ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عوارض حشیش بر مغز | علائم سندروم ترک حشیش

عوارض حشیش بر مغز چیست؟ مواد مخدر چه از نوع گیاهی باشند یا صنعتی، تاثیرات ناخوشایندی بر جسم روان انسان می گذارند. این مواد می توانند حتی در شکل ظاهری بدن و حالات روحی و روانی و شخصیت اجتماعی او هم تاثیرگذار باشند. حشیش یکی از مخدر های گیاهی می باشد که مستقیماً مغز انسان را هم تحت تاثیر قرار می دهد. این مخدر می تواند سبب تغییراتی در دستگاه گوارش، سیستم ایمنی و حتی قلب انسان شود. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

حشیش چیست؟

حشیش ماده ای صمغی از گیاه شاهدانه به رنگ‌های قهوه‌ای مایل بسیار و قرمز می باشد. قطعات آن معمولاً شکسته شده و در لوله ها قرار می گیرند و دود می شوند. مانند ماری جوانا کسانی که حشیش مصرف می کنند احتمال دارد نوعی نشاط و احساس آرامش را تجربه کنند. دیگر تاثیرات رایج آن شامل بالا بردن درک حسی همچون رنگ‌های روشن‌تر، خنده، تغییر درک زمان و ازدیاد اشتها می باشد.
روش های مختلفی برای استفاده از حشیش وجود دارد که می تواند اثرات آن را تعیین کند. مثلاً یکی از آنها گرایش به سیگار یا استنشاق می باشد که سرخوشی آن در چند دقیقه آغاز شده و بعد از ۱۰ دقیقه تا نیم ساعت به حد اعلای خود میرسد. این احساس غالبا بعد از دو ساعت کاهش پیدا میکند. روش دیگر بلعیدن میباشد که از طریق دهان استفاده شده و تاثیرات آن در عرض یک ساعت احساس شده و بعد از ۲ تا ۵ ساعت به اوج خود می رسد.  

عوارض حشیش بر مغز

حشیش همانند دیگر مواد مخدری مثل هروئین یا کوکائین افراد را درگیر اعتیاد می کند و استفاده آن عوارض زیادی برای بدن دارد و بعد از مدتی که از زمان مصرف گذشته، خود را نشان می‌دهد. این مخدر در کنار وابستگی های جسمانی افراد را از لحاظ روحی و روانی هم تحت تاثیر قرار می دهد. به همین علت است که بیشتر اوقات فرد تصور می کند که دچار اعتیاد به حشیش نشده است و همین باعث می شود تا به مصرف خود ادامه دهد.

1-عوارض کوتاه مدت حشیش بر روی مغز

بیشتر افراد حشیش را مانند سیگار می کشند از طریق ریه وارد بدن و سپس جریان خون می کنند. ماده شیمیایی که بعد از کشیدن وارد بر جسم می شود تترا هیدروکانابینول نامیده می‌شود که پس از ورود به خون به مغز می‌رسد. نشانه‌های استفاده یا نئشگی موقع کشیدن از خوردن فعال میگردد. شخص پس از استفاده دچار توهم طبیعی شده و یک حالت نشاط زیاد از حدی را پیدا میکند. این حالت نشاط او را گول زده تا دوباره بخواهد آن را تجربه نماید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مواد توهم زا کلیک کنید.
حشیش پس از گذشت مدت کوتاهی عوارض خود را روی مغز بروز می‌دهد. مثل این افراد زمان را بیشتر از حالت معمول تجربه می کنند یا حس چشایی آنها دچار مشکل شده و مزه خوراکی ها و غذاها را دیرتر متوجه می شوند. نشانه های کوتاه مدت حشیش شامل موارد دیگری همچون تغییرات رفتاری، توهم و هذیان، اختلال در توانایی فکری، اختلال در حرکات بدن مانند به هم خوردگی تعادل حرکتی، اختلال حافظه و افزایش ضربان قلب هستند.

2-عوارض بلند مدت حشیش بر روی مغز

در کنار عوارض کوتاه مدت که حشیش روی مغز انسان ایجاد می کند عوارض شدید تر هستند که در صورت ادامه استفاده این ماده برای فرد ایجاد می گردد. استفاده بلند مدت حشیش روی حافظه انسان تاثیرات نامطلوبی می گذارد. استفاده از آن از دوران نوجوانی سبب اختلال در یادگیری و حافظه شخص می شود و علاوه بر این ارتباط مغز با دیگر اعضای بدن را مختل کرده و عملکرد دیگر اعضا هم کاهش پیدا میکند. برخی از عوارض بلند مدت دیگر حشیش روی مغز شامل افسردگی حاد به معنای کم شدن علاقه و انگیزه برای زندگی کار و روابط اجتماعی، اختلال روانی شدید، التهاب و انسداد مزمن مجاری تنفسی، اختلالات حافظه و بی‌توجهی به پیرامون، بر هم خوردگی تعادل حرکتی و از بین رفتن سلولهای مغزی هستند.

