ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چگونه قرص گاباپنتین به ترک شیشه کمک می کند؟

چگونه قرص گاباپنتین به ترک شیشه کمک می کند؟ متاسفانه یکی از بزرگ ترین مشکلات اجتماعی که امروزه در دنیا شایع است و هر جامعه ای را درگیر خود کرده است، معضل اعتیاد به مواد مخدر است. بد ترین مشکل این نوع اعتیاد چند گانه بودن آن است؛ به این معنی که نه تنها فرد را درگیر خود می کند بلکه خانواده، دوستان، آشنایان و خود جامعه را نیز درگیر می سازد. از این رو با توجه به آسیب های جبران ناپذیر این پدیده بر افراد و جامعه، ترک اعتیاد یکی از اصلی ترین برنامه هایی است که امروزه هر کشوری بر روی آن تمرکز دارد. با توجه به تنوع گسترده مواد مخدر و عوارض آن ها، درمان اعتیاد نیز می تواند متنوع باشد و حتی گاهی از ترکیب برنامه های مختلف درمانی تشکیل شود.  برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

اعتیاد

معضل اعتیاد فرا تر از اعتیاد به مواد مخدر، الکل، سیگار و...، است. این پدیده یکی از بزرگ ترین مشکلات فردی و اجتماعی در جهان امروز است که فارق از کلیشه های، شخصیت، سن، جنسیت، تحصیلات، شرایط خانوادگی، شرایط اقتصادی و...، هر کسی را می تواند درگیر خود کند.

اعتیاد یک بیماری چند بعدی است؛ در واقع اعتیاد یک بیماری زیستی، روانی، شناختی و اجتماعی است که نه تنها یک فرد بلکه گاهی چندین فرد ار درگیر خود می کند. این بیماری بر تمام جنبه های زندگی یک فرد اعم از جسمی، عاطفی، ذهنی و رفتاری تاثیر مستقیم و اغلب مخرب می گذارد. با توجه به این نکات اعتیاد را به صورت‌ های گوناگونی می توان تعریف کرد، از جمله تمایل اخلاقی ناسالم، ضعف در اراده، ناتوانی در مواجه با مشکلات زندگی، گونه ای از بیماری جسمی و یا اختلالات روانی.

بطور کلی می توان اعتیاد را یک رفتار مکرر در فرد دانست که به دلایل روانی و اغلب کاذب، به شیوه تقویت منفی در افراد روی می دهد. در واقع در طی فرایند اعتیاد افراد از لحاظ روانی در وضعیت پاداش گیری کاذب از عامل اعتیاد زا هستند که همین مسئله سبب یروز رفتار اعتیاد گونه در آن ها می شود. در این بین یکی از شایع ترین انواع اعتیاد، اعتیاد به مواد مخدر طبیعی و صنعتی نظیر شیشه، ماری جوانا، حشیش، کراک، کوکائین، هروئین و...، است.

 

مواد مخدر

مواد مخدر یکی از اصلاحات رایج در جهان هستند که هنوز تعریف مشخصی برای آن وجود ندارد. در واقع واژه مخدر خود در ادبیات فارسی یه معنای اجاد کنننده سستی و خدورت است. البته چیزی که امروزه از اصطلاح مواد مخدر برداشت می شود، هر گونه داروهای اعتیاد آور نظیر داروهای روانگردان، توهم زا، محرک،خواب آورو کند کننده است.

با اینحال بطور کلی ماده مخدر اصطلاحی است رایج و عمومی که برای اشاره به انواع مختلفی از ترکیبات طبیعی و شیمیایی بکار می رود و اغلب به دلیل احتمال ایجاد وابستگی به مصرف، در طبقه مواد اعتیاد زا قرار می گیرند. به همین دلیل اغلب خرید و فروش آن ها غیر قانونی است.

چگونه قرص گاباپنتین به ترک شیشه کمک می کند؟ | انواع مواد مخدر

مواد مخدر تنوع بسیار زیادی دارند ولی بر اساس سازمان قانون گذاری کنترل مواد آمریکا، مواد اعتیاد آور اغلب به 5 دسته زیر تقسیم می ‌شوند:

 • مخدر ها
 • مواد محرک
 • کند کننده ها
 • توهم‌ زا ها
 • آنابولیک استرویید ها

مواد بالا به غیر از دسته آخر همگی جزو مواد روان گردان محسوب می ‌شوند؛ در واقع هر کدام بر روی مغز، ذهن، احساسات، افکار، ادراک، حافظه، شناخت و رفتار اثر مستقیم و غیر مستقیم می گذارند. به علاوه استفاده از این مواد می ‌تواند مشکلاتی جدی برای سلامت جسمی نظیر التهاب کبدی، ایجاد وضعیت جنون و مشکلات اجتماعی گسترده ای به همراه داشته باشد.

