ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

خصوصیات تیپ شخصیتی esfp یا بازیگر | برونگرا، حسی، احساسی، منعطف

با خصوصیات تیپ شخصیتی ESFP  آشنا شوید. آنها افراد سرزنده ای هستند که اطرافیان خود را مجذوب خود می کنند و درگیر می کنند. آنها خودجوش، پرانرژی و سرگرم کننده هستند و از چیزهای اطراف خود لذت می برند. بازیگر ها معمولاً گرم و پرحرف هستند و اشتیاق مسری به زندگی دارند. آنها دوست دارند در میانه عمل و مرکز توجه باشند. آنها دارای شوخ طبعی زیاد و ذهن باز هستند و دوست دارند دیگران را جذب کنند و به آنها کمک کنند که اوقات خوبی داشته باشند. برای کسب آگاهی بیشتر درباره تیپ شخصیتی ESFP  از مشاوره تلفنی فردی مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور

خصوصیات تیپ شخصیتی ESFP

ESFP مخفف عبارت Extroverted, Sensing, Feeling and Perceiving است. این یکی از تیپ های شخصیتی MBTI است که با نام‌های «سرگرم کننده» یا «بازیگر» نیز شناخته می‌شود، توانایی عجیب و غریبی را دارد که همیشه زندگی مهمانی باشد و عموماً دوستانه در نظر گرفته می‌شود. این افراد با جریان کار پیش می روند و دوست دارند به مهمانی ها بروند و در مرکز توجه قرار بگیرند. در اینجا شرح مختصری از چهار حوزه ای که تیپ شخصیتی ESFP را در بر می گیرد آورده شده است:

 • برونگرایی (E): برونگراها معمولاً تیپ های شخصیتی برونگرا و بیانگر هستند. به نظر می رسد آنها در محیط های تیمی پیشرفت می کنند و از طریق بحث و گفتگو به سمت راه حل ها کار می کنند.
 • حس کردن (S): انواع حسگر از حواس پنجگانه خود برای تجربه موقعیت ها استفاده می کنند. آنها همچنین ایده های عملی را دوست دارند که می توانند بلافاصله عملی شوند. تجربیات جدید ارجحیت دارند و گرامی می‌شوند.
 • احساسی (F):یک ویژگی آدم های احساسی  و بازیگر ها این است که به قلب خود اعتماد دارند و با غرایز خود پیش می روند. این تیپ ممکن است شغل جدیدی را انتخاب کند، زیرا نسبت به شغلی که روی کاغذ به نظر می رسد، «احساس درستی دارند».
 • درک (P): تیپ های شخصیتی درک کننده از خودانگیختگی بی پایان لذت می برند. زمانی که انعطاف پذیری مجاز باشد بهترین عملکرد را دارند.

1-نگاه کلی به خصوصیات تیپ شخصیتی ESFP

ESFP ها در لحظه زندگی می کنند و از آنچه زندگی ارائه می دهد لذت می برند. آنها به ویژه در حواس خود تنظیم می شوند و از مناظر، صداها، بوها و بافت های اطراف خود لذت می برند. حواس پرتی ندارند. بازیگر ها دوست دارند مشغول باشند و زندگی خود را با سرگرمی ها، ورزش ها، فعالیت ها و دوستان پر کنند. از آنجا که آنها ترجیح می دهند خود به خود زندگی کنند تا اینکه از قبل برنامه ریزی کنند، زمانی که کارهای هیجان انگیز زیادی برای انجام دادن وجود دارد، ممکن است بیش از حد طولانی شوند. یک بازیگر از چیزی جز از دست دادن سرگرمی متنفر است.

سرگرم کننده ها معمولاً عمل گرا و ساده هستند. آنها در واقعیت قرار دارند و  معمولاً از حقایق و جزئیات در محیط خود آگاه هستند، به ویژه در مورد افراد. آنها مراقب دیگران و نیازهای آنها هستند و در ارائه کمک پاسخگو هستند. بازیگر ها از کمک به افراد دیگر، به خصوص به روش های عملی و ملموس لذت می برند.