3-عوارض حشیش بر مغز | دیگر خطرات و عوارض حشیش

دیگر عوارض حشیش شامل اختلال در یادگیری، مشکل در تفکر و حل مسئله، درک تحریف شده صداها، مناظر، زمان ،از دست دادن هماهنگی حرکتی و استرس هستند فقط وقتی این عوارض بیشتر می‌شوند که شخص حشیش را با داروهای دیگری مانند الکل استفاده کرده باشد. مصرف حشیش احتمال دارد سبب خشکی دهان هم شود. علاوه بر این حشیش خطر سرفه مزمن و برونشیت را بالا برده و احتمال اسکیزوفرنی را در افراد آسیب‌پذیر افزایش می‌دهد. این موارد احتمال دارد خطر اضطراب، افسردگی و دسته‌ای از تغییراتی در نگرش و شخصیت معروف به سندروم بی انگیزشی را افزایش دهند.
این سندروم با توانایی کاهش یافته در اجرای برنامه‌های بلندمدت، احساس بی‌علاقگی، کم شدن توجه به ظاهر و رفتار و کاهش توانایی تمرکز برای طولانی مدت تعیین میشود. این تغییرات می‌تواند همچنین شامل عملکرد ضعیف در مدرسه هم باشد. حشیش می تواند مانند دیگر داروهای اعتیادآور بر سیستم پاداش دهی مغز تاثیر گذاشته و احتمال اعتیاد را حتی برای کسانی که از سن جوانی شروع کردند بالا ببرد. استفاده مکرر شاهدانه بر روی سیستم ایمنی بدن هم تاثیر گذار است. همچنین بین مصرف کانابیس ها و بیماری لثه هم رابطه مستقیمی وجود دارد.  
راه های از بین بردن اثرات حشیش

راه های از بین بردن اثر حشیش

هرچند ترک حشیش روش اصولی و پیچیده است و نیاز به یک متخصص در کنار خود دارید اما این را بدانید که علاوه بر نیاز به یک متخصص اعتیاد، لازم است خودتان هم مواردی را رعایت کنید. کسانی که شبکه پشتیبانی گسترده ای در اطراف خود دارند راحت تر می توانند جلوی خود بیماری را بگیرند. همچنین ایجاد یک طرح و داشتن یک هدف روشن می تواند در این زمینه کمک‌کننده باشد. اگر تصمیم به ترک گرفته اید بهتر است از لوازم مربوط به حشیش راحت شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه حشیش چندروز در بدن می ماند کلیک کنید.
هنگام ترک حشیش قطعاً کارشناس از شما می‌خواهد از شر وسایل مرتبط با سیگار کشیدن و مصرف حشیش مانند پیپ و کاسه و دیگر لوازم آن راحت شوید. خودتان عوامل محرک را شناسایی کنید و راهبردی را برای مقابله با آنها تعیین نمایید. محرک های شخصی شما برای تمایل به مصرف دوباره حشیش ممکن است با دیگران متفاوت باشد.
اگر قصد جدی برای ترک اعتیاد دارید اطراف خود را با افراد سالم و حامی احاطه کنید و کسانی که قصد دارند در این مسیر مهم به شما کمک کنند. اگر هم قبلا دوستانی داشته اید که آنها باعث رو آوردن شما به مواد شده اند ارتباط خود را تا حد امکان با آنها محدود یا قطع نمایید. تا حد امکان به دنبال جایگزین های مناسبی به جز مواد برای زندگی‌تان باشید مثلا می توانید دوباره ورزش را از سر بگیرید و یا سرگرمی های جدید و متنوع و سالمی برای خود انتخاب کنید.

ترک حشیش چقدر طول میکشد؟

حشیش به عنوان مواد مخدر غیر قانونی به شمار میرود که سال ها به عنوان نوعی ماده مخدر نرم در نظر گرفته شده است. مطالعه دانشگاه دوک روی ۴۹۶ فرد سیگاری بالغ حشیش که تلاش برای ترک سیگار داشتن نشانگر آن بود که ۹۵ درصد آنها حداقل یک نشانه ترک را داشتند در حالی که ۴۳ درصد آنها بیش از یک نشانه را تجربه کردند. تعداد نشانه هایی که شرکت کنندگان تجربه کردند به طور چشمگیری با دفعات و میزان استفاده سیگار قبل از تلاش برای ترک آن ارتباط داشت.

