ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

فلوکستین برای ترک شیشه چقدر تاثیر دارد؟

مصرف فلوکستین برای ترک شیشه چقدر تاثیر دارد؟ یکی از راه های درمان اعتیاد و ترک شیشه، استفاده از قرص فلوکستین است. فلوکستین یک داروی بسیار قوی و محبوب برای آرام بخشی و رسیدن به تعادل های خلقی است که تنها با تجویز پزشک قابل مصرف خواهد بود. با ترشح سروتونین خلق و خوی انسان تغییر می کند و کمتر به مصرف شیشه و مواد اعتیاد آور روی می آورد. هم چنین مصرف خودسرانه و بیش از حد این قرص، برای سلامتی شما بسیار مضر است. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور


فلوکستین

تعداد کمی از کودکان، نوجوانان و بزرگسالان جوان تا 24 سال که در طول مطالعات بالینی از دارو های ضد افسردگی (افزایش دهنده های خلق و خوی) مانند فلوکستین استفاده کردند، دچار خودکشی یا به فکر آسیب رساندن یا کشتن خود یا برنامه ریزی یا تلاش برای انجام این کار شدند. کودکان، نوجوانان و بزرگسالان جوانی که برای درمان افسردگی یا سایر بیماری‌ های روانی از دارو های ضد افسردگی استفاده می‌ کنند، ممکن است نسبت به کودکان، نوجوانان و بزرگسالان جوانی که برای درمان این بیماری‌ ها از دارو های ضد افسردگی استفاده نمی‌ کنند، بیشتر در معرض خودکشی قرار گیرند. با این حال، متخصصان در مورد این که این خطر چقدر زیاد است و چقدر باید در تصمیم گیری در مورد این که آیا کودک یا نوجوان باید داروهای ضد افسردگی مصرف کند، در نظر گرفته نمی شود، مطمئن نیستند. فلوکستین هم چنین گاهی اوقات برای درمان اعتیاد به الکل، اختلال کمبود توجه، اختلال شخصیت مرزی، اختلالات خواب، سردرد، بیماری های روانی، اختلال استرس پس از سانحه، سندرم تورت، چاقی، مشکلات جنسی و فوبیا استفاده می شود. با پزشک خود در مورد خطرات احتمالی استفاده از این دارو برای بیماری خود صحبت کنید. این دارو ممکن است برای مصارف دیگر تجویز شود.

1-فلوکستین و سلامت روان مصرف کنندگان

باید بدانید که با مصرف فلوکستین یا سایر دارو های ضد افسردگی، سلامت روان شما ممکن است به شکل غیر منتظره ای تغییر کند، حتی اگر یک فرد بالغ بالای 24 سال سن داشته باشید. شما ممکن است دچار خودکشی شوید، به خصوص در ابتدای درمان و هر زمان می تواند دوز داروی شما افزایش یا کاهش یابد. اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، باید فورا با پزشک تماس بگیرید:
 • افسردگی شما جدید یا بدتر شد.
 • فکر کردن به آسیب رساندن یا کشتن خود یا برنامه ریزی یا تلاش برای انجام آن
 • نگرانی شدید
 • تحریک
 • اختلالات خواب
 • موارد وحشت زدگی
 • تحریک پذیری
 • عمل بدون فکر
 • بی قراری شدید
 • و هیجان غیر عادی دیوانه وار
 • رفتار خشونت آمیز و مملو از عصبانیت
مطمئن شوید که خانواده یا مراقب شما می‌ دانند که کدام علائم ممکن است جدی باشد، بنابراین اگر شما قادر به درمان خود نیستید، می ‌توانند با پزشک تماس بگیرند. هنگامی که درمان با فلوکستین را شروع می کنید، پزشک یا داروساز برگه اطلاعات بیمار سازنده (راهنمای دارو) را به شما می دهد. اطلاعات را به دقت بخوانید و اگر سوالی دارید از پزشک یا داروساز خود بپرسید.
فلوکستین برای ترک شیشه

