ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تاثیر ماری جوانا بر مغز | فواید و مضررات شمشیر دولبه گل

تاثیر ماری جوانا بر مغز چیست؟ ماری جوانا یکی از انواع مواد مخدر است که مزایای مثبت و منفی خاص خود را بر مغز دارد.جوانان مصرف کننده ماری جوانا معتقدند بعضی اوقات با مصرف ماری جوانا افکار می توانند به سرعت نور عمل کنند!جوانان مدعی هستند آنها با مصرف ماری جوانا می توانند سرعت پردازش مغز خود را بالا ببرند. این اثرات کاملا موقتی هستند و عملکرد اصلی مغز به طریق دیگری است و مصرف ماری جوانا در درازمدت و حتی میان مدت می تواند تاثیرات مخربی بر  مغز افراد به جای بگذارد. این مقاله به بررسی تاثیر ماری جوانا بر مغز چه فواید و چه عوارض آن بر مغز می پردازد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره ترک اعتیاد مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

تاریخچه بررسی علمی عوارض ماری جوانا

اثرات ماری جوانا قرن هاست که به دلایلی نظیر افزایش تمرکز، لذت و .. مورد توجه عوام بوده است. در قرن بیستم به طور رسمی به عنوان یک ماده ی غیرقانونی مشخص شد و تحقیقات علمی در مورد آن در همان زمان به پایان رسید. اما هم چنان استفاده ی گسترده ی تفریحی بود که به مرور پتانسیل شفابخشی گیاهی اش را نیز نشان داد. امروزه فواید سلامتی ماری جوانا بار دیگر تحت دامنه ی علمی قرار گرفته است. در این رابطه مطالعه مقاله فرق ماری جوانا با گل و علف پیشنهاد می شود. دو دهه است که مردم به دنبال پاسخ به این سوال هستند که مصرف ماری جوانا با مغزشان چه می کند. ماری جوانا گیاهی است مخدر که عوارض بسیار خطرناکی می تواند داشته باشد اگر مردم بخواهند از آن استفاده ی غیر دارویی و صرفا برای نعشگی استفاده کنند. از یک طرف داده های اخیر وجود دارد که آن را به عنوان یک داروی قدرتمند درمانی تأیید می کند. از سوی دیگر عوارض جانبی مختلف ماده مخدر گل داستانی متفاوت را بیان می کند.  

مزایای ماری جوانا به عنوان درمان دارویی

قدرت محصولات ماری جوانا عمدتا به محتوای THC آن بستگی دارد که بین گونه های مختلف گیاه متفاوت است. علاوه بر نوع گیاه، بسته به دوزی که مورد استنشاق واقع شده است ماری جوانا می تواند در حدود سی دقیقه به فعالیت فیزیولوژیکی کامل برسد و اثرات آن تا سه ساعت طول می کشد. متابولیت های آن به مدت دو روز تا حدی هم چنان در سیستم فعال هستند.  بااین وجود عوارض جانبی گل ماری جوانا می تواند تا یک هفته پس از تنها مصرف یک بار استفاده ماندگار بماند. استفاده درمانی از حشیش برای اختلالات مغز و عصبی بر اساس خواص اثبات شده است. هم چنین اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی بیان شده است.  علاوه بر این حشیش بر روی بافت مغز تأثیر می گذارد شامل تنظیم انتقال عصبی و تقویت اتصال بیش از حد مغز است. این یک اثر مستقیم از تعامل کانابینوئید است. محافظت عصبی به طور معمول ثانویه است، به عنوان محصولی از واکنش های شیمیایی متعاقباً که از تحریک گیرنده پیروی می کنند. برای کسب اطلاعات در مورد ترک ماری جوانا در خانه کلیک کنید.

