ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تاثیر پورن بر نوجوان و وظ


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تاثیر پورن بر نوجوان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بسیاری از والدین در مورد تاثیر پورن بر نوجوان از متخصصین سلامت روان سؤال می‌کنند چراکه تحقیقات و تجربیات نشان می‌دهند اکثر افراد مشاهده تصاویر پورن را از دوران نوجوانی آغاز می‌کنند. همین مسئله والدین را در مورد انحرافات اخلاقی و جنسی فرزندان نگران کرده و باعث می‌شود که آن‌ها به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این باره باشند. پژوهش‌های روانشناختی که در این زمینه کار شده نشان می‌دهند که تماشای پورن می‌تواند نگرش نوجوانان بر جنسیت مرد و زن را تحت تاثیر قرار داده و انتظارات جنسی آن‌ها را به طور خاصی شکل دهد. در واقع تاثیر پورن بر نوجوانان در دو زمینه رشد جنسی و سلامت روان نوجوان قابل بررسی است. ما در ادامه تلاش کرده‌ایم در این باره توضیحات کامل‌تری را ارائه کنیم که برای شما سودمند باشد پس همراه ما باشید.

 

 تماس با مشاور

تاثیر پورن بر نوجوان | تاثیرات ذهنی و روانی مشاهده پورنوگرافی

نوجوانان اغلب به دلیل اینکه به تازگی میل جنسی در آن‌ها فعال شده کنجکاوی بسیاری را پیرامون رابطه جنسی تجربه می‌کنند. در این شرایط اگر والدین نتوانند آگاهی کافی را در مورد چالش‌های این دوره در اختیار فرزندشان قرار دهند احتمال درگیری او با انواع آسیب‌های اجتماعی زیاد خواهد شد. یکی از پدیده‌های مخربی که بسیاری از نوجوانان در دوران بلوغ خود آن را تجربه می‌کنند مشاهده تصاویر پورنوگرافی است. این مسئله می‌تواند زمینه ساز مشکلات عمده‌ای نظیر اعتیاد به پورنوگرافی شود و پیامدهای بلندمدتی را برای نوجوان به همراه بیاورد. ما در ادامه تاثیرات پورن بر نوجوان را در دو حوزه رشد جنسی و سلامت روانی مورد بررسی قرار داده‌ایم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه مشکلات و چالش های دوران نوجوانی کلیک کنید.

تاثیر پورن بر رشد جنسی نوجوان

دوره نوجوانی زمانی است که افراد در مورد همه چیز دچار شک و ابهام می‌شوند. نوجوانان در این سنین حتی در مورد دختر یا پسر بودن خود نیز ممکن است دچار تردید شوند که امری طبیعی محسوب می‌شود. آن‌ها همچنین در این زمان بیش از هر مرحله دیگری در حال رشد کردن در زمینه مفاهیم اخلاقی هستند و در همین راستا از موضوعات مختلف تاثیر می‌پذیرند. مطالعات تحقیقاتی نشان می‌دهند که مشاهده تصاویر پورن می‌تواند بر هویت‌یابی جنسی افراد در سنین بلوغ مداخله کند و به سردرگمی هرچه بیشتر افراد در مورد زن یا مرد بودن بیانجامد. همچنین بازدید صفحات مرتبط با پورنوگرافی می‌تواند ارزش‌های اخلاقی نوجوان را نیز تحت تاثیر قرار داده و آن‌ها را نسبت به درگیر شدن در روابط پرخطر و بدون چارچوب آسیب‌پذیر کند.

تاثیر پورن بر سلامت روان نوجوان

امروزه تحقیقات گسترده‌ای در زمینه تاثیر مشاهده پورنوگرافی بر سلامت روان افراد انجام شده است. این تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده از محتوای پورن تا حد زیادی می‌تواند بر بهداشت روان افراد اثر بگذارد و احساساتی نظیر شرم و گناه و بروز اختلالاتی همانند افسردگی اساسی را به بار بیاورد.