2-خصوصیات تیپ شخصیتی ESFP | ارزش ها

شخصیت ESFP با فعالیت هایی برانگیخته می شود که به آنها انرژی می دهد. آنها در رفت و آمدهای عمومی و برقراری ارتباط با دیگران پیشرفت می کنند. آنها دوست دارند دوستان خود و دیگران را با داستان ها، آهنگ ها یا رفتارهای گویا سرگرم کنند. آنها می خواهند که همه اوقات خوشی داشته باشند و در صورت نیاز به یک دوست کمک می کنند تا مشکل را حل کند. بازیگر با مشاهده خلاقیت و زیبایی از طریق اشکال هنر، طبیعت و مد، جان می گیرد. آنها همچنین از فرصت خلاقیت در رویکرد عملی استفاده خواهند کرد.

 

اصلی ترین خصوصیات تیپ شخصیتی ESFP

خونگرم و سرگرم کننده هستند و دائماً به دنبال راه هایی برای انتقال خوش بینی و اشتیاق خود به همراهان خود هستند. آنها با انگیزه غرایز دلسوزانه و دلسوزانه هستند و علاقه خالصانه به شادی دیگران دارند.آن ها واقعاً دوست دارند اطرافیانشان همان هیجان و شادی را احساس کنند. افرادی پرانرژی و با نشاط هستند که دوست دارند در مرکز توجه باشند. آنها از سرگرم کردن دیگران و تعامل با اطرافیان خود لذت می برند که اغلب توسط دوستان و خانواده به عنوان زندگی مهمانی توصیف می شود.

1-خوشگذران همیشگی

ESFP ها اغلب زندگی در مهمانی هستند و با شوخ طبعی و اشتیاق دیگران را سرگرم کرده و درگیر می کنند. آنها متوجه می شوند که آیا دیگران در حال تفریح ​​هستند یا خیر، و تمام تلاش خود را می کنند تا اوقات خوبی را برای همه ایجاد کنند. معمولاً در خانه و در محیط فیزیکی خود، بازیگر ها ممکن است در جلب همه افراد در برخی از انحرافات فعال نقش داشته باشند. بازیگر ها عموما دوست داشتنی هستند، اما نزدیک شدن به آنها ممکن است سخت باشد. اگرچه آنها تمایل دارند بسیار باز باشند، اما تمایلی به جدی بودن یا صحبت در مورد هر چیز منفی ندارند. در این رابطه مطالعه مقاله ازدواج تیپ های شخصیتی MBTI پیشنهاد می شود.

انرژی آنها می تواند مسری باشد و شخصیت پر جنب و جوش آنها می تواند هر اتاقی را که وارد می شوند روشن کند. آنها همیشه به دنبال یک ماجراجویی یا تجربه جدید هستند و از دور انداختن هر فرصتی برای سرگرمی، اقدام یا هیجان خودداری می کنند.
تایپ esfp

2-توجه به رنگ ها و ظاهر

ESFP ها اغلب به سمت رنگ ها و بافت های دلپذیر در محیط خود جذب می شوند. آنها اغلب با دقت پارچه ها و تزییناتی را انتخاب می کنند که با آنها اطراف خود را احاطه کنند. این توجه اغلب به ظاهر آنها نیز منتقل می شود. آن ها اغلب با پارچه های حساس یا رنگ های روشن و خیره کننده پوشیده می شوند. آنها اغلب از آخرین روندها استفاده می کنند و دوست دارند اطرافیان خود را با محیط ها و تجربیات جدید هیجان زده کنند.

3-کنجکاوی از خصوصیات تیپ شخصیتی ESFP

بازیگر ها به طور طبیعی کنجکاو هستند و به زیبایی شناسی توجه دارند. آنها از تغییر محیط خود برای انعکاس بهتر احساسشان لذت می برند. اگرچه شخصیت بازیگر خودجوش و بازیگوش هستند، همیشه گوش شنوا به نیازمندان دارد. این افراد نسبت به اینکه چگونه تصمیماتشان بر دیگران تأثیر می گذارد حساس هستند و همیشه مایل به کمک به بهبود اوضاع هستند. این ویژگی همراه با مهارت های کلامی میان فردی قوی، آنها را به صلح‌جویان و دیپلمات‌هایی با وجدان تبدیل می‌کند. بحث های گروهی و کار گروهی برای این شخصیت مناسب است، زیرا آنها معمولاً ترجیح می دهند در اطراف افراد باشند.

