ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بلوغ عاطفی | نشانه های بلوغ عاطفی | چگونه می توان به بلوغ عاطفی رسید


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با بلوغ عاطفی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بلوغ عاطفی چیست و چگونه می‌توان به آن دست یافت؟ دوران بلوغ یکی از حساس‌‌ترین دوره‌های رشدی است. طی این دوره، نه تنها فرد دست خوش تغییرات جسمانی می‌شود، بلکه از نظر شناختی و هیجانی نیز تغییر می‌کند و به رشد بیشتری می‌رسد. رشد هیجانی که به بلوغ عاطفی نیز معروف است از جنبه‌های حیاتی بلوغ محسوب می‌شود و تاثیر زیادی بر دوره‌های بعدی زندگی فرد دارد. برای آنکه از بلوغ عاطفی و نشانه‌های آن بیشتر بدانید تا انتهای مطلب با ماهمراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مشاوره روابط عاطفی مراجعه کنید.
 تماس با مشاور

;

بلوغ عاطفی چیست؟

بلوغ عاطفی به این معناست که افراد بتوانند هیجانات خود را بشناسند و آن‌ها را مدیریت کنند. این امر به شما کمک می‌کند تا بتوانید زندگی دلخواهتان را بسازید و در آن شادی و رضایت بیشتری را تجربه کنید. بلوغ عاطفی جنبه‌های دیگر رشدی نظیر رفتار و افکار انسان را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. به همین خاطر هنگامی‌که دریک موقعیت دشوار قرار بگیرید، میزان بلوغ عاطفی شما عامل تعیین کننده‌ای در میزان سازگاریتان با شرایط خواهد بود. 

مطالعه مقاله روانشناسی رشد انسان اطلاعات شما را در این زمینه افزایش خواهد داد.

اینفوگرافیک بلوغ عاطفی

اینفوگرافیک بلوغ عاطفی

نشانه های بلوغ عاطفی 

همه افراد در زندگی به سطح یکسانی از بلوغ عاطفی نمی‌رسند. در واقع رسیدن به بلوغ عاطفی فرایندی پویاست و شما دائما می‌توانید در طول زندگی روی آن کار کنید و آن را ارتقا بخشید. در ادامه به مهم‌‌ترین نشانه‌های بلوغ عاطفی اشاره کرده‌ایم که بر اساس آن‌ها می‌توانید میزان رشد خود را در این زمینه تخمین بزنید. برای اطلاع از سن بلوغ نوجوانان کلیک کنید.

نکته: انتظار نداشته باشید که در همه فاکتورهای مطرح شده کامل و بی نقص باشید. این نشانه‌ها تنها راهنمای شما هستند برای اینکه بدانید برای بلوغ عاطفی باید روی چه زمینه‌هایی بیشتر کار کنید.

1. بلوغ عاطفی : انعطاف پذیری 

انعطاف پذیری به این معناست که شما بتوانید به هر موقعیت به عنوان یک موقعیت منحصر به فرد بنگرید و براساس شرایط  موجود خود را با آن سازگار کنید. افرادی که ذهن انعطاف پذیری دارند، می‌توانند به راحتی با شرایط مختلف کنار بیاییند و الزامات مربوط به آن را درک کنند. این توانایی به آن‌ها در مسیر موفقیت کمک بسیاری می‌کند. چرا که انعطاف پذیری ذهن را برای رو به رو شدن با اشخاص، مکان‌ها و موقعیت‌های مختلف آماده می‌کند و برخورد با آن‌ها را ساده‌‌تر می‌سازد. به این‌‌ترتیب شما می‌توانید زندگی شغلی و خانوادگی رضایتمندانه‌‌تری را تجربه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه موفقیت در زندگی کلیک کنید. 

2. بلوغ عاطفی : مسئولیت پذیری 

وقتی به بلوغ عاطفی برسید مسئولیت زندگی خود را می‌پذیرید و به این نتیجه می‌رسید که وضعیت فعلی زندگیتان ناشی از تصمیم‌هایی است که در طول زمان گرفته‌اید. هم چنین زمانی که اشتباهی رخ دهد یا شرایط ناخوشایندی به وجود بیاید، مسئولیت پذیری مانع از این می‌شود که دائما دیگران یا خودتان را سرزنش کنید. برای اطلاع بیشتر در زمینه افزایش مسئولیت پذیری کلیک کنید.

بسیاری از افراد مسئولیت پذیر بودن را با سرزنش کردن دائمی‌خود اشتباه می‌گیرند، در حالی که این تصورکاملا اشتباه است. مسئولیت پذیری به این معناست که شما تصمیماتی را که در زندگی گرفتید و پیامدهای آن را بشناسید، اشتباهات خود را بپذیرید و زمانی که شرایط خوب پیش نمی‌رود به دنبال راه حلی برای اتخاذ تصمیم بهتر باشید. 

