ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

همسایه خوب | چگونه یک همسایه خوب و قابل اعتماد باشیم؟

همسایه خوب کیست؟ از همان آغاز توسعه جوامع، مردم در گروه های کوچک زندگی می کردند. این شیوه به آن ها کمک می کرد تا راحت تر با هر مشکلی روبرو شوند. گسترش جوامع منجر به گسترده و متنوع تر شدن مسایل و در نتیجه کاهش مراودات مرسوم بین همسایه ها شده است اما هنوز هم در سطح محلی و کوچه ها آداب همسایگی جز فرهنگ غالب محلات محسوب می شود و همسایه خوب داشتن و همسایه خوب بودن یک مزیت است. اما همسایه خوب بودن ویژگی هایی لازم دارد تا دیگران از بودن در کنار آن ها احساس امنیت و آرامش داشته باشند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید

تماس با مشاور

.  

همسایه خوب

همسایه‌ها از جمله نزدیک‌ترین افرادی هستند که با شما زندگی می‌کنند. آنقدر نزدیک که شاید تنها یک دیوار سیمانی شما را از هم جدا کند. بنابراین یک فرد در قبال همسایگان خود وظایفی دارد که در صورت تمایل می تواند آن ها را عملی کرده و جای بهتری برای زندگی کردن برای خود و دیگران بسازد.
خوب بودن با همسایه، محله و در واقع جامعه شما را به مکانی شادتر و امن تر برای زندگی تبدیل می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه همسایه بد کلیک کنید. کلید همسایه خوب بودن، ارتباط شفاف و مداوم است. خود را به همسایگان خود معرفی کنید و سپس به مرور زمان در تماس باشید. سعی کنید با پایین نگه داشتن سطح سر و صدای خود و نگهداری از محیط مشترک با همسایه ها مودب بمانید و با ملاحظه بودن را تمرین کنید. اگر می‌خواهید فراتر بروید، حتی می‌توانید در یک انجمن محلی برای مدیریت محله با مشارکت همسایه ها شرکت کنید.

اهمیت داشتن همسایه خوب

اهمیت همسایه برای دوست خوب بودن را می توان با مثال هایی اعم از یاری رسان در روزهای سخت و بحرانی مانند آمدن دزد به خانه یا نیاز به مراقبت از بخش هایی از خانه ثابت کرد. به همین دلیل همسایه باید دوست خوبی باشد که تمایل به کمک کردن داشته باشد.
اگر همسایه ای با اخلاق دارید، همسایه بودن برای هر دوی شما لذت بخش بوده و یک شانس بزرگ برای شما محسوب می شود. همچنین درمورد چگونه فردی دوست داشتنی باشیم بخوانید. اگر یک "صبح بخیر" را روزانه از یک فرد خندان و مهربان دریافت کنید، اوقات خوش تری برای شروع فعالیت ها در ادامه روز خواهید داشت.
در نهایت اگر همسایه شما فرد عاقلی باشد همیشه می توانید از او مشاوره های خوبی بگیرید. او همیشه می تواند در حل برخی از مشکلات دشوار به شما کمک کند. در نتیجه یک همسایه باید نمونه ای از یک فرد در یک جامعه توسعه یافته باشد. زیرا تنها در این صورت است که می تواند تمام ویژگی های ذکر شده در بالا را نمایندگی کند.
 

ویژگی همسایه خوب

همسایگان بخشی از زندگی روزمره بوده و بخشی از فرآیند اجتماعی شدن هستند. اجتماعی شدن فرآیندی است که در آن افراد با دیگران تعامل دارند. افراد زیادی همیشه سعی می کنند به دنبال یک منطقه خوب برای زندگی، یک خانه خوب و مهم تر از همه همسایه های خوب باشند.
وجود همسایه خوب در تصمیم گیری برای نقل مکان به منطقه یا محله دیگر تأثیر می گذارد. همسایه های خوب محترم با رفتاری دوستانه و یاری رسان هستند. اولین ویژگی که همسایه خوب باید داشته باشد این است که به فضا و حریم خصوصی شما احترام بگذارد تا در محیطی آرام زندگی کنید. همسایه محترم بودن به معنای عدم تجاوز به فضای شخصی و همچنین دارایی شماست.

1-محترم بودن و رفتاری دوستانه داشتن

ویژگی دوم این است که به شما احترام بگذارند. مثال دیگر این است که محیطی آرام را فراهم کنید و اجازه ندهید موسیقی بلند یا صدایی که دیگران را آزار می دهد بطور مداوم در خانه شما بپیچد. احترام به یکدیگر مهم ترین ویژگی است که همسایه ها باید داشته باشند تا در هماهنگی کامل و مسالمت کنار یکدیگر زندگی کنند.
اساسا همه مردم بهتر است با یکدیگر دوستانه و همراه با احساسات خوب رفتار کنند اما این ویژگی در مورد همسایگان بسیار مهم تر است. چرا که همسایه ها به شما نزدیک هستند. به خانه و دارایی شما و از همه مهم تر به خانواده شما. ممکن است شما آن ها را هر روز نبینید، اما آن ها همیشه در کنار شما زندگی می کنند.
به همین دلایل مهم است که آن ها رفتار دوستانه داشته باشند. یکی از راه‌های صمیمی بودن و دوستانه برخورد کردن این است که نشان دهند به شما اهمیت می‌دهند و از شما در محله خود استقبال می کنند. همسایه های صمیمی یک جامعه خوب و متحد می سازند.

2-مفید بودن

مفید بودن ویژگی است که همه باید داشته باشند و باز همسایه مفید از آن جهت مهم است که به شما نزدیک است و در مواقع نیاز می تواند در کنار شما باشد. به عنوان مثال، اگر فردی در موقعیتی است که نیاز به حمایت اخلاقی برای عزیز از دست رفته یکی از اعضای خانواده دارد، همسایه باید تمام حمایتی را که ممکن است به آن نیاز داشته باشد را به او بدهد و او را تشویق کند که بتواند روی آن حساب کند.
همسایگان خوب کسانی هستند که هر زمان که نیاز به کمک داشته باشید یاری کننده ظاهر شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت همدلی کلیک کنید. همسایگان خوب می توانند مفید باشند. وقتی خانواده در تعطیلات هستند، از همسایه ