ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

در زمان ترک متادون چی بخوریم؟

در زمان ترک متادون چی بخوریم؟ توجه به مواد غذایی که می خورید در ترک متادون خیلی اهمیت دارد زیرا چیزی که می خورید به بدن شما انرژی می رساند و می تواند در شرایط خاص مثلا در ترک مواد مخدر از جمله متادون به شما کمک کند و تحمل شما را در برابر شرایط استرس زا و ناراحت کننده افزایش دهد تا بتوانید عوارض ترک مواد را بهتر پشت سر بگذارید. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

تماس با مشاور


متادون چیست

متادون یک ماده افیونی مصنوعی است که از مواد شیمیایی و در آزمایشگاه تولید می شود. متادون به صورت خالص یک پودر بلوری سفید است و اغلب به عنوان داروی نگهدارنده برای کنترل علائم ترک اعتیاد در افرادی به کار می رود که مصرف بالای مواد مخدر دارند اما سوءمصرف همین ماده عامل مرگ های زیادی شده است زیرا مرز مصرف به اندازه متادون و اوردوز آن بسیار کم است تا جایی که تجویز آن توسط پزشک دو درصد است. برای این که بتوانید متادون را ترک کنید می بایست در تمام زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید و تغییر در سبک غذاخوردن و رژیم غذایی یکی از آنها و قسمت مهم آن است.

 

علائم اعتیاد به متادون

متادون مخدری است با اثر طولانی مدت که خیلی بیش از سایر مخدرها که مدت زیادی در بدن باقی می ماند. نیمه عمر متادون بین 24 تا 55 ساعت است در حالی که نیمه عمر هروئین فقط سه تا هشت دقیقه است. بنابراین کسی که نسبت به این موضوع اطلاعی ندارد ممکن است در طول مدت نیمه عمر متادون مقدار دوز کشنده ای از این دارو را دوباره مصرف کند. تاثیری  که متادون بر بدن می گذارد شبیه به هروئین است و ممکن است باعث موارد زیر شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض اعتیاد به هروئین کلیک کنید.

 • خواب آلودگی، سستی بدن
 • کاهش حافظه
 • خشکی دهان
 • سردرد
 • ضربان نامنظم قلب
 • تنگی نفس
 • اختلال حواس پرتی
 • خارش بدن

 در زمان ترک متادون

در زمان ترک متادون چی بخوریم | عوارض مصرف متادون

مصرف قرص متادون معمولا توسط پزشک تجویز می شود در غیر این از حالت مصرف آن در دراز مدت ممکن است خطرات و عوارضی را به همراه داشته باشد که می توانند عبارت از موارد زیر باشند

 • اعتیاد اور: متادون یک ماده افیونی اعتیاد آور است زیرا حالت سرخوشی ان خیلی زودتر از عمر دارو در بدن است و فرد برای تجربه حالت سرخوشی دوباره به مصرف مکرر ان نیاز پیدا می کند و به این ترتیب باعث انباشت اثرات مصرف متادون شده و به این یک از مواد مخدر وابسته می شوند که می تواند مشکلات تنفسی زیادی برای فرد به وجود آورد
 • آریتمی قلب: نتایج تحقیقات بر روی افرادی که متادون مصرف می کنند نشان می دهد استفاده از این ماده مخدر باعث به هم خوردن الگوی ریتم قلب شده و بسیاری از بیماران در معرض آریتمی قلبی و کشنده قرار می گیرند.
 • تداخل دارویی: استفاده از متادون به تنهایی خطرات احتمالی زیادی دارد و اگر با سایر داروهای ضد افسردگی یا ارام بخش ها و مسکن ها تجویز شود می تواند خطر اوردوز قوی به همراه داشته باشد.

