ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

سوالات متداول درمورد اعتیاد | سوالات پرتکرار حوزه اعتیاد به همراه پاسخ

سوالات متداول درمورد اعتیاد کدامند؟ اعتیاد یکی از بیماری هایی است که از زمان پیدایش مواد مخدر و اعتیاد آور، توانست خود را در میان جمعیت گسترده ای از افراد جامعه جهانی به قدری محبوب کند که تا به امروز بسیاری از افراد را درگیر خود کرده و هنوز هم ابتلا به اعتیاد یکی از بزرگترین بیماری ها و معضلات افراد در تمامی جوامع است‌. در این مقاله همانطور که از عنوان مقاله پیدا است، درمورد سوالاتی است که بسیاری از افراد مبتلا به اعتیاد و همین طور خانواده ها و نزدیکان ایشان پرسیده اند و با جواب هایی توسط متخصصین مطالبی بیان شده است. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

تماس با مشاور


سوالات متداول درمورد اعتیاد

در ادامه، به متداول ترین و پرتکرارترین سوالاتی که درمورد اعتیاد و ترک آن پرسیده میشود، پرداخته و پاسخ داده میشود.

1-بهترین کلینیک ترک اعتیاد دارای چه ویژگی‌هایی است؟

کلینیک بستری ترک اعتیاد، مرکزی است که در آن خدمات درمانی، خدمات روان شناختی، خدمات روانشناسی و خدمات روانپزشکی توسط تیم بالینی متخصص و باتجربه ارائه می‌شود. مدت زمان ترک اعتیاد برای هر فرد بسته به شرایط وابستگی او به مواد مخدر به صورت مجزا و با توجه به نتیجه آزمایش مصرف مواد وی تعیین می‌گردد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کمپ ترک اعتیاد کلیک کنید.

داشتن کادر درمانی متخصص و دارای دانش در زمینه درمان اختلالات مصرف مواد مخدر شامل پزشک دوره دیده، تیم روانپزشکی، تیم روانشناسی، تیم روان پرستار و تیم خدماتی و درمان براساس اخرین متدهای درمانی جهان، دارای امکانات رفاهی جهت بستری طولانی مدت بیماران باشد. تعهد و پیگیری مرکز ترک اعتیاد در پروسه درمان بیمار، مهم‌ترین عامل بعد از ترک اعتیاد، مراقبت‌های پس از ترخیص می‌باشد که بر اساس زمان مشخص شده‌ای که پزشک روان درمان بیمار تعیین می‌کند پیگیری می‌شود.

2-سوالات متداول درمورد اعتیاد | برای ترک اعتیاد چقدر زمان لازم است؟

اعتیاد به انواع مواد اعتیاد آور هرچقدر هم طولانی و زیاد باشد باز هم قابل درمان است. برای ترک اعتیاد زمان مشخصی وجود ندارد. نوع مواد مصرفی، مدت زمان مصرف، صفات شخصیتی، حمایت دیگران، برنامه درمان مناسب متناسب هر بیمار از جمله عوامل مهم در ترک مواد اعتیاد آور است. مهمترین نکته در درمان اعتیاد بیمار این است که پس از ترخیص از کلینیک ترک اعتیاد، داروهای تجویزی پزشک را مصرف و تا زمانی که نیاز است به درمان ادامه دهد.

3-سوالات متداول درمورد اعتیاد | آیا ترک اعتیاد در چند ساعت ممکن است؟

چطور می‌شود فردی که مدت‌ها به اعتیاد دچار شده است در عرض چند ساعت ترک کند؟ این روزها تبلیغاتی از این دسته خیلی به چشم می‌خورد. اما در واقع چنین چیزی ممکن نیست. نخستین گام در ترک اعتیاد سم‌زدایی است که بر اساس متدهای نوین درمان اعتیاد انجام می‌گیرد، این درمان که سم زدایی کوتاه مدت و سم زدایی بلند مدت است بر اساس نیاز بیمار در کلینیک ترک اعتیاد صورت می‌گیرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سم زدایی برای ترک اعتیاد کلیک کنید.

امروزه به مدد داروهای موجود، ترک از مواد عارضه‌ای سخت و طاقت فرسا نیست. اما باید توجه داشت مهم‌ترین بخش، اثرات روانی و انگیزه است. وجود روانپزشکان و روانشناسان باتجربه در این بخش بسیار حائز اهمیت است. از نظر پزشکان متخصص در رابطه با ترک اعتیاد، از نظر پزشکی و علمی بیماری بهبود یافته که به مدت یک‌سال هیچ‌گونه ماده مخدری مصرف نکرده باشد.
سوالات در مورد اعتیاد

4-آیا علائم ترک به صورت ناراحت کننده و دردناک ایجاد میشوند؟

خير، تمامي علائم و نشانه هاي محروميت در شرايطي كاملاً طبي و ايمن تحت كنترل مي‌باشد و با نظارت ٢٤ ساعته كادر پرستاري اين علائم به هيچ عنوان باعث اذيت و آزار بيماران نمي‌شود. در بدو ورود بيمار به كلينيك ترک اعتیاد، اقدامات لازم پزشكي در جهت كنترل اين علائم شروع و در تمام مدت بستري بيمار و حتي پس از ترخيص نيز ادامه خواهد داشت. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درد جسمانی ترک اعتیاد کلیک کنید.

5-مراجعه به مراکز مشاوره برای درمان و ترک اعتیاد چه اهمیتی دارد؟

بدون استفاده از مشاوره، درمان و ترک اعتیاد سخت‌تر است. روش‌های زیادی برای ترک اعتیاد وجود دارد که شروع درمان بدون آمادگی فکری و ذهنی بی‌فایده خواهد بود. داشتن ارتباط موثر و مستمر با مراکز مشاوره اعتیاد می‌تواند نتیجه مثبتی به دنبال داشته باشد. همچنین درمورد چگونه فرد معتاد را به تشویق به ترک کنیم کلیک کنید.

6-بهترین درمان‌ها برای ترک اعتیاد چیست؟

ترک اعتیاد توسط پزشک معالج بیمار و نوع درمان توسط وی صورت می‌گیرد که برای هر فرد متفاوت است و به نوع مصرف بیمار و مدت زمان مصرفی بستگی دارد، در بیمارانی که مواد مخدر مصرف می‌کنند معمولا با سم زدایی کوتاه مدت و سم زدایی بلند مدت آغاز می‌شود، پاسخ درمانی بدن شما به نوع درمان متفاوت است پس ممکن است در دوره‌ی ترک اعتیاد درمان تغییر کند اما به طور کلی بهترین درمان درمانی است که در یک کلینیک ترک اعتیاد با مجوز درمانی و زیر نظر پزشکان متخصص صورت گیرد و همچنین مواردی که نقش مهم و نافذی در سلامتی بیمار دارند: ورزش مستمر و منظم، تغذیه سالم و نقش خانواده می‌باشد.

7-آیا سم زدایی به معنای ترک کامل اعتیاد است؟

اعتیاد یک علامت مصرف نیست که اگر قطع شود بیمار بهبود یابد، اعتیاد عوارضی دارد که فقط با سم زدایی برطرف نمی‌شوند و بیمار از لحاظ روحی، روانی و جسمی باید کاملا درمان شود پس از سم زدایی داروی نالتروکسان به مدت چند ماه باید به صورت روزانه مصرف شود و همچنین مشاوره های هفتگی و گروه درمانی‌ها کمک بسیاری به روند درمان بیمار می‌کند و تا مدتی باید ادامه پیدا کند تا بیمار عود و یا بازگشت نداشته باشد پس سم زدایی به تنهایی نمی‌تواند درمان کامل اعتیاد باشد.

8-آیا سم زدایی فوق سریع در همه مراکز انجام میشود؟

خیر، تعداد اندکی از مراکز درمانی ترک اعتیاد مجوز انجام سم زدایی را دارند و بسیاری از مراکز ترک اعتیاد به صورت غیر قانونی تبلیغات نادرستی برای سم زدایی انجام می‌دهند و بیمار را بلافاصله بعد از عمل ترخیص می‌کنند و هیچ مسئولیتی در قبال بیمار بعد از ترخیص ندارند،در صورتی که بیمار حتما باید حداقل 2 روز بستری باشد و تمام علائم وی کنترل گردد.

سم زدایی فوق سریع در اتاقی با تمام تجهیزات اتاق ICU و توسط پزشک بیهوشی باید انجام گیرد، آزمایشات کامل قبل از عمل باید انجام شود و بیهوشی کامل نباید به بیمار داده شود، بیمار اعتیاد اگر بیماری خاصی اعم از دیابت، بیماری قلبی و … داشته باشد نمی تواند سم زدایی شود و در این صورت باید با پزشک معالج خود مشورت کند.

9-آیا طول درمان برای مصرف کنندگان مخدر و محرک یکسان است؟

بیماران که مخدر مصرف می‌کنند زمان درمان کوتاه‌تری نسبت به بیمارانی که محرک(شیشه، کوکائین، الکل و …) مصرف می‌کنند دارند. بیماران مخدر از لحاظ فیزیکی تخریب فیزیکی کمتری نسبت به محرک‌ها دارند، درمان محرک‌ها حداقل 10 روز و درمان مخدرها حداکثر 10 روز به طول می‌انجامد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مواد محرککلیک کنید.

10-چه عواملی باعث عود اعتیاد می‌شوند؟

بي توجهی به ادامه درمان و وجود اين تفكر نادرست كه با منفي شدن جواب آزمايش و پاكسازی، مسئله‌ای به نام اعتياد به شكل كامل درمان مي‌شود. درمان اعتياد بايد به صورت مداوم پيگيري شود و با حضور در جلسات گروه درماني كه هر هفته برگزار مي‌شود و همچنين مداومت در ادامه ويزيت‌هاي روانپزشک و روانشناس و مصرف داروها و انواع درمان هاي روانشناختی به ثبات برسد. عدم شناخت اين بيماري بزرگترين دليل عود مي‌باشد. همچنین درمورد بهترین روش های درمان در روانشناسی بخوانید.

11-سوالات متداول درمورد اعتیاد |آیا متادون و ترامادول اعتیادآورند؟

بله، متاسفانه متادون و ترامادول با اين‌كه مورد استفاده پزشكي دارند و حتي برخي از آن‌ها به عنوان داروهايي براي درمان اعتياد مورد استفاده قرار مي‌گيرند به شدت اعتياد آور هستند و عوارض سنگيني دارند و حتمأ بايد تحت نظر تيم پزشكي تحت درمان و ترك قرار بگيرند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به متادون کلیک کنید.

12-چرا باید یک فرد وابسته به مواد را برای درمان تشویق کرد؟

 • چون مصرف مواد مخدر ایجاد وابستگی جسمی و روانی می‌کند و علی‌رغم میل دائمی برای ترک، تصمیم به ترک مشکل است.
 • اعتیاد باعث از دست دادن حمایت‌های خانوادگی و اجتماعی و تنها شدن فرد می‌شود، بنابراین فرد وابسته به مواد نیازمند کمک است. برای دریافت مشاوره خانواده کلیک کنید.
 • معاشرت با دوستان و افراد وابسته به مواد فرد را به ادامه مصرف مواد تشویق می‌کند.
 • فرد وابسته به مواد معمولا از احتمال بهبودی ناامید و نسبت به درمان بدبین است.
 • برخی از افراد وابسته به مواد از خطرها و عواقب مصرف مواد اطلاعی ندارند و یا مشکلات ناشی از آن را انکار می‌کنند.

بنابراین لازم است به خاطر داشته باشیم که یکی از وظایف مهم افراد جامعه، تشویق افراد وابسته به مواد به درمان است.

13-چگونه می‌توان افراد وابسته به مواد را به درمان تشویق کرد؟

 • با تشریح خطرات و عواقب مصرف مواد.
 • به فرد وابسته به مواد اطمینان دهیم که با مراجعه به مراکز درمانی به او کمک می‌شود تا با کمترین درد و ناراحتی اعتیاد را کنار بگذارید .
 • به بیمار اطمینان دهیم در صورت تصمیم قطعی موفق به ترک خواهد شد و مثال‌هایی از افرادی که موفق به ترک شده‌اند برای او بیاورند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تقویت اراده برای ترک اعتیاد کلیک کنید.
 • در مواردی که فرد مبتلا تلاش کرده مصرف مواد را ترک کند ولی موفق نشده است و احساس ناامیدی می‌کند به او تذکر دهید که بسیاری از افراد قبل از موفقیت کامل در درمان بارها و بارها کوشش کرده و نهایتا موفق گردیده‌اند.
 • به فرد وابسته به مواد اطمینان دهیم در صورت ترک اعتیاد دوستان جدیدی پیدا خواهد کرد و خانواده و اطرافیان او را در جمع خود خواهند پذیرفت.

14-سوالات متداول درمورد اعتیاد |هدف از درمان اعتیاد چیست؟

 • رسیدن به سبک زندگی بدون مواد.
 • کمک به افزایش عملکرد فرد در جنبه‌های مختلف زندگی.
 • جلوگیری از گرایش مجدد به اعتیاد.

15-آیا متادون، بوپرنورفین، ترامادول و داروهای گیاهی اعتیادآورند؟

متادون، بوپرنورفین(که به قرص B2 معروف است) و ترامادول همگی الکالوئید و مسکن های افیونی (مخدر) هستند که به روش های شیمیایی از گیاه خشخاش تهیه شده و اگونیست گیرنده های مورفینی در مغز هستند. درمورد کپسول های دست ساز معروف به داروهای گیاهی ترک اعتیاد و یا داروهای تبلیغی جهت ترک اعتیاد به مواد مخدر بایستی بدانیم که اصولا از لحاظ علمی هیچ ترکیب گیاهی موثر در درمان اعتیاد تا کنون شناخته نشده است و این گونه داروها همگی حاوی مقادیر زیادی ازمخدرهایی چون متادون، ترامادول و یا تریاک هستند که با گیاهان بی اثر و دارای عوارض جسمی و روانی متعدد مخلوط گردیده اند.

متادون و بوپره نورفین داروهای مخدر طبی هستند که اغلب به عنوان جایگزین مخدرهای خیابانی و غیر قانونی استفاده می شوند. البته از نظر علمی کاربرد این داروها بطور کوتاه مدت در دوره سم زدایی تدریجی و ترک اعتیاد زیر نظر پزشک متخصص و نیز درمان نگهدارنده میان مدت و طولانی مدت تنها در بیمارانی که به دلایلی قادر به ترک اعتیاد و درمان نیستند از جمله گروه های پر خطر(بیماران تزریقی، بی خانمان و فاقد حمایت اجتماعی و زندانیان و بیماران مبتلا به بیماریهای کشنده و صعب العلاج و یا افراد بسیار مسن که قادر به ترک نیستند استفاده می شوند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

ولی متأسفانه در کشور ما تجویز غیرعلمی این داروها به همه بیماران به مقدار زیاد و مدت طولانی رواج یافته که خود به یک معضل و اعتیاد جدید تبدیل شده که باعث تداوم بیماری اعتیاد می گردد و فقط نوع ماده مخدرعوض شده است که ترک آنها نیز دشوارتر از مخدرهای معمولی بوده و ترک آنها اغلب تنها با درمان بستری و جدی در مراکز تخصصی امکان پذیر است.
سوالات متداول درمورد اعتیاد

16-آیا اعتیاد یک بیماری است؟ نیاز به درمان دارد؟

بله مسلماً، اعتیاد یک نوع بیماری مغز است هر چند علاوه برعوامل محیطی (مانند دسترسی بیشتر به مواد، مقبولیت اجتماعی و فشار همسالان و...) عوامل ساختاری و عملکردی متفاوت مغز افراد مستعد می تواند منجر به شروع مصرف مواد گردد، مصرف مکرر یک ماده شیمیای اعتیاد آور(ماده ی سمی برای مغز) موجب تغییراتی در ساختمان و شیمی اعصاب مغزی به ویژه در نواحی مرتبط با پاداش و لذت می شود. یعنی فرایند پیچیده بیولوژیک مغزی که حاصل آن تغییر رفتار اختیاری مصرف یک ماده به مصرف اجباری آن یا بیماری اعتیاد می شود.

بدین ترتیب بسته به نوع ماده ی مصرفی به تدریج عملکرد مغز در نواحی مختلف از جمله مرتبط با لذت، شادی، رفتار و تفکر منطقی و غیره ازحالت عادی خارج شده وآسیب های حاصله باعث می شود فرد بدون مصرف ماده قادر به انجام فعالیت های روزمره نبوده و با شدت یافتن این تغییرات دچار افسردگی، بی انگیزه گی، سرگردانی، بی هدفی، پرخاشگری و در نهایت اختلالات خلقی، اضطرابی و تفکر و ادراک(از جمله هذیان، توهم و جنون) می شود.

در حوزه پزشکی اعتیاد و اختلالات مصرف مواد جزو بیماری های رشته تخصصی روانپزشکی محسوب شده و همانند سایر بیماری های جدی و پیچیده مغزی و روانی عوامل متعدد محیطی و زیستی در پیدایش آن نقش داشته و بنابراین مانند سایر بیماری ها نیاز به درمان و مداخلات تخصصی روانپزشکی از جمله استفاده از داروها و انواع روش های روان درمانی دارد.

 

سخن آخر درمورد سوالات متداول درمورد اعتیاد

در این مقاله قصد بر این شد تا سوالات متداولی که افراد درمورد اعتیاد پرسش می کنند را با جواب هایی علمی گردآوری کرده و آن ها در اختیار مطالعه کنندگان قرار دهیم. این نکته نیز باید در انتها متذکر شود که اعتیاد یک بیماری بسیار مخربی است که به طور کلی می تواند زندگی افراد و نزدیکان افراد مصرف کننده و معتاد را نیز تحت ناثیر قرار داده و به سمت تخریب پیش برد. به همین دلیل مهم ترین توصیه به افراد مبتلا به بیماری اعتیاد این است که با مراجعه به مراکز ترک اعتیاد و کمک از متخصصین، خود را از بند اعتیاد رهایی دهند. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*