بازیگر ها می توانند در یک محیط کلاس درس سنتی احساس خفقان کنند. این تیپ شخصیتی تجربه عملی را به یادگیری کتاب ترجیح می دهد. ESFP ها می توانند بسیار کاربردی و مدبر باشند. یک محیط پویا با تعاملات اجتماعی زیاد، آنها را با انگیزه و سازنده نگه می دارد.

 

خصوصیات تیپ شخصیتی ESFP | نقاط قوت

همه تیپ های شخصیتی دارای نقاط قوت ذاتی هستند. ESFP ها از رهبران طبیعی بودن و داشتن توانایی سازگار شدن با تغییرات جدید تا داشتن استعداد خلاقیت را شامل می شود. در اینجا لیستی از برخی از رایج ترین نقاط قوت تیپ شخصیتی ESFP آمده است:

 • خلاقیت: به زیبایی شناسی توجه دارد. این به آنها توجه زیادی به جزئیاتی که کار خلاقانه نیاز دارد می دهد. به عنوان یک شخصیت حسی، آنها از چیزهایی که محیط ها و احساسات سرگرم کننده ایجاد می کنند، شادی می یابند. تقویت مهارت حل خلاقانه مسئله برای یک بازیگر ساده است زیرا نیاز به تفکر منحصر به فردی دارد که این شخصیت به طور طبیعی دارد.
 • دیپلماتیک و دوستانه: امکان جابجایی بین گروه های مختلف مردم با سهولت نسبی دارند. آنها شنوندگان خوبی هستند که واقعاً به احساسات دیگران اهمیت می دهند.
 • انطباق پذیری: تیپ شخصیتی ESFP به شدت با تغییر سازگار است زیرا تمایل طبیعی به خودانگیختگی دارد. با انعطاف پذیری به عنوان یک اولویت، آنها در محیط هایی که در یک روال گیر نمی کنند رشد می کنند.
 • نگرش مثبت حتی در زمان‌های سخت: برون‌گراها عموماً افراد شادی هستند و بازیگر ها امکان تغییر مثبت را دوست دارند. آنها با بیزاری از پیامدهای منفی، داستان ها یا جملات تاکیدی  مثبت برای کنار آمدن با موقعیت ها ایجاد می کنند تا خوشبین بمانند. این گرایش به ESFP کمک می کند تا از دوران سختی به خوبی عبور کند.
 • مهارت های های رهبری: یک ویژگی ضروری رهبری، هوش هیجانی است. بازیگر ذهنیت مردمی دارد که به خوبی با رهبری سازگار است. آنها واقعا مشتاق ارتقای موفقیت دیگران با تشویق و اشتیاق هستند.

 esfp

خصوصیات تیپ شخصیتی ESFP | نقاط ضعف

نقاط ضعف یک بازیگر ممکن است شامل برنامه ریزی ضعیف و آسیب دیدن از انتقاد سازنده و همچنین خسته شدن سریع و بی علاقه شدن به کارهای تکراری باشد. در زیر لیستی از برخی از ضعف های رایج در ارتباط با تیپ شخصیتی بازیگر آمده است:

