ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

برای درمان فراموشی چی بخوریم | مواد غذایی شگفت انگیز برای فراموشی!

برای درمان فراموشی چی بخوریم ؟ تغذیه و آنچه که انسان می خورد برای مغز و حافظه و سلول های خاکستری مغز اهمیت زیادی دارد و برای عملکرد مغز و حافظه لازم است که به نیازهای غذایی بدن و مغز توجه لازم را داشته باشید. تقویت سلول های خاکستری مغز به بهبود حافظه و جلوگیری از فراموشی کمک بسیاری می کند. برای دریافت مشاوره تغذیه کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

فراموشی

در زمان هایی که بدن در معرض استرش و فشار قرار می گیرد شروع به ترشح سیتوکین می کند و این مولکول های ریز پروتئینی به وسیله سیستم ایمنی بدن تولید شده و از بدن در برابر استرس محافظت می کند. درواقع کاری که سیکوتین در بدن انجام می دهد مقابله با بیماری هایی مانند ام اس، فشار خون و تقویت حافظه است که در این جهت استفاده از مواد غذایی مناسب به تولید این مولکول ها کمک می کند و مانع از فراموشی می شود.

 

حافظه و انواع آن

حافظه به نوعی از فعالیت های ذهنی گفته می شود که کمک می کند شما حالات و تجربیات مختلفی مانند درد، تمایلات، لذت، احساسات، اندیشه ... را حفظ کنید و سپس آن ها را مجددا بازیابی کنید و به یاد بیاورید. یعنی حافظه امکان بازیابی و برگشت به گذشته را به شما می دهد. به عنوان نمونه شما خاطرات اولین روزی را به مدرسه رفتید با تمام جزییات به یاد می آورید اما ممکن است یادتان نباشد که دیروز چه ساعتی از خانه بیرون آمدید.

در مرور گذشته شما چیزهایی را به خاطر می آورید که برای شما مهم بوده است و این موضوع به دلیل طراحی سیستم مغز شما است که مسائل کم اهمیت را حذف می کند. اگر ذهن تمام خاطرات را ثبت و نگهداری کند انباری از اطلاعات غیرمهم را جمع آوری می کند که شما نیازی به آن ندارید بنابراین مغز شما مطابق با اهمیت وقایع آن ها را حفظ می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه فرایند ثبت خاطرات در مغز کلیک کنید.

ذهن انسان برای حفظ و نگهداری داده ها و امکان بازیابی آنها، به گونه ای تنظیم شده که از دو نوع حافظه برای این کار استفاده می کند و آشنایی با آنها به درک بهتر چگونگی به یادسپاری خاطرات کمک می کند. حافظه به انواع زیر تقسیم می شود

1-حافظه کوتاه مدت

حافظه کوتاه مدت که به آن حافظه اصلی یا فعال نیز گفته می شود، حافظه ای است که در مدت 30 ثانیه تا چند روز تولید می شود و باید در مدت زمان کوتاه تری به خاطر آورده شود بنابراین توانایی مغز برای ذخیره در این حافظه محدود است. حافظه کوتاه مدت در قسمت لوپ پیشانی قشر مغز ایجاد می شود و برای فعال نگه داشتن آن فرایند یادگیری باید مرتبا تکرار شود و اگر داده های ورودی در مغز به سرعت پردازش و تکرار نشود از خاطر انسان محو می شود. کارکرد حافظه کوتاه مدت نیز بیشتر مربوط به کمیت های فیزیکی مانند دیدن و شنیدن است برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه لوب های مغز کلیک کنید.

2-حافظه بلند مدت

حافظه بلند مدت در هیپوکامپ مغز و برای ذخیره دائمی اطلاعات به قسمت های از مغز منتقل می شود که مربوط به ادراک و زبان است.  در این حافظه اطلاعات به طور دائمی نگهداری می شوند و برای این که به خاطر آورده شوند نیاز به کدها و سرنخ های مختلفی دارند و یادگیری بهتر در آن نیاز به تمرینات و بازی های خاصی دارد. حافظه بلند مدت برای یادآوری احساساتی که از صدا، تصویر، گفتار و رویداد به دست آمده به کار می رود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تقویت حافظه بلند مدت کلیک کنید.