عوارض سوء مصرف متادون

متادون به اهداف پزشکی تولید شده اما ظرفیت بالایی برای سوء استفاده دارد و چون یک ماده افیونی است که اعتیادآور است می تواند باعث وابستگی شدید فرد مصرف کننده باشد. ترک متادون نه فقط برای بهبود وضعیت سلامتی فرد بلکه برای نجات جان او است زیرا سوءمصرف آن می تواند خطرات زیادی به دنبال داشته باشد. سوءمصرف متادون صرف نظر از علت مصرف ان نیاز به درمان در اسرع وقت دارد و ممکن است منجر به اوردوز و مرگ فرد شود.

 

علائم ترک متادون چیست

وابستگی به متادون شدید و آزار دهنده است و فردی که قصد ترک متادون را دارد ممکن است در زمان ترک مشکلات زیادی را از جمله تمایل شدید به مصرف، اضطراب، تپش قلب، تحریک پذیری و سایر علائم را تجربه کند. علائم روحی و جسمی ترک متادون شبیه به هروئین است و عبارتند از علائم زیر:

 • حالت تهوع
 • سرگیجه
 • اختلالات خواب
 • مشکل در تنفس
 • گیجی
 • تعریق زیاد
 • یبوست
 • درد عضلانی

در زمان ترک  جسم و سلامت روان فرد درگیر درگیر پروسه ترک شده و می خواهند به سیستم قبلی و مصرف متادون برگردند و این وضعیت ممکن است در برخی افراد باعث ایجاد علائم شدیدتری شده و فرد دچار نشانه های زیر شود.

 

استفاده از متادون برای ترک اعتیاد

 • در اغلب موارد برای افرادی متادون تجویز می شود که اعتیاد به داروهای افیونی داشته و برای ترک آن تحت درمان هستند. این نوع درمان برای اشخاصی مورد استفاده قرار می گیرد که به مواد مخدر غیرقانونی معتاد هستند مانند هروئین، اکسی کدون، فنتانیل و هیدرومورفون.
 • متادون در برخی موارد نیز به عنوان مسکن و برای تسکین درد افرادی که درد مزمن و شدید دارند یا درگیر علائم شدید ترک مواد مخدر هستند تجویز می شود.
 • از آنجایی که مصرف مواد مخدر برای خانم های باردار خطر سقط جنین را به همراه دارد به این خاطر پزشک برای آنها متادون را به عنوان جایگزین برای آنها تجویز می کند.

ترک اعتیاد با متادون کار ساده ای نیست و حتما باید تحت نظر پزشک و در کلینیک انجام شود تا از خطرات احتمالی آن جلوگیری شود وگرنه ممکن است فرد به جای این که مواد افیونی را ترک کند به مصرف متادون معتاد شود.

مشکلات استفاده از متادون برای ترک اعتیاد

زمانی که فردی از شربت یا قرص متادون برای غلبه بر هروئین یا تریاک استفاده می کند با توجه به وابستگی قبلی به مواد در خطر سوءمصرف مواد قرار می گیرد و سوءمصرف قرص یا شربت متادون ممکن است باعث افزایش تحمل شود و فرد برای به دست آوردن نتایج مشابه مواد مخدر قبلی مقدار متادون بیشتری نیاز داشته باشد اما چیزی که کمتر به آن توجه می شود این است که یک قرص ده میلی گرمی متادون تا پنج روز در بدن باقی می ماند و فرد وابسته به متادون پیش از ان که نیمه عمر قرص تمام شود با مصرف قرص متادون دچار سوءمصرف متادون می شود. همچنین درمورد درمان نگهدارنده با متادون بخوانید.

بنابراین روش درمان جایگزینی با متادون برای افرادی که درگیر اعتیاد هستند کمکی نمی کند چون تنها مواد مصرفی او تغییر کرده و بعد از مصرف متادون به ویژه قرص متادون با نیمه عمر طولانی نیاز فرد به توانبخشی از متادون نیاز پیدا می کند.

