ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تأثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی و روابط زناشویی

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تأثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


در مورد تأثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی چه می‌دانید؟ یک تفکر بسیار اشتباه که این روزها در بین بسیاری از جوانان به دلیل عدم آموزش و دریافت مشاوره جنسی همه‌گیر شده است، استفاده از مواد مخدر برای بهبود رابطه جنسی می‌باشد. برای مثال بسیاری از افراد برای درمان زود انزالی  از مخدرهایی نظیر تریاک یا شیره استفاده می‌کنند. در حالی که این مواد تأثیرات کوتاه مدتی بر بهبود عملکرد جنسی گذاشته و در دراز مدت منجر به انواع کژکاری‌های جنسی می‌شوند. برای آگاهی بیشتر از تأثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. هم‌چنین جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد زود انزالی می‌توانید به مقاله علل و درمان زودانزالی مراجعه کنید.

تماس با مشاور

                                            

مواد مخدر چیست؟

مواد مخدر طبق نظر متخصصان اعتیاد به دسته‌ای از مواد اعتیاد آور گفته می‌شود که بیشتر خاصیت ضد درد دارند و منجر به ایجاد حالت‌های تسکین و آرامش در فرد می‌شوند. از جمله این مواد می‌توان به تریاک، شیره، سوخته، مورفین، هروئین و مشروب و ترامادول اشاره کرد. اما در باور عموم هر ماده‌ای که منجر به اعتیاد شود به عنوان ماده مخدر شناخته می‌شود به همین خاطر بسیاری از افراد مواد توهم‌زا یا مواد محرک را نیز به عنوان مخدر می‌شناسند. در این مقاله باور عموم را مد نظر قرار داده و به همه مواد اعتیادآور اشاره کرده‌ایم. برای آگاهی از انواع مواد اعتیاد آور کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک تأثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی و روابط زناشویی

 اینفوگرافیک تأثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی و روابط زناشویی

چگونگی وابستگی به مواد مخدر

وابستگی به مواد مخدر مراحلی دارد. در قدم اول تجربه مواد به دلیل کنجکاوی یا فرار از مشکلات است. در قدم دوم فرد به علت لذت و تجربه خوشایند دوباره خواهان مصرف مجدد است. در نهایت به جایی می رسد که بدون مواد نمی تواند زندگی کند. علائم ترک در این جا ایجاد می شود و فرد مجبور می شود مصرف را بالا ببرد.برای کسب اطلاعات بیش تر به مقاله پیامدها و عوارض اعتیاد به مواد مخدر مراجعه کنید.

 

تأثیرات مصرف مواد مخدر بر عملکرد جنسی 

تأثیر مصرف مواد مخدر بر رابطه جنسی و زناشویی را می‌توان به طور کلی از دو نظر تأثیر جسمی و روانی مورد بررسی قرار داد که به شرح زیر هستند:

1. تأثیر جسمی مواد مخدر بر عملکرد جنسی

برخی از افراد بر این باورند که مصرف مواد مخدر دردهای جسمی آنان را کاهش می‌دهد و این سبب بالا رفتن عملکرد آنان در زمان برقراری رابطه جنسی می‌شود. این در حالیست که مصرف این مواد به هر بهانه‌ای بر روی مسائل جنسی آن‌ها تأثیر سوء خواهد گذاشت. اتفاقی که بعد از مصرف مواد مخدری که خاصیت آرام بخشی دارند می‌افتد، این است که حساسیت بدن فرد بعد از مصرف کم می‌شود. بالطبع حساسیت در ناحیه تناسلی نیز کم شده و همین امر مشکل افرادی که دچار زود انزالی یا انزال زودرس هستند را حل می‌کند. برای اطلاع بیشتر در زمینه تعریف اعتیاد کلیک کنید.

