انسان ها حداقل یک بار در زندگی خود آن را تجربه می کنند و در صورت عمیق بودن می توان پایه رابطه ای بین فردی و سالم باشد. زمانیکه هر انسانی از نظر روانی در سطوح سالم قرار بگیرد و مراحل زندگی خود را به خوبی طی کرده باشد، پس از سپری کردن یک مدت زمان مشخص و رسیدن به سن خاصی علاقه مند به شروع رابطه عاشقانه و جنسی با فردی ویژه می باشد. در نتیجه انسان ها به طور طبیعی تجربه عاطفه ای خاص را نسبت به فردی خواهند داشت که اگر این علاقه شدید تر گردد، این وضعیت را عشق می نامند.

1-مدت زمان فراموشی عشق در زنان | عشق یک طرفه

فرایند فراموشی عشق در حالت عشق یک طرفه، بدون شک با وضعیت عشق دو طرفه فرق می کند. افرادی که عشق یک طرفه را تجربه کرده اند، حتی اگر با کس دیگری باشند اغلب در خیالات خود همچنان به عشق اصلی و یک طرفه خود فکر می کنند؛ در واقع در خیالات خود با آن عشق زندگی می کنند. در نتیجه مدت زمان لازم برای فراموشی عشق می تواند در بین هر فردی و هر نوع عشقی متفاوت باشد.

2-مدت زمان فراموشی عشق در زنان | عشق دو طرفه

عشق می تواند یک طرفه و دو طرفه باشد. در مولفه اول، یعنی یک طرفه بودن عشق، سرانجامی وجود نخواهد داشت ولی گاهی افرادی که عشق دو طرفه را تجربه می کنند، به دلایل مختلفی ممکن است نتوانند به عشق خود برسند. همین معضل عدم رسیدن به عشق و شخص مورد علاقه سبب تجارب سختی در ادمه مسیر زندگی می شود. با توجه به آنکه در این وضعیت عشق سبب تجربه ای شگفت انگیز در افراد می شود، فراموش کردن این عشق برای بسیاری از فراد می تواند غیر ممکن باشد.  

مدت زمان فراموشی عشق در زنان

عشق می تواند آینده روشنی داشته باشد ولی گاهی نه تنها آینده ای مناسب را نمی سازد بلکه می تواند سبب آسیب به زندگی خود فرد و سایر افراد گردد. از این رو فراموش کردن آن مسیری زمان بر است که بهتر است به صورت اصولی طی شود. اغلب تصور غالب بسیاری از انسان ها این است که عشق می میرد. در واقع انسان ها از عشق تصاویر بسیار رویایی دارند و به همین دلیل گمان می کنند که هیچگاه این علاقه از بین نخواهد رفت. در این بین یک پیشفرض عام مبنی بر اینکه بانوان از نظر احساسی حساس تر هستند وجود دارد که تا به امروز مدرک مطمئنی برای اثبات آن به دست نیامده است؛ در واقع دیدگاه علمی و روانشناسی بیان می کنند که عشق، چه در بانوان و چه در آقایان، هرگز از بین نمی رود ولی به صورت اولیه و با شدت نمی ماند بلکه به پدیده دیگری در قالب های دوستی، بی تفاوتی و احساس نفرت تبدیل می گردد.
چه مدت زمان لازم است تا یک انسان را از زندگی و ذهن خود بیرون کرد و البته چگونه؟ به هر حال ممکن است طول بکشد تا انسان در طول یک رابطه عمیق عاطفی، فرد عزیزی را که با او خاطرات جدی عاشقانه دارد نادیده بگیرد و او را فراموش کند. با توجه به این نکته چگونه می توان درباره این مسئله در بانوان زمان ثابتی را مشخص کرد؟ حتی نمی توان انسانی را پیدا کرد که در همان روز های نخست جدایی و یا تصمیم به فراموشی عشق، موفق بوده باشد. بنابراین نمی‌ توان یک نسخه را برای همه افراد تجویز کرد و البته این نسخه ها را از هر کسی هم نباید دریافت کرد. علل بسیاری می تواند سبب تفاوت در مدت زمان فراموش کردن عشق از دست رفته در بانوان گردد.  
عوامل موثر در فراموش کردن عشق قبلی

عوامل موثر در مدت زمان فراموشی عشق در زنان

علل مختلفی ممکن است در کیفیت و مدت زمان فراموشی عشق در بانوان تاثیر بگذارد. از طرف دیگر به نظر می رسد اغلب نمی توان هیچ فردی را به طور کامل فراموش کرد، بلکه تنها ممکن است کم تر به این عشق فکر کرد.

