ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تاثیر ماری جوانا بر پوست صورت | آکنه و التهاب از عوارض ماری جوانا بر صورت

تاثیر ماری جوانا بر پوست از جمله عوارض مهم ماری جوانا است. همچنان ماری جوانا یکی از پر مصرف ترین مواد مخدر و اعتیاد آور و همچنین یکی از مواد توهم زای قابل استفاده محسوب می شود. اکثر جوانان به مصرف ماری جوانا گرایش پیدا می کنند. ماری جوانا اگر چه در برخی از کشور ها قانونی است اما تحقیقات نشان داده است که عوارض زیادی بر بدن و مغز انسان دارد.  این مقاله به معرفی ماری جوانا و عوارض آن به خصوص تاثیر ماری جوانا بر پوست صورت می پردازد. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره ترک اعتیاد مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور

 

ماری جوانا چیست؟

واژه ماری جوانا کمتر در کشور ما به‌ کار ‌می‌رود و نوجوانان آن را با اسامی علف‌، گراس یا گل می‌شناسند‎. اما حقیقت آن است که همه این موارد جزء خانواده‌ای از مواد روان‌گردان هستند که کانابیس‌ها نامیده می‌شوند‎. ویژگی‌ها‌، اثرات و عوارض همه ترکیبات این خانواده تقریبا مشابه یکدیگر است و تنها در شدت آن‌ها تفاوت وجود دارد که به قدرت و نیرومندی ماده مصرف شده بستگی دارد‌. انواع ترکیبات ماری‌جوانا و حشیش از برگ‌، ساقه‌، دانه و یا گل‌های خشک گیاه شاه‌دانه و یا کانابیس به دست می‌آیند و به رنگ‌های سبز‌، قهوه‌ ای‌، خاکستری و یا ترکیبی از آن‌ها دیده می‌شوند‌. بیش از ۲۰۰ نام و اصطلاح مختلف در سراسر دنیا برای فراورده‌های گیاه کانابیس شناخته شده است که رایج‌ترین اصطلاحی که در کشور ما برای  آن‌ها به‌کار می‌رود‌، حشیش است‌.

1-مواد تشکیل دهنده ماری جوانا

ماری جوانا که از برگ‌های خشک شده و غنچه‌های گیاه شاه‌دانه تهیه می‌شود، شکلی از این گیاه است که بیشترین استفاده را در بین نوجوانان دارد. حشیش نیز ماده جامد قهوه‌ ای رنگ است که از ترشحات صمغ مانند و خشک شده جوانه‌ها و بخش‌های زیرین گیاه به‌دست می‌آید. روغن حشیش نیز مایع سیاه رنگ چسبناکی است که از اسانس متراکم یا تقطیر شده حشیش به‌دست می‌آید.

همه ترکیبات خانواده کانابیس، روان‌گردان هستند، به عبارت دیگر آن‌ها چگونگی کار مغز را تغییر می‌دهند. در همه آن‌ها ماده‌ای به نام  THC (تتراهیدروکانابیس) وجود دارد که عنصر تغییر دهنده ذهن در ماری جوانا، علف، گل یا حشیش می‌باشد که به گیرنده های کانابینوئید مغز متصل و آن را تحریک می‌کند. تأثیر انواع ماری‌جوانا روی فرد مصرف کننده به میزان وجود این ماده بستگی دارد. یعنی هر‌چه میزان THC موجود در ماری‌جوانا بیشتر باشد، اثر آن روی فرد بیشتر خواهد بود. قوی‌ترین نوع ترکیبات این خانواده، روغن حشیش است.

2-آیا ماری جوانا اعتیاد آور است؟

برخی فکر می‌کنند مصرف ماری جوانا و حشیش آرامش‌بخش است چون در مورد آن اطلاعات نادرستی از دیگران دریافت کرده‌اند. برخی از نوجوانان ممکن است برای فرار از تنهایی و یا مشکلاتی که در خانه، مدرسه و یا با دوستانشان دارند به مصرف ماری جوانا بپردازند. یکی دیگر از دلایل مصرف ماری‌جوانا به خصوص در بین نوجوانان و جوانان این است که آن‌ها بر این باور غلط هستند که ماری جوانا و حشیش اعتیاد آور نیست.

