ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

هفته پنجم بارداری | علائم و تغییرات جنین در هفته پنجم

هفته پنجم بارداری معمولاً زمانی است که بانوان با از دست دادن یک دوره از پریود خود و انجام تست‌های بارداری در مورد حاملگی خود اطمینان می‌یابند که در نتیجه باعث می‌شود احساسات و تغییرات جسمی مختلفی را تجربه کنند. شناخت علائم بارداری در هفته پنجم و همچنین تغییرات جنین باعث می‌شود که بیشتر در این دوران از روند تغییرات آگاه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید از مشاوره کودک کمک بگیرید.

تماس با مشاور

 

 

علائم مادران در هفته پنجم بارداری

علائم بارداری در افراد مختلف می‌تواند بسیار متفاوت باشد. با این حال بر اساس تغییرات هورمونی که در بدن مادر اتفاق می‌افتد می‌توان بروز برخی علائم را در اکثر مادران مشاهده کرد. برای مثال در هفته پنجم بارداری افزایش هورمون‌های hCG و پروژسترون می‌تواند منجر به تجربه علائمی بشود. در سه ماهه اول، بسیاری از زنان احساس خستگی مفرط می کنند. سایر علائم اولیه بارداری می تواند شامل موارد زیر باشد: برای آشنایی با دستورات و مراقبت های لازم در سه ماه اول بارداری کلیک کنید.

 • افزایش تعداد دفعات ادرار
 • افزایش حساسیت حس بویایی
 • تغییر ذائقه غذایی، برخی غذاهای جدید را دوست دارد و برخی دیگر را دوست ندارد.
 • طعم فلزی در دهان
 • احساس دردهای شکمی
 • لکه بینی خفیف
 • حالت تهوع و نفخ
 • احساس خستگی مفرط
 • ایجاد تغییراتی در سینه‌ها
 • احساس ویار نسبت به مواد غذایی مختلف
 • یبوست از علائم هفته پنجم بارداری
 • افزایش ترشحات سفید شیری رنگ بارداری از واژن
 • گرفتگی، کمی شبیه دردهای پریود
 • پوست تیره روی صورت یا لکه های قهوه ای که به عنوان کلواسما فاسیه یا "ماسک بارداری" شناخته می شود.
 • موهای ضخیم تر و براق تر
 • تغییرات خلقی برای مثال احساس زودرنجی و ناراحتی مفرط و تجربه حالاتی نظیر آنچه که در دوران پیش از قاعدگی تجربه می‌شود.

برای آگاهی بیشتر در زمینه دوران بارداری کلیک کنید.

تغییرات جنین در هفته پنجم بارداری

هفته پنجم بارداری آغاز مرحله‌ای از رشد جنین است که به آن مرحله رویانی گفته می‌شود. این هفته زمانی است که سیستم‌ها و ساختارهای مهم بدن کودک نظیر مغز، قلب و نخاع شروع به شکل گیری می‌کنند. در این زمان ضربان قلب فرزند به سرعت ثابتی می‌رسد. اگرچه ممکن است هنوز دو هفته دیگر زمان نیاز باشد تا شما بتوانید از طریق سونوگرافی صدای ضربان او را بشنوید. رویان در این مرحله به سرعت در حال رشد است. اما از نظر اندازه هنوز بسیار کوچک است و در واقع چیزی در حدود دو میلی متر است.

 

توصیه‌هایی برای مادران در هفته پنجم بارداری

برای اینکه بتوانید دوران بارداری سالمی را تجربه کنید توجه به نکات زیر می‌تواند برای شما سودمند باشد.اگر تازه متوجه بارداری خود شده‌اید، اولین کاری که لازم است انجام دهید این است که به پزشک زنان مراجعه کنید تا در طول دوران بارداری تحت نظر او قرار بگیرید. پزشک در هر نوبت از مراجعه چکاپ های سلامتی لازم را انجام خواهد داد و وضعیت جنین را زیر نظر خواهد گرفت.

برای شناخت بیشتر در زمینه خطرات دوران بارداری کلیک کنید.

1-دریافت ویتامین‌های مورد نیاز دوران بارداری در هفته پنجم بارداری

دریافت برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی در دوران بارداری به خصوص در هفته‌های اول از اهمیت بسزایی برخوردار است. از جمله این موارد می‌توان به فولیک اسید اشاره کرد. تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف مقادیر کافی فولیک اسید در اوایل بارداری می‌تواند از نقایص تولد پیشگیری کند. از جمله دیگر مواد مورد نیاز در این زمان می‌توان به امگا 3 و ویتامین D اشاره کرد. دریافت این مواد برای رشد مغز و چشم کودک از اهمیت بسزایی برخوردار است. همچنین اگر بتوانید به میزان کافی مواد معدنی و ویتامین‌ها را مصرف کنید به روند تولید شیر خود نیز کمک کرده و اجازه می‌دهید که این شیر حاوی مواد مغذی موردنیاز برای کودک باشد.