 

علت اهمیت مواد غذایی در ترک متادون

سوءمصرف مواد مخدر مانند الکل، شیشه، متادون باعث می شود که اندام های مختلف بدن آسیب ببینید لذا تغذیه درست و مناسب برای دریافت مواد مغذی در زمان ترک متادون اهمیت زیادی دارد تا بتواند به ترمیم اندام های آسیب دیده کمک کند. تغذیه همچنین بر وضعیت روحی فرد نیز موثر است تا جایی که مصرف برخی از مواد غذایی باعث افزایش سروتونین بدن و بهبود خلق و جلوگیری از افسردگی می شود. در دوران ترک نیز باید غذاهایی مصرف شود که به لحاظ جسمی نقش ترمیم کننده داشته و از نظر روحی نیز به بهبود خلق فرد کمک کند.

برخی از افراد معتاد در وضعیتی قرار می گیرند که قادر به تشخیص حس گرسنگی خود نیستند و ممکن است آن را با  میل به مصرف مواد اشتباه بگیرند. بنابراین تغذیه سالم عامل موثری است که جلوی تمایل فرد را به مصرف مواد می گیرد.

 

مواد غذایی مناسب در زمان ترک متادون

با توجه با تاثیر مواد غذایی در پروسه ترک مواد افیونی از جمله متادون، بهتر است با مواد غذایی مناسب در زمان ترک متادون آشنا شوید و با استفاده از آنها به ترمیم اندام های خود و بهبود شرایط روحی تان کمک کنید. از جمله دستورات غذایی مفید عبارتند از:

1-استفاده از قند های مناسب و خوردن سبزیجات

به جای استفاده از شکر سفید یا قند از قندهایی استفاده کنید که ساختار پیچیده تری داشته باشند به عنوان نمونه می توانید از سبزیجات ریشه شیرین به جای شکر استفاده کنید. یا قند خود را با خوردن میوه ها تامین کنید که منابع خوبی از انرژی و مواد مغذی هستند همچین دارای فیبر فراوانی می باشند. قند موجود در میوه ها نیز به کندی تجزیه می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه غذاهای مفید برای ترک اعتیاد کلیک کنید.

خوردن این مواد غذایی باعث می شود که سطح گلوکز و انسولین خونتان بالا نرود ضمن این که با خوردن سبزیجات و مواد پروتئینی احساس سیری بیشتری می کند و مدت زیادی نیاز به مصرف مواد قندی نخواهید داشت و کربوهیدرات کمتری مصرف می کنید. قندها و کربوهیدرات ها را نیز به تنهایی نخورید بلکه با یک ماده فیبر دار مانند کره بادام زمینی میل کنید که بتواند قند خونتان را تنظیم کرده و سرعت تجزیه قند را کاهش دهد.
در زمان ترک متادون چی بخوریم؟

2-در زمان ترک متادون چی بخوریم | فیبر نامحلول و رژیم پروتئینی

سعی کنید قبل از خوردن غذا فیبرنامحلول مصرف کنید. سبزیجات بهترین و پرفایده ترین مواد فیبر نامحلول هستند و همراه کردن کربوهیدارت ها با فیبرهای نامحلول باعث می شود تا سطح انسولین خون کاهش پیدا کند. به عنوان مثال می توانید قدری کلم پیچ را در اسموتی های خود مخلوط کنید تا فیبر زیادی مصرف کنید یا ساندویج خود را با یک سالاد پرفیبر بخورید و غذایایی به این صورت و با ترکیب توامان فیبر نامحول و کربوهیدارت.

حدالمقدور سعی کنید هنگام ترک متادون مواد غذایی غنی از پروتئین را در رژیم غذایی و تغذیه سالم خود افزایش دهید و کربوهیدارت کمتری مصرف کنید. زیرا پروتئین ها مواد غذایی پیش نیازی هستند که برای تولید آمینواسیدهای ضروری بدن لازم هستند و تریپتوفان نیز یکی از امینواسیدهای سازنده سروتونین در بدن است که وجود آن برای تثبیت خلق و خو بسیار مهم است. بنابراین به جای مصرف کربوهیدراتها که قند خون را بالا می برند از پروتئین های بیشتری استفاده کنید.