اما در واقع باید به این نکته توجه داشت که ماده مخدر گل و حشیش و به طور کلی کانابیس‌ها جز دسته مواد روان گردان محسوب می‌شوند و برخلاف دسته مواد مخدر مانند تریاک و هروئین که ابتدا اعتیاد جسمانی ایجاد می‌کنند و بعد اعتیاد روانی، مواد روان گردان در همان ابتدا بر روی اعصاب و روان فرد معتاد اثر می‌گذارد و او را گرفتار وابستگی روانی به آن ماده می‌کند. در نهایت می بایست این نکته مهم را به نوجوانان و جوانان یادآور شد که سیر ترک اعتیاد افراد مبتلا به سوء مصرف مواد روان‌گردان به مراتب سخت‌تر و طولانی‌تر است.

3-احساسات پس از مصرف ماری جوانا

چنانچه با افراد مصرف کننده گل هم صحبت شوید می توانید از تجربیات متفاوت آن ها آگاه شوید. مصرف گل می تواند حالات متفاوتی را در افراد ایجاد نماید که در اکثر مواقع برای وی امری خوشایند تلقی شود. برخی اصطلاحات هستند که با مصرف این ماده افراد با آن آشنایی پیدا می کنند که یکی از متداول ترین آن ها «قفل کردن» است. این واژه بدان معناست که فرد به صورت عمیق بر پدیده ها متمرکز می شود و متفکرانه به آن ها می اندیشد. به طور کلی مواد مخدر و به خصوص گل، دنیای جدیدی را بر روی افراد می گشاید و طرز فکر آن ها را نسبت به دنیای پیرامون آن تغییر می دهد. طولانی شدن زمان و غافل شدن از آن یکی از عوارض مصرف این ماده مخدر این است که افراد گمان میکنند دقیقه ها همچون ساعت می گذرند و افراد بر این باورند برای انجام کارها زمان زیادی در اختیار دارند.

تاثیر ماری جوانا بر پوست

احساس سردرگم بودن و بلعیده شدن از دیگر احساساتی که افراد پس از مصرف با آن مواجه هستند احساس فراموشی و سردرگمی است که در این مرحله افراد نمی دانند در چه مکانی قرار گرفته اند و اندکی برای آن ها جذاب است. احساس کاهلی و بی اراده شدن در انجام امور فرد احساس می کند ماهیچه های وی سست شده و توان انجام هیچ کاری را ندارد. نکته قابل توجه این است در این زمان تنها خواب است که می تواند حال فرد را خوب کند. افزایش انرژی در برخی امور پس از مصرف گل یا ماری جوانا به وجود می آید. افراد انگیزه بیشتری برای انجام برخی امور خلاقانه دارند به گونه ای که احساس پنجگانه آن ها تقویت می شود. در این زمان فرد از تمامی امور زندگی نهایت لذت را می برد و علاقه وافری نسبت به محسوسات از خود نشان می دهد.

4- تاثیر ماری جوانا بر پوست صورت | مضرات مصرف ماری جوانا

از عواقب مصرف گل برای افراد این است که گویی در دنیا هیچ چیزی برای وی مهم نمی باشد و بر این باور هستند که گذر ایام کار خود را می کند و آدمی بر زندگی بی تاثیر است. از عوارض مصرف گل ابتلا به بیماری و اختلال شخصیت پارانوئید است که در طی این بیماری افراد مصرف کننده نسبت به همه اطراف خود مظنون هستند. کاهش حافظه می تواند از اثرات منفی مصرف گل باشد که در برخی حالات ممکن است برای او آزار دهنده باشد. این افراد اعتماد به نفس خود را در اجتماع و در برخورد با دیگران از دست می دهند که این امر سبب می شود خود را از چشم دیگران مخفی نمایند.

طرز مصرف ماری جوانا

ماری جوانا، علف یا حشیش را معمولا به شکل سیگار و یا به‌وسیله پیپ می‌کشند. برخی مصرف‌کنندگان، ماری جوانا را درون چای یا غذا می‌ریزند، اما شایع‌ترین روش مصرف علف یا حشیش در نوجوانان به شکل سیگار دست ساز است. بدین ترتیب که آن‌ها معمولاٌ تنباکوی موجود در سیگار معمولی را خالی کرده و به جای آن ماری جوانا یا ترکیب تنباکوی سیگار و حشیش را درون آن قرار می‌دهند. دود حاصل از ماری جوانا بوی تند و مشخصی دارد و معمولاٌ طعمی ترش و شیرین دارد. برای آشنایی با عوارض گل یا ماری جوانا کلیک کنید.

اخیرا بعضی از افراد، ماری جوانا را با سایر مواد مثل کوکائین ترکیب کرده و مصرف می‌کنند که پریموس گفته می‌شود. مهم نیست که چگونه از ماری جوانا و حشیش استفاده می کنید. این مواد محرک، می توانند اثرات فوری و طولانی مدت را بر روی مغز و سایر اعضای بدن شما داشته باشند. THC موجود در علف یا حشیش به سرعت توسط بافت‌های چربی اندام‌های مختلف بدن جذب شده و در بدن به مدت طولانی باقی مانده و به کندی دفع می‌گردد. برای آشنایی با علل گرایش به ماری جوانا کلیک کنید.

معمولاً آزمایش‌های معمولی ادرار، وجود تتراهیدروکانابیس در بدن فردی که حتی یک‌بار ماری جوانا مصرف کرده است را بعد از هفت تا ده روز هنوز مثبت نشان می‌دهد. در افرادی نیز که مصرف‌کنندگان دائمی ماری‌جوانا هستند، حتی پس از گذشت دو تا چهار هفته از آخرین مصرف آن‌ ها هنوز آزمایشات وجود تتراهیدروکانابیس در بدن آن‌ ها را نشان می‌دهند.

واکنش بدن به مصرف ماری جوانا چیست؟

با توجه به مطالب فوق الذکر، در بخش های مختلف گیاه کانابیس ساتیوا انواع مختلفی از کانابینوئید موجود است که آن ها در شمار مواد شیمیایی محسوب می شوند و بر روی گیرنده های بدن اثراتی مستقیم بر جای می گذارند. یکی از تغییرات و تاثیرات این مواد شیمیایی آزادسازی انتقال دهنده های عصبی است که برخی افراد به اشتباه آن را در زمره فواید گل می دانند. کانابینوئید در داخل بدن ساخته می شود و گیرنده های آن در نقاط مختلف بدن به چشم می خورد. برجسته ترین نقش آن ها تنظیم برخی موارد در بدن همچون خوردن، خوابیدن، فراموشی، استراحت کردن و... است. برای آشنایی با تاثیر مواد مخدر بر بدن کلیک کنید.

تاثیر ماری جوانا بر پوست صورت | زمان تاثیرگذاری ماری جوانا

تاثیرات چشمگیر این محرک روانی از تتراهیدروکانابیس منشا می گیرد و به هر اندازه این مقادیر بیشتر باشد ماری جوانا قوی تر به شمار می رود و تاثیر آن نیز به مراتب بیشتر است. پس از کشیدن گل این مولکول از ریه به خون وارد می شود. سپس از خون به گیرنده های کانابینوئید در سراسر بدن راه می یابد و در خلال چند ثانیه به گیرنده های مغز منتقل می شود. به گونه ای که در زمانی حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه به اوج می رسد و علائم روانی آن شروع می شود. در مرحله بعد گیرنده های کانابینوئید فعال می شوند و دوپامین عمل آزادسازی خود را آغاز می کند. برای آشنایی با تاثیر مواد مخدر بر مغز کلیک کنید.