 برای درمان فراموشی چی بخوریم

خوراکی های مضر برای حافظه

برخی از مواد غذایی و خوراکی عملکرد مخربی بر روی ذهن داشته و باعث ضعیف شدن حافظه می شوند و اجازه نمی دهند شما به راحتی اطلاعات در ذهن شما ماندگار شده و بازیابی شوند. این مواد غذایی شامل موارد زیر می باشد

1-برنج سفید و فست فود

مصرف برنج سفید در رژیم غذایی روزانه باعث بالارفتن آمار ابتلا به افسردگی در مصرف کنندگان می شود و افسردگی باعث تضعیف حافظه و عدم ثبت و یادآوری اطلاعات ورودی می شود. علاوه بر برنج پاستا و سیب زمینی و مواد غذایی که گلوکز بالایی دارند رسیک ابتلا به افسردگی را بالا می برند. بنابراین به خاطر داشته باشید که در مصرف این مواد غذایی زیاده روی نکنید

مصرف مواد غذایی فراوری شده و فست فودها باعث ورود کربوهیدارت بیشتری به بدن شده و درنتیجه منجر به ایجاد حس تنبلی بیشتری می شوند. ذهن کسانی که کربوهیدارت زیادی مصرف می کنند نمی تواند خوب کار کند و این افراد بیشتر وقت ها دچار عصبانیت و افت خلق و خو می شوند. ضمن این که مصرف کربوهیدارت باعث افزایش وزن و چاقی و کاهش علاقه به تحرک می شود. بی انگیزگی و حس از کارافتادگی باعث کند ذهنی شده و دیگر حافظه به خوبی فعالیت نمی کند. چاقی باعث تجمع چربی در بدن و کاهش حافظه می شود. بنابراین از مصرف کربوهیدرات زیاد و فست فودها خودداری کنید.

2-برای درمان فراموشی چی بخوریم |شکر

شکر که قند مصنوعی نیز نام دارد به هر دو حافظه کوتاه مدت و بلند مدت آسیب زده و باعث ضعیف شدن آنها می شود. این قند علاوه بر نوشیدنی های قندی و نوشابه در آب میوه های صنعتی نیز به میزان بالا وجود دارد و اگر می خواهید از این ماده غذایی حذر کنید باید از آب میوه های استفاده کنید که از خود میوه تهیه می شود. درست است که بدن انسان در مصرف خوراکی ها به تنوع احتیاج دارد اما نباید در مصرف مواد غذایی مضر به اندازه ای استفاده کنید که به طور ثابت و پایدار به سلامت جسم شما آسیب می زند یا باعث تضعیف حافظه شما و فراموشی می شود.

خوردن این مواد و بسیاری از مواد قندی و کربوهیدرات ها تولید سموم در بدن را تحریک می کنند و این سموم با ایجاد التهاب در بدن، باعث به وجود آمدن پلاک در مغز شده و عملکرد شناختی را دچار اختلال می کنند و این تاثیرات فقط مربوط به سنین سالمندی نیست بلکه برای همه می تواند اتفاق بیفتد.

 

برای درمان فراموشی چی بخوریم

برای کمک به بهبود عملکرد حافظه و جلوگیری از فراموشی می بایست ضمن مراقب از روان و دوری از سبک زندگی استرس زا، از مواد غذایی مفید و سالم در برنامه غذایی خود استفاده کنید. این مواد غذایی شامل موارد زیر است

1-توت فرنگی

این میوه پرخاصیت و انواع توت ها فواید چندگانه ای برای مغز دارند و نتایج تحقیقات انجام شده برا روی کودکان و نوجوانان نشان می دهد که این میوه به بهبود حافظه کمک می کند. افرادی که مقدار توت بیشتری می خورند خطاهای شناختی کمتری داشته اند. یک تحقیق دیگر نشان می دهد که کسانی که دچار خطای شناختی بوده اند با مصرف این میوه بهبود پیدا کرده اند.