3-استفاده از مکمل های تنظیم کننده قند خون

بربرین، رسوراترول و کروم سه ملکلی هستند که به تثبیت قند خون کمک می کنند.

 •  بربرین ترکیبی است که در بسیاری از گیاهان یافت می شد و از مکمل هایی است که در طب چینی سابقه طولانی دارد. مصرف این مکمل همچنین می تواند به کاهش وزن و حفظ قند خون شما کمک کند .
 • رسوراترول نیز عصاره ای است که در تولید زنجیره های کوتاه کنترل کننده قند کمک می کند و به این وسیله در کاهش قند و کنترل انسولین تاثیر می گذارد. همچنین رسوراترول می تواند از مغز در برابر بیماری آلزایمر کمک کند.
 • کروم نیز یکی از مواد معدنی مفیدی است که به بهبود عملکرد انسولین کمک می کند. این ماده علاوه بر اینکه به صورت مکمل یافت می شود در برخی مواد غذایی مانند غلات کامل، مخمر آبجو، کلم بروکلی و فلفل سیاه نیز موجود است.

مکمل ها خواص و مزایای زیادی دارند اما خوردن هم زمان آنها یا مصرف آنها در شرایط خاص ممکن است مناسب نباشد بنابراین در هنگام مصرف آنها با پزشک مشورت کنید. برای دریافت مشاوره تغذیه کلیک کنید.

4-در زمان ترک متادون چی بخوریم | مواد معدنی و ویتامین ها، مواد مغذی

مواد غذایی که دارای انواع ویتامین و مواد معدنی هستد مانند کلسیم، منیزیم، روی و... به تقویت سیستم ایمنی بدن و افزایش بنیه عمومی بدن کمک می کنند و میزان مقاومت بیمار را در مقابل متادون بالا می برند. بهترین نمونه های ویتامین و مواد معدنی، سیب زمینی شیرین، دارچین، بادام، توت های گوجی، شیرخام و دانه کتان هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه غذای کامل کلیک کنید.

استفاده مناسب و مرتب مواد مغذی مانند اسیدهای چرب، آنتی اکسیدان ها و اسیدهای آمینه مدت زیادی فرد را سیر نگه می دارند و باعث کاهش ولع مصرف دوباره غذا می شوند ضمن این که به تثبیت و پایداری خلق خوب کمک می کنند. بالا بودن خلق در بیماری که در حال ترک متادون است بسیار تاثیر گذار بوده و به افزایش تحمل فرد کمک می کند و مانع از سستی و کم طاقتی او می شود.

5-در زمان ترک متادون چی بخوریم | مصرف میوه و اب

در رژیم غذایی روزانه خود از میوه ها و سبزیجات رنگارنگ استفاده کنید که به شادابی و خلق نیکو کمک می کند و با انواع مواد معدنی و ویتامین ها به تقویت بدن و تامین نیازهای بدن می پردازد. آب شاید خاصیت چندانی در تغذیه نداشته باشد اما مصرف آن به هیدراته بودن بدن کمک می کند و به این شکل سموم بدن را تخلیه می کند. این کار به جذب بهتر مواد مغذی در بدن کمک  می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سم زدایی بدن از مواد مخدر کلیک کنید.

 

سخن آخر درمورد در زمان ترک متادون چی بخوریم

با توجه به عوارض و خطرات سوءمصرف متادون توصیه می شود فقط با تجویز دکتر از این دارو استفاده شود و از مصرف خودسرانه این ماده افیونی به شدت پرهیز شود زیرا به راحتی می تواند جان فرد را به خطر اندازد. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی  در زمینه برای ترک متادون چی بخوریم کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*