ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تاثیر اعتیاد بر پوسیدگی دندان

تاثیر اعتیاد بر پوسیدگی دندان غیرقابل انکار است. سوء مصرف مواد عواقب زیادی دارد و یکی از مواردی که ممکن است در طول بهبودی نادیده گرفته شود، سلامت دندان است. بسیاری از افرادی که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند، به دلیل عواملی از جمله اثرات مصرف مواد مخدر و عدم رعایت بهداشت و مراقبت مناسب از دندان، سلامت دندانی ضعیفی دارند.مصرف مواد مخدر  باعث ایجاد وضعیتی به نام خشکی دهان می شوند. خشکی دهان به طور قابل توجهی خطر پوسیدگی دندان را افزایش می دهد. این مقاله در ادامه نگاهی دقیق تر به تاثیر اعتیاد بر پوسیدگی دندان خواهد داشت.برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره ترک اعتیاد مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

دلیل تاثیر اعتیاد بر پوسیدگی دندان

سوء مصرف مواد در سرتاسر جهان یک مشکل بزرگ و رو به رشد است. برخی تخمین‌ها نشان می‌دهند که از هر بیست نفر، یک نفر در سال از مواد مخدر استفاده می‌کند که این تقریباً معادل 250 میلیون نفر است. اما در حالی که تحقیقات زیادی در مورد ارتباط بین مصرف مواد مخدر و مشکلات سلامتی انجام شده است، یافتن تحقیقاتی که به سلامت دندان می پردازد بسیار نادرتر است. از آنجایی که سلامت دهان جنبه مهمی از سلامت کلی فرد می باشد، رابطه بین مصرف مواد مخدر و سلامت دهان به همان اندازه مهم است. بررسی های اخیر از مجله های علمی اعتیاد مدت هاست تلاش کرده اند تا کانون توجه را روی ارتباط مصرف مواد و سلامت و بهداشت دهان و دندان نگاه دارند. محققان داده های 28 مطالعه مختلف را در سراسر جهان که به رابطه بین سلامت دندان و اختلال مصرف مواد پرداخته بودند، بررسی کردند. برای آشنایی بیشتر با تاثیر مواد مخدر بر بدن کلیک کنید.

1-خشکی دهان ناشی از اعتیاد

بسیاری از مواد مخدر و داروهای غیرقانونی از جمله کوکائین، آمفتامین ها و هروئین، عوارض جانبی خشکی دهان را در پی دارند. کاهش تولید بزاق می تواند دهان را به سمت افزایش پوسیدگی دندان هدایت کند. خشکی دهان به طور قابل توجهی خطر پوسیدگی دندان را افزایش می دهد. به این دلیل که بزاق باعث کاهش جمعیت باکتری ها در دهان می شود. بزاق اسیدهای دهان را که باعث پوسیدگی دندان می شوند خنثی می کند و به طور مداوم مینای دندان (لایه سطح سخت تر که از دندان محافظت می کند) که توسط اسیدها در فرآیندی به نام معدنی سازی آسیب دیده است را ترمیم می کند. همچنین بزاق دارای اثر شستشو است که ذرات غذا را از سطوح دندان پاک می کند. در این رابطه مطالعه مقاله اعتیاد و بی حس نشدن دندان پیشنهاد می شود.

2-اثرات مرتبط با سبک زندگی

دندان‌ها و لثه‌های سالم به بهداشت خوب دهان، رژیم غذایی با میزان مصرف قند کم، بزاق سالم و مراجعه منظم به دندانپزشک بستگی مستقیم دارد. گاهی افراد از تریاک برای درد دندان استفاده می کنند. همچنین برخی از داروها می توانند باعث آسیب دندان شوند، بنابراین مهم است که در مورد داروهای تجویزی که مصرف می کنید از دندانپزشک خود اطلاع کسب کنید. آن ها می توانند به شما بگویند که آیا دارو احتمالاً روی دندان های شما تأثیر می گذارد یا خیر و برای جلوگیری از مشکلات دندانی چه کاری می توانید انجام دهید. اما این فقط دارو ها نیستند که باعث پوسیدگی دندان ها می شوند. اثرات مربوط به سبک زندگی ناشی از مصرف مواد مخدر نیز می تواند به سلامت دهان و دندان آسیب برساند.

3-عدم رعایت بهداشت در افراد معتاد

اغلب افراد مبتلا به سوء مصرف مواد از سوء تغذیه رنج می برند یا از رژیم غذایی سرشار از قند استفاده می کنند. علاوه بر این، برای مصرف کنندگان مواد معمول است که بهداشت دهان و دندان را در خانه رعایت نکرده و به طور منظم برای تمیز کردن و معاینه به دندانپزشک مراجعه نکنند. با مجموع همه این اثرات، جای تعجب نیست که کسانی که مشکلات سوء مصرف مواد مخدر دارند، به طور قابل توجهی سلامت دهان و دندان بدتر و موارد بیشتری از پوسیدگی و انواع بیماری لثه داشته باشند. این دانش می تواند به متخصصان پزشکی کمک کند تا درمان بهتری را برای مصرف کنندگان مواد افیونی و مخدر ارائه دهند.

4-دندان قروچه ناشی از اعتیاد

داروهایی مانند مت و اکستازی می توانند باعث دندان قروچه شوند و باعث سایش دندان و افزایش فشار روی مفاصل و ماهیچه های فک می شوند و البته داروهایی که از طریق دهانی مصرف می شوند می توانند مستقیماً به دندان ها و لثه ها آسیب برسانند. دندان قروچه یک عارضه جانبی رایج TMJ و ماده مخدر است، می تواند نشانگر آپنه خواب باشد و اغلب به سادگی با استرس یا اضطراب ایجاد می شود و مقدار زیادی از موادی که از دهان خود عبور می دهید می توانند دندان های شما را فرسایش دهند، مانند غذاهای اسیدی چون قهوه، نوشابه و مرکبات.

5-همزمانی مصرف الکل و ماده مخدر

الکل و مواد مخدر از طرق مختلفی بر سلامت دندان ها تأثیر می گذارد. به طور مثال الکل با کاهش تولید بزاق باعث خشکی دهان می شود. این به نوبه خود دندان ها را در برابر پوسیدگی آسیب پذیرتر می کند. همچنین می تواند منجر به بیماری لثه شود که یکی دیگر از دلایل اصلی از دست دادن دندان در افراد معتاد است. در همین حال، برای الکلی هایی که تا حد بالا آوردن مشروب می نوشند، فرسایش مینای دندان اغلب در اثر تماس دندان با صفرای اسیدی معده رخ می دهد. الکل حتی با تقسیم سلولی بافت تداخل می کند که می تواند خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش دهد. همچنین می‌تواند خطر ابتلا به سرطان دهان را به‌ویژه زمانی که همراه با سیگار مصرف شود افزایش دهد. برخی از مواد ممکن است خطر زیادی برای سلامت دهان و دندان ما داشته باشند، حتی اگر آن ها را دارو تلقی نکنید. الکل از جمله این مواد هستند. برای آشنایی بیشتر با عوارض مشروب دست ساز کلیک کنید.  
عوارض اعتیاد بر سیستم گوارش و دهان

عوارض اعتیاد بر سیستم گوارش و دهان

سوء مصرف مواد مخدر یکی از مخرب ترین مشکلات سلامتی در سراسر جهان محسوب می شود. در سال‌های اخیر، متخصصان پزشکی بر روی اثرات مضر مواد افیونی که یک مسکن اعتیادآور محسوب می شود تمرکز کرده‌اند. مصرف طولانی مدت مواد افیونی می تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از شرایط پزشکی و مشکلات سلامتی می شود. در ادامه به این موضوع که چگونه اعتیاد به مواد افیونی می تواند بر سلامت دندان تأثیر بگذارد پرداخته شده است. در این رابطه مطالعه مقاله تاثیر ماده مخدر شیشه بر سلامت دندان پیشنهاد می شود.

