ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روانشناسی سالمندان | مراقبت ه

داشتن اطلاعاتی درباره روانشناسی سالمندان به افراد خانواده در درک بهتر پدربزرگ ها و مادربزرگ ها کمک می کند. یکی از مهمترین دغدغه های جامعه امروز سلامت سالمندان هست. سالمندان قشری حساس و آسیب پذیر می باشند. چرا که آنان در معرض انواع بیماری های جسمانی و روحی-روانی هستند. بنابراین توجه به نیازهای آنان اهمیت بسزایی دارد. برای کسب آگاهی بیشتر درباره روانشناسی سالمندان و چالش هایی که با آن مواجهند از مشاوره تلفنی فردی مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

روانشناسی سالمندان

افرادی که احساس خوبی از زندگی دارند یا قادر به نشان دادن شایستگی های خود هستند و احساسات بهتری از  خویشتن دارند در دوران پیری زندگی معنی‌دار تری دارند و به احساس کمال انسانی خود دست می‌یابد. در هر صورت باید پذیرفت که پیری در جنبه‌های مختلف دارای ویژگی‌هایی است که برخی از این ویژگی‌ها مثبت و برخی نیز منفی است. توجه به این دوره از تحول انسان با دید واقع بینانه میزان آگاهی ما را در کنار آمدن با این دوره از تحول بیشتر می‌کند.

1-ابعاد منفی روانشناسی سالمندان

 • آگاهی از اینکه زمان مرگ شخص نزدیک می شود رایج ترین منبع اضطراب است. هر چند اغلب آن را انکار می کنند. انسانها بر خلاف دیگر گونه ها می دانند که گذشته و حال آینده دارند. ما مرگ را پیش بینی می‌کنیم و باید با آن کنار بیاییم از این رو نیازهای روانی سالمندان بیشتر از دیگران است؛ نیاز هایی مانند حمایت و توجه.
 • افراد اجتماعی در زمان حیاتشان اغلب جامعه تغییر یافته و درحال تغییر را تجربه می کنند. ارزش های جا افتاده و شیوه های زندگی از بین رفته اند یا وارونه شده اند. فاصله اجتماعی اغلب به چیزی منجر می‌شود که شکاف نسل نامیده می‌شود.
 • با سالمندی افراد مرگ اعضای خانواده و دوستان افزایش می‌یابد. سالمندان هرچه مسن تر می شوند بیشتر نظاره‌گر بیماری ناتوانایی شدید و مرگ از خانواده یک دوست و همسایه می شوند.
 • از دست دادن تدریجی سلامتی تجربه مهم دیگری از سالمندی است. همچنین از دست دادن فرصت ایفای یک نقش مفید در زندگی هم از دیگر جنبه های منفی سالمندی محسوب می شود.

2- ابعاد مثبت روانشناسی سالمندان

وقتی چیزی باشد که به اندازه کافی جای کار را پر کند اکثر افراد مسن از خوشنودی های بازنشستگی لذت میبرند. برای افراد مسن بازنشستگی می تواند حذف فشار برای امرار معاش، وقت کافی برای سفر شرکت در ورزش و سایر فعالیت ها، فرصت کافی برای دور هم بودن با فامیل دوستان و آشنایان و اگر شخص بخواهد ادامه کارهای تخصصی را ایجاد کند.
فرصت آزادی انتخاب، تصمیم گیری در مورد نحوه صرف وقت و پرداختن به انواع فعالیت ها را فراهم می سازد. در جامعه ای که دلمشغولی آن پول و کارآمدی است همان بهتر که سالمندان بتوانند کار کردن برای امرار معاش را کنار بگذارند و سالهای آخر را آنجا که دلشان می خواهد زندگی کنند.
برای آشنایی با چالش های سالمندی کلیک کنید. برای بسیاری نیز لذت مراقبت از فرزندان و نوه ها فراهم می شود. مخصوصا اگر محل زندگی آنها نزدیک باشد می توان آنها را بیشتر دید و خانواده‌ها می‌توانند تعطیلات را دور هم بگذرانند. برای افراد دیگری که فرزندان دورتر از آن زندگی می کند فرصت سفر به منزل شان ایجاد می شود.
جنبه مثبت دیگر از احتمال بالقوه برای ایجاد تغییرات مطلوب در خود ناشی می شود. برای مثال چیزهایی که در جوانی و میانسالی مهم جلوه می کردند حالا دیگر مهم نیستند. اگر بخواهید حالا می توانید ارزشهای آرمان‌هایی تان را کنار بگذارید.  