3. قضاوت نکردن 

افرادی که به بلوغ عاطفی دست یافته‌اند، اغلب این موضوع را درک کرده‌اند که دنیا با تفاوت‌هایش زیباست. به همین خاطر هنگامی‌که با افراد متفاوتی رو به رومی‌شوند نه تنها آن‌ها را قضاوت نمی‌کنند، بلکه به عقایدشان احترام می‌گذارند. قضاوت کردن نه تنها به دیگران آسیب می‌رساند بلکه خودتان نیز از این موضوع صدمه خواهید دید. اگر قضاوت عجولانه را کنار بگذارید ذهن بازتری پیدا می‌کنید و انعطاف پذیری نیز در شما تقویت خواهد شد. 

4. مقاومت

همیشه در زندگی اشتباهاتی رخ می‌دهد که باعث می‌شود احساس ناکامی‌و ناامیدی کنید؛ در این شرایط بلوغ عاطفی به شما کمک می‌کند که احساساتتان را بهتر بروز دهید، برای رفع آن‌ها راه حلی پیدا کنید و بگذارید که  جریانات منفی عبور کنند. درواقع اگر مقاومت داشته باشید، احساسات منفی را تجربه می‌کنید اما اجازه نمی‌دهید که این احساسات تصمیمات و پاسخ‌های شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد.  برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله مهارت کنترل احساسات مراجعه کنید. 

5. مثبت گرایی واقع بینانه 

همه افراد می‌دانند که رسیدن به موفقیت نیازمند تلاش و صبر بسیار است. در این شرایط با قبول تمام سختی‌ها اگر بتوانید دیدگاه مثبتی را در زندگی اتخاذ کنید، راحت‌‌تر می‌توانید با مشکلات و شرایطی که بر سر راهتان قرار می‌گیرد سازگار شوید. در واقع منفی گرایی عملکرد شما را کاهش خواهد داد و باعث می‌شود که مشکلات تشدید شود و شما هرچه بیشتر از مسیر موفقیت دور شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله روانشناسی مثبت گرا را مطالعه فرمایید.

6. شوخ طبعی 

بلوغ عاطفی به شما کمک می‌کند تا برای تجربه زمان‌های شاد و طنز در زندگی منتظر دیگران نمانید بلکه خودتان برای خلق این تجربه‌ها تلاش کنید. در طول زندگی لازم است که زمان‌هایی را برای شوخی و خنده اختصاص دهید. گذراندن اوقاتی در هفته در کنار دوستان، تماشای فیلم‌ها و برنامه‌های کمدی از جمله مواردی هستند که به شما در این زمینه کمک می‌کنند. داشتن مقداری شوخ طبعی در زندگی تا حد زیادی می‌تواند به بهبود سلامت روان شما در زندگی کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سلامت روان کلیک کنید. 

7. اعتماد به نفس 

داشتن اعتماد به نفس در زندگی به این معناست که بتوانید به خودباوری واقع بینانه‌ای دست یابید. اگر اعتماد به نفس کافی داشه باشید تصویر ذهنی‌تان از خود وابسته به تعریف و تمجیدهای دیگران نخواهد بود. در این صورت حتی زمانی که مورد تایید دیگران قرار نگیرید نیز می‌توانید به عملکرد خود برای رسیدن به پیشرفت‌های بیشتر ادامه دهید. اعتماد به نفس به شما کمک می‌کند تا زمانی که اشتباه می‌کنید به جای زیر سوال بردن کلیت وجودی خود، اعمالتان را بررسی نمایید و راه حلی برای بهبودی وضعیت پیدا کنید.

 

نشانه های عدم بلوغ عاطفی

عدم رسیدن به بلوغ عاطفی نیز نشانه‌هایی با خود به همراه دارد که عبارتند از:

-رفتارها و برخورد سریع، بدون فکر و عجولانه
-عدم صبر و تحمل و شنونده خوبی نبودن
-عدم مسئولیت پذیری
-نیاز بسیار زیاد به محبت و توجه دیگران
-نپذیرفتن واقعیت و فرار از آن در هنگام مواجه با مشکلات
-فکر نکردن به اتفاقات زندگی و نداشتن پاسخ برای آن
-خوشحال بودن بیش از اندازه و بی جهت به دلیل ناتوانی در مواجه با مشکلات

 برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله مهارت های زندگی مراجعه کنید.

بلوغ عاطفی؛ کلام آخر 

اگر در هریک از زمینه‌های بالا احساس ضعف می‌کنید و یا می‌خواهید میزان رشد و بلوغ عاطفی خود را بررسی کنید، توصیه می‌کنیم به یک روانشناس با تجربه مراجعه  نمایید. روانشناس با انجام ارزیابی‌های دقیق می‌تواند ریشه مشکلات شما را مشخص کرده و راهکارهایی عملی برای ارتقای سطح کیفی زندگی‌تان ارائه دهد. مشاوران و متخصصان مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری‌تان کنند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*