1-پوسیدگی دندان، خشکی دهان، رفلاکس اسید

مطالعات نشان می دهد که افراد معتاد به مواد افیونی اغلب از خود مراقبت نمی کنند. آن ها مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را یا در برنامه خود نداشته اند یا آن را متوقف می کنند و برنامه ریزی منظمی هم برای معاینه و تمیز کردن دندان ها ندارند‌. البته بی توجهی به سلامت دندان ها خطر پوسیدگی، از دست دادن دندان یا بدتر از آن را به شدت افزایش می دهد. استفاده منظم از مواد افیونی می تواند بافت های دهان را خشک کند و میزان بزاق تولیدی دهان را کاهش دهد. کاهش بزاق به سلامت دهان و دندان آسیب می رساند، زیرا بزاق روان کننده طبیعی دهان است. همانطور که بزاق بر روی سطوح دندان می چرخد، ذرات غذایی که بین دندان ها و در امتداد خط لثه بین دندان ها گیر کرده اند را از بین می برد. بزاق همچنین اسیدها و باکتری های دهان را کنترل می کند که کاهش آن باعث مشکلات سلامت دندان مانند پوسیدگی و بوی بد دهان می شوند.

2-رفلاکس معده

رفلکس اسید نیز از دیگر عوارض است. اعتیاد به مواد افیونی می تواند منجر به افزایش حملات ریفلاکس اسید شود. علاوه بر ناراحتی و آسیب احتمالی به مری، می تواند به مینای دندان و بافت های حساس لثه آسیب برساند. در این رابطه مطالعه مقاله ترک سیگار و رفلاکس معده پیشنهاد می شود.

3-ضعیف شدن دندان ها و لثه ها

معتادان به مواد افیونی که سلامت دندان خود را نادیده می گیرند به طور معمول چندین مشکل دیگر را همزمان تجربه می کنند.
  • دندان قروچه: کاربران مواد افیونی بیشتر مستعد دندان قروچه هستند که می تواند باعث ترک خوردن و شکستن مینای دندان و ضعیف شدن فک شود.
  • کاهش جریان خون به بافت های دهان: خون حاوی اکسیژن است که به حفظ سلامت بافت ها کمک می کند. کاهش جریان خون به بافت های دهان می تواند باعث مرگ آن ها و تضعیف ساختار دندان شود.
  • زخم لثه و زخم های دهان: کاهش جریان خون و کاهش بزاق می تواند باعث ایجاد زخم ها و زخم های دردناک دهان شود.
 

تاثیر اعتیاد بر پوسیدگی دندان به تفکیک مواد

سیگار با افزایش بروز سرطان، بیماری‌های لثه و بهبودی کند لثه، از جمله سرطان دهان به ویژه زمانی که همراه با نوشیدن منظم الکل انجام شود، مرتبط است. استعمال شاهدانه  که به آن ماری جوانا، گل و علف نیز می‌گویند می تواند باعث خشکی دهان شود و منجر به افزایش خطر مشکلات لثه شود. دود حاصل از شاهدانه خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش می دهد. همچنین دیگر مواد نیز بر پوسیدگی دندان تاثیر می گذارند که در ادامه بیان می شود.