اختلالات و بیماری های شایع سالمندان

اگرچه بیشتر افراد سالمندی را همراه با بیماری های مختلف می پندارند اما دو واقع با داشتن سبک زندگی سالم می توان سالمندی سلامت و با نشاطی را تجربه نمود. برخی از رایج ترین بیماری های دوران سالمندی  شامل موارد زیر می شوند.

1-آب مروارید

این بیماری وابسته به سن است که در آن عدسی های چشم آسیب می بینند و اگر عدسی ها تحت عمل جراحی تعویض نشوند در نهایت به کوری منجر می‌شود. البته در افرادی هم که به خوبی تغذیه شده اند این بیماری در اثر قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، عفونت‌های ویروسی، مواد سمی و بیماری های ژنتیکی عوارض میشود.

2-التهاب مفاصل

شایع ترین نوع آن تحلیل مفاصل است که مفاصل دردناک می‌شود. در خلال حرکت کردن انتهای استخوان ها به طور طبیعی محافظت می شوند. با افزایش سن استخوان ها شکننده ،مفاصل بی‌شکل و دردناک شده و حرکت مشکل می شود. این بیماری میلیون‌ها نفر در جهان به ویژه افراد مسن را تحت تاثیر قرار داده است.
نوع دیگر التهاب مفاصل روماتیسم مفصلی است که ارتباط نزدیکی با رژیم غذایی دارد. در این بیماری سیستم ایمنی به اشتباه به پوشش استخوان‌ها حمله می‌کند. عملکرد سیستم ایمنی به تخلیه کافی بستگی دارد و رژیم ناکافی ممکن است این نوع التهاب مفاصل را به همراه داشته باشد.
البته رابطه اضطراب و دردهای مفصلی را نباید نادیده گرفت. این احتمال وجود دارد که در برخی افراد موادغذایی مشخصی بتوانند سیستم ایمنی را به این حمله تحریک کند و مصرف شیر و لبنیات روماتیسم مفصلی را در برخی افراد تشدید می کند. اسیدهای چرب امگا ۳ که در ماهی یافت می‌شود سبب تخفیف عوارض این بیماری می شود.
پژوهش ها نشان می دهد همان رژیمی که در بیماران قلبی به کار می رود و در آن رژیم مصرف اسیدهای چرب اشباع و شیر کم می باشد و از لحاظ  اسیدهای چرب بلند زنجیره غیر اشباع غنی است ،می‌تواند به پیشگیری و کاهش التهاب مفاصل و درد آنها کمک کند. در این رابطه مطالعه مقاله رفتار با سالمند نیز پیشنهاد می شود.

3-روانشناسی سالمندان | پوکی استخوان

از بیماری های شایع دوران سالمندی است. استخوان ها به خاطر کاهش میزان املاح شکننده می‌شوند. این بیماری که تحلیل استخوان بزرگسالان نیز نامیده می شود علت بیش از ۵ میلیون شکستگی های سالیانه استخوان در آمریکا می باشد.
تاکنون عوامل متعددی مانند کمی دریافت کلسیم، کورتیکواستروئیدها، بیماری های کلیوی، کبدی، دیابت، بیماری آلزایمر، روماتیسم مفصلی و غیره را برای این بیماری نام برده اند.
برای پیشگیری از این بیماری که ناتوانی و شکنندگی های استخوانی را به دنبال دارد افزایش تحرک و فعالیت و مصرف رژیم حاوی مقادیر کافی پروتئین و کلسیم توصیه می‌شود.

