ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

حمایت عاطفی در خانواده | ساده ترین کمک های عاطفی

خانواده اولین کانونی است که هر انسانی در آن عشق و صمیمیت و حمایت عاطفی را دریافت و تجربه می کند و بزرگترین ساختار یک خانواده مهروزی و اتصال اعضای آن به وسیله محبت و دوست داشتن بدون قید و شرط و حمایت عاطفی است. برای دریافت مشاوره خانواده کلیک کنید.

تماس با مشاور


  

حمایت عاطفی در خانواده

شاید یکی از بهترین زمان هایی که مفهوم حمایت خانواده برایتان ملموس بوده وقتی بوده که بعد از یک تجربه تلخ به سراغ پدر و مادر خود رفته اید و با آنها صحبت کردید و با حمایت عاطفی آنها حس بهتری دریافت کردید. حمایت عاطفی بهره گیری از شیوه های کلامی و غیرکلامی برای ابراز محبت خود به دیگران و نشان دادن محبت خود به آنها است. به این شکل شما می توانید در آنها حس اطمینان و پذیرش ایجاد کنید و باعث شوید تا حس مهم بودن بکنند. احساسی که از کودکی در شکل گیری عزت نفس بسیار مهم و موثر است و باعث می شود با اعتماد به نفس از پس مشکلات زندگی برآیند.

دریافت حمایت عاطفی

خانواده مهم ترین و اولین کانونی است که  شما می توانید با دریافت حمایت عاطفی به رشد و بلوغ عاطفی دست پیدا کنید و پس از آن افراد خاص زندگی، دوستان، همکاران، مشاوران، گروهای حمایتی و... می توانید به گونه ایی حمایت عاطفی دریافت کنید تا با مشکلات، دردها و ناکامی ها کنار بیایید و احساس بهتری داشته باشید. داشتن حمایت عاطفی کمک می کند شما لحظات و احساس غم خود را بهتر پشت سر بگذارید و بدانید می توانید روی اطرافیان حساب کنید.

بلوغ عاطفی و تاثیر آن بر حمایت عاطفی

حمایت عاطفی به اشکال متفاوتی قابل ابراز است و به طور کلی حمایت عاطفی به این معناست که فردی که به بلوغ عاطفی رسیده سعی می کند با حمایت عاطفی خود به دیگران احساسات خوبی القا کند تا فرد احساس ارزشمندی کند. این کار یک رفتار آگاهانه است و نیازمند بلوغ عاطفی است. شخصی که به بلوغ عاطفی رسیده است رفتارهای زیر را از خود بروز می دهد.
  • توانایی مدیریت احساسات و برخورداری از تعادل روانی
  • عدم سرزنش و نکوهش خود یا دیگران
  • بروز رفتارهای منطفی و عاقلانه و ثبات روانی و اخلاقی
  • توانایی تحمل تنش و مقابله با آن
  • حمایت عاطفی از دیگران مانند همدلی، درک متقابل، صمیمیت
 

پیامدهای مثبت حمایت عاطفی

داشتن شانه هایی برای گریستن و گوش هایی که می توانند حرف های شما را بشنوند و بدون اینکه قضاوتتان کنند مرحم روحتان باشند از موهبت ها و پیامدهای مثبت وجود حمایت عاطفی خانواده است. سایر فواید حمایت عاطفی عبارتند از:

1-کاهش اضطراب و افسردگی و اضطراب پس از سانحه

حمایت عاطفی در خانواده کمک می کند تا شما کمتر دچار اضطراب شوید. وجود عزیزانی که در سختی ها کنار شما هستند با کاهش نگرانی ها از ابتلا به اضطراب و افسردگی کمک می کنند. صمیمیت و حمایت خانواده باعث می شود شما در چالش ها تنها نباشید و با دلگرمی که از حضورشان دریافت می کنید تنش کمتری خواهید داشت و بهتر از پس مشکلات برمی آیید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه صمیمیت در خانواده کلیک کنید. نتایج تحقیقات نشان می دهد افرادی که با مشکل اختلال اضطراب پس از سانحه مواجه هستند و به مددکاران و مشاوران رجوع می کنند، به کمک حمایت عاطفی که از ایشان دریافت می کنند بهتر می توانند در برابر اضطراب پس از سانحه از خود محافظت کنند و این حمایت به آنها کمک می کند این بیماری را بهتر کنترل کنند.

2-بهبود سیستم ایمنی بدن و افزایش هوش هیجانی

از دیگر پیامدهای مثبت دریافت حمایت عاطفی کاهش ریست ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، کاهش مشکلات بارداری و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن می باشد. همچنین باعث سرعت بهبودی بیماری پس از عمل های جراحی است. تحقیقات علمی نشان می دهد دریافت محبت و حمایت های عطفی باعث افزایش طول عمر انسان می شود. بین افزایش هوش هیجانی و دریافت حمایت عاطفی ارتباط مستقیمی وجود دارد و هرچه حمایت عاطفی بیشتری دریافت کنید هوش هیجانی شما رشد بهتری خواهد داشت. بهتر می توانید با عواطف خود ارتباط برقرار کنید و احساسات خود را بروز بدهید همچنین در تنظیم عواطف و احساسات خود مدیریت بهتری دارید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مدیریت احساسات کلیک کنید.

