ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تاثیر گرما بر پرخاشگری | راه های مقابله با خشونت در گرما

آیا تا به حال متوجه تاثیر گرما بر پرخاشگری و رفتارهای خود شده‌اید؟ همۀ افراد تجربۀ احساساتی نظیر کلافگی، تحریک پذیری و عصبانیت در هوای گرم را داشته‌اند، اگر توجه کرده باشید می بینید که در هوای گرم تاب و تحمل تان کمتر از زمان های دیگر است. اما آیا فکر کرده‌اید که چه ارتباطی میان گرما و پرخاشگری وجود دارد؟ جالب است بدانید که رفتارهای خشونت بار، جرم و جنایت در کشورهایی که نزدیک به خط استوا هستند، بیشتر از سایر مناطق است. دعواها و نزاع‌های خیابانی نیز در فصل گرما بیشتر به چشم می‌خورد. نداشتن مهارت‌های زندگی و دیگر مهارت‌های ارتباطی باعث تشدید این موضوع می‌شود. پس باید به فکر راه چاره‌ای بود! به همین منظور ابتدا نحوه تاثیر گرما و سپس راه مقابله با آن را بررسی کرده‌ایم.


گیف تاثیر گرما بر پرخاشگری

تاثیر گرما بر پرخاشگری به چه طریقی اتفاق می افتد؟

محققان در زمینۀ ارتباط گرما با رفتار پرخاشگرانه به این نتیجه رسیده‌اند که گرما مستقیما بر رفتار انسان تاثیر نمی‌گذارد؛ بلکه تاثیرات خود را از طریق یکسری عوامل بر فرد اعمال می‌کند. در حقیقت گرما به صورت غیر مستقیم در پرخاشگری شما نقش دارد. در ادامه به طور دقیق تری نحوۀ اثر گرمای هوا بر رفتار انسان را توضیح خواهیم داد:

1. تحریک عواطف منفی با تاثیر گرما بر پرخاشگری

طبق برخی نظریه‌ها و مدل‌های رفتاری، متخصصان گرما را عاملی موثر در تحریک عواطف منفی می‌دانند. پس زمانی که عواطف منفی بیشتری احساس می‌کنید، احتمال پرخاشگری و خشونت نیز بیشتر می‌شود. 

در حقیقت گرمای هوا با افزایش سطح برانگیختگی بدن، تجارب آزار دهنده‌ای نظیر احساس ناکامی و تحریک پذیری را بیشتر می‌کند. مسلما زمانی که شما حساسیت و تحریک پذیری بالاتری (تاب تحمل کمتری) دارید، احساس ناکامی و سرخوردگی می‌کنید، پس به احتمال زیاد توانتان برای واکنش‌های سالم پایین می‌ آید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه احساس خشم کلیک کنید.

2. افزایش فعالیت های پرخطر در فصل های گرم سال

از دیگر تاثیر گرما بر پرخاشگری این است که معمولا در فصل تابستان در همه جای دنیا مردم بیشتر به دنبال اوقات فراغت و تفریح می‌روند. در زمان تفریح نیز مصرف موادی نظیر مشروبات الکلی بیشتر می‌شود. با بالا رفتن میزان مصرف الکل، رفتارهای مخرب تحت تاثیر آن نیز افزایش می‌یابد که پرخاشگری یکی از مهم ترین آن‌هاست.

3. تاثیر گرمای هوا بر نحوۀ ادراک حوادث

برخی از متخصصان معتقدند که دمای هوا ادراک ما را از جهان پیرامون تحت تاثیر قرار می‌دهد. یعنی کسانی که بیشتر از گرما رنج می‌برند و در دمای بالاتری قرار دارند جهان پیرامون خود را خشن‌تر درک می‌کنند؛ آن‌ها رفتارهای دیگران را خشونت آمیزتر می‌بیند. مسلما زمانی که احساس کنید دیگران در رفتار با شما انگیزه‌های خشونت آمیز دارند، به احتمال زیاد در واکنش به آن‌ها پرخاشگرانه رفتار می‌کنید. برای کسب اطلاع بیشتر از تاثیر آب و هوا بر انسان کلیک کنید.

توصیه هایی برای پیشگیری از پرخاشگری در هوای گرم

افزایش آگاهی در زمینه تاثیر آب و هوا بر انسان، به شما کمک می‌کند تا نسبت به رفتارهای مخرب خود بینش داشته باشید. زمانی که شما نسبت به مساله‌ای بینش به دست می‌آورید با احتمال بیشتری به دنبال راه حلی برای آن می‌روید. شناخت احساسات و پیدا کردن ارتباط میان رفتار و هیجانات‌تان به شما برای پیشگیری از پرخاشگری کمک خواهد کرد. برای اطلاع بیشتر از شناخت احساسات کلیک کنید.

با انجام تمرین‌هایی در زمینه مدیریت هیجان و کنترل خشم می‌توانید خود را برای مواجه شدن با این شرایط آماده کنید، تا هنگامی که در هوای گرم عصبی و تحریک پذیر شدید، بتوانید رفتارهای جایگزین و مناسب تری را ازخود بروز دهید. تکنیک‌های بسیاری که در زمینه کنترل خشم مطرح می‌شوند نظیر تکنیک‌های تنفسی، تکنیک‌های تمرکز، پرت کردن حواس، ریلکسیشن و... همگی در کنترل خشم و پیشگیری از رفتار پرخاشگرانه تاثیر زیادی خواهند داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل خشم کلیک کنید.

تاثیر گرما بر پرخاشگری | تاثیر خدمات روانشناسی بر کاهش پرخاشگری

پرخاشگری و عصبانیت احساس منفی است که عدم کنترل آن در بسیاری از مواقع باعث اتفاقات ناگوار و ناراحتی اطرافیان می‌شود. گرما یک مساله کاملا طبیعی است اما در صورت عدم کنترل خشم، گرما نیز بر آن تاثیر جدی گذاشته و پیامدهای جبران ناپذیری به وجود می‌آید. به همین دلیل ضروری است که از یک روانشناس کمک بگیرید تا مهارت‌های کنترل خشم را به شما آموزش دهد. در صورتی که در زمینه کنترل هیجانات خود و به خصوص در کنترل خشم با مشکل روبه رو هستید، با مراجعه به مشاوره روانشناسی در مسیر بهبود و افزایش مهارت‌های خود گام بردارید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مهارت های زندگی کلیک کنید. 

برای دریافت مشاوره در زمینه تاثیر گرمای هوا بر پرخاشگری می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*