در این مرحله است که با مصرف تتراهیدروکانابیس به صورت مکرر دوپامین آزاد می شود. نکته قابل توجه این است مصرف این ماده فرد را می تحریک می کند که به صورت مجدد به آن روی آورد. چنانچه بدن این ماده را به صورت مداوم و منظم مورد استفاده قرار دهد اعتیاد و وابستگی فرد به مصرف بیشتر می شود و ناگزیر مصرف خود را چند برابر می کند و خود را نیازمند به مصرف مواد مخدری قوی تر می کند. در نهایت تتراهیدروکانابیس به کبد می رسد و از طریق ادرار و مدفوع از بدن خارج می شود. می ماند نکته تاثیر گل ۲ الی ۳ ساعت در بدن باقی و به صورت تدریجی خارج می شود. در این رابطه مطالعه مقاله ترک ماری جوانا پیشنهاد می شود.

تاثیر ماری جوانا بر پوست صورت

سیگار کشیدن یا خوردن ماری جوانا می تواند منجر به کم آبی بدن شود که بر روی پوست تأثیرگذار است. پوست کم آب ممکن است کدر و کمتر الاستیک به نظر برسد. مهم است که با نوشیدن آب زیاد هیدراته بمانید. مصرف ماری جوانا آب بدن را کم کرده و همان طور که مشخص گردیده است، کمبود آب بدن می تواند تاثیرات بسیار مخربی بر پوست بدن داشته باشد. به طوری که با کمبود آب بدن، به مرور زمان پوست لاغر و افتاده می شود. همچنین کمبود آب بدن می تواند منجر به خشک شدن پوست شود.

از همین رو پوست صورت هم که در واقع حساس تر از پوست سایر قسمت های بدن است، با کمبود آب بدن می تواند لاغر و افتاده شده و همچنین می تواند خشک شود. به همین دلیل مصرف ماری جوانا باعث می شود که افراد از نظر ظاهر هم تفاوت چشمگیری با هنگامی که این ماده را مصرف نمی کردند، داشته باشند. به همین دلیل توصیه می شود در مصرف ماری جوانا ممانعت به خرج دهند. در این رابطه مطالعه مقاله ترک اعتیاد به ماری جوانا در خانه پیشنهاد می شود.

1- تاثیر ماری جوانا بر پوست صورت: پیری زودرس

ترکیبات گیاه شاهدانه با ترکیبات گیاه تنباکو متفاوت است. اما هر کدام هزاران ماده شیمیایی تولید می کنند که هنگام دود کردن مشابه هستند. دود ماری جوانا حاوی 33 ماده شیمیایی سرطان زا است. گرم شدن برگ ها باعث آزاد شدن رادیکال های آزاد می شود که به DNA پوست آسیب می رساند. ماری جوانا ممکن است رگ های خونی را گشاد (باز) کند و جریان خون را افزایش دهد و چشم ها رنگ خونی به خود بگیرند. برای کاهش عوارض ماری جوانا لازم است با مشاوره برای درمان اعتیاد تماس بگیرید و از همین حالا برای ترک آن اقدام نمایید.

اما ابتدا آن ها را منقبض می کند و پوست را از اکسیژن محروم می کند، درست مانند کشیدن سیگار. اثرات سمی پوست شما را سریع تر پیر می کند. دود ماری جوانا نیز سرشار از هیدروکربن است. در تماس با پوست شما، به تولید کلاژن آسیب می رساند. کلاژن استحکام ساختاری را در برابر آلودگی هوا و التهاب ایجاد می کند. آسیب به کلاژن می تواند باعث پیری زودرس پوست شما شود و باعث ایجاد چین و چروک و از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست شود. همه اندام های ما بدون آن وضعیت بهتری دارند.

2-تاثیر ماری جوانا بر تاثیر ماری جوانا بر پوست صورت: آکنه

اولین بار تصور می شد که THC (یک کانابینوئید موجود در سیگار ماری جوانا) باعث افزایش سطح تستوسترون می شود. این هورمون ترشح چربی را در سراسر بدن افزایش می دهد و به ویژه در صورت فرد مشهود است. آکنه هورمونی اغلب به دلیل سطوح بالای تستوسترون ایجاد می شود. اما مطالعات اخیر نشان می دهد که THC باعث کاهش تستوسترون می شود.

