ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نقش احساسات در تصمیم گیری

عوامل گوناگونی نظیر وضعیت محیط اطراف فرد، زمینه خانوادگی او، تحصیلات، تجربیات زندگی و عواملی نظیر این‌ها همگی در مدیریت احساسات به صورت مثبت یا منفی تأثیر می‌گذارد. احساسات مثبت یا منفی با تأثیرگذاری بر نحوه تمرکز و توجه شما بر تصمیم‌گیری‌هایتان ایفای نقش می‌کند. به این صورت که وقتی شما احساسات مثبتی را تجربه می‌کنید بیشتر احتمال دارد که به جنبه‌های مثبت موضوعات توجه کنید و در نتیجه تصمیمات مثبتی بگیرید.

اما احساسات منفی باعث می‌شود که شما دچار سوگیری منفی توجه شوید. یعنی دائماً به جنبه‌های منفی موقعیت‌ها توجه کنید و بدبینانه تصمیم بگیرید. در این شرایط احتمال خطا در تصمیم‌گیری بالا می‌رود. این مسئله در مورد تصمیم‌گیری با هیجانات مثبت نیز وجود دارد یعنی اگر شما خیلی خوشحال و هیجان‌زده باشید، بازهم احتمال خطا برای شما وجود دارد و این فقط مربوط به احساسات منفی نیست. به همین دلیل است که وقتی شما عاشق کسی می‌شوید نمی‌توانید به درستی از توانایی‌های تفکرتان برای تصمیم‌گیری در مورد او استفاده کنید.

برای آگاهی بیشتر در زمینه احساسات کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک نقش احساسات در تصمیم گیری

اینفوگرافیک نقش احساسات در تصمیم گیری

نقش احساسات در تصمیم گیری | تفاشوت تصمیمات منطقی و تصمیمات احساسی

تصمیمات منطقی و احساسی با یکدیگر چه تفاوتی دارند؟ اگر به نتایج ناشی از این دو تصمیم دقت کنیم بیشتر متوجه تفاوت‌های آن‌ها خواهیم شد. در مقایسه با تصمیمات منطقی، تصمیمات احساسی سریع‌تر گرفته می‌شوند و در بیشتر موارد تصمیمات فوری و احساسی محکوم به شکست هستند زیرا ما نمی‌توانیم در زمان محدود شرایط، مزایا و معایب تصمیم‌گیری را درست تحلیل کنیم پس جای تعجب نیست که در تصمیمات احساسی خود بیشتر با شکست مواجه شویم.

برای آنکه بتوانید در تصمیم‌گیری‌های خود بهتر عمل کنید و از تصمیمات احساسی بپرهیزید لازم است که با روش‌های کنترل هیجانی آشنا شوید. با مدیریت درست هیجان‌ها احتمال موفقیت تصمیم‌گیری به میزان زیادی در شما بالا خواهد رفت.

 

نقش احساسات در تصمیم گیری | پیشنهاداتی برای پیشگیری از تصمیمات احساسی 

جالب است بدانید حتی تصمیماتی که به صورت منطقی و عقلانی گرفته می‌شود تا حد زیادی بر احساسات و هیجانات مبتنی است. به همین خاطر در هر صورت باید یکسری نکات را در نظر بگیرید تا تصمیمات شما کم‌تر با شکست مواجه شود. به این منظور به نکات زیر توجه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تقویت احساسات مثبت کلیک کنید.

از توانایی‌های ذهنی و هوشی خود استفاده کنید

با استفاده از قابلیت‌های هوش و توانمندی‌های ذهنی هر دو جنبه تصمیم‌گیری را بررسی کنید و نکات مثبت و منفی هریک از راه‌های پیش رویتان را به صورت دقیق مشخص کنید. این به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید بهتر با سود و زیان‌هایی که احتمال دارد با اتخاذ هر تصمیم نصیب شما شود آشنا شوید و در نتیجه عاقلانه‌تر تصمیم بگیرید.

نقش احساسات در تصمیم گیری | بگذارید واقعیت شما را هدایت کند

هنگام تصمیم‌گیری لازم است که اجازه ندهید هیجاناتتان فرمان کنترل شما را به دست بگیرند، بلکه باید بتوانید با استفاده از واقعیت‌های پیش رو نسبت به تصمیم‌گیری اقدام کنید. به این منظور تلاش کنید تا تمام گزینه‌های پیش رو در تصمیم‌گیری‌تان را در نظر بیاورید و ببینید انتخاب هرکدام از آن‌ها چه تفاوتی در زندگی شما ایجاد می‌کند و جنبه‌های منفی کدام یک از گزینه‌ها بیشتر امکان دارد که شما را درگیر خود کند.

برای آشنایی کامل در زمینه مهارت کنترل احساسات کلیک کنید.

هیجاناتتان را بشناسید و راه‌های کنترل آن را تمرین کنید

برای آن‌که بتوانید از تصمیم‌های احساسی بپرهیزید لازم است که علائم هیجاناتتان را بشناسید و به موقع آن‌ها را در خود تشخیص دهید. هر هیجان با علائم جسمانی و شناختی مربوط به خود همراه است و می‌تواند در هر فردی با دیگری متفاوت باشد. برای مثال ممکن است خشم با احساس انرژی در دستان، گر گرفتن، احساس گرما و تنش در بدن همراه باشد. شناخت این علائم و تشخیص به موقع آن‌ها به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید برای مدیریت آن‌ها اقدام کنید و در نتیجه در حالت‌های هیجانی چه مثبت و چه منفی اقدام به تصمیم‌گیری نکنید. شناخت شرایط احساسی در زمان ازدواج کاری دشوار است، به همین دلیل مشاوره ازدواج همیشه تاکید می شود.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه نقش احساسات در تصمیم گیری می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*