ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تاثیر تشویق بر کودکان | چرا باید کودکان را تشویق کرد؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تاثیر تشویق بر کودکان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


در مورد علل و تاثیر تشویق بر کودکان چه می‌دانید؟ هر والدی به دنبال راهی موثر برای تربیت فرزندش هست. پس برای آن که به هدف‌تان برسید احتمالا از بهترین روش فرزندپروری که به ذهن‌تان می‌رسد استفاده می‌کنید اما اگر از تاثیر متدهای تربیتی خود آگاهی داشته باشید، بسیاری از برخوردها و رفتارهای‌تان را عملی نمی‌کنید. شاید طبق مشاهدات خود متوجه شده‌اید که پاداش و تشویق‌های غیر اصولی تاثیر منفی بر کودکان گذاشته و از اهداف تربیتی والدین‌شان دور شده‌اند. پس برای آن که بتوانید رفتارهای غلط فرزندتان را اصلاح کنید، لازم است که کمی ریزبینانه‌تر به روش‌های تشویق و تنبیه کودک خود توجه کنید. همچنین شناخت روحیات کودکان به شیوه ای کاملا تخصصی می تواند در ریشه یابی مشکلات رفتاری آن ها کمک کرده و درمان را تسهیل نماید. به همین منظور مشاوره کودک را می توان بهترین روش برای رسیدن به این هدف دانست. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.

تماس با مشاوره روانشناسی


علل و تاثیر تشویق بر کودکان | چرا باید کودک خود را تشویق کنیم؟

کودکان ذاتاً به دریافت پاداش و تشویق نیاز دارند؛ چرا که با این کار به آن‌ها انگیزه لازم برای انجام کارهایشان را می‌دهید. در حقیقت انجام کارهای روزانه توسط کودکان مانند دست‌یابی به اهداف ویژه در هر مرحله از رشد، نظیر راه رفتن، غذا خوردن، نشستن، رفتن به مدرسه و... به داشتن انگیزه و دریافت تـشویق کودکان نیاز دارند. این انگیزه در تسهیل انجام این کارها به آن‌ها کمک می‌کند.

اینفوگرافیک تاثیر تشویق بر کودکان

اینفوگرافیک تاثیر تشویق بر کودکان

در هر نوبت تشویق کودکان چه پاداشی بدهیم؟

البته باید این را بدانید که دادن انگیزه دادن به کودک مساوی با پاداش نقدی (عروسک، شکلات، پول و...) نیست. ابتدا باید از انگیزه‌های بیرونی شروع کنید اما کم کم به فرزندتان اجازه دهید که به انگیزه‌های درونی دست یابد. در واقع منظور ما این است که فرزندتان را به طور افراطی به جایزه و پاداش وابسته نکنید. بلکه لازم است تا جانب اعتدال را رعایت کنید و بگذارید او به مرور انگیزه‌های درونی خود را پیدا کند. افراط و تفریط در تشویق کودکان می تواند بسیار آسیب زننده باشد.

چطور تشویق کودکان را درونی و خودکار کنیم؟

اگر شما کنجکاوی‌های طبیعی کودکتان را تشویق کنید، آن‌ها به سمت انگیزه‌های درونی خود هدایت می‌شوند و به مرور بدون اینکه دائماً نیاز به جایزه و مشوق بیرونی داشته باشند می‌توانند کارها را صرفاً برای اینکه از آن‌ها لذت می‌برند انجام دهند. کودکانی که برای انگیزه گرفتن به خود متکی می‌شوند، در بزرگسالی احــساس ارزشمندی بیشتری خواهند داشت و ســلامت روان را در سطح بالاتری تجربه خواهند کرد. اینگونه تاثیر تشویق بر کودکان به مرور حالت درونی و خودکار پیدا خواهد کرد.