کانابینوئیدها به عنوان یک درمان جدید برای آکنه و سایر بیماری های التهابی در حال ظهور هستند. ترکیب دیگری که در ماری جوانا یافت می شود، CBD، ممکن است در واقع تشکیل کومدون ها و تولید سبوم را کاهش دهد. به همین ترتیب ترکیبات شاهدانه همچنین ممکن است به تنظیم سیستم ایمنی و مهار مواد شیمیایی پیش التهابی و آکنه کمک کنند. اما  دود خارج شده هنگام کشیدن علف ماری جوانا مانند تنباکو، می تواند آکنه را تحریک کرده و تشدید کند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای ایجاد یک پیوند واضح مورد نیاز است. علاوه بر این، کشیدن ماری جوانا می تواند سموم و مواد محرک را در هوا آزاد کند که ممکن است با پوست تماس پیدا کند و به طور بالقوه منجر به تحریک یا التهاب پوست بشود. داشتن برنامه روتین شبانه مراقبت از پوست می تواند به کاهش این آکنه و التهاب پوست کمک کند.

3-واکنش های آلرژیک

برخی از افراد ممکن است واکنش های آلرژیک به ماری جوانا یا مشتقات آن را تجربه کنند. تماس پوستی یا قرار گرفتن در معرض ماری جوانا ممکن است منجر به علائمی مانند قرمزی، خارش یا بثورات در افراد مستعد شود. توجه به این نکته مهم است که این اثرات عموماً با استفاده از ماری جوانا، به ویژه سیگار کشیدن آن مرتبط است. روش های مختلف مصرف ماری جوانا، مانند خوراکی ها یا کاربردهای موضعی، ممکن است اثرات متفاوتی بر روی پوست داشته باشند. علاوه بر این، پاسخ‌های فردی به ماری‌جوانا می‌تواند متفاوت باشد و همه این اثرات را تجربه نمی‌کنند.

اگر نگرانی در مورد تأثیر مصرف ماری جوانا روی پوست یا صورت خود دارید، بهتر است با یک متخصص پوست یا متخصص مشورت کنید. آن ها می توانند مشاوره و راهنمایی شخصی بر اساس شرایط خاص شما ارائه بدهند.

تاثیر ماری جوانا بر پوست صورت | سخن آخر

در انتها باید بیان شود که مصرف ماری جوانا می تواند با توجه به این که اعتیاد آور بوده و همچنین تاثیرات مخربی بر بدن بر جای می گذارد آثار سوء بر بدن خواهد داشت. ماری جوانا به هیچ عنوان مفید نیست و مشخص گردیده است که می تواند سریعا اعتیاد ایجاد کند. به همین دلیل توصیه می شود افرادی که به مصرف ماری جوانا روی آورده اند، با مراجعه به مشاوره روانشناسی، تلاش کنند خود را از بند این ماده مخدر رها کنند.

سوالات متداول

برای انجام تست اعتیاد آیا کانابینوئیدها از طریق پوست جذب می شوند؟

از آنجایی که محصولات موضعی CBD، حتی آن هایی که حاوی THC هستند از طریق پوست جذب می شوند اما وارد جریان خون نمی شوند، در آزمایشات داروهای خون یا ادرار نشان داده نمی شوند. CBD تا زمانی که از محصولات ماری جوانا مشتق شده باشد یک ترکیب قانونی در نظر گرفته می شود.

کانابینوئیدها عمدتاً چه چیزی را تحت تأثیر قرار می دهند؟

ماده فعال اولیه گیاه شاهدانه دلتا9-تتراهیدروکانابینول (delta9-THC) است. در انسان، کانابینوئیدهای روانگردان باعث ایجاد سرخوشی، افزایش ادراک حسی، تاکی کاردی، ضد درد، مشکلات در تمرکز و اختلال در حافظه می شوند.

انواع گیرنده های پوستی کدامند؟

شش نوع مختلف گیرنده مکانیکی وجود دارد که محرک‌های بی‌ضرر را در پوست تشخیص می‌دهند: آن‌هایی که در اطراف فولیکول‌های مو، سلول‌های پاکینین، سلول‌های مایسنر و غیره هستند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*