در نگاه اول مشکل این افراد با مصرف مواد مخدری نظیر تریاک حل می‌شود و زمان رابطه جنسی افزایش می‌یابد. ولی به مرور زمان بدن نسبت به ماده مصرفی تحمل پیدا می‌کند. به این معنا که دیگر همان میزان مصرف تأثیرات دلخواه را برای فرد به وجود نخواهد آورد. به همین خاطر برای اینکه فرد بتواند دوباره همان حالت‌ها را تجربه نماید، مجبور می‌شود میزان ماده مخدر بیشتری را مصرف کند و یا تعداد دفعات مصرف خود را افزایش دهد. علاوه بر این در پی مصرف بیشتر مواد مخدر نه تنها اعتیاد به وجود خواهد آمد بلکه اثرات سوء مواد بر عملکرد جنسی نمایان خواهد شد. در این مرحله بسیاری از افراد دچار بی‌میلی جنسی می‌شوند و دیگر تمایلی به برقراری رابطه ندارند. برای آگاهی از روش‌های درمان بی میلی جنسی کلیک کنید.

2. تأثیر روانی مواد مخدر بر عملکرد جنسی

جنبه روانی پیامدهای مصرف مواد مخدر در خلق و خو و مسائل رفتاری و ارتباطی نمایان می‌شود. به این صورت که در ابتدا مصرف ماده مخدر سبب افزایش اعتماد به نفس فرد شده و این تصور را در او ایجاد می‌کند که عملکرد فوق‌العاده‌ای در رابطه جنسی دارد، ولی در دراز مدت همین مواد منجر به بی‌میلی و انواع کژکاری های جنسی می‌شود.

هم چنین برخی مواد نظیر مواد محرک می‌توانند میل جنسی را به میزان غیر نرمالی افرایش دهند تا حدی که فرد دچار بیش فعالی جنسی شود. این مشکل خود منجر به رفتارهای بسیار مخربی خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقالات مواد محرک و بیش فعالی جنسی مراجعه کنید.

 

انواع مواد مخدر و تاثیر آن ها بر عملکرد جنسی

برای اینکه بتوانیم تأثیر مصرف مواد مخدر مختلف را بر عملکرد جنسی دقیق‌تر بررسی کنیم، در ادامه به تأثیر پرمصرف‌ترین مواد مخدر بر کارکرد جنسی افراد می‌پردازیم.

3. ماری جوانا ( ماده مخدر گل )  

در مورد تأثیر مصرف ماده مخدر گل بر روی کارکرد جنسی و برقراری رابطه افراد، تحقیقات و پژوهش‌های زیادی انجام شده است. درست است که ماری جوانا در کوتاه مدت میل جنسی را افزایش می‌دهد اما تحقیقات نشان داده مصرف آن در طولانی مدت می‌تواند سبب ناباروری در زنان و عقیم شدن مردان شود. کانابینویید که همان ماده مؤثر در ماده مخدر گل است، سبب کاهش هورمون‌های مردانه یا تستوسترون در مردان شده و میل جنسی آنان را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. برای آگاهی به مقاله ماری جوانا صنعتی رجوع کنید.

هم‌چنین مصرف طولانی ماده مخدر گل سبب به وجود آمدن مشکلاتی در نعوظ می‌شود. در خانم‌ها مصرف طولانی مدت این ماده سبب به هم ریختن سیکل قاعدگی و عادات ماهانه می‌گردد. از سوی دیگر مصرف ماده مخدر گل، بی‌انگیزگی و بی‌ارادگی در تمامی ابعاد زندگی را ایجاد می‌کند. به شکلی که انگار هیچ‌چیزی برای فرد مهم نیست. مصرف  ماده مخدر گل در دراز مدت سبب می‌شود که شخص دیگر از هیچ چیز لذت نبرد حتی از برقراری رابطه جنسی؛ که همین امر سبب سرد مزاجی و ایجاد اختلالات جنسی و مشکلات فراوانی در روابط زناشویی می‌شود. برای کسب اطلاعات به مقاله ترک ماریجوانا مراجعه کنید.