4-آلزایمر

امروزه بیشتر توجه بر روی تغییرات غیر طبیعی مغزی متمرکز شده است. ۵۰ درصد افراد بالای ۶۵ سال و ۲۰ درصد افراد بالای ۸۰ ساعت تحت بیماری آلزایمر قرار دارد. تشخیص آن نیز بستگی به عوارضی ناشی از آن دارد. فراموشی و افسردگی که در این بیماری به وجود می‌آید ممکن است به دریافت کم مواد مغذی منجر شود.
از این رو برای جلوگیری از فراموش کردن یک وعده غذایی بهتر است زمان وعده های غذایی را به افراد یادآوری کرد. کمبود های دراز مدت مواد غذایی ممکن است با کاهش حافظه همراه باشد.
به عنوان مثال توانایی نورون ها برای سنتز برخی از نوروترانسمیترها کاهش می یابد. ویتامین ها و املاح معدنی برای این افراد بسیار مهم است. کمبود شدید ویتامین ث  به توانایی های مغزی و حافظه آسیب می رساند املاحی مانند آهن و روی نیز به عملکرد صحیح مغز کمک می کنند.

5-چاقی در دوران پیری

پژوهش ها نشان می دهد که داشتن فعالیت بدنی در دوران سالمندی نه تنها می تواند از تحلیل ماهیچه ها و استخوان بکاهد بلکه در پیشگیری از افزایش وزن نیز می تواند سودمند باشد. 
این افزایش وزن زمینه‌ساز بسیاری از بیماری ها است. برنامه ورزشی برای حفظ سلامت و پیشگیری از چاقی پیشنهاد می شود: ۶۰ دقیقه فعالیت بدنی، باغبانی، پیاده روی، بالا رفتن از پله و حرکت های ساده در هر روز که می‌تواند ۵ دقیقه در هر بار و در مجموع ۱۲ بار در هر روز باشد.  

اصول حفظ سلامت در سالمندی

بدون تردید ۵۰ سالگی دوره میانسالی هر انسانی است. دیگر از جوان پر شکوه و پر جنب و جوش خبری نیست. بانوان در این سن پدیده یائسگی را تجربه می‌کنند و این امکان وجود دارد که افسردگی و احساس تنهایی در آنها راه پیدا کند.
در این مقطع زمانی بچه‌ها دیگر بزرگ شدند و به دنبال کار و زندگی خود رفته اند. با اینها سالمندان هنوز در بهار زندگی قرار دارند. برنامه هایی که افراد بالای ۵۰ سال باید انجام دهند شامل موارد زیر می شود:
 • اگر به هر دلیلی به بیماری قلبی مشکوک هستید یک تست استرس قلب نیز باید انجام شود.
 • مردها باید دو معاینه پزشکی را در زمینه پروستات انجام دهد یکی معاینه مقعدی توسط پزشک و دیگری آزمایش خون به لحاظ  پی.اس.آ یعنی آنتی ژنی که بالا رفتن آن می‌تواند نشانگر یک سرطان  پروستات زودرس باشد.
 • زنان نیز باید یک ماموگرافی همراه با معاینات عادی بیماری زنان و آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند.
 • آرامش در دوران سالمندی اهمیت زیادی دارد. استرس را از خود دور کنید و به خودتان نیرو و توان بدهید. افرادی که در دوره جوانی خویش اصول یک زندگی سالم را نادیده می‌گیرند اغلب در سنین ۵۰ سال به بالا کفاره آن را پس می دهند. سلامتی شما در سنین سالمندی زندگیتان به دیگران می آموزد که برای حفظ سلامتی خود باید مسئولیت بیشتری را عهده‌دار شوید.
 • پیاده روی بهترین ورزش برای دوران سالمندی است. خیلی بهتر از دویدن یا ورزش های رقابتی است. از سن ۵۰ سالگی به بعد بدن شما آمادگی بیشتری برای آسیب پذیری دارد. بنابراین مهم است که ورزشی را انتخاب کنید که آسیب رسانی کمتری دارد و در عین حال می توانید تا پایان عمر تان را ادامه دهید.

