ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

معایب و مزایای تفکیک جنسیتی

تفکیک جنسیتی به معنای جداسازی دختر و پسر در محیط‌های مختلف اعم از مکان‌های تفریحی، مکان‌های عمومی و محیط‌های آموزشی است. صحبت از تفکیک جنسیتی و یا اختلاط جنسی، هر کدام حواشی مربوط به خود را دارد، اما در این مقاله سعی شده بدون سوگیری و صرفا بر اساس مطالعات روانشناختی و تحقیقات علمی داخلی، معایب و مزایای تفکیک جنسیتی بیان شود و در زمینه‌های فردی، شغلی، تحصیلی و ازدواج مورد بررسی قرار گیرد. در هر حال تصمیم برای نوع زندگی هر کس به عهده خودش است و این مطلب صرفا برای ایجاد آگاهی تحریر شده است.

تماس با مشاور

                                            

تفکیک جنسیتی

تفکیک جنسی یا جداسازی جنسیتی، جدایی فیزیکی، قانونی یا فرهنگی افراد بر اساس جنسیت بیولوژیکی آن هاست. اصطلاح جنس یا sex در تفکیک جنسیتی به تمایزات بیولوژیکی ظاهری بین زن و مرد اشاره دارد که در مقابل جنسیت یا همان Gender به کار می رود. تفکیک جنسیتی می تواند صرفاً به جدایی فیزیکی و مکانی بر اساس جنسیت بدون هیچ گونه معنای تبعیض غیرقانونی اشاره کند. اما گاهی در شرایط دیگر، جداسازی جنسیتی می تواند بحث برانگیز باشد. بسته به شرایط می تواند نقض توانایی ها و حقوق بشر باشد و ناکارآمدی اقتصادی ایجاد کند. این اصطلاح همچنین برای حذف یک جنس از شرکت در برخی مشاغل، موسسه یا گروه ها به کار می رود. جداسازی جنستیی می تواند کامل یا جزئی باشد، مانند زمانی که اعضای یک جنس در درون گروه غالب هستند، اما منحصراً یک گروه یا سازمان را تشکیل نمی دهند.

اصطلاح آپارتاید جنسیتی یا تبعیض جنسی نیز به جداسازی افراد بر اساس جنسیت اطلاق شده است که به معنای تبعیض بین جنسیت ها می باشد. اگر تفکیک جنسیتی نوعی تبعیض جنسیتی باشد، اثرات آن پیامدهای مهمی برای برابری جنسیتی جامعه دارد. برخی از حامیان معتقدند که این امر در برخی قوانین مذهبی و تاریخ ها و سنت های اجتماعی و فرهنگی نقش محوری دارد و باید درباره آن بحث کرد.

بسترهای تفکیک جنسیتی و معایب آن

تفکیک جنسی می تواند در هر دو زمینه عمومی و خصوصی رخ دهد و به طرق مختلف طبقه بندی شود. دیوید اس. کوهن، محقق مطالعات حقوقی و جنسیتی، یک طبقه بندی را در طبقه بندی جداسازی جنسی به عنوان اجباری، اداری، مجاز یا اختیاری ارائه می دهد. تفکیک جنسی اجباری و اداری توسط دولت ها در محیط های عمومی اجرا می شود، در حالی که تفکیک جنسی اختیاری، مواضعی هستند که توسط نهادهای دولتی یا خصوصی انتخاب می شوند، اما در حد ظرفیت قانون باید اعمال شوند.

بر اساس تحقیقات، تعاملات پیش از ازدواج در زوج‌های دانشجو، تا 90 درصد زندگی آن‌ها را پایدارتر می‌کند. به دلیل اینکه چیزی حدود 40 درصد از ارتباطات دختر و پسر در محیط دانشگاه به ازدواج ختم می‌شود، لزوم حضور دو جنس در یک محیط، می‌تواند باعث شناخت بیشتر از هم شود. در ادامه به طور خلاصه برخی از آسیب‌هایی که تفکیک جنسیتی به همراه خواهد داشت را بیان کرده ایم.