تشویق مؤثر کودکان چگونه است؟


چگونه کودکان را تشویق کنیم

یکی از اشتباهات تربیتی والدین این است که از روش‌های نادرست و غیر مؤثر برای تشویق کودکان استفاده می‌کنند. تشویق مؤثر هنگامی اتفاق می‌افتد که در زمان مناسبی انجام شود. برای اینکه بیشترین تأثیرگذاری را داشته باشید، به جای نتیجه کار بر میزان تلاش و فعالیت‌های فرزندتان تمرکز کنید و با تشویق های کلامی تان آن‌ها را تقویت نمایید. برای مثال اگر کودک برای یک رقابت با همسالان خود تلاش می‌کند می‌توانید به او بگویید که "ما به تلاش‌های تو افتخار می‌کنیم و هر نتیجه‌ای به دست بیاوری برای ما ارزشمند است".

علل و تاثیر تشویق بر کودکان | تشویق مؤثر چه مزایایی دارد؟

با تشویق درست و به موقع کودکان تاثیر مثبتی بر سلامت روان فرزندتان می‌گذارید. از جمله تأثیرات مؤثر تشویق کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  بیشتر برای خود ارزش قائل خواهد بود؛ خود ارزشمندی در نهایت به تقویت عزت نفس در کودکان منجر خواهد شد.
  •  تقویت عزت نفس؛ عزت نفس بالا در نهایت روحیه افراد را شادتر نگه می‌دارد و احتمال موفقیت را در حوزه‌های مختلف زندگی افزایش می‌دهد. 
  •  افزایش پشتکار و تداوم رفتارهای خوشایند در فرزند
  •  از بین بردن نشانه های بی انگیزگی کودکان و افزایش انگیزه و دادن دید بهتر برای دوره‌های بعدی رشد بخصوص نوجوانی
  • افزایش انگیزه‌های درونی
  • سلامت روان مناسب در نهایت از بروز اختلالات مختلف نظیر افسردگی و انواع اختلالات اضطرابی پیش‌گیری خواهد کرد.

آشنایی با مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی در زمینه های مختلف روانشناسی از جمله کودک جزء بهترین و جامع ترین مراکز خدمات روانشناسی است. این مرکز با گردهم آوری جمعی از متخصصین توانسته خدمات خود را با بالاترین سطح کیفیت ارائه دهد. حامی هنر زندگی با استفاده از ابزارهایی چون تلفن و اینترنت به مراجعان این امکان را داده تا در کمترین زمان ممکن در هر موقع از روز با بهترین متخصصان در زمینه مربوطه ارتباط برقرار کنند.
در همین راستا با بهره بردن از مشاوره کودک می‌توانید اصول و راهکارهای تشویق کودکان خود را بیاموزید و با توجه به رفتاری که انجام می‌دهند به آنان پاداش مناسب بدهید. در کنار آن می‌توانید روش‌های مناسب تربیت کودک را نیز بیاموزید. برای اطلاع از روند دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

سوالات متداول

تاثیر سبک های فرزندپروری بر تشویق کردن کودکان چگونه است؟

والدینی که از سبک‌های تربیتی سهل گیرانه بهره می‌برند بیشتر کودکان خود را تشویق می‌کنند و والدین با سبک تربیتی مستبدانه خیلی کم از روش‌های تشویقی بهره می‌برند. بهتر است به سبک فرزندپروری خود توجه داشته باشید چراکه در همه زمینه‌های تربیت کودک شما بسیار موثر خواهد بود.

بهترین تشویق برای کودکان چیست؟

سعی کنید با توجه به رفتاری که کودکتان انجام می‌دهد و بر اساس علایقی که دارد پاداش مناسبی در نظر بگیرید. ابتدا باید از انگیزه‌ها و مشوق‌های بیرونی شروع کنید اما کم کم به فرزندتان اجازه دهید که به انگیزه‌های درونی دست یابد و بدون نیاز به تشویق رفتار را از سر دوست داشتن و علاقه انجام دهند.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*