همچنین جالب است بدانید که قرار گرفتن به طور مکرر در برابر تصاویر پورن می‌تواند منجر به آثار اعتیادی شده و تغییراتی در ساختار نورولوژیکی مغز ایجاد کند که همانند تغییرات مغزی ایجاد شده در افراد معتاد به کوکائین، الکل و متامفتامین است. از همین رو کنار گذاشتن استفاده از پورن در کسانی که به دیدن آن عادت کرده و وابسته شده‌اند نیازمند دریافت خدمات حرفه‌ای روانشناسی است.

برای شناخت بیشتر در زمینه نوجوان کلیک کنید.

 

تاثیرات رفتاری بلند مدت

مشاهده پورنوگرافی در دوران نوجوانی می‌تواند به عادتی تبدیل شود که تا بزرگسالی ادامه یابد. قرار گرفتن مداوم در معرض این تصاویر و محتواها اغلب از بروز پیامدهای بلندمدت حکایت دارد. برای مثال افراد و به خصوص مردانی که بیش از حد به مشاهده فیلم‌ها و تصاویر پورن می‌پردازند رفتار جنسی‌شان نیز تغییر می‌کند و بیشتر احتمال دارد که بدون داشتن رابطه عاطفی، درگیر رابطه جنسی با افراد مختلف شوند.

همچنین پژوهش‌های طولی و مقطعی متفاوتی که در این زمینه انجام شده نشان می‌دهد افرادی که این تصاویر را مشاهده می‌کنند در طول رابطه جنسی خشونت فیزیکی و کلامی بیشتری را از خود نشان می‌دهند چراکه تصاویر پورنوگرافی می‌تواند منجر به شکل گیری فانتزی‌های جنسی پرخاشگرانه‌ای در افراد شود که در طول سکس خود را نشان می‌دهد.

 

تاثیر پورن بر نوجوان | نقش والدین

توجه داشته باشید که عامل محرک اولیه‌ای که بسیاری از نوجوانان را برای اولین بار به سمت مشاهده تصاویر و فیلم‌های پورن سوق می‌دهد کنجکاوی آن‌ها در مورد مسائل جنسی است. درنتیجه متخصصان معتقدند که اگر نوجوانان به اطلاعات صحیح و درستی در مورد مسائلی نظیر رابطه جنسی، دخول، بارداری و روش‌های پیشگیری از آن برخوردار باشند کمتر به سمت استفاده از پورنوگرافی روی می‌آورند.

مشکل اینجاست که بسیاری از والدین از حرف زدن پیرامون مسائل جنسی و ارائه آموزش‌های مناسب در این باره به فرزند خود طفره می‌روند و از این کار احساس شرم می‌کنند. در حالی که لازم است بدانید اکثر مشکلات نوجوانان از عدم برخورداری از یک منبع اطلاعاتی درست ناشی می‌شود. درنتیجه لازم است که بتوانید در مورد نحوه ارائه مطالب جنسی به نوجوان اطلاعات و آموزش‌های کافی را دریافت کنید و در بستر ارتباطی صمیمانه این مسائل را به فرزند خود انتقال دهید. کمک گرفتن از یک مشاور و روانشناس متخصص در حیطه کودک و نوجوان تا حد زیادی می‌تواند در این باره به شما کمک کند.

برای آگاهی بیشتر در زمینه رفتار صحیح با نوجوان کلیک کنید.

 

سؤالات متداول

- چرا مشاهده تصاویر پورن می‌تواند منجر به اعتیاد به آن شود؟

مشاهده تصاویر مستهجن و جنسی، قسمت‌های مرتبط با لذت در مغز را تحریک کرده و سطوح انتقال دهنده‌های عصبی نظیر دوپامین را افزایش می‌دهد. مشاهده مکرر محتوای پورنوگرافی نوعی وابستگی مغزی ایجاد می‌کند که در آن مغز فرد برای تجربه احساس لذت به محرک‌های مرتبط با پورنوگرافی تکیه می‌کند و بدون آن نمی‌تواند احساسات خوشایند مشابه را دریافت کند. این وابستگی در حقیقت همان اعتیاد است که می‌تواند مشکلات جانبی دیگری را نیز به همراه بیاورد.

برای دریافت مشاوره در زمینه تاثیر پورن بر نوجوان می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*