2-قطع مصرف سیگار، الکل و داروهای غیر مجاز

مصرف سیگار، الکل و برخی از داروها در دوران بارداری توصیه نمی‌شود چرا که می‌توانند در روند رشد جنین اخلال ایجاد کنند و خطرهای مرتبط با بارداری را افزایش دهند در صورتی که از قبل داروی خاصی مصرف می‌کردید در دوران بارداری حتماً در مورد آن با پزشک خود مشورت کنید تا بتوانید در صورت مضر بودن آن برای کودک دارو را قطع کرده و جایگزین دیگری برای آن پیدا کنید.

3-محدودیت های تغذیه ای در هفته پنجم بارداری

در هفته پنجم بارداری، تغذیه مناسب برای رشد سالم جنین بسیار مهم است. برای توصیه های غذایی خاص و راهنمایی های متناسب با نیازهای فردی، همیشه بهتر است با یک پزشک زنان یا یک متخصص تغذیه که در تغذیه دوران بارداری تخصص دارد، مشورت کنید. آن ها می توانند توصیه های شخصی بر اساس سابقه پزشکی و نیازهای فردی شما ارائه دهند.

به طور کلی، در هفته پنجم بارداری، بر حفظ یک رژیم غذایی متعادل و مغذی که شامل مواد مغذی ضروری زیر باشد تمرکز کنید. در این زمان بهتر است بیشتر به فکر سبک غذا خوردن خود باشید و تلاش کنید تا برنامه غذایی سالمی داشته باشید. به این منظور غذاهای سالمی نظیر مانند میوه، سبزیجات، غلات کامل، پروتئین‌های بدون چربی، لوبیا، آجیل و لبنیات را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. مصرف این مواد غذایی به حفظ سلامت جنین کمک بسیاری می‌کند. برای اطلاعات بیشتر در زمینه بارداری کلیک کنید.

 1. اسید فولیک: مصرف اسید فولیک کافی در اوایل بارداری برای کمک به جلوگیری از نقص لوله عصبی بسیار مهم است. منابع خوب اسید فولیک شامل سبزیجات سبز برگ، حبوبات، غلات غنی شده و مرکبات است.
 2. آهن: آهن برای تولید گلبول های قرمز خون و پیشگیری از کم خونی ضروری است. منابع خوب آهن عبارتند از: گوشت بدون چربی، مرغ، ماهی، حبوبات، غلات غنی شده و سبزیجات با برگ های تیره.
 3. کلسیم: کلسیم برای رشد استخوان ها و دندان های کودک مهم است. محصولات لبنی، شیرهای گیاهی غنی شده، سبزیجات سبز برگ و آب پرتقال غنی شده منابع خوبی از کلسیم هستند.
 4. اسیدهای چرب امگا 3: اسیدهای چرب امگا 3، به ویژه DHA (اسید دوکوزاهگزانوئیک) نقش مهمی در رشد مغز و چشم نوزاد دارند. منابع خوب شامل ماهی های چرب (مانند سالمون و ساردین)، گردو، دانه چیا و دانه کتان است.
 5. پروتئین: مصرف پروتئین کافی برای رشد و تکامل نوزاد مهم است. منابع خوب پروتئین عبارتند از: گوشت بدون چربی، مرغ، ماهی، تخم مرغ، محصولات لبنی، حبوبات و توفو.
 6. ویتامین D: ویتامین D برای جذب کلسیم و رشد استخوان های نوزاد ضروری است. قرار گرفتن در معرض نور خورشید و مصرف لبنیات غنی شده، شیرهای گیاهی غنی شده و ماهی های چرب می تواند به تامین نیاز شما به ویتامین D کمک کند.

سؤالات متداول 

- برای اولین بار چه زمانی می‌توان صدای قلب جنین را شنید؟

در هفته پنجم بارداری سیستم گردش خون در فرزند شما شکل می‌گیرد و در نتیجه ضربان قلب نیز وجود دارد. با این حال ممکن است صدای آن در سونوگرافی قابل تشخیص نباشد. معمولاً صدای ضربان قلب اولین بار در هفته ششم یا هفتم بارداری قابل تشخیص است.

- علت احساس خستگی مفرط در هفته پنجم بارداری چیست؟

احساس خستگی مفرط و کمبود انرژی معمولاً در نتیجه افزایش هورمون پروژسترون به وجود می‌آید. به همین خاطر به خاطر اینکه نیاز بیشتری به استراحت دارید خود را سرزنش نکنید و به خودتان زمان دهید تا بتوانید با شرایط جدید سازگار شوید. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*