2-سن مصرف قرص فلوکستین

مهم نیست سن شما، قبل از مصرف یک داروی ضد افسردگی چقدر است، شما باید با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای درمان بیماری خود با دارو های ضد افسردگی یا سایر درمان ها صحبت کنید. هم چنین باید در مورد خطرات و مزایای عدم درمان بیماری خود صحبت کنید. باید بدانید که داشتن افسردگی یا اختلالات روانی دیگر خطر خودکشی را به شدت افزایش می دهد. اگر شما یا هر کسی در خانواده‌ تان اختلال دوقطبی (خلقی که از افسرده به هیجان‌ انگیز غیر عادی تغییر می‌ کند) یا شیدایی (خلق دیوانه‌ وار و غیر طبیعی هیجان‌ زده) داشته باشید یا به خودکشی فکر کرده یا اقدام به خودکشی کرده باشید، این خطر بیشتر است. در مورد وضعیت، علائم و سابقه پزشکی شخصی و خانوادگی خود با پزشک خود صحبت کنید. شما و پزشکتان تصمیم خواهید گرفت که چه نوع درمانی برای شما مناسب است.

3-علت تجویز

فلوکستین برای درمان افسردگی، اختلال وسواس فکری-اجباری (افکار آزار دهنده که از بین نمی‌ روند و نیاز به انجام چند کار خاص دارند)، برخی اختلالات خوردن، و حملات پانیک (حملات ناگهانی و غیر منتظره ترس شدید و نگرانی در مورد این حملات) استفاده می‌ شود. فلوکستین هم چنین برای تسکین علائم اختلال دیسفوریک قبل از قاعدگی، از جمله نوسانات خلقی، تحریک پذیری، نفخ و حساسیت سینه استفاده می شود. هم چنین همراه با اولانزاپین (Zyprexa) برای درمان افسردگی که به سایر دارو ها و دوره های افسردگی در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی اول (اختلال شیدایی- افسردگی؛ بیماری که باعث دوره های افسردگی، دوره های شیدایی، خلق و خوی غیر طبیعی و موارد دیگر می شود) استفاده می شود. فلوکستین در دسته ای از دارو ها به نام مهار کننده های انتخابی باز جذب سروتونین (SSRIs) قرار دارد. این ماده با افزایش میزان سروتونین، یک ماده طبیعی در مغز که به حفظ تعادل ذهنی کمک می کند، عمل می کند.

4-نحوه مصرف

فلوکستین به صورت کپسول، قرص، کپسول تاخیری (دارو را در روده آزاد می کند) و محلول (مایع) خوراکی عرضه می شود. فلوکستین ممکن است همراه یا بدون غذا مصرف شود. کپسول، قرص و مایع فلوکستین معمولا یک بار در روز در صبح یا دو بار در روز صبح و ظهر مصرف می شود. کپسول های فلوکستین تاخیری معمولاً یک بار در هفته مصرف می شوند. فلوکستین را هر روز تقریباً در یک ساعت مشخص مصرف کنید.
 • دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را به دقت دنبال کنید و از پزشک یا داروساز خود بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه قرص فلوکستین کلیک کنید.
 • فلوکستین را دقیقا طبق دستور مصرف کنید. از مصرف کمتر یا بیشتر از آن چه پزشک تجویز کرده است، خودداری کنید.
 • کپسول های تاخیری را به طور کامل ببلعید. آن ها را نبرید، له نکنید یا نجوید.
 • پزشک ممکن است درمان شما را با دوز پایین فلوکستین شروع کند و به تدریج دوز شما را افزایش دهد.
ممکن است چهار تا پنج هفته یا بیشتر طول بکشد تا این که شما فواید کامل فلوکستین را احساس کنید. حتی اگر احساس خوبی دارید مصرف فلوکستین را ادامه دهید. بدون مشورت با پزشک مصرف فلوکستین را قطع نکنید. اگر به طور ناگهانی مصرف فلوکستین را متوقف کنید، ممکن است علائم ترک مانند تغییرات خلق و خو، تحریک پذیری، بیقراری، سرگیجه، بی حسی یا گزگز در دست ها یا پاها، اضطراب، تعریق، گیجی و حواس پرتی، سردرد، خستگی، و مشکل در به خواب رفتن یا ماندن در خواب را تجربه کنید. پزشک احتمالاً دوز شما را به تدریج کاهش خواهد داد.

5-فلوکستین برای ترک شیشه |برخی نکات مهم

قبل از مصرف فلوکستین، به نکات پزشکی توجه کنید. اگر به فلوکستین، هر داروی دیگر یا هر یک از ترکیبات موجود در کپسول، قرص یا محلول فلوکستین حساسیت دارید، به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید. از داروساز خود لیستی از مواد تشکیل دهنده را بخواهید. اگر پیموزاید (Orap)، تیوریدازین یا یک مهار کننده مونو آمین اکسیداز (MAO) مانند ایزوکاربوکسازید (مارپلان)، لینزولید (زیووکس)، متیلن بلو، فنلزین (ناردیل)، سلژیلین (امسام، زلاپار) و ترانیل سیپرومین (پارنت)، یا اگر در دو هفته گذشته مصرف یک مهار کننده مونو آمین اکسیداز را متوقف کرده اید. احتمالاً پزشک به شما خواهد گفت که نباید فلوکستین مصرف کنید. اگر مصرف فلوکستین را متوقف کنید، باید حداقل پنج هفته قبل از شروع مصرف تیوریدازین یا یک مهار کننده مونو آمین اکسیداز صبر کنید. به پزشک و داروساز خود بگویید که چه دارو ها و ویتامین های تجویزی و بدون نسخه دیگری را مصرف می کنید یا قصد دارید مصرف کنید.

6-دوز فراموشی

دوز فراموش شده قرص فلوکستین را به محض یادآوری مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را رها کنید و برنامه دوز منظم خود را ادامه دهید. برای جبران نوبت فراموشی دوز زیادی مصرف نکنید.

7-فلوکستین برای ترک شیشه |عوارض جانبی

فلوکستین ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. اگر هر یک از این علائم شدید است یا از بین نمی رود، به پزشک خود اطلاع دهید:
 • عصبی بودن و ناتوانی در کنترل اضطراب
 • مشکل در به خواب رفتن یا ماندن در خواب
 • حالت تهوع و اسهال
 • دهان خشک
 • سوزش سردل
 • خمیازه و ضعف
 • لرزش غیر قابل کنترل بخشی از بدن
 • از دست دادن اشتها و کاهش وزن. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان بی اشتهایی کلیک کنید.
 • رویا های غیر معمول
 • گرفتگی بینی
 • مشکلات جنسی در مردان: کاهش میل جنسی، ناتوانی در به دست آوردن یا حفظ نعوظ، یا تاخیر یا عدم انزال
 • مشکلات جنسی در زنان: کاهش میل جنسی، یا تاخیر در ارگاسم یا ناتوانی در رسیدن به ارگاسم
 • تعرق مفرط، سردرد، گیجی، ضعف، مشکل در تمرکز، یا مشکلات حافظه

8-علائم هشدار

برخی از عوارض جانبی می تواند جدی باشد. اگر هر یک از علائم زیر یا علائم ذکر شده در بخش هشدار مهم یا اقدامات احتیاطی خاص را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید: برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.
 • کهیر و خارش
 • جوش یا تاول
 • تب و درد مفاصل
 • تورم صورت، گلو، زبان، لب‌ ها، چشم‌ ها، دست‌ ها، پاها، مچ پا یا پایین ساق پا
 • مشکل در تنفس یا بلع. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علت تنگی نفس کلیک کنید.
 • بی قراری، تب، تعریق، گیجی، ضربان قلب سریع یا نامنظم، لرز، سفتی یا تکان شدید ماهیچه ها، توهم، از دست دادن هماهنگی، تهوع، استفراغ، یا اسهال
 • ضربان قلب سریع، آهسته یا نامنظم
 • سرگیجه یا غش، تشنج
 • خون‌ریزی یا کبودی غیر طبیعی
فلوکستین ممکن است باعث کاهش اشتها و کاهش وزن در کودکان شود. پزشک کودک شما به دقت رشد او را زیر نظر خواهد گرفت. اگر در حین مصرف این دارو در مورد رشد یا وزن کودک خود نگرانی دارید با پزشک او صحبت کنید. با پزشک کودک خود در مورد خطرات دادن فلوکستین به کودک خود صحبت کنید. فلوکستین ممکن است عوارض جانبی دیگری ایجاد کند. در صورت بروز هرگونه مشکل غیر عادی در حین مصرف این دارو با پزشک خود تماس بگیرید. برای دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.  

هشدار های لازم برای مصرف فلوکستین

اگر شما یا هر کسی از اعضای خانواده تان فاصله QT طولانی مدت داشته یا داشته اید (یک مشکل قلبی نادر که ممکن است باعث ضربان قلب نامنظم، غش یا مرگ ناگهانی شود) به پزشک خود اطلاع دهید. هم چنین اگر سطح پایینی از پتاسیم، منیزیم یا سدیم در خون خود دارید یا تحت درمان با الکتروشوک درمانی هستید (روشی که در آن شوک های الکتریکی کوچک به مغز برای درمان برخی بیماری های روانی وارد می شود) به پزشک خود اطلاع دهید. اگر اخیراً دچار حمله قلبی شده‌ اید و یا قبلاً ضربان قلب آهسته یا نا منظم، نارسایی قلبی یا هر مشکل قلبی دیگری داشته‌ اید، به پزشک خود اطلاع دهید. هم چنین مواردی مانند فشار خون بالا، مشکلات خونریزی، سکته مغزی، دیابت، تشنج یا بیماری کبدی یا کلیوی را حتما به پزشک خود اطلاع بدهید‌.

1-فلوکستین برای ترک شیشه |فلوکستین و بارداری

اگر باردار هستید، به خصوص زمانی که در چند ماه آخر خود هستید. چنانچه قصد بارداری دارید یا در حال شیردهی هستید، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در حین مصرف فلوکستین باردار شدید، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر فلوکستین در ماه های آخر بارداری مصرف شود ممکن است بعد از زایمان در نوزادان مشکلاتی ایجاد کند. باید بدانید که فلوکستین ممکن است شما را خواب آلود کند و بر قضاوت، تفکر و حرکات شما تأثیر بگذارد. تا زمانی که متوجه نشدید این دارو بر شما تأثیر می گذارد، رانندگی نکنید یا با ماشین آلات سنگین کار نکنید.

2-فلوکستین و سایر موارد پزشکی

به یاد داشته باشید که الکل می تواند به خواب آلودگی ناشی از این دارو بیافزاید. باید بدانید که فلوکستین ممکن است باعث گلوکوم با زاویه بسته شود (شرایطی که مایع به طور ناگهانی مسدود می شود و نمی تواند از چشم خارج شود و باعث افزایش سریع و شدید فشار چشم می شود که ممکن است منجر به از دست دادن بینایی شود). قبل از شروع مصرف این دارو با پزشک خود در مورد معاینه چشم صحبت کنید. اگر حالت تهوع، چشم درد، تغییرات در بینایی مانند دیدن حلقه های رنگی در اطراف چراغ ها و تورم یا قرمزی در داخل یا اطراف چشم دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا تحت درمان اورژانسی قرار بگیرید. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

تاثیر فلوکستین برای ترک شیشه

قرص معروف فلوکستین که اکثرا توسط پزشک برای ترک اعتیاد به شیشه معرفی می شود، با بالانس کردن هورمون های بدن شما و هم چنین افزایش ترشح هورمون سروتونین تجویز می شود. البته به یاد داشته باشید که نباید بدون تجویز پزشک و حتی خودسرانه دست به مصرف این دارو بزنید. فلوکستین به دلیل آرام بخش بودن قوی می تواند به کاهش مصرف ماده مخدر و حتی شیشه کمک شایانی کمک کند اما میزان تجویز آن وابسته به دستور و تجویز پزشک است. مصرف تنهای قرص فلوکستین به ترک شیشه کمک نخواهد کرد. شما در کنار آن با تجویز پزشک باید دارو های دیگر را نیز مرتب و در زمان درست مصرف کنید. هماهنگی چندین دارو با هم به شما در ترک شیشه کمک زیادی خواهد کرد. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*