ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

سه ماه اول بارداری | دستورات و ممنوعات مرحله رویانی کدامند؟

مرحله رویانی، مرحله ابتدایی در بارداری است که سه ماه اول بارداری و در حقیقت تا هفته سیزدهم را در برمی‌گیرد. به نطفه شکل گرفته در این دوران رویان می‌گویند. رویان در سه ماه ابتدایی تغییرات بسیار سریعی را پشت سر می‌گذارد که آگاهی از آن‌ها می‌تواند برای مادران جالب باشد. اگر شما هم به داشتن آگاهی دراین باره علاقه‌مند هستید، در ادامه این مقاله توضیحاتی درباره تمام هفته‌های مرحله رویانی ارائه خواهد شد که خواندن آن می‌تواند برای شما سودمند باشد. برای کسب اطلاات بیشتر میتوانید از مشاوره کودک کمک بگیرید.

تماس با مشاور

 

سه ماه اول بارداری رو هفته به هفته دنبال کنید

در هفته اول بارداری لقاح در حال شکل گرفتن است، در این مرحله آنقدر علائم بارداری کم است که به راحتی نمی توان آن را شناسایی کرد. حتی مادر بدون آن که متوجه شود، تخمک بارور شده را در بسیاری از مواقع سقط می کند. در ادامه شرح کوتاهی از بارداری در هفته های آتی داده ایم. برای آشنایی با وضعیت هفته اول بارداری کلیک کنید. 

هفته دوم بارداری

بارداری زمانی شروع می‌شود که ترکیب اسپرم و تخمک صورت گرفته باشد و لقاح شکل بگیرد. هفته دوم بارداری برای شما می‌تواند هفته‌ای باشد که زندگی در مسیر یک تغییر قرار می‌گیرد. با تکمیل عمل لقاح شما وارد دوران بارداری خود می‌شوید. برای آشنایی با تغییرات هفته دوم بارداری کلیک کنید.

سه ماه اول بارداری | هفته سوم بارداری

تخمک پس از لقاح، از طریق لوله‌های رحمی(لوله های فالوپ) به سمت رحم حرکت می‌کند. کاشت جنین در رحم به طور متوسط ۹ روز پس از تخمک گذاری اتفاق می‌افتد. فرزند شما در این دوره مانند یک توپ بسیار کوچک است که به آن بلاستوسیت گفته می‌شود. بلاستوسیت از صدها سلول تشکیل شده است که در این هفته به سرعت در حال تکثیر هستند. مقاله هفته سوم بارداری را مطالعه کنید.

هفته چهارم بارداری

در این هفته تخمک تلقیح شده از طریق لوله‌های فالوپی عبور می‌کند و وارد رحم می‌شود و شروع به لانه گزینی می کند. در واقع در هفته چهارم، رویان در اعماق رحم شما جای گرفته است. رویان از دو لایه سلول تشکیل شده و در این زمان جفت نیز به صورت ابتدایی در حال پیدایش است. جهت آشنایی با وضعیت جنین و بدن خود مقاله هفته چهارم بارداری را مطالعه کنید.

برای آگاهی بیشتر در زمینه چگونه بارداری خود را به همسرم بگویم کلیک کنید.

سه ماه اول بارداری | هفته پنجم بارداری 

رویان در هفته پنجم با سرعت بسیار زیادی در حال رشد است. از این هفته ممکن است علائم ناخوشایندی در شما پدیدار شوند. برای مثال سینه‌ها درناک شوند و یا احساس خستگی مفرط داشته باشید. برای آشنایی با نشانه های هفته پنجم بارداری کلیک کنید.

هفته ششم بارداری

در این هفته قلب رویان شروع به تپیدن می‌کند و اندام‌های او نظیر دهان، بینی و گوش‌ها شروع به شکل گرفتن می‌کنند.همچنین دست‌ها و پاها در این زمان درحال رشد کردن هستند اما انگشت‌ها هنوز جوانه نزده‌اند. رحم مادر در این زمان به به سایز دو برابر حالت طبیعی خود می‌رسد. برای اشنایی بیشتر با تغییرات رویان مقاله هفته ششم بارداری را مطالعه نمایید.

هفته هفتم بارداری

شما در آستانه ورود به ماه سوم بارداری هستید، در این دوران به سرعت رویان در حال رشد است و به مواد مغذی نیاز دارد. در حالی که حالت تهوع ها و ویارهای مختلف در این برهه مانع از خوردن مواد غذایی مختلف می‌شوند. برای آشنایی با اقدامات لازم در هفته هفتم بارداری کلیک کنید.

هفته هشتم بارداری

از هفته هشتم فرزند شروع به حرکت کردن می‌کند. اما این حرکات برای شما قابل حس کردن نیستند. معمولا انجام سونوگرافی در این هفته صورت می‌گیرد و فرزندتان در سونوگرافی به طور واضحی قابل مشاهده خواهد بود. به مقاله هفته هشتم بارداری سر بزنید.

هفته نهم بارداری 

اندازه رویان در این هفته تقریبا به یک اینچ می‌رسد. غضروف‌های فرزندتان در این مرحله شکل می‌گیرد و بدن او ساختار و اسکلت لازم برای ایستادن، راه رفتن و دویدن را شکل می‌دهد. شما از این هفته متوجه تغییراتی در سایز دور کمر خود خواهید شد. برای اطلاع از تغییرات و اقدامات لازم در هفته نهم بارداری کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خطراتی که جنین را تهدید می‌کند کلیک کنید.

سه ماه اول بارداری | هفته دهم بارداری

تا این هفته فرزند شما مراحل رشد حساس و بحرانی خود را دیگر پشت سر گذاشته است. اندام‌ها و ارگان‌های بدن او سر جای خود قرار گرفته‌اند و آماده رشد کردن هستند. مقاله هفته دهم بارداری را مطالعه کنید.

هفته یازدهم بارداری

از ابتدای این هفته است که دیگر می‌توان نام جنین را بر روی کودک گذاشت. از این زمان به بعد فرزند شما قادر به باز و بسته کردن انگشت‌های خود خواهد بود. در واقع او می‌تواند دست‌های خود را مشت کند. همچنین در این هفته ریشه دندان‌های کودک در قسمت زیرین لثه پدیدار خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر مقاله هفته یازدهم بارداری را مطالعه نمایید.

سه ماه اول بارداری | هفته دوازدهم بارداری

در این هفته مغز جنین با سرعتی دیوانه‌وار رشد می‌کند! همچنین از هفته دوازدهم اندام‌ها عملکرد خود را آغاز می‌کنند. برای مثال کلیه‌های جنین شروع به دفع ادرار می‌کنند و حرکات روده‌ای او نیز فعال می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با هفته دوازدهم بارداری کلیک کنید.

برای آشنایی کامل با علائم بارداری دختر در زن حامله کلیک کنید.

هفته سیزدهم

از این هفته کودک شما چرخیدن در مایع آمنیوتیک را شروع می‌کند. چشم‌ها و گوش‌های او در جای طبیعی خود قرار می‌گیرند و در سونوگرافی چهره او با وضوح بیشتری دیده می‌شود. از طریق سونوگرافی داخل رحم، جنسیت او نیز قابل تشخیص خواهد بود. در این هفته سه ماهه اول و مرحله رویانی کودک شما به پایان می‌رسد. مقاله هفته سیزدهم بارداری را مطالعه نمایید. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

وظایف شوهر به عنوان پدر در سه ماه اول بارداری و پس از آن

در دوران بارداری زن، شوهران نقش ها و مسئولیت های مهمی برای حمایت فیزیکی، عاطفی و عملی از شریک زندگی خود دارند. در اینجا برخی از وظایف متداول و تأثیرات حمایت شوهر در این دوره آورده شده است:

  1. حمایت عاطفی: بارداری می تواند از نظر جسمی و عاطفی برای بسیاری از زنان یک زمان چالش برانگیز باشد. شوهران می توانند با گوش دادن فعال، همدلی و اعتبار بخشیدن به احساسات شریک زندگی خود، حمایت عاطفی را ارائه دهند. این حمایت به کاهش استرس، اضطراب و نوسانات خلقی که معمولا در دوران بارداری تجربه می شود کمک می کند.
  2. شرکت در قرارهای قبل از زایمان: همراهی همسر در قرارهای قبل از زایمان با پزشک نشان دهنده مشارکت و حمایت است. به شوهر این امکان را می دهد که از پیشرفت بارداری مطلع باشد، سؤال بپرسد و فعالانه در تصمیم گیری در مورد مراقبت های دوران بارداری و برنامه های زایمان حضور پیدا کند.
  3. کمک در انجام کارهای خانه: بارداری می تواند باعث ناراحتی جسمی و خستگی شود. شوهران می توانند با انجام کارهای اضافی خانه مانند آشپزی، نظافت و شستن لباس کمک کنند. این کار بار جسمی زن را کاهش می دهد و به او اجازه می دهد تا روی مراقبت از خود و استراحت تمرکز کند.
  4. خودتان را آموزش دهید: برای یادگیری در مورد بارداری، زایمان و مراقبت های پس از زایمان ابتکار عمل را به دست آورید. این دانش، شوهران را قادر می‌سازد تا تغییرات فیزیکی و عاطفی را که همسران آن ها تجربه می‌کنند، درک کنند و حمایت آگاهانه و اطمینان خاطر بدهند.
  5. ایجاد آسایش فیزیکی: به همسرتان حمایت فیزیکی و راحتی بدهید. می تواند شامل ارائه ماساژهای ملایم، کمک به حرکات کششی یا ورزش و کمک به یافتن موقعیت های خواب راحت باشد. تنظیم برنامه ها و فعالیت های روزانه برای برآوردن نیازهای او نیز می تواند مفید باشد.
  6. برای فرزندپروری آماده شوید: با هم در کلاس های آموزش زایمان، کارگاه های فرزندپروری و مطالب خواندنی شرکت کنید. در مورد فلسفه ها، انتظارات و مسئولیت های فرزندپروری بحث کنید. آماده شدن به عنوان یک تیم به ایجاد اعتماد به نفس و درک متقابل در مورد مسئولیت های آینده والدین کمک می کند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*