 1. انتقاد پذیر نبودن: از آنجایی که این افراد می توانند بیشتر از دیگران با انتقاد سازنده آسیب ببینند.این افراد ممکن است احساس کند در گوشه ای قرار گرفته است و به دلیل دشواری رویارویی با نقاط ضعف شخصی در برابر تغییر مقاوم است.
 2. برنامه‌ریزی ضعیف برای آینده: این شخصیت تند و سریع می‌تواند به دلیل عدم برنامه‌ریزی دچار مشکل شود. از آنجایی که آنها در انعطاف‌پذیری و ماجراجویی‌های جدید پیشرفت می‌کنند، می‌توان این تمایل را داشت که مرحله برنامه‌ریزی را به کلی رد کنند. این می تواند منجر به احساس گم شدن این افراد در حرفه خود شود.
 3. به راحتی از کارهای تکراری حوصله سر می برید: کارهای معمولی و تکراری برای بازیگر که هوس نوآوری و انعطاف پذیری دارد، مشکل ساز است.او نمی تواند تعادل بین کار و زندگی برقرار کند.
 4. نمی تواند با تضاد درونی مبارزه کند: اگرچه ESFP شنونده خوبی است و با مردم عالی است، اما آنها می توانند در مواجهه با درگیری های داخلی خود شکست بخورند. مقابله با آشفتگی شخصی کلید بلوغ عاطفی و رفاه است.
 5. عدم تمرکز و پرش فکر در اهداف بلند مدت:  به‌عنوان شخصیتی که مستقیماً در خود فرو می‌رود، ESFP به برنامه‌ریزی اهمیتی نمی‌دهد. تکانشگری می تواند منجر به ناتوانی در نگاه کردن به تصویر بزرگتر شود. این می تواند منجر به فقدان صبری شود که برای تمرکز بر اهداف بلند مدت لازم است.

 

ESFP ها در محل کار

در محل کار، بازیگر ها زمانی پیشرفت می کنند که در برنامه و تکمیل وظایف خود مهارت انعطاف پذیری در کار داشته باشند. برای این تیپ شخصیتی، یک سبک مدیریتی بهتر است. بازیگر ها می خواهند به دیگران کمک کنند و در بین روابط کارمندان احساس همبستگی ایجاد کنند. از آنجا که مردم معمولاً جسارت یک بازیگر را دوست دارند، پرانرژی نگه داشتن آنها احتمالاً مزایای مثبتی برای بقیه کارمندان خواهد داشت.

نقاط قوتی که بازیگر ها دارند آنها را برای کار در محیط هایی که شامل تنوع و روابط اجتماعی زیاد است، مناسب می سازد. مشاغل به عنوان مشاور و مددکار اجتماعی برای این ویژگی ایده آل هستند. برای خلاقیت و توجه به طراحی، بازیگر می تواند از حرفه ای به عنوان یک هنرمند، عکاس یا طراح مد لذت ببرد. یک شخصیت بازیگر می تواند در هر زمینه سرگرمی مانند موسیقی، بازیگری یا رقص بدرخشد.

بهترین مشاغل برای تیپ شخصیتی ESFP

در اینجا لیستی از 10 شغل مناسب برای تیپ شخصیتی بازیگر آورده شده است.

 • مددکار اجتماعی: مددکاران اجتماعی از کودکان، بزرگسالان و خانواده ها حمایت می کنند تا به بهبود زندگی آنها کمک کنند. آنها مسئول ارائه مشاوره بهداشت روان، ارزیابی مشتری، یافتن منابع برای کمک به مشتری، حمایت از آنها در زمان بحران و موارد دیگر هستند.
 • طراح داخلی:  طراحان داخلی مسئول ایجاد یک طراحی بر اساس اهداف مشتری، سفارش مواد و خدمات در حد بودجه و نظارت بر روند ساخت و ساز هستند.
 • امدادگر:  امدادگران مسئول رانندگی وسایل نقلیه اورژانس، پاسخ سریع به تماس های اورژانس، ارائه درمان اضطراری در مسیر بیمارستان، مراقبت از زخم ها و جراحات و همچنین بسیاری از موقعیت های فوری پزشکی هستند.
 • طراح مد: طراحان مد مسئولیت طراجی لباس و لوازم جانبی برای مردان، زنان و کودکان را بر عهده دارند. آنها همچنین ممکن است طراحان دیگر را مدیریت یا راهنمایی کنند و در بازاریابی طرح ها کمک کنند.
 • عکاس: عکاسان عموماً مسئول تهیه تجهیزات و صحنه لازم برای روز عکسبرداری هستند. پس از آن، آنها مسئول ویرایش و تحویل عکس های با کیفیت حرفه ای به موقع هستند. عکاسان آزاد مسئولیت بازاریابی کار خود و جستجوی مشتریان جدید را دارند.

در این مقاله سعی شد تا حدی زیادی با تیپ شخصیتی ESFP ، مهمترین ویژگی ها و نقاط ضعف و قوت آن ها آشنا شوید. برای دریافت اطلاعات تکمیلی در این زمینه از مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*