1-تاثیر اعتیاد بر پوسیدگی دندان | آمفتامین

یکی دیگر از نمونه های رایج تأثیر مصرف مواد بر سلامت دندان ها که نسبتاً مشهور است. مث mouth خوانده می شود.  متامفتامین با عناوینی مانند یخ، کریستال مت، شیشه، خرده‌ها یا پفک نیز نامیده می‌شود. این دارو در مدت زمان بسیار کوتاهی باعث پوسیدگی شدید دندان می شود. اصطلاح "مث mouth" برای توصیف آسیب گسترده ای که معمولاً توسط این دارو ایجاد می شود به کار می رود. این پوسیدگی و آسیب گسترده دندان نتیجه مستقیم مت آمفتامین است که مینای دندان را فرسایش می دهد. مت آمفتامین بسیار اسیدی است و به مینای دندان حمله می کند.  سوء مصرف مواد در سلامت دهان بسیاری از مواد مخدر نیز از جمله کوکائین، هروئین و ماری جوانا آشکار می‌شود. سایر عوارض جانبی استفاده از مت آمفتامین و آمفتامین عبارتند از خشکی دهان، دندان قروچه و فک فک کردن اولویت قرار دادن سلامت دندان بهداشت دهان و دندان از بسیاری جهات از سلامت جسمی جامع حمایت می کند.

2-تاثیر اعتیاد بر پوسیدگی دندان | کوکائین

مصرف کوکائین که به آن کوک یا ضربه نیز می‌گویند از جمله عوامل پوسیدگی دندان است. گاهی اوقات توسط مصرف کنندگان روی لثه ها مالیده می شود و باعث زخم شدن لثه و استخوان زیرین می شود. کوکائین هنگامی که با بزاق مخلوط شود، به شدت اسیدی می شود و مینای دندان را فرسایش داده و عاج زیرین را در معرض باکتری های پوسیدگی قرار می دهد. کوکائین و کراک باعث خشکی دهان می شوند و خطر پوسیدگی دندان را بیشتر می کند. کوکائین همچنین دندان قروچه در بزرگسالان (براکسیسم) را افزایش داده و از این طریق باعث سایش بیشتر دندان ها می شود. افرادی که از هروئین استفاده می کنند تمایل به خوردن غذاهای شیرین دارند که در صورت بی توجهی به بهداشت دندان می تواند خطر پوسیدگی دندان را افزایش دهد. هروئین همچنین می‌تواند باعث خشکی دهان و دندان قروچه شود.

3-تاثیر اعتیاد بر پوسیدگی دندان | نوشیدنی های اسیدی

اعتیاد به نوشیدنی های حاوی کافئین اسیدی نیز می تواند در جرگه اعتیادها قرار بگیرد و در صورت مصرف منظم و زیاد می توانند باعث فرسایش دندان شوند. نوشیدنی‌های انرژی‌زا و قهوه‌های قطره‌ای یا پرکوله حاوی مقدار زیادی کافئین هستند، بنابراین بهتر است این نوشیدنی‌ها را محدود کنید یا از آن اجتناب کنید. هرگونه وابستگی و اعتیاد به مواد مخدر یا مصرف مواد مخدر که باعث شود فرد از بهداشت شخصی، رژیم غذایی و مراقبت‌های دندانی خود غافل شود، می‌تواند خطر ابتلا به دندانپزشکی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. اولین گام برای سلامت دندان درمان اعتیاد است.  
تاثیر اعتیاد بر پوسیدگی دندان

پیشگیری و درمان پوسیدگی دندان ها در اعتیاد

پوسیدگی دندان ناشی از مصرف مواد علاوه بر اینکه بر نحوه دید دیگران نسبت به معتادان تأثیر می گذارد، بر نحوه نگرش افراد معتاد به خود نیز تأثیر می گذارد. اگر وقتی دندان‌های شما از دست رفته است یا پوسیدگی دندان ها آشکار به نظر می‌رسد، باعث شود که هنگام صحبت کردن صدای خاصی پیدا کنید و یا نحوه صحبت کردن شکل خاصی پیدا کند، می‌تواند تبعات وحشتناکی برای اعتماد به نفس شما ایجاد کند. برای بهبود وضعیت دندان در معتادان در حال ترک موارد زیر باید رعایت شود.

