ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اثر اشعه ایکس بر جنین | خطری نامرئی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با اثر اشعه ایکس بر جنین پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


اثر اشعه ایکس بر جنین می‌تواند منجر به صدمات جبران‌ناپذیری در دوران بارداری شود. تحقیقات دانشمندان نشان‌دهنده این است که قرار گرفتن در معرض اشعه‌ها در دوران بارداری مخصوصا در ابتدای حاملگی، اثرات زیانباری روی جنین در حال رشد خواهد گذاشت و عوارض جبران‌ناپذیری را برای مادر باردار و جنین به وجود می‌آورد. در ادامه مقاله به بررسی کامل تاثیر اشعه ایکس بر جنین و اختلالاتی که ممکن است به همراه داشته باشد اشاره خواهیم کرد.
همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اثر اشعه ایکس بر جنین و تاثیرات آن بر روی نوزاد با مشاوره کودک همراه باشید.

تماس با مشاور

اشعه‌های خطرناک را بشناسید

شایع‌ترین اشعه‌ای که قرار گرفتن در معرض آن بسیار خطرناک خواهد بود، اشعه ایکس است. علاوه بر اشعه ایکس، زنان باردار باید از قرار گرفتن به شکل مستقیم در معرض اشعه‌های موبایل و تابش‌های هسته‌ای پرهیز کنند. با این‌که اشعه، بدون وزن و بو و نامرئی می‌باشد، اما حقیقت این است که یک انرژی در قالب امواج با ذرات کوچک است که می‌تواند روی جنین اثرات زیادی بگذارد و نقایص جنینی را به وجود بیاورد.

اشعه‌های قدرتمند مثل اشعه ایکس، گاما، آلفا و بتا توانایی تغییر در اتم‌ها را دارند. بنابراین می‌توانند بر سلول‌های جنینی اثر کنند و مشکلات ساختاری و اختلالات عصبی ـ رشدی را برای جنین در حال رشد به وجود بیاورند.

خطرات اثر اشعه ایکس بر جنین

حساس‌ترین زمان برای ابتلای جنین به اختلالات، مشکلات و بیماری‌ها از ابتدای حاملگی تا حدود 15 هفته بعد از بارداری است. اگر جنین در این مدت در معرض اشعه قرار داشته باشد، احتمال این‌ که به نقایص هنگام تولد مبتلا شود و به عنوان عقــب مانده ذهنی به شمار آید وجود دارد. کم شدن رشد و همچنین آسیب‌های شدید مغزی جنین از پیامدهای تماس مستقیم با اشعه ایکس در 15 هفته اول بارداری است.

اگر جنین بعد از گذشت 26 هفته از بارداری، در معرض اشعه قرار بگیرد، احتمال کمتری وجود دارد که دچار عوارض شدید شود، اما همچنان در معرض خطر است و باید مراقب جنین بود. اگر در دوران بــارداری، بنا به توصیه پزشک مجبور به پرتو درمانی و یا استفاده از اشعه ایکس بودید، حتما محافظ محکمی روی ناحیه شکم و رحم خود قرار بدهید تا جنین دچار آسیب کمتری شود.

بروز نقایص ژنتیکی در اثر تابش اشعه ایکس بر جنین

نقایص ژنتیکی ناشی از تماس با اشعه در دوران بارداری کمتر از نقایص زمان تولد در نوزاد آشکار می‌شود، اما به همان اندازه مضر است. می‌دانید که DNA مسئول رشد جنین است و اگر اشعه روی DNA  نوزاد اثر داشته باشد و آن را تغییر دهد، رشد طبیعی جنین با مشکلات زیادی روبه رو خواهد شد. همچنین DNA مسئول تعیین رنگ پوست، مو و هزاران ویژگی در جنین است که در صورت جهش DNA به دلیل تابش اشعه، احتمال ســقط جنین افزایش می‌یابد و اگر هم منجر به سقط نشود، ناهنجاری‌ها و بیماری های ژنتیکی زیادی برای نوزاد به وجود می‌آورد. 

بروز سرطان در اثر تابش اشعه ایکس بر جنین

طبق پژوهش‌های متعدد متخصصان به این نتیجه رسیدند که قرارگیری جنین در معرض تابش اشعه، احتمال ابتلای او را به سرطان بالا می‌برد. در یک مطالعه معلوم شد، از بین 500 جنینی که در معرض تابش اشعه در دوران جنینی خود بودند، حدود 2 درصد بیشتر احتمال مبتلا شدن به سرطان در مراحل بعدی زندگی را نسبت به هم سن ‌و سال‌های خود نشان دادند. احتمالا تغییراتی که توسط اشعه در DNA  شخص ایجاد می‌شود، در آینده او را به سرطان مبتلا می‌کند. برای کسب اطلاعات در خصوص خطرات تهدید کننده جنین کلیک کنید.چند توصیه به مادران باردار 

  • حتما خود را از تابش اشعه‌های مختلف دور نگه دارید. 
  • باید از نزدیک شدن به نیروگاه‌های هسته‌ای خودداری کنید. تاثیر این نیروگاه‌ها همانند اثر اشعه ایکس بر جنین است.
  • تا جایی که می‌توانید از اشعه موبایل، ماکروویو و کامپیوتر پرهیز کنید و در مواقع لازم و ضروری از آن‌ها استفاده کنید.
  • قبل از انجام عکس‌برداری با استفاده از اشعه ایکس، پزشک خود را در جریان باردار بودن خود قرار بدهید. بسته به شرایطی که دارید می‌توانید انجام رادیولوژی قبل از بارداری را تا بعد از زایــمان عقب انداخت. در بعضی موارد هم می‌توانید به نحوی عمل کنید که از مقدار تابش اشعه ایکس مورد نیاز کم شود.
  • اگر قبل از اینکه از باردار شدن خود آگاهی داشته باشید، رادیولوژی را انجام داده اید، در این صورت پزشک متخصص زنان خود را حتما در جریان قرار دهید.
  • این نکته را هم در نظر بگیرید که اگرچه دوری از وسایلی مثل موبایل خیلی بعید به نظر می‌آید، اما آن‌چه که مهم است سلامتی فرزند شماست. تاثیرات اشعه موبایل به اندازه اثر اشعه ایکس بر جنین هرگز نمی‌باشد اما تاثیرات خود را نیز دارد. در این رابطه توصیه می کنیم مقاله مــوبایل در بارداری را مطالعه فرمایید.

سخن پایانی
در دوران بارداری باید مادران کمال دقت را در محافظت جنین از خطرات داشته باشند. اما اگر ناخواسته جنین در معرض خطراتی همچون تابش اشعه ایکس قرار گرفت باید به چند نکته توجه داشت. سن بارداری، میزان تابش اشعه، مدت زمان تابش عوامل مهمی هستند که در تاثیرگذاری بر روی جنین دخیل می باشند. بنابراین زنان بارداری که ناخواسته در معرض اشعه قرار می گیرند باید بدانند که هر مواجهه ای با اشعه موجب مشکلات حاد نمی شود. در چنین شرایطی بهتر است آرامش خود را حفظ کنند تا از استرس در دوران بارداری در امان باشند. برای کاهش استرس بارداری می توانید از مشاوران حامی هنر زندگی مشاوره بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی این مرکز کلیک کنید.

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*