قطع مصرف حشیش

برای ترک این ماده لازم است زمان بگذارید و به فکر ترک ناگهانی آن نباشید. بهترین کار این است که زیر نظر یک متخصص و همچنین درمانگر بالینی باشید چرا که گاهی اوقات اگر فردی دیر تصمیم به ترک حشیش بگیرد برای او سخت تر می شود و عوارض روحی روانی بیشتری دامان او را می‌گیرد. ترک اعتیاد به حشیش دارای نشانه هایی است که شامل مواردی همچون بی خوابی شبانه، اضطراب، تحریک پذیری، کم شدن اشتها، بی قراری و کلافگی، درد غیرعادی، تعریق، تب، سردرد و رعشه هستند.  
سندروم پس از ترک حشیش

سندروم پس از ترک

هرچند خیلی از افراد معتاد به حشیش اعتقاد ندارند که دچار وابستگی به آن ماده هستند بسیاری از مصرف کنندگان سابق حشیش وسوسه مصرف مواد را در روزهای اولیه پرهیز تجربه کردند. اما این تجربه ها از فردی به فرد دیگر متفاوت میباشد. این یکی از نشانه های اعتیاد  است که خواه اعتیاد به هروئین، قمار، الکل یا رابطه جنسی باشد.

1-تحریک پذیری

تحریک پذیری می تواند در طیفی تخفیف و نسبتاً آسان برای مدیریت خود تا عصبانیت و پرخاشگری بیش از حد باشد. این رفتار نوعی واکنش نرمال به ترک حشیش است. اگر تحریک پذیری بیشتر از یک هفته باشد لازم است از یک روانشناس یا مشاور اعتیاد کمک گرفت چرا که این می تواند نشانه بخشی از مشکل دیگری باشد که استفاده حشیش در شما ایجاد کرده است. بیشتر از نصف کسانی که سعی در ترک این ماده مخدر دارند دچار نوساناتی همچون اضطراب، تحریک پذیری و تغییرات خلقی می شوند. برخی از افراد هم دچار بی‌قراری و و کاهش مهارت تمرکز می شوند.

2-اضطراب

اضطراب می تواند علائم از مسمومیت با حشیش و ترک آن باشد. احساسات بدگمانی متمایز که موقع استفاده زیاد اتفاق می‌افتد در بین مصرف کنندگان رایج است. هنگامی که استرس ادامه دار می شود یا حتی پس از ترک سیگار بدتر می‌شود می‌تواند عامل نگرانی باشد مانند تحریک‌پذیری. این گونه موارد می‌تواند ترس افراد از ترک مواد باشد. اگر بعد از یک هفته از قطع مصرف حشیش همچنان اضطراب وجود داشت لازم است فرد به درمانگر بالینی در زمینه اعتیاد مراجعه نماید. مصرف حشیش برخی اوقات می تواند سبب اختلالات اضطرابی ناشی از مواد شود.

3-افسردگی

افسردگی که با عنوان رفتارهایی همچون کاهش علاقه به فعالیت های روزانه و بی انرژی و عدم تمرکز مشخص میشود یکی دیگر از احتمالات ترک می باشد. احساس افسردگی از پیامدهای منفی ترک مواد است که در بین مصرف کنندگان کاملا شناخته شده می باشد. اگر این احساسات تا دو هفته بیشتر ادامه داشت بر عملکرد از زندگی افراد تاثیر می گذارد و لازم است که حتماً از یک متخصص کمک گرفت.

4-مشکلات خواب و سردرد

تخمین زده می‌شود که ۴۶ درصد افراد دچار اعتیاد مسائلی همچون اختلالات خواب را گزارش می دهند مانند بی خوابی یا مشکل در خوابیدن یا ماندن در خواب، رویاهای ناخوشایند و غیر معمول و تعریق شبانه در حین فرایند ترک مواد. تمام کسانی که سعی در ترک حشیش دارند دچار سردرد نمی شوند اما نشانه هایی که سراغ برخی‌ها می‌آید می‌تواند بسیار شدید باشد مخصوصاً در روزهای آغازین ترک. سردرد مانند دیگر نشانه های ترک مصرف حشیش غالباً ۱ تا ۳ روز پس از ترک آغاز شده و دو تا شش روز پس از کنار گذاشتن مواد به اوج خود می‌رسد. نشانه ها معمولاً پس از دو هفته از بین می روند اما برخی از افراد نشانه هایی را برای چند هفته یا حتی ماه ها گزارش کرده اند.  

ترک اعتیاد به حشیش

درمان های مختلفی برای افرادی که با مصرف حشیش دست و پنجه نرم می‌کنند وجود دارد. مهم تر از همه آن است که فرد انگیزه و اراده قوی برای ترک داشته باشد و با فشار اطرافیان مجبور به ترک نشده باشد چرا که در این موارد دوباره احتمال بازگشت وجود دارد. رایج ترین روش های درمانی برای ترک حشیش شامل موارد زیر می باشد:

1-ترک حشیش با دارو

برخی از افراد گمان می‌کنند که ترک حشیش با متادون با قرص ب۲ امکان پذیر است. به همین علت ممکن است خودسرانه و بدون مشاوره از یک متخصصان را مصرف کنند اما بهتر است بدانید که خود قرص متادون هم می تواند اعتیاد آور باشد و روان پزشکان آن را برای ترک حشیش توصیه نمی‌کنند چرا که چنین چیزی تحت عنوان داروی ترک حشیش معنا ندارد. فقط برخی از پزشک ها جهت کنترل و کم شدن نشانه های ترک حشیش برای مصرف کننده داروهای ضد اضطراب و افسردگی را تجویز می نمایند.
سوال برخی ها این است که آیا حشیش را با استفاده از داروهای گیاهی هم می توان ترک کرد یا خیر. در پاسخ بهتر است بدانید که هیچ نوع داروی گیاهی معتبر و قانونی که مورد تایید وزارت بهداشت باشد وجود ندارد. از سوی دیگر با توجه به اینکه هیچ نوع سازمانی بر روی تولید این نوع داروها نظارت نمی کند احتمال اینکه آنها هم تنها با متادون یا ترامادول ساخته شده باشند وجود دارد. در کنار مصرف این ترکیب های شیمیایی از مواد گیاهی هم برای رنگ و بو دادن به دارو و فریب مصرف کننده استفاده می کنند. اما لازم است بدانید که ترکیب این مواد شیمیایی ترامادول و متادون و مواد گیاهی عوارض بسیار خطرناکی دارد و درمان آن هم بسیار سخت خواهد بود. باز هم تاکید میشود برای ترک حشیش با قرص و مصرف دارو ابتدا با یک پزشک متخصص اعتیاد مشورت نمایید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

2-عوارض حشیش بر مغز | ترک اعتیاد حشیش در خانه

به علت آنکه محیط خانه امنیت بیشتری از مراکز ترک اعتیاد دارد مردها تصمیم به ترک اعتیاد در منزل می گیرند. اما بهتر است بدانید که ترک اعتیاد فرآیندی زمان‌بر و دشوار است و به راحتی آن هم بدون اطلاعات و آگاهی و شناخت نمیتوان حشیش را کنار گذاشت. بنابراین بهتر است که ترک اعتیاد زیر نظر یک متخصص با تجربه انجام شود تا فرد بتواند نتیجه لازم را بگیرد. کسانی که غالباً اقدام به ترک اعتیاد در خانه می کنند به علت آنکه نمی توانند با عوارض بعد از ترک کنار بیایند معمولا دوباره رو به مصرف مواد می آورند و همین امر آنها را ناامید و بی انگیزه برای ترک می کند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

3-روان درمانی و مشاوره

درمان های شناختی رفتاری نوعی از رفتار درمانی هستند که برای درمان انواع مسائل مختلف تمرکز می‌کنند و سعی در تغییر الگوهای فکری ناسالم دارند. با استفاده از این درمان ها افراد می توانند الگوهای افکار نادرست خود را شناسایی کرده و راه های موثر تری را برای کنار آمدن با احساسات و هیجانات خود بیاموزند. مدیریت افکار و باورها نقش به سزایی در کنترل رفتار و هیجانات انسان دارد. کسانی که نمی توانند اعتیاد را کنار بگذارند غالباً درگیر همین مسئله هستند.  به همین دلیل اضطراب و افسردگی ممکن است به سراغشان بیاید و اگر دقت کنید هنگامی که آنها دچار استرس می شوند یا مشغله فکری بیشتری پیدا می‌کنند دوباره به سمت مواد بر می گردند. بنابراین در کنار سایر درمانهای رایج توصیه می شود حتما از روان درمانی استفاده کنید تا تا راحت تر بتوانید اعتیاد را کنار بگذارید.  

سخن آخر درمورد عوارض حشیش بر مغز

حشیش می‌تواند تاثیرات ناخوشایندی بر مغز و روان انسان بگذارد و در روابط بین فردی و اطرافیان هم مشکلات زیادی ایجاد کند. همانطور که در مقاله امروز متوجه شده اید تاثیرات حشیش بر روی روان انسان غیر قابل انکار است. بنابراین اگر فردی قصد جدی برای ترک دارد توصیه می شود که در کنار هر نوع درمان پزشکی حتماً از درمان های مشاوره ای و بالینی هم استفاده کند تا نتیجه لازم را بگیرد. برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*