چگونه مواد مخدر سبب اعتیاد می شوند؟

عوامل متعددی در بروز سوء مصرف و اعتیاد می توانند نقش داشته باشند که در کنار هم منجر به تمایل به مصرف، شروع مصرف و در نهایت بروز اعتیاد می شوند. این علل گرایش به اعتیاد مؤثر بر خود فرد و محیط فردی و اجتماعی او اغلب عوامل گسترده و پیچیده ای هستند که درک هر کدام از آن ها به تنهایی گاهی ممکن نیست ولی در کنار یکدیگر معنا دار می شوند. به گونه ای که در آن صورت می توان تا حد زیادی به شناخت کلیه علل و عوامل زمینه‌ای سبب ساز در امر اعتیاد نزدیک شد. در نتیجه می توان برنامه های پیشگیری، شناسایی، درمان و پیگیری در امر اعتیاد را نیز به صورت اصولی پیش برد. بطور معمول سه گروه مختلف در زمینه اعتیاد وجود دارد که عبارتند از:

 • افرادی که به هیچ عنوان از مواد مخدر استفاده نمی کنند.
 • افرادی که دچار بیماری مصرف مواد مخدر هستند. بیماری مصرف مواد مخدر خود دارای دو وضعیت سوء مصرف و وابستگی است. در وضعیت اول فرد نسبت به انواع مواد مخدر هیچ گونه اعتیادی ندارد ولی از آن مواد مصرف می کند که این مصرف ها به دلایل مختلفی درست نیستند. در وضعیت دوم درنتیجه مصرف مکرر مواد اعتیاد آور وابستگی روی می دهد به این صورت که سلول های عصبی بدن به تعامل مکرر با مواد عادت می کنند و در نتیجه تنها در زمان مصرف این مواد به صورت طبیعی عمل می کنند.
 • افرادی کـه از مواد مخدر استفاده می کنند ولی در حـد بسیار کم تا متوسط. البته اغلب شامل یک بار مصرف ماده مخدر قانونی است که در زمینه مواد مخدر غیر قانونی، حتی یک بار مصرف نیز سوء مصرف است.

 چگونه قرص گاباپنتین به ترک شیشه کمک می کند؟

شیشه

طبق آمار های علمی، میزان مصرف اعتیاد آور مت آمفتامین ها و مشتقات آن بعد از ماده حشیش، شایع ترین مواد مخدر مورد استفاده در جهان است و سن خاصی را شامل نمی شود.

ماده مخدر شیشه یکی از قوی ترین مواد اعتیاد زا و محرک صنعتی است که با شکل ظاهری سفید رنگ و شبیه کریستال، بی بو، تلخ طعم و دارای قابلیت حلالی در آب یا الکل است که اغلب به صورت دسته ای در بسته هایی بسیار کوچک توزیع می شود. مصرف شیشه سبب افزایش دوپامین و نوراپی نفرین در سیستم عصبی مرکزی بدن می شود  که در نتیجه آن مقدار زیادی دوپامین در مغز جمه می شود. به نظر می رسد که در اثر مصرف شیشه در حدود 50 درصد از گیرنده های دوپامین و سروتونین نیز در مغز از بین می روند که در نتیجه همین تاثیرات، عوارض گوناگون جسمی و روانی در افراد رخ می دهد.

ماده مخدر شیشه به صورت تدخینی، استنشاقی، خوردنی و تزریقی مورد استفاده قرار می گیرد. نوع مصرف این ماده به شدت بر خلق و خوی افراد تاثیر می گذارد و به سرعت پس از چند ثانیه از مصرف، این ماده وارد سیستم گردش خون شده و با رسیدن به مغز در نهایت اثرات مستقیم مختلف بر افراد می گذارد. افراد مصرف کننده پس از مصرف شیشه دچار احساس کاذب لذت می شوند که این حس کاذب، ناشی از رهایی مقدار زیادی آنزیم دوپامین در مغز است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علائم اعتیاد به شیشه کلیک کنید.

1-تاثیرات شیشه

امروزه بسیاری از نوجوانان و جوانان از روی عدم آگاهی درست در مهمونی های خود از مواد آسیب زا مختلفی استفاده می کنند. در این بین متاسفانه مصرف شیشه به شدت در بین این عزیزان رایج شده است. از اثرات اولیه مصرف شیشه می توان به افزایش کاذب اعتماد به نفس و افزایش کوتاه مدت تمرکز اشاره کرد که هر دو به سرعت از بین می روند. همین علائم اولیه مصرف شیشه خود سبب افزایش تمایل فرد به مصرف مجدد و اعتیاد گونه می شود. از عوارض ثانوی و طولانی مدت اعتیاد به شیشه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تنگی نفس
 • تعریق غیر معمول
 • حالت دائمی تهوع و اسهال
 • افزایش دما بدن
 • اختلالات جنسی
 • بی حوصلگی و گیجی
 • اختلال در فشار خون و ضربان قلب
 • آسیب های ریوی و کبدی
 • آسیب به لثه
 • کم خونی
 • تمایل به خودکشی

2-چگونه قرص گاباپنتین به ترک شیشه کمک می کند؟ |اهمیت ترک شیشه

شیشه یک ماده مخدر صنعتی است که اغلب در آزمایشگاه های خانگی و غیر بهداشتی و البته به شیوه هایی خطرناک یا غلط تولید می شود که در نتیجه علاوه بر اعتیاد زا بودن، سبب عوارض جسمی و روانی بسیار شدیدی برای افراد مصرف کننده می شود؛ بنابراین ترک این ماده مخدر بسیار مهم است.

با توجه به این مسئله باید در نظر گرفت که ترک هر نوع عادتی سخت است به خصوص ترک اعتیاد به مصرف مواد مخدر؛ ولی این راهی غیر ممکن برای کسانی که واقعا می خواهند از زندگی خود لذت ببرند و اعتیاد را ترک کنند نیست. تنها لازم است که این عزیزان تمام همت و انگیزه خود را در مسیر ترک اعتیاد و ساختن زندگی بهتری برای خود بگذارند و در این راه از همراهی متخصصین بهره ببرند.

3-درمان اعتیاد به شیشه

نکته اولیه در مسیر درمان اعتیاد به شیشه این است که شدت سختی ترک شیشه برای هر کسی با توجه به مدت زمان مصرف، نوع ماده و شیوه مصرف شیشه، دوز مصرفی آن، شرایط جسمی و روانی شخصی هر فرد و...، می تواند تفاوت های زیادی داشته باشد. متاسفانه برخی از افراد به تبلیغات نادرست گسترده در زمینه ترک شیشه دست می زنند و مراجعین خود را دچار مشکلات بیش تری می کنند. در واقع خیلی از افراد شیوه های مختلف زیادی را برای ترک شیشه پیشنهاد می کنند که اغلب اصولب و با توجه به سلامت مراجعین نیست.

به نظر می رسد که امروزه بهترین شیوه برای ترک اعتیاد به شیشه، استفاده مراجعین از کلینیک های مجاز ترک اعتیاد است؛ چراکه این مراکز بطور تخصصی و اصولی به مشاوره، شناخت، تشخیص و درمان اعتیاد و عوارض آن در افراد می پردازند. مصرف شیشه علاوه بر ایجاد عوارض جسمی، تاثیرات مخربی بر سلامت روان افراد نیز می گذارد در نتیجه ترک این ماده بدون در نظر گرفتن جنبه های روانی اعتیاد و تمرکز بر درمان آن ها، اغلب با شکست روبرو می شود. از این رو استفاده از مشاوره های اصولی و تخصصی در مسیر درمان اعتیاد بسیار مهم است.

 قرص گاباپنتین

چگونه قرص گاباپنتین به ترک شیشه کمک می کند؟

گاباپنتین ماده ای دارویی است که به نظر می رسد می تواند بر اساس ساخت زیستی و شیمیایی خود به ترک شیشه در بدن کمک کند. مصرف شیشه همیشه با خطر بسیار زیادی همراه است و در صورت بروز اعتیاد، باید هر چه سریع تر درمان اعتیاد به آن را شروع کرد. قبل از آغاز روند ترک اعتیاد به شیشه بهتر است از یک متخصص با تجربه در این زمینه مشاوره گرفت. به منظور درمان دارویی موثر در مسیر ترک اعتیاد می توان از انواع قرص ضد شیشه که البته هر کدام باید بر اساس نظر پزشک تجویز گردد، استفاده کرد. این دارو ها عبارتند از: برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه پادزهر مصرف شیشه کلیک کنید.

 • ب 2
 • بوپروپیون
 • گاباپنتین
 • مودافینیل
 • فلوکستین

1-گاباپنتین چیست؟

گاباپنتین دارویی درمانی است که گاهی به منظور درمان بیماری و سندرم صرع مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو اغلب برای درمان صرع در سنین بالای 12 سال یا برای درمان تشنج های ناقص و مزمن کودکان 3 تا 12 سال تجویز می گردد. از طرف دیگر این دارو می تواند برای درمان سندرم پای بیقرار، برطرف کردن بی‌ حسی یا سوزن سوزن شدن مرتبط با دیابت و...، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین گاباپنتین برای درمان درد های مزمن ناشی از آسیب های عصبی نیز تجویز می شود. درد های مزمن که به درد های نوروپاتیک نیز معروف هستند، می توانند علل مختلفی نظیر دیابت داشته باشند.

2-چگونه قرص گاباپنتین به ترک شیشه کمک می کند؟ |عوارض گاباپنتین

طبق آمار علمی از هر 500 نفر یک نفر از دارو هایی نظیر گاباپنتین مصرف کرده ‌است که ممکن است عوارض زیر در این مصرف کننده ها رخ دهد. این عوارض اغلب ممکن است در حدود یک هفته پس از شروع درمان، خود را نشان دهدند. تعدادی از این عوارض عبارتند از:

 • افسردگی
 • تحریک ‌پذیری
 • پرخاشگری
 • بی ‌قراری
 • افکار خودکشی
 • حملات پانیک
 • هیجانات غیر طبیعی و ناسالم
 • اقدامات شتابزده و بدون فکر

3-مکانیسم اثر گاباپنتین

قبل از اینکه فرد مصرف کننده شیشه را بطور کامل قطع کند بهتر است که اقدام به بازسازی شیمیایی و زیستی مغز کند. در این مسیر باید حداقل یک پزشک متخصص، با تجربه و دارای مجوز در کنار فرد مصرف کننده باشد تا به او راهنمایی های درمانی لازم را ارائه دهد. حال در این بین به نظر می رسد که بعضی از دارو ها در گروه اول برنامه درمانی هستند و در بازه زمانی نخست به بیمار ارائه می گردد که گاباپنتین جزو دسته اول است. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

این دارو با اثر مستقیم بر مغز، به کاهش اضطراب و تنش ذهنی سبب کنترل خشم شده و در نهایت به فرد کمک می کند تا در مسیر ترک اعتیاد قدم بردارد. در مغز گیرنده های عصبی مختلفی وجود دارند که برخی از این گیرنده ها در صورت مصرف شیشه وارد فعل و انفعالات زیستی و شیمیایی با ساختار شیشه شده که در نتیجه سبب ایجاد میل دوباره به مصرف شیشه در انسان می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کاهش اضطراب کلیک کنید.

در واقع داروی گاباپنتین از طریق مهار گیرنده های عصبی خاصی در مغز سبب کاهش ولع مصرف شیشه در فرد مصرف کننده می شود. گاباپنتین با اتصال محکم به کانال های کلسیم غشاء سلول های مغزی باعث مهار دپولاریزاسیون سلول های مغزی شده که در نتیجه آن تمایل فرد به استفاده از شیشه به شدت کاهش می یابد.

 

سخن آخر درمورد چگونه قرص گاباپنتین به ترک شیشه کمک می کند؟

پدیده اعتیاد یک پدیده مدت دار است؛ به این معنی که این پدیده لحظه ای نیست و بسته به نوع اعتیاد بازه های زمانی مختلفی را شامل می شود. بنابراین اعتیاد به هیچ وجه درمان لحظه ای و کوتاه مدت ندارد؛ البته برخی از برنامه های درمانی در مقایسه با سایر برنامه های دیگر دارای نتیجه بخشی بهتر و سریع تر هستند.

در این بین باید در نظر داشت که وجود برنامه هایی برای جلوگیری از برگشت مجدد به سوی استفاده از مواد و شروع دوباره اعتیاد، از مراحل پایانی ولی بسیار مهم روند درمان اعتیاد است. اغلب پس از ترک فیزیکی اعتیاد و فرایند سم زدایی، فرد همچنان میل زیادی به مصرف دوباره شیشه دارد که این میل همراه با آشفتگی، افسردگی و...، می باشد. بنابراین برای تکمیل برنامه درمانی اعتیاد به شیشه بهتر است که فرد از مشاوره های اصولی پس از ترک نیز استفاده کند. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*