1-مدت زمان فراموشی عشق در زنان | میزان علاقه به فرد مقابل

گاهی افراد عاشق نیستند؛ در واقع در صورت درجه بندی نوع و کیفیت روابط، گاهی بانوان تنها در سطح علاقه صرف هستند و دلبستگی چندانی ندارند. بنابراین ممکن است در این نوع رابطه با این کیفیت، مدت زمان فراموشی می تواند کاهش یابد. حال هر چه میزان این علاقه بیش تر شود و بر شدت آن افزوده گردد، روند فراموشی این عشق سخت تر می شود و در نتیجه مدت زمان بیش تری برای فراموشی لازم است. هر چه روابط بانوان عمیق تر گردند، دل کندن از عشق سخت ‌تر می شود. با توجه به نوع کیفیت رابطه تجربه شده در بانوان، مدت زمان فراموشی لازم نه تنها افزایش می یابد بلکه این مسیر با سختی هایی همراه می شود.

2-مدت زمان فراموشی عشق در زنان | میزان ارتباط بین افراد

یکی از اصلی ترین مسئله ای که پس از قطع ارتباط می تواند سبب آزار بانوان گردد و در نتیجه احساسات بسیار بدی را برای آن ها به همراه داشته باشد، این نکته است که خاطرات مرتبط با رابطه قبلی به طور مستمر برای آن ها مرور می‌ شود و به همین دلیل اغلب بانوان نمی توانند به راحتی با زندگی فعلی و حاضر خود کنار بیایند؛ یا حتی در مسیر سازگاری با زندگی جدید خود گام بردارند. در این بین هر چه خود رابطه سابق جدی تر بوده باشد، به ویژه برای بانوان، ممکن است نه تنها فراموش کردن شخص بلکه فراموش کردن رابطه نیز با سختی زیادی همراه شود. مطالعات علمی و روانشناسی ثابت می کنند که اگر در مسیر رابطه و عشق ورزی بانوان، رابطه جنسی نیز به سایر جنبه های ارتباطی اضافه شود ممکن است مدت زمان و روند فراموشی رابطه سابق بسیار بیش تر طول بکشد.ش

3-صفت های شخصیتی و بینشی

از عوامل دیگری که ممکن است در مدت زمان فراموشی عشق در بانوان تاثیر بگذارند، می توان به ویژگی های شخصیتی و بینشی فردی اشاره کرد. دیدگاه های فکری و صفات شخصیتی از فردی به فرد دیگر می تواند متفاوت باشد. متاسفانه گاهی برخی از بانوان تصور می ‌کنند هرگز فرد دیگری را در مسیر زندگی خود نمی یابند و باید تا آخر عمر خود تنها بمانند؛ بنابراین با همچنین دیدگاهی فراموش کردن عشق بسیار سخت خواهد بود و در نتیجه مدت زمان فراموشی عشق می تواند خیلی طول بکشد.
از طرف دیگر برخی از بانوان با پایان رابطه خود تصور می ‌کنند دنیا تمام شده است و دیگر ارزش ندارد؛ بنابراین در این نوع دیدگاه نیز ممکن است بانوان نتوانند عشق خود را فراموش کنند. متاسفانه در برخی مواقع بانوان حاضر به التماس هستند تا به هر قیمتی که شده است رابطه خود را حفظ کنند که اغلب در نهایت خود بانوان دچار مشکلات جدی تری می شوند. اگر ویژگی های شخصیتی بانوان به گونه ای رشد کرده باشند که آن ها نتوانند به خوبی و به شکلی مناسب با جدایی یا قطع ارتباط کنار بیایند، آنگاه فراموش کردن بسیار سخت تر می شود و مدت زمان فراموش کردن آن عشق سابق نیز بیش تر طول می کشد.  
عوامل موثر در مدت زمان فراموشی عشق

روش هایی برای فراموشی عشق در بانوان

روش های موثر در کاهش مدت زمان فراموشی عشق و تسریع آن، برای بانوان و آقایان از دیدگاه ‌های مختلفی می تواند مورد بررسی قرار بگیرد ولی روش هایی عمده وجود دارند که شاید به بانوان در این روند کمک کنند.

1-تجربه مناسب سوگ عشق

از منظر روانشناسان و مشاوران به نظر می رسد از دست دادن عشق و یک رابطه عمیق، شبیه به از دست دادن یک شخص عزیز و ویژه است که همین وضعیت مشابه می تواند سبب بروز آشفتگی در جنبه های جسمی و روانی انسان ها بشود. در نتیجه افراد احساس غم و شاید کمی مشابه افسردگی را تجربه کنند. برای گذراندن این دوره که به دوره سوگ معروف است، بهتر است بانوان با آن مقبله نکنند و سعی کنند تجربه سوگ عشق خود را به طور سالم و کامل، سپری کنند. به نظر می رسد اجازه دادن به گذراندن مراحل شکست عشقی می تواند به بانوان در روند فراموشی عشق کمک شایانی بکند و مدت زمان این فرایند را نیز کاهش دهد. به طور کلی طبیعی است که افراد با از دست دادن فردی که بسیار به او علاقه مند هستند، احساس غم و اندوه شدیدی را تجربه کنند تا بتوانند به درستی در مسیر فراموشی عشق گام بردارند.