1-اثرات ضد التهاب ماریجوانا

اثرات ضد التهابی ماری جوانا کاملاً مستند شده است. علاوه بر این، هر دو THC و CBD دارای پیشروهای ارائه دهنده ای هستند. آن ها به بدن کمک می کنند تا از رادیکال های مضر آزاد استفاده کرده و سمیت هیدروپراکسید را در سلولهای عصبی کاهش دهند. آن ها همچنین اثرات تحریک سمیت را در سینماهای عصبی کاهش می دهند. اما با تمام این مزایایی که گفته شد بهتر است بدانید که فقط مفید نیست! امروزه شواهد علمی زیادی وجود دارد که نشان می دهد استفاده از ماری جوانا پزشکی برای اختلالات مغز و عصبی است. همچنین درباره ماری جوانای صنعتی بیشتر بدانید.

2-ماری جوانا به عنوان مسکن درد

به دلیل خاصیت ضد درد، می توان از ماری جوانا پزشکی برای درمان درد مزمن خفیف استفاده کرد. اما گفته شده است که مصرف دوزهای بالا می تواند در میزان درک بیمار از درد خود تاثیر منفی بگذارد. صفات عصبی ماری جوانا می تواند به اختلالات مختلف عصبی کمک کند. گیرنده های کانابینوئید در اتصالات عضلات عصبی قرار دارند. هنگامی که توسط THC تحریک می شوند، تکانه عصبی را تغییر داده و عضلات را آرام می کنند. حتی در دوزهای کوچکتر حشیش می تواند علائم عصبی کارتین مانند لرزش را کاهش دهد. برای آشنایی با روش های از بین بردن اثر ماری جوانا کلیک کنید. تحقیقات اولیه در مورد بیماری پارکینسون نشان می دهد که سیگار کشیدن ماری جوانا پزشکی می تواند به سختی کمک کند. یک مطالعه از سال 2004 نشان داد که 45.9 ٪ از بیماران پارکینسون که ماریجونا در مورد تسکین علائم از پیشگویی مثبت برخوردار بودند. خصوصیات آرامش بخش و بازسازی اسپاسم برای درمان مولتیپل اسکلروزیس استفاده می شود. همچنین برای آشنایی با تاثیر ماری جوانا بر پوست کلیک کنید.
ماری جوانا به عنوان مسکن درد

3-تاثیر ماری جوانا بر مغز | بهبود کیفیت خواب

مصرف ماری جوانا پزشکی الگوهای خواب بهتری و احساس آرامش را تقویت می کند. دوزهای کم THC فشار خون را در مغز کاهش داده و شروع خواب تنظیم شده با CB1 را تحریک می کند. این اغلب با خواب آلودگی صبح دنبال می شود. با این حال در کاربران مزمن اثرات انباشته شده ماری جوانا بر روی مغز تمایل به تنظیم بیان گیرنده و تثبیت چرخه خواب دارد.

4-تاثیر ماری جوانا بر مغز | درمان صرع

فعالیت ضد تشنج ماری جوانا از نظر علمی اثبات شده و اندازه گیری شده است. با عمل از طریق CB1 ، THC هر دو گیرنده NMDA و GABA را در مغز دور می کند که شناخته شده است که در شروع تشنج نقش دارد. اثرات منفی عصبی علف های هرز بر روی مغز به عنوان مهار مرتبط با CB1 از انتقال عصبی تحریک کننده توصیف می شود. اپیدولکس یک داروی مشتق از حشیش است که برای درمان بیماری صرع تأیید می شود.

5-ضد دلهره و اضطراب

بیماری آلزایمر با مقادیر بالای تجمع پروتئین بتا آمیلوئید در مغز همراه است. این یک نتیجه متابولیک از استرس بیش از حد اکسیداتیو است. فواید مصرف ماری جوانا به عنوان یک اقدام پیشگیرانه هنوز مشاهده نشده است با این وجود پتانسیل حشیش برای مهار فعالیت سمی رادیکال های مضر آزاد، امید به استفاده از آن به عنوان یک کمک دمانس یا زوال عقل را فراهم می کند. این اثر آنتی اکسیدانی ماری جوانا بر روی مغز می تواند سلول های مغزی را که قبلاً تغییر یافته است از تخریب اکسیداتیو بیشتر محافظت کند. به عبارت دیگر ترکیبات کانابینوئید پرخاشگری مواد شیمیایی را که مغز آسیب دیده را خراب می کنند از بین می برد. در بیمارانی که از ماری جوانا پزشکی استفاده می کنند، این امر عمدتاً به عنوان کاهش تحریک مشاهده می شود.