4. حشیش

توجه داشته باشید که ماریجوانا و حشیش هر دو از یک گیاه ( گیاه شاهدانه) گرفته می‌شوند و متخصصان هر دو را در یک طبقه تحت عنوان کانابیس ها مشخص کرده‌اند. با این تفاوت که ماریجوانا از سرشاخه‌ها و حشیش از صمغ آن به دست می‌آید. حشیش به دلیل داشتن ماده مؤثر بیشتر تأثیرات مخربی بیشتری دارد و عوارض آن در کوتاه مدت نیز قابل مشاهده خواهد بود. مسائل ذکر شده در مورد تأثیر ماده مخدر گل بر عملکرد جنسی، در مورد حشیش نیز صادق است، اما در حشیش عوارض با شدت بیشتری بروز می‌یابد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کانابیس ها کلیک کنید.

5. خانواده تریاک

در بسیاری از اوقات تریاک و هم خانواده‌های آن مانند کراک، شیره، شیره سوخته، ترامادول و... به دلیل عدم اطلاع و آگاهی افراد به منظور داشتن یک رابطه جنسی خوب مصرف می‌شوند. درست است که این مواد مخدر در کوتاه مدت سبب عملکرد بهتر در زمان برقراری رابطه جنسی و بر طرف شدن زود انزالی در فرد می‌شوند ولی در دراز مدت مشکلات زیادی را ایجاد خواهند کرد. در واقع تأثیرات مثبت این مواد بسیار کوتاه است و آنچه برای فرد باقی می‌ماند، وابستگی جسمانی شدید و دچار شدن به انواع مشکلات روحی و روانی است. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ترک تریاک مراجعه کنید.

6. مواد محرک 

محرک‌ها، آمفتامین‌ها، متامفتامین‌ها (نظیر شیشه)، کوکائین و ریتالین را شامل می‌شوند. البته ریتالین یک داروی روان‌پزشکی برای درمان بیش فعالی است اما مصرف آن در افراد سالم منجر به اعتیاد می‌شود. مصرف مواد محرک در کشورهای مختلف بخصوص در کشور ما در میان جوانان بسیار شایع است. این مواد افراد را دچار توهم کرده و در نتیجه حس درک واقعیت را در آن‌ها از بین می‌برد. محرک‌ها میل جنسی را تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهند؛ این امر هم‌زمان با از بین رفتن درک واقعیت منجر به این می‌شود که فرد به‌ رفتارهای جنسی پرخطری دست بزند و خود را در معرض انواع بیماری‌های آمیزشی قرار دهد. برای اطلاع بیشتر در زمینه عوارض اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

7.تاثیر الکل بر رابطه جنسی

الکل متناسب با میزان مصرفش تاثیراتی بر رابطه جنسی دارد. دیرانزالی (انزال دیررس) و اختلال نعوظ از پیامدهای مصرف الکل است. افراد وابسته به الکل میل جنسی شان به تدریج کاهش می یابد. دیابت، بیماری های کبدی و قلبی از دیگر عوارض مصرف زیاد الکل است. برای کسب اطلاعات بیش تر به مقاله اعتیاد به الکل مراجعه کنید.

 

تأثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی | پیامدهای مصرف 

بزرگ‌ترین خطر مصرف مواد مخدر برای برقراری رابطه جنسی این است که افراد فکر می‌کنند هرگاه که بخواهند یک رابطه جنسی مناسب داشته باشند، برای افزایش لذت حتماً باید مواد مخدر مصرف کنند. در نتیجه نسبت به مصرف ماده مخدر ذهنشان شرطی می‌شود و به مصرف مواد مخدر اعتیاد پیدا می‌کنند. زمانی که ذهن افراد نسبت به مصرف ماده مخدر برای رابطه جنسی شرطی می‌شود، دیگر نمی‌توانند بدون مصرف مواد یک رابطه جنسی خوب را تجربه کنند. برای آگاهی به مقاله تاثیر مواد مخدر بر بدن مراجعه کنید.