2-منطقی بودن

یکی از بهترین روش ها برای فراموش کردن عشق در بانوان می تواند این روش باشد که تلاش کرد تا واقع بینانه با قطع ارتباط مواجه شد. عشق شاید از جنس احساسات باشد ولی رشد آن در زمینه واقعیت رخ می دهد و گاهی این زمینه برای رشد عشق مناسب نیست؛ بنابراین اگر بتوان واقع بین بودن و منطقی بودن را در خود تقویت کرد، ممکن است روند فراموشی عشق بهتر طی شود و حتی مدت زمان آن کم تر گردد. بهتر است در نظر گرفت که جنسیت در عشق یک طرفه تفاوتی ایجاد نمی کند و بانوانی که به صورت یک طرفه عاشق هستند، حتی در صورت به دست آوردن و ازدواج با عشق خود، همچنان بی تفاوتی عشق شان بانوان را اذیت می کند.
با توجه به این نکات بهتر است روابط عاشقانه یک طرفه و دو طرفه ای که شکل گیری آن ها امکان پذیر نیست را با منطقی بودن و به طور تدریجی آن ها را به کناری نهاد. خانواده ها بهتر است در این مسئله دقت بیش تری داشته باشند و از ادامه روابط عاشقانه یک طرفه و ازدواج بدون عشق تا حد امکان بپرهیزند. بدون شک در ابتدا بانوان از این مسئله غصه دار می شود ولی به تدریج می توانند زندگی نو و خوبی را برای خود بسازند و از فرصت عشق دوباره بهره مند گردند.

3-جایگزینی ویژگی های منفی با ویژگی مثبت

بانوان اغلب در وضعیت عاشقی ویژگی های نامناسب عشق خود را نمی بینند و یا به آن ها توجه نمی کنند. در نتیجه در بیش تر موارد تنها به ویژگی های مثبت عشق خود توجه می کنند و به عبارتی در ذهن خود از عشق شان مرد ایده آل می سازند. همین مسئله می تواند فراموشی عشق و روند زمانی آن را با مشکلات زیادی همراه می سازد. به طور معمول هر انسانی در حین عاشق بودن عشق خود را به عنوان یک فرد کامل و بی نقص قبول می کنند درحالیکه هر انسانی دارای ویژگی های مثبت و منفی خاص خود است. با توجه به این نکته بانوان بهتر است به نکات منفی عشق خود بیش تر از قبل توجه کنند و سعی کنند این ویژگی ها را با ویژگی های مثبت جایگزین کنند.

4-کنار گذاشتن یادگاری و یادواره ها

یکی از راه های موثر دیگر برای کاهش مدت زمان فراموشی عشق در بانوان، عدم نگهداری هر گونه هدیه و یادگاری از عشق سابق است. همچنین مشاهده فضاهای مجازی، چت ها و تصاویر عشق سابق نیز می تواند سبب شدت گرفتن عشق گردد و اثری معکوس از خود بر جای بگذارد که در نتیجه آن، مدت زمان فراموشی عشق بیش تر می شود. از طرف دیگر برای ادامه زندگی روزمره بهتر است هرگونه نامه عاشقانه را نیز به دور انداخت. این اقدام نشانه ای از ضعف در بانوان نیست بلکه هر انسانی در روابط قبلی خود خاطرات و یادگاری هایی دارد که به منظور پاک کردن گذشته بهتر است که این یادواره ها را نیز از بین ببرد.

5-استفاده از مشاوره و کمک های آن

جلسات مشاوره می توانند کمک شایانی به بانوان در جهت بهبود روابط و بازگشت مجدد به زندگی بکنند. یک مشاوره مناسب می تواند فضایی امن را برای مراجعین فراهم کند تا ر این فضا همه احساسات و افکار خود را بیان کنند. در نتیجه این اقدام مراجعین می توانند شرایط ارام تری را از نظر روانی تجربه کنند. یک مشاور متخصص در طی جلسات مختلف با مراجعین خود می تواند به آن ها در فراموش کردن عشق کمک کنند تا بهترین روش ها را با توجه به شخصیت مراجعین انتخاب کنند. برای دریافت مشاوره روانشناسی اینجا کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*