اینفوگرافیک معایب و مزایای تفکیک جنسیتی

اینفوگرافیک معایب و مزایای تفکیک جنسیتی

معایب و مزایای تفکیک جنسیتی| عدم شناخت جنس مخالف

یکی از مهمترین معایب تفکیک جنسیتی، عدم شناخت افراد از جنس مخالف است. برای مثال در جامعه ایران افراد تا سن 18 سالگی و ورود به دانشگاه، هیچگونه شناخت و ارتباطی با جنس مخالف نداشته و ناگهان در محیط دانشگاه و یا با افزایش استقلال از خانواده، این آشنایی‌ها و ارتباطات اتفاق می‌افتد. این ارتباطات که به طور عمده‌ای می‌تواند منجر به ازدواج یا روابط دوستانه شود، به دلیل عدم وجود پیش نیاز‌های ارتباط، می‌تواند آسیب‌های زیادی را در زندگی زناشویی و روابط دوستانه به افراد برساند. بنابراین یکی از مزایای حضور دختر و پسر در کنار هم، پایداری بیشتر آن‌ها در زندگی بعدی به دلیل وجود شناخت کافی است.

عدم پیشرفت تمام ایده ها از معایب تفکیک جنسیتی

به دلیل تفاوت در ساختار‌های مغزی دو جنس و نگاه متفاوت آن‌ها به مسائل، تعامل دو جنس بخصوص در محیط‌های علمی، باعث رشد ایده‌های خلاقانه و کامل شده و انگیزه بیشتری برای به ثمر رساندن افکار ایجاد خواهد کرد. جزئی نگری بیشتر دختران و سازماندهی و مدیریت پسران، تفاوت‌های جنسی تایید شده ایست که همه این‌ها در کنار هم به رشد جامعه کمک خواهد کرد.

بی اخلاقی‌های تک جنسیتی

بر اساس مشاهدات اساتید دانشگاه، تفکیک جنسیتی در محیط‌های آموزشی علاوه بر اینکه به انگیزه محصلین ضربه می‌زند، می‌تواند فضای کلاس را آلوده و گاهی غیر قابل کنترل کند. همانطور که در بسیاری از مدارس و محیط‌های شغلی و تحصیلی تک جنسیتی، به دلیل عدم وجود کنترل گری ذاتی توسط جنس مخالف، شاهد افزایش بی اخلاقی، رفتارهای زننده، بزهکاری و حتی روابط فراجنسیتی بوده‌ایم. همچنین افزایش مزاحمت‌های خیابانی نیز یکی از پیامدهای تفکیک جنسیتی در دوران ابتدایی زندگی افراد است.

برای اطلاع بیشتر در زمینه مزاحمت خیابانی کلیک کنید.

گسترش روابط خیابانی و غیر قابل کنترل

به دلیل محدودیت‌های ارتباطی در سنین کودکی و نوجوانی و همچنین عدم آموزش‌های لازم توسط مدرسه یا خانواده‌ها، هردو جنس ملزومات ارتباط با غیرهمجنس خود را یاد نمی‌گیرند و این عدم آشنایی، می‌تواند منجر به روابط آسیب زا شود.

ارتباطات به جای فضای علمی و شغلی و زیر نظر مدرسه، دانشگاه و موسسات، به خیابان و فضای مجازی کشیده شده و شناخت نادرست، ارتباطات افسار گسیخته و عطش دوجنس برای ارتباطات با جنس مخالف می‌تواند زمینه ساز بسیاری از فسادهای جنسی آینده شود. طبیعتا ارتباط دو جنس در محیط امن و کنترل شده‌ای مثل مدرسه یا دانشگاه، بسیار بهتر از خیابان است.

افزایش طلاق

بر اساس نظر جامعه شناسان، طبیعت انسان طوری خلق شده که زن و مرد باید کنار هم باشند. بر اساس تحقیقات، مهم ترین عواملی که مانع طلاق می‌شود، وجود دوران آشنایی دختر و پسر و یا دوران نامزدی است. آشنایی ناکافی در ازدواج‌های سنتی و افزایش تفکیک جنسیتی در اجتماع، یکی از دلایل افزایش میزان طلاق در جامعه می‌تواند باشد.

آسیب‌های شکست عاطفی

دوستی‌های دوران دانشجویی یکی از اتفاقاتی است که به دلیل حضور ناگهانی دو جنس کنار هم اتفاق می‌افتد و این موضوع می‌تواند سرمنشا مشکلات درسی و بحران‌های عاطفی برای دو جنس شود. حضور طولانی مدت کنار هم باعث ایجاد علاقه می‌شود اما توجه داشته باشید که راه چاره آن جداسازی نیست. چون به هر حال این آشنایی اتفاق می‌افتد اما چه بسا زمانی اتفاق می‌افتد که دو جنس از سن آموزش و تربیت گذشته و تفهیم روابط سالم با جنس مخالف به آن‌ها بسیار دشوار است.

برای آشنایی بیشتر در زمینه روابط دختر و پسر کلیک کنید.