3-رشد سالم و کامل کودک

بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی افرادی که در کودکی از محبت و حمایت عاطفی والدین خود محروم بوده اند نشان می دهد این افراد در بزرگسالی بیش از دیگران در معرض آسیب های روحی و روانی بوده و  بیشتر به بیماری های مزمن و افسردگی مبتلا می شوند. حمایت عاطفی در کودکی می تواند باعث غنای عاطفی و روحی کودک شده و سلامت جسمی و روحی او را تضمین کند. برای دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.
 

تفاوت حمایت عاطفی و اجتماعی

شاید تصور کنید که حمایت عاطفی همان حمایت اجتماعی است اما واقعیت این است که حمایت عاطفی زیرشاخه حمایت اجتماعی و محصول روابط اجتماعی است. انواع حمایت هایی که در سایه روابط اجتماعی حاصل شده و از ویژگی های روابط اجتماعی است عبارتند از:
  • حمایت عاطفی: این نوع از حمایت شامل همدلی، عشق و محبت، توجهی است که شما از دیگران دریافت می کنید. به عنوان مثال زمانی که شما از یک مشکل رنج می برید و آن را با خانواده مطرح می کنید، به کمک آنها و حمایت عاطفی ایشان بهتر از پس آن مشکل برمی آیید. برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.
  • حمایت قابل لمس: این نوع حمایت به کمک هایی گفته می شود که عزیزانتان برای شما انجام می دهند تا شما راحت تر به امور خود برسید، بهتر بتواند هدفتان را دنبال کنید. به عنوان نمونه زمانی که مادر شما از کودتان مراقبت می کند تا شما بهتر به کارهایتان برسید درواقع از شما حمایتی ملموس می کند.
  • حمایت مشاوره: زمانی که شما به کمک اطلاعات دریافتی از دیگران بهتر می توانید مشکلات خود را حل کنید درواقع از آنها حمایت مشاوره و اطلاعات دریافت کرده اید. به عنوان مثال وقتی از تجارب مادر یا دوست یا از علم مددکار اجتماعی استفاده می کنید تا قسمتی از مشکلات خود را رفع و رجوع نمایید حمایت مشاوره دریافت می کنید.
  • حمایت تشویقی: به بازخوردهایی که شما از دیگران دریافت می کنید که باعث افزایش عزت و اعتماد به نفس شما می شود حمایت تشویقی گفته می شود. زیرا باعث می شود شما بهتر بتوانید چالش های آتی را پشت سر بگذارید و به قابلیت های خود بیشتر اعتماد کنید. مانند زمانی که کارفرمای شما از کارتان و یا صفات شخصیتی شما تعریف و تمجید می کند از شما حمایت تشویقی می کند.
 ساده ترین روش های حمایت عاطفی

ساده ترین حمایت های عاطفی

برای این که بتوانید به انحاء مختلف از دیگران حمایت کنید و در حل مشکلات ایشان یا کمک به پیشرفت آنها کمک کنید لازم است به نکاتی در این زمینه دقت کنید که شامل موارد زیر می شود.

1-گفتگو با فرد و مهارت خوب شنیدن

برای کمک کردن و حمایت از مخاطب خود لازم است ابتدا بدانید چه نوع حمایتی نیاز دارد، آیا فقط احتیاج دارد که حرف هایش را بشنوید و با او همدلی کنید یا به نیاز به کمک فکری و اطلاعات دارد و ... حمایت زمانی می تواند تاثیر مثبت داشته باشد که به جا و مورد نیاز مخاطب باشد و شما باید دقیقا چیزی را به او ارائه دهید.برای این که یک حمایتگر خوب باشید لازم است شنونده خوبی باشید، باید برای مخاطب خود وقت بگذارید و با او همفکری کنید. گوش دادن فعال یکی از راه های صحیح برقراری ارتباط با اطرافیان و جلب اعتماد آنها است  کمک می کند بتوانید با آنها ارتباط موثر داشته باشید و بر روی آنها تاثیر بگذارید.

2-پرسش های موثر و تایید احساسات

دانستن مشکل دیگران باعث می شود شما بدانید دقیقا چه کمکی می توانید انجام دهید اما این بستگی به میزان راحتی مخاطب دارد و باید خودش بخواهد که در اینباره صحبت کند بنابراین در خصوص مشکل آنها زیاد کنجکاوی نکنید زیرا اینکار وارد شدن به حریم خصوصی ایشان است. باید حریم آنها را رعایت کنید و در حدی که از شما انتظار دارند کمک کنید. بدون قضاوت به صحبت های مخاطب گوش دهید و با تایید احساساتش به او نشان دهید که مشکل و ناراحتی او را درک می کنید. دوری از پیش داوری و تایید طرف مقابل به او احساس خوبی داده و باعث بهبودی روحیه او خواهد شد. همچنین درمورد مهارت گوش دادن بخوانید.