6-افسردگی و روان پریشی

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ماری جوانا می تواند علائم افسردگی، اضطراب، PTSD و حتی روان پریشی را کاهش دهد. با این حال کانابینوئیدها به نظر می رسد که باعث بهبودی بیماری شوند بنابراین فقط می توان از آن ها به عنوان کمک علامت استفاده کرد. ارتباط بین اختلالات سلامت روان و استفاده از ماری جوانا پیچیده است. این امر به این دلیل است که تحت تأثیر ماری جوانا ساختارهای مغزی به روشی غیرخطی و شدید واکنش نشان می دهند. مطالعاتی که در این مورد دنبال می شوند اغلب نتایج مختلط دارند. در بعضی موارد افراد دارای شرایط بهداشت روان اغلب از ماری جوانا برای تسکین علائم استفاده می کنند. اما چون آن ها تمایل به وابستگی دارند ممکن است مصرف ماری جوانا وضعیت آن ها را بدتر کند. در موارد دیگر افراد دارای سابقه پزشکی یک بیماری می توانند از حشیش برای تسکین علائم استفاده کنند. برخی از مطالعات نشان می دهد که ماری جوانا در درمان اضطراب نیز موثر واقع شده است. برای آشنایی بیشتر با عوارض حشیش کلیک کنید.  
عوارض ماری جوانا بر مغز

عوارض ماری جوانا بر مغز

با توجه به تحقیقات جدید اثرات منفی ماری جوانا بر مغز را می توان در جنبه های ساختار، عملکرد و اتصال در نظر گرفت. سیستم اندوکانابینوئید هموستاز را به روشی متعادل از نظر فیزیولوژیکی تنظیم می کند. THC به گیرنده های کانابینوئید با میل بسیار زیاد متصل می شود و آن ها را بیش از حد تحریک می کند. بنابراین یک اثر قریب به اتفاق ایجاد می کند. آن چه از آن به نعشگی ناشی از مصرف ماری جوانا یاد می شود. تاثیر مواد مخدر بر مغز کلیک کنید. اگر شخصی سالی یک بار از ماری جوانا استفاده کند هنوز هم استفاده حاد مکرر در نظر گرفته می شود. در این حالت اثرات ماری جوانا بر عملکرد مغز در نتیجه تحریک بیش از حد کانابینوئید است. بنابراین عوارض جانبی مصرف کوتاه مدت ماری جوانا بر عملکرد مغز درک می شود. حتی اگر ساختار مغز دست نخورده باقی مانده باشد. عوارض جانبی تا زمانی که حالت نعشگی از بین نرفته باقی می ماند. مطالعات تصویربرداری عصبی ثابت کرده است که وقتی دوز قابل توجهی THC وارد بدن می شود قسمت خاصی از مغز روشن می شود.

1-گیجی یک تاثیر ماری جوانا بر مغز

استنشاق علف جریان خون مغز را به ویژه در مناطق اصلی افزایش می دهد. مناطق بسیار آسیب دیده ی مغز قشر فرونتال، شنوایی و بینایی است. اثرات ماری جوانا اتصال بر روی مغز به عنوان یک فعالیت سیناپسی تقویت شده بیان می شود. این اتفاق درک فرد را از زمان دچار تحریف می کند اگرچه فرد اذعان می داد که صدا و رنگ ها را بهتر درک می کند. پیامدها و عوارض اعتیاد به مواد مخدر را بهتر بشناسید.

