ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ارتباط چشمی | چگونه در موقعیت های مختلف ارتباط چشمی برقرار کنیم؟

یکی از الزامات برقراری ارتباط کلامی، ارتباط چشمی است. ارتباط چشمی مهارتی است که دانستن آن همراه با زبان بدن می‌تواند برایتان بسیار جذاب و مفید باشد. اگر مایل به پرورش مهارت‌های ارتباطی خود هستید، قبل از هر چیز باید انواع مهارت‌ها را شناخته و با توجه به ویژگی‌های بالقوه خودتان، آن‌ها را پرورش دهید. شما نیز با برقراری ارتباط چشمی، می‌توانید بدون هیچ حرفی پیام‌های مختلفی از احساسات و افکار خود به دیگران منتقل کنید. دیگران نیز بر اساس برداشت‌شان از این پیام‌ها به شما واکنش نشان می‌دهند. اما  پیامی که می‌دهید با آن چه که درک می‌شود، چقدر یکسان است؟ شما با اطلاع از علم چهره خوانی و مهارت ارتباط چشمی به راحتی می‌توانید آن چه که نمی‌خواهید به زبان بیاورید را انتقال داده و از احساسات واقعی دیگران نیز اطلاع کسب کنید.

گیف ارتباط چشمی

اهمیت برقراری ارتباط چشمی

از ارتباط چشمی می‌توان به عنوان ابزاری برای برقراری ارتباط و انتقال پیام‌هایی استفاده کرد که بیان آن‌ها به شیوه غیر کلامی تاثیر بیشتری بر مخاطب می‌گذارد. این نوع ارتباط یکی از مهارت‌های زندگی است که برای رشد و پیشرفت فرد لازم  می‌باشد. برای مثال دریغ کردن نگاه، راهی برای نشان دادن خشم و غضب و یا دلخوری است. زمانی که کسی قصد دروغ گفتن دارد، نگاه خود را می‌دزد و یا به پایین می‌اندازد. خیره نگاه کردن طولانی مدت نشانه تجاوز به حریم شخصی تلقی می‌شود. برای کسب اطلاع بیشتر از مهارت های زندگی کلیک کنید.

انسان به طور کلی با نوع نگاهش می‌تواند احساسات خود را منتقل کرده و یا سبب شادی، غم، ترس و تعجب دیگران شود. نوع استفاده از آن به خود فرد بستگی دارد، نوع نگاه افراد در موقعیت‌های مختلف پیام‌های متفاوتی را منتقل می‌کند. بنابراین برای یک ارتباط موثر و موفق باید سعی کنید ارتباط چشمی خوبی برقرار نمایید. برای مثال اگر می‌خواهید به کسی نشان دهید که به او اهمیت می‌دهید به چشمانش نگاه کنید؛ مطمئنا شما هم زمانی که با کسی حرف می‌زنید و او به شما نگاه نمی‌کند، ناراحت می‌شوید. برای کسب اطلاعات در زمینه زبان بدن کلیک کنید. 

ارتباطات چشمی در موقعیت های گوناگون چگونه باید باشد؟

اگر در حال مشاجره و دعوا هستید باید نگاه خیره و متمرکز خود را نگه دارید؛ این کار باعث نشان دادن قدرت شما و گاهی به معنای گستاخی و تحقیر است. به ویژه در محیط‌های کاری و در رقابت‌ها می‌توان از این نوع نگاه استفاده کرد. اما در شرایط عادی از خیره شدن و زل زدن به چشمان افراد بپرهیزید. زمانی که می خواهید شخصی خواسته‌تان را برآورده سازد چند ثانیه خیره شدن می‌تواند بر روی او تاثیر بگذارد. برای کسب اطلاع در زمینه ارتباط کلامی کلیک کنید.

وقتی می‌خواهید به دیگران احترام بگذارید بهتر است نگاهتان را پایین بیاندازید. اما نگاه کردن به اطراف و دزدیدن نگاه زمانی که شخصی با شما صحبت می‌کند نشانۀ عدم تمایل شما به ادامۀ صحبت با اوست. معمولا کسانی که به چشمان طرف مقابل نگاه می‌کنند، شخصیت‌هایی با اعتماد به نفس و قوی دیده می‌شوند. کسانی که هرگز در چشم دیگران نگاه نمی‌کنند افرادی کمرو عصبی و ناراحت به نظر می‌رسند. در آخر آن که عاشقان بیشتر به یکدیگر زل می‌زنند چرا که نگاه‌های آنان معنا دار است.

ارتباط چشمی چقدر باید طول بکشد؟

شما باید سعی کنید در تمام طول مکالمۀ خود ارتباط چشمی را نگه دارید، اما مدت زمان نگا

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*