توصیه های مهم برای حفظ سلامت سالمندان

 1. افراد سالمند باید از خوردن غذاهای چرب و سرخ شده خودداری کنند. تغذیه سالم برای سلامت آن ها ضروری است.
 2. فرد سالمند باید تغذیه مناسبی داشته باشد. از چهار گروه مواد غذایی مورد نیاز بدن یعنی شیر و سایر لبنیات میوه و سبزی ها، انواع گوشت و غلات مصرف کند.
 3. برای سالمند غذا باید سبک و به سادگی قابل هضم باشد و وعده های غذایی بیشتر اما مقدار غذا در هر وعده کمتر شود. فرد سالمند بهتر است وعده اصلی غذای  او ناهار باشد.
 4. بهتر است روزانه دو بار به مدت نیم ساعت روی زمین صاف و هموار و بدون شیب پیاده روی کند.
 5. سالمند بهتر است کفش و جوراب راحت بپوشد و از برداشتن گام‌های بلند بپرهیزد.
 6. توصیه میشود که سالمندان به طور گروهی پیاده روی کنند.
 7. در صورت بی خوابی شبانه از مصرف چای و قهوه خودداری کنند و مصرف یک لیوان شیر گرم را قبل از خواب فراموش نکنند.
 8. تمرینات کششی در افراد بالای ۸۵ سال نه تنها کشش و تحرک عضلات را بهبود می بخشد بلکه مصرف انرژی در بدن را هم افزایش می دهد.
 روانشناسی سالمندان

روانشناسی سالمندان | مراقبت های روانی

انسان در طول زندگی از درد تولد تا مرگ مدام در حال پشت سر گذاشتن مرحله ای از زندگی و ورود به مرحله جدید است. در این چرخه بسته به هر فرد، با توانایی ها و محدودیت هایی روبرو است. نشاط و بیخیالی دوران کودکی با توانایی‌های کم جسمی و متکی به دیگران بودن همراه است.
شور و هیجان و شادابی جوانی را بی‌تجربگی خیال پردازی و احساسات رومانتیک تحت شعاع قرار می‌دهد و قطعاً تجربه و تفکر و احساس مفید بودن برای خانواده و جامعه و سربلند بیرون آمدن از مراحل مختلف زندگی و رسیدن به دوران پرشکوه سالمندی را نمی‌توان با عدم پذیرش از دست دادن برخی توانایی فیزیکی در این دوران به دست آورد.
برای آشنایی با سالمندی موفق کلیک کنید.

1-مقابله با ناامیدی

خیلی از افراد با دیدن اولین موی سفید یا چروک دور چشم یا حتی رسیدن به سن بازنشستگی احساس ضعف و ناامیدی می کنند و خود را به پایان زندگی نزدیک می بیند.
درست است سفید شدن مو، چروک شدن پوست یا از دست دادن برخی توانایی های فیزیکی از نشانه های نزدیک شدن به دوران میانسالی و سالمندی به شمار می‌رود اما هرگز نباید از این نکته غافل شد که پیری به معنی از دست دادن توانایی های جسمی از کار افتادگی یا بیهودگی برای خود و جامعه نیست، بلکه تنها ورود به مرحله جدیدی از زندگی و پذیرش آن است که باعث افزایش اعتماد به نفس و حس مفید بودن برای فرد و خانواده‌اش می شود.
به طور کلی از لحاظ روانپزشکی یکسری بایدها و نبایدها برای دوران سالمندی وجود دارد که اگر افراد آنها را رعایت کنند نه تنها با عدم انکار و حس پیری مواجه نمی‌شوند بلکه این دوران را مانند تمامی مراحل زندگی می‌دانند و سعی می‌کنند با سپری کردن آن شادابی خود را از دست نداده و همه درها را به روی افسردگی سالمندان ببندند. باید ها و نباید ها به این شرح است:

2-بایدها در روانشناسی سالمندان

 1. داشتن استقلال مالی زنان و مردان در سالمندی. همه افراد باید در طول زندگی خود به فکر پس انداز کردن و کنار گذاشتن سرمایه هایی برای دوران سالمندی خود باشند و در مواقع بیماری تنهایی و دیگر مشکلات ازحس خوب استقلال رضایت و بهره کافی را ببرند.
 2. داشتن و برقرار کردن ارتباط اجتماعی و خانوادگی قوی. محکم کردن روابط اجتماعی و خانوادگی می تواند عامل بسیار مهم و موثری در جلوگیری از ابتلا به افسردگی در فرد سالمند باشد. به خصوص ارتباط با گروه همسالان که سالمندان عزیز می توانند با شرکت در کانون‌های بازنشستگی و تبادل نظرات و دیدگاه‌هایشان در این مکان، به ایجاد و ارتقای آن کمک کنند.
 3. ورزش. انجام دادن حرکات و ورزش های ساده جسمی و روانی مانند پیاده روی کوهنوردی و ورزشهای جمعی، مطالعه ،حل جدول و گوش دادن به اخبار می‌تواند در حفظ سلامت روانی و جسمی فرد بسیار موثر باشد قطعاً داشتن قلبی سالم و روحی شاداب و احساس رضایت و امنیت بالایی به فرد خواهد داد.
 4. عبادت. راز و نیاز و ارتباط قوی با خدا داشتن عامل بسیار موثر و مفید در جلوگیری از ابتلا به افسردگی در سالمندان به شمار می‌رود.

3-نبایدها در روانشناسی سالمندان

 1. حبس کردن خود در منزل گوشه گیری و انزوا. قطع روابط اجتماعی و خانوادگی به منزله عامل سقوطی برای سالمندان به شمار می‌روند. یک فرد سالمند باید بداند که انتخاب و دوری از خانواده نه تنها باعث خوشحالی شان نمی شود بلکه بیشتر آنها را اذیت میکند. این که خانواده یک سالمند ببینند که او با آنها همراه است و احساس خوبی نسبت به خود دارد مسلما برایشان رضایت بخش تر است تا دیدن افسردگی، گوشه گیری و انزوا طلبی.
 2. خوردن غذاهای چرب و شیرین و مواد محرک. نوشیدنی های گازدار و قهوه زیاد از دیگر نباید های دوران سالمندی است.
 3. استفاده از مواد مخدر مخصوص از سیگار قرار گرفتن در محیط های با هیجان بالا مانند ورزشگاه‌ها و رانندگی در صورت ابتلا به بیماری قلبی مغزی و در صورت کاهش حس بینایی هم از جمله مواردی هستند که در نباید های دوران سالمندی می گنجند.
 4.  نکته آخر اینکه نه تنها سالمندان بلکه هیچ کس حق فکر کردن به مرگ نیستی و بیهودگی را ندارد. اگر همه ما تلاش خود را برای زندگی کردن در زمان حال و گذراندن تصویری مثبت از زندگی بکنیم، زندگی شاد و خوبی را پیش رو خواهیم داشت. ( در این رابطه مطالعه مقاله چگونه شاد زندگی کنیم پیشنهاد می شود)
 

روانشناسی سالمندان | سخن آخر

سالمندان در جامعه، قشر کمتر دیده شده هستند. سالمندی با خود تغییرات گوناگونی را به همراه می آورد. این تغییرات هم می‌تواند جنبه مثبت و هم منفی داشته باشد. اما آنچه مهم است این که توجه به نیازهای روحی و روانی و جسمانی سالمندان در اولویت است.
اگر در اطراف خود سالمندی دارید و یا خودتان در آستانه ورود به سالمندی هستید می توانید از مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی کمک بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*