مصرف سبزیجات سبز رنگ که حاوی ویتامین های زیادی هستند باعث تقویت عملکرد مغز می شود. به عنوان مثال خوردن کلم پیچ توسط افرادی در رده سنی 58تا 100 باعث بهبود عملکرد شناختی مغز آنها تا حدود یازده سال جوان تر بوده است. همچنین تحقیقات نشان می دهد که مصرف اسید فولیک که در سبزیجات به وفور یافت می شود باعث تقویت حافظه کوتاه مدت می شود.

2-آجیل و قهوه

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مصرف آجیل باعث کاهش خطر ابتلا به جنون می شود و همینطور باعث بهبود حافظه می شود. همچنین مصرف آجیل در افرادی که به آلزایمر مبتلا هستند باعث بهبود حافظه می شود.

مصرف کافئین در افرادی که دچار اختلال شناختی خفیف تا زوال عقل هستند باعث بهبود عملکرد حافظه می شود و مزایای شناختی زیادی به همراه دارد. بنابراین در افرادی که دچار مشکلات حافظه هستند خوردن قهوه و موادی که کافئین دارند می تواند تا حدودی به بهبود حافظه یا به تعویق انداختن فراموشی کمک کند. همچنین درمورد اعتیاد به کافئین بخوانید.

3-برای درمان فراموشی چی بخوریم |شکلات، ماهی، دارچین

نتایج چند تحقیق نشان می دهد که بین مصرف شکلات و پایین آمدن شانس کاهش شناختی ارتباط مستقیم وجود دارد و استفاده از این ماده غذایی باعث بهبود عملکرد شناختی می شود. همچنین خوردن شکلات به کاهش خطر جنون نیز کمک می کند.

وجود اسیدهای چرب مانند امگا 3 که در برخی از انواع ماهی ها یافت می شود برای سلامت مغز بسیار مفید بوده و ماهی هایی مانند تن، سالمون و ساردین به میزان بالایی به بهبود حافظه و کاهش اختلال شناختی کمک می کنند.

نتایج یک پژوهش که در آن به موش ها دارچین داده شده نشان می دهد که این کار باعث افزایش میزان پروتئین در مغز آنها شده که باعث کاهش بیماری آلزایمر و بهبود حافظه و کارکردهای شناختی می شود. تحقیق بر روی انسان ها نشان می دهد که بوی دارچین نیز به بهبود حافظه آنها کمک می کند. دارچین در پیش گیری و به تاخیر انداختن نشانه های آلزایمر بسیار موثر است. همچنین عصاره دارچین نیز از شکل گیری بیماری آلزایمر کمک می کند.
مواد غذایی برای فراموشی

4-روغن نارگیل و بادام

براساس بررسی های انجام گرفته در سال 2014 روغن نارگیل می تواند به بهبود حافظه و جلوگیری از فراموشی و آلزایمر و مشکلات مغزی کمک فراوانی بکند. این روغن اثرات آمیولید را بر روی نورون های فشری کاهش می دهد همچنین تری گلیسرید موجود در روغن نارگیل به بازیابی آستر اعصاب و بهبود عملکرد شناختی مغز کمک می کند. مصرف روزانه یک تا دو قاشق روغن سرد و خالص نارگیل را به طور مربت استفاده کنید تا به بهبود عملکرد حافظه خود کمک کنید.

ویتامین ای موجود در بادام در بیماری آلزایمر خاصیت بازدارندگی داشته و می تواند به بهبود حافظه کمک کند. این ماده مقوی منبع خوبی از ویتامین ای، توکوفرول است که توسط بدن جذب می شود. بادام عملکرد سیستم عصبی را تقویت می کند و وظایف شناختی مغز را مدیریت می کند. می توانید با مصرف ده عدد بادام به صورت روزانه به بهبود عملکرد شناختی مغز کمک کنید.