این شرایط سبب کاهش اعتماد به نفس، بروز علائم افسردگی، وابستگی و مشکلات ثانویه بیشتری می‌شود. خطر مهم دیگر مصرف مواد مخدر این است که فرد تحت تأثیر مصرف مواد مخدر اقدام به رفتارهای پرخطر جنسی کند. ممکن است فرد بعد از مصرف مواد مخدر قربانی سوء استفاده جنسی شود یا به فرد دیگری تجاوز کند. توهم‌زایی ناشی از بعضی مواد مخدر بسیار خطرناک بوده و می‌توانند سبب شود تا فرد حوادث مرگباری را برای خودش یا دیگران رقم بزند.

 

اعتیاد به مواد مخدر و اختلالات جنسی

اعتیاد و مصرف مواد مخدر سه مرحله رابطه جنسی یعنی مرحله تمایل، مرحله تحریک و مرحله ارگاسم را تحت تأثیر قرار می‌دهد و  در دراز مدت اختلال در هر سه مرحله را ایجاد می‌کند. در کوتاه مدت مصرف مواد مخدر سبب بهبود و تقویت عملکرد جنسی افراد می‌شود اما به مرور میل جنسی کاهش می‌یابد و یا قطع می‌شود. در این شرایط تحریک جنسی به اندازه کافی صورت نمی‌گیرد و فرد دیگر مرحله اوج لذت جنسی را تجربه نخواهد کرد و به ارگاسم نمی‌رسد و یا انزال اصلا صورت نمی‌گیرد.

اعتیاد همچنین به طور غیر مستقیم نیز می‌تواند باعث مشکلات جنسی شود. در واقع اعتیاد با ایجاد حالات افسردگی و اضطرابی در فرد، انرژی روانی برای برقراری رابطه جنسی را از او می‌گیرد. به این ترتیب حتی اگر خود مواد مستقیماً عمل نکنند، اعتیاد از طریق ایجاد اختلالات روانی وارد صحنه خواهد شد و عملکرد جنسی را تخریب خواهد کرد. برای اطلاع بیشتر از انواع اختلالات جنسی کلیک کنید.

 

واقعیت تأثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی

واقعیت این است که مصرف مواد مخدر در دراز مدت با تمایلات جنسی و توانایی و عملکرد جنسی در تضاد کامل است، به همین دلیل به ‌تمامی افراد توصیه اکید می‌شود که برای دست یافتن به عملکرد و توانایی جنسی بیشتر و حل مشکلات جنسی خود حتماً از راه‌حل‌های مناسب استفاده نمایند. استفاده از مشاوره جنسی و سکس تراپی به طور قطع یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای درمان نارضایتی جنسی و اختلالات جنسی است. در ضمن ورزش، داشتن تغذیه مناسب، استراحت کافی و تفریح از مواردی هستند که در کنار مشاوره جنسی و سکس تراپی به تقویت قوای جنسی افراد بسیار کمک می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.
 

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی

همانطور که گفته شد بسیاری از افراد برای حل مشکلات جنسی خود به مصرف مواد روی می‌آورند و پس از مصرف نیز با مشکلات جنسی و زناشویی متعددی مواجه می‌شوند. در این شرایط ضروری است که از یک فرد متخصص کمک بگیرید تا راهکارهایی برای حل مشکلات جنسی و ترک اعتیاد به شما ارائه دهد. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی، کادری مجرب از متخصصان و روانشناسان را گردهم آورده و این امکان را برای شما مهیا کرده تا در هرکجا که هستید به صورت تلفنی با آنان تماس بگیرید و در زمینه‌های مختلف از جمله مسائل جنسی و ترک اعتیاد با آنان مشورت نمایید. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*