1-کاهش مصرف نوشابه ها

از مصرف نوشابه‌های گازدار که بسیار اسیدی هستند و می‌توانند مینای دندان را فرسایش دهند، خودداری کنید. به جای آن، آب و شیر حاوی فلوراید بنوشید. مصرف غذاهای شیرین یا چسبنده مانند بیسکویت یا آب نبات نبات را کاهش دهید. برای ایجاد جریان مداوم ترشح بزاق، آدامس های بدون قند بجوید.

2-بهداشت دهان و دندان

به عادات بهداشتی دندان خود به دقت توجه کنید. حداقل دو بار در روز دندان های خود را کاملا مسواک بزنید و یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید. هنگام تمیز کردن دندان‌های خود ملایم باشید تا به لثه‌ها آسیب نرسانید. حداقل یک یا دو بار در سال در صورت امکان به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

3-ترک الکل و سیگار

مصرف الکل خود را به حداقل برسانید. یکی از عوارض سیگار کشیدن پوسیدگی دندان است. سیگار را ترک کنید. از پزشک و دندانپزشک خود بخواهید که توصیه‌های مراقبت از خود را بیشتر کند و آن ها را دنبال کنید. همچنین به دندانپزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می کنید یا اخیرا مصرف کرده اید، از جمله داروهای تجویزی، بدون نسخه و داروهای گیاهی اطلاع دهید.

4-تاثیر اعتیاد بر پوسیدگی دندان | دهانشویه ها

درمان مشکلات دندان و لثه درمان حرفه ای به نوع دارو و اثرات آن بر دندان ها و لثه ها بستگی دارد، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد.فلوراید دندان ها را تقویت می کند و خطر پوسیدگی را کاهش می دهد. دندانپزشک ممکن است فلوراید موضعی را روی سطح دندان شما اعمال کند. دهانشویه‌های حاوی فلوراید یا خمیر دندان‌های حاوی فلوراید با استحکام بالاتر ممکن است برای استفاده در خانه توصیه شوند. استفاده از دهانشویه ها هنگام ترک اعتیاد توصیه می شود.

5-خدمات تخصصی

دندان‌های پوسیده به پرکردن دندان یا سایر کارهای ترمیمی مانند روکش نیاز دارند. دندان‌های شدیدا پوسیده ممکن است نیاز به کشیدن داشته باشند. پل ها، ایمپلنت های دندانی یا پروتزهای جزئی یا کامل نیز با توجه به شرایط فرد توصیه می شود. دندانپزشک می تواند درمان های زیبایی مختلف (مانند روکش ها) را توصیه کند که می توانند ظاهر دهان و لبخند شما را بهبود ببخشند.  

سخن آخر

ظاهر فرد اولین چیزی است که مردم متوجه تغییرات آن می شوند. اغلب اوقات افراد مبتلا به اعتیاد، بدترین ستم کننده به ظاهر خود هستند. آنچه آن ها در مورد تصویر بیرونی به محیط ارائه می دهند روی اعتماد به نفس خود آن ها و پذیرش از سمت جامعه تاثیر دارد. برای معتادانی که در حال بهبودی هستند و برای آن ها ظاهر بیرونی در هنگام تلاش برای یافتن شغل و ورود مجدد به جامعه اصلی اهمیت دارد.
این واقعیت همواره وجود دارد که هر چه معتادان نسبت به خود احساس بهتری داشته باشند، آسیب پذیری کمتری نسبت به عود خواهند داشت. معتادان در حال بهبودی باید نسبت به خود احساس خوبی داشته باشند. متأسفانه، عدم سلامت دندان اغلب به طور مستقیم مانع انجام این کار آن ها می شود. خبر خوب این است که دستیابی به سلامت دهان و دندان بهتر امکان پذیر است. اما با تعهد به ترک اعتیاد شروع می شود.برای درک بهتر می توانید از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*