3-در آغوش گرفتن و تحسین کردن

هنگام گوش دادن به صحبت های عزیزان و نزدیکان می توان با گرفتن دست آنها و همچنین درآغوش گرفتن آنها احساسات بهتری به ایشان انتقال داد. اینکار باعث می شود از حال بد و اضطراب طرف مقابل کاسته شود و کمتر احساس تنهایی بکند. در آغوش گرفتن باعث ایجاد احساس اعتماد شده و افراد از همدیگر احساس امنیت می گیرند. از دیگر راه های حمایت عاطفی دیگران این است که بر نکات خوب و ویژگی های برجسته آنها تمرکز کرده و بخاطر آنها فرد را تمجید و تحسین کنید. این  کار به بالا رفتن اعتماد به نفس فرد کمک می کند و باعث بهبود اوضاع روحی او خواهد شد. سعی کنید این کار را صادقانه و با تمرکز انجام دهید تا فرد حس کند مورد توجه شما است

4-خودداری از نصیحت

زمانی که یکی از نزدیکان شما دچار خطایی شده و با شما صحبت می کند سعی کنید بدون قضاوت او را پذیرا باشید و از نصحیت کردن او به خاطر اشتباهاتش پرهیز کنید. مطمئن باشید که او قبل از صحبت با شما خودش را سرزنش کرده است و از شما انتظار دیگری دارد. فقط به او کمک کنید تا مشکلش حل شود و مراقب رفتارتان باشید تا او را نصیحت نکنید. اغلب ادم ها تمایلی به نصیحت و قضاوت شدن ندارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه نصیحت کردن دیگران کلیک کنید.
شیوه های دریافت حمایت عاطفی 

شیوه های دریافت حمایت عاطفی

همانگونه که دوست دارید به دیگران کمک کنید و از ایشان حمایت کنید خودتان نیز  در مواقع سخت و چالش ها نیازمند حمایت عاطفی دیگران هستید در چنین مواقعی به یکی از طرق زیر می توانید از حمایت عاطفی دیگران بهره مند شوید

1-تقویت روابط با خانواده و جستجوی گروه حمایتی

بهبود ارتباط با خانواده یکی از بهترین شیوه های دریافت حمایت عاطفی است. زیرا جایی که انسان در آنجا بزرگ شده بزرگترین و غنی ترین منبع حمایت عاطفی است و بیش از هرجای دیگری می تواند از آنجا آرامش و امنیت بگیرد. به خانواده  و دوستان خود سر بزنید، برنامه های تفریحی ترتیب بدهید. اطراف خود را از دوستان نزدیک و خانواده تان پر کنید. به این شکل به منبع حمایت عاطفی قوی متصل هستید. بسته به این که در چه زمینه ای به کمک احتیاج دارید می توانید به جستجوی گروهیی در آن زمینه پرداخته و با پیوستن به آن ها از حمایت آن برخوردار شوید. به عنوان نمونه اگر می خواهید یک حرفه خاصی را یاد بگیرید یا در برنامه روزانه خود ورزش خاصی بگنجانید می توانید این گروه ها را جستجو کرده و از ایشان کمک بگیرید.

2-تمرکز بر علایق خود و استفاده از فناوری

دنبال کردن علایق خود یکی دیگر از راه های دریافت حمایت است. فرض کنید که علایق شما موسیقی باشد با دنبال کردن آن با گروه های جدیدی آشنا می شوید که می توانند در رسیدن به علایقتان به شما کمک کنند و از شما حمایت کنند. ارتباط با شبکه های جدید حمایتی می تواند به شما در رسیدن به خواسته هایتان کمک کند. همراهی با دیگران در زمینه های مختلف، تفریح، ورزش، کار، روابط اجتماعی و... بسیار خوب است و می تواند به شما کمک کند اما ممکن است در تمام زمینه ها و یا در هر زمانی ممکن نباشد در این مواقع کمک گرفتن از فناری می تواند راهگشای خوبی باشد. گاهی دیدن یا ارتباط با دیگران به شکل حضوری ممکن است. در چنین مواقعی با استفاده از فناوری، شبکه های مجازی و دنیای اینترنت می توانید به رفع نیازهای خود بپردازید و از معلومات و اطلاعات آن کمک و حمایت دریافت کنید.  

سخن آخر

در دنیایی که هر فردی دغدغه ها و مشکلات زیادی دارد، حمایت عاطفی و بهره مندی از وجود اطرافیان نقش بسیار مهمی در برطرف کردن مشکلات و چالش ها، کاهش اضطراب و تنش های روانی و ... دارد و تاثیر مثبتی بر سلامت روان افراد خواهد داشت بنابراین سعی کنید در کنار دیگران و حامی آنها باشید و از موهبت وجودشان نیز استفاده کنید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*