 

چه زمانی تفکیک جنسیتی مفید است؟

به طور قطعی نمی‌توان درباره مزیت‌های تفکیک جنسیتی سخنی گفت چون هر فایده‌ای ممکن است در دل خود آسیبی به همراه داشته باشد. شاید مهم ترین دلیل حمایت از تفکیک جنسیتی، عدم وجود فرهنگ مناسب برای روابط دختر و پسر است و با تفکیک جنسیتی تا حدودی از فساد احتمالی ناشی از روابط ناسالم دختر و پسر جلوگیری می‌کنند. همچینن تفکیک جنسیتی می‌تواند باعث پایین آمدن سن ازدواج شود که مشخص نیست تا چه میزان می تواند مزیت محسوب شود.

اما تفکیک جنسیتی به نوعی پاک کردن صورت مساله است. امروزه به دلیل گسترش تکنولوژی و فعالیت زنان در اجتماع، نمی‌توان جلوی آشنایی و روابط دختر و پسر را گرفت و بجای تحمیل هزینه‌های اضافی به دولت، باید آموزش مسائل جنسی به کودکان و نحوه ارتباط صحیح و سالم با جنس مخالف از همان دوران کودکی جدی در نظر گرفته شود تا شاهد رفتار نادرست و بعضا پرخاشگرانه بین دو جنس نباشیم.

برای آگاهی بیشتر در زمینه آموزش مسائل جنسی به کودکان کلیک کنید.

معایب و مزایای تفکیک جنسیتی| کلیشه های جنسیتی کمتر

برخی بر این باورند که کلاس های درس با تفکیک جنسیتی تفکر آزادتر را در بین دانش آموزان ترویج می کند و آن ها را برای ایفای نقش های غیرکلیشه ای آماده می کند. پسران و دختران این آزادی را پیدا می کنند که بیشتر خودشان باشند و احساس آزادی بیشتری برای ایفای نقش های مختلف داشته باشند، صرف نظر از هر گونه کلیشه جنسیتی برای یک فعالیت خاص. به عنوان مثال، در مدرسه های پسرانه دانش‌آموزان پسر تمایل بیشتری به امتحان چیزهایی دارند که از نظر اجتماعی کمتر مردانه تلقی می‌شوند، مانند پرداختن به هنر و کارهای نمایشی. در یک محیط مشترک، آن ها ممکن است چندان باز و مایل به پرداختن به این مباحث نباشند. محیطی که ایجاد می شود به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا بهترین ویژگی‌های خود را به روش‌هایی منصفانه، سالم و مشارکتی اجرا کنند.

این در حالی است که به دلیل تفکیک جنسیتی کودکان روی مثبت بودن جنسیت یا مقوله برابری جنسیتی تمرکز نداشته و آن را بی اهمیت می پندارند. وقتی مربیان کلاس‌ها را بر اساس جنسیت برای آموزش موضوعات خاص جدا می‌کنند، یک پیامد ناخواسته این ایده را تقویت می‌کند که «مسائل زنانه» یا «مسائل مردانه» وجود دارد که در طولانی مدت به شکاف عمیق بین مردان و زنان و هر آنچه که به آن ها به عنوان بک انسان فارغ از جنسیت مرتبط است می شود. بنابراین کلیشه های جنسیتی نه تنها کمتر که به مراتب بیشتر می شود.

سوالات متداول درباره معایب و مزایای تفکیک جنسیتی

از نظر تفکیک جنسیتی در حال حاضر دانشگاه‌ها به چه صورت اداره می‌شود؟

در تعدادی از دانشگاه‌ها مسئله تفکیک جنسیتی وجود دارد و افراد و خانواده‌هایی که تمایل دارند فرزندشان در محیط جداسازی شده از نظر جنسیتی تحصیل کنند می‌توانند با انتخاب دانشگاه مورد نظر در آن محیط مشغول به تحصیل شوند.

آیا عدم تفکیک جنسیتی باعث رشد افراد می‌شود؟

افراد بعد از تحصیل در دانشگاه باید در اجتماعی قرار بگیرند که لازم است تعاملات گسترده‌ای با جنس مخالف خود داشته باشند در صورتی که این روابط و تعاملات در دوران قبل از ورود به چرخه شغلی و اجتماعی و در محیطی امن مانند محیط های آموزشی و مدارس صورت بگیرد، باعث می‌شود افراد بهتر بتوانند ارتباط برقرار کنند و آداب رفتار با جنس مخالف خود را نیز یاد می‌گیرند. همچنین در زمینه ازدواج و شناخت روحیات جنس مخالف موفق‌تر خواهند بود و با کاهش آمار طلاق روبه‌رو می‌شویم.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*