5-برای درمان فراموشی چی بخوریم |انگور هندی و ویتامین ب12

ماده مغذی بعدی که به بهود عملکرد ذهن و حافظه کمک می کند انگور هندی است که به آملا نیز معروف است که مصرف آن باعث تاخیر در آلزایمر می شود. عملکرد این میوه مقابله با روند پیشروی بیماری آلزایمر از طریق برقراری ارتباط با بتاآمیلوئید صفحه عصبی است. ویتامین ث و آنتی اکسیدان های موجود در این انگور عملکرد ذهنی را بهبود می بخشد. خوردن یک تا سه قاشق از این انگور تاثیر نیروبخشی خوبی داشته و سیستم عصبی مرکزی را تقویت می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان فراموشی کلیک کنید.

ویتامین ب 12 تاثیر بسیار مهمی در حمایت از سیتم عصبی داشته و نقص و کمبود آن می تواند باعث از دست رفتن حافظه و اختلال شناختی شود. اما ممکن است در بیماران آلزایمری مصرف آن به بهبود عملکرد حافظه کمکی نکند. بنابراین مصرف آن به پیشگیری از بیماری و به تعویق انداختن فراموشی کمک می کند. بهتر است در رژیم غذایی مصرفی خود این ماده غذایی را به طور مرتب بگنجانید تا در جلوگیری از فراموشی موثر واقع شود.

6-آواکادو، زرده تخم مرغ

آواکادو از بهترین میوه ها برای بهبود عملکرد مغز و تقویت حافظه است. وجود چربی غیراشباه و مفید در این ماده غذایی باعث تثبیت قند خون و درخشش پوست می شود. آواکادو همچنین حاوی اسیدفولیک بوده و از لخته شدن خون و سکته مغزی نیز جلوگیری می کند. ویتامین کای این میوه نیز در بهبود عملکرد شناختی و حافظه بسیار موثر است. همچنین این میوه نسبت به سایر میوه ها حاوی پروتئین بیشتری است که نقش بسیار زیادی در کارکرد صحیح مغز و حافظه دارد.

زرده تخم مرغ میزان قابل توجهی کولین دارد که به رشد جنین در دوران بارداری کمک می کند و باعث شکستن پیوندهای بتان می شود. این ماده هورمون های شادی اور را تولید می کند. به این معنا که مصرف تخم مرغ باعث شادابی شما می شود. مصرف تخم مرغ ارگانیک که حاوی پروتئین بالایی است باعث شادی روان شما شده و به تقویت حافظه و سیستم عصبی کمک می کند.

7-برای درمان فراموشی چی بخوریم |گردو و چای سبز

مصرف گردو در به تعویق انداختن و جلوگیری از الزایمر بسیار موثر است. گردو سرشار از ویتامین های مختلف از جمله ویتامین ای و مواد معدنی است که مصرف روزانه ان به سلامت جسم و بهبود عملکرد مغز و حافظه کمک می کند و ذهن شما را فعال نگه می دارد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

نوشیدن روزانه چای سبز با وجود انتی اکسیدان های مفید باعث تقویت حافظه می شود. چای سبز به مغز آرامش می دهد و باعث بالا رفتن قدرت تمرکز و توجه شما می شود. بنابراین برای داشتن یک حافظه قوی می توانید به طور مرتب از دمنوش چای سبز استفاده کنید.

 

سخن آخر درمورد برای درمان فراموشی چی بخوریم

استفاده از یک سبک غذایی سالم و ساده می تواند به حفظ و تقویت سیستم عصبی و عملکرد مغز شما کمک کند و مانع از فراموشی ذهن تان شود. بنابراین با اهتمام در جهت بهبود سبک زندگی خود در حفظ سلامت جسم و روان خود بکوشید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*