2-تاثیر ماری جوانا بر مغز هماهنگی تغییر یافته

طبق شواهد علمی THC اتصال عملکردی در قشر سنسوریموتور را افزایش می دهد و آن را در قشر جلوی مغز کاهش می دهد. این بدان معنی است که ماری جوانا الگوهای حرکتی را تغییر می دهد. در این حالت دوره های کوتاهی از آرامش عضلات معمولاً با اقدامات تحریک آمیز کوتاه شکسته می شوند. علاوه بر این با تداخل در اتصالات LIMB مغز، تاثیر ماری جوانا بر بدن رفلکس ها را کند می کند. درواقع قضاوت واکنش را مختل می کند.

3-کمبود تمرکز تاثیر ماری جوانا بر مغز

تغییرات عملکردی مربوط به THC در لوب پاریتال، لوب فرونتال و تالاموس، انجام کارهایی را که نیاز به تمرکز دارند دشوار می کند. اثرات ماری جوانا بر عملکردهای مغز غلظت را مختل می کند و پیروی از یک الگوی تفکر را سخت می کند. به عبارت دیگر قوه ی تفکر در فرد به دلیل مصرف حاد علف های ماری جوانا دچار مشکل می شود. ماری جوانا بر عملکرد هیپوکامپ تأثیر می گذارد  بنابراین در فرآیندهای عادی یادگیری و حافظه دخالت می کند. تحقیقات ادعا می کند که تحت تأثیر THC  ایجاد خاطرات با کیفیت جدید و یادآوری وقایع دور می تواند چالش برانگیز باشد. برای درک بهتر مقاله نقش هیپوکامپ بر حافظه را مطالعه کنید.

4-اختلال عاطفی تاثیر ماری جوانا بر مغز

THC بر آمیگدال بخشی از مغز که به احساسات می پردازد تأثیر می گذارد. بیشتر داده ها نشان می دهد که اختلالات خلقی در نتیجه اضطراب ناشی از آن حاصل می شود. اثرات ماری جوانا بر فرآیندهای عاطفی مغز به عنوان واکنش های آرام درک می شود اما می تواند به روش های مختلفی تجربه شود. بسته به ضریب تأثیر THC- مغز علف های ماری جوانا می تواند احساس شادی و ترس را ایجاد کند.

5-سرخوشی و دیسفوریا

Cannabinoids بر هسته استریاتوم تأثیر می گذارد، بخشی از مغز که هورمون های شادی نظیر دوپامین را ترشح می کند. در نتیجه ماری جوانا باعث سرخوشی و احساس خوشبختی کاذب می شود. اما اندکی پس از از بین رفتن اثرات سیناپس ها خشک و خالی از دوپامین می شوند و به همین دلیل علائم ترک معمولاً شامل دیسفوریا و آشفتگی است. اعتیاد به دوپامین خود یکی از عوامل موثر بر اعتیاد است.

6-تاثیر منفی ماری جوانا بر روان

مکانیسم وابسته به دوز در نحوه تأثیر ماری جوانا بر مغز وجود دارد. در افراد سالم و دوزهای کم ماری جوانا می توانند تغییرات خلق و خوی ایجاد کند. اما افرادی که به دلایل مشکلات روان تحت نظارت هستند، علائمی نظیر ترس یا اختلال شدید را تجربه می کنند. دوز بالا در افراد می تواند قسمت های روانی را دچار اختلال کرده و به تبع آن پارانویا و توهم ایجاد شود. در افراد مستعد این داستان می تواند به خودی خود آغاز یکی از بیماری های روانی شایع باشد.  

سخن پایانی

در این مقاله شما با گیاهی آشنا شدید که علی رغم مزایای آن می تواند تاثیرات بسیار مخربی بر روی افراد به جای گذارد. استفاده ی خودسرانه از این گیاه می تواند آثار زیانباری بر جای بگذارد. اگر با مشکلات روان دسته و پنجه نرم می کنید و توانایی مدیریت آن را به تنهایی ندارید به جای استفاده از این گیاه بهتر است به یک مشاوره روانشناسی مراجعه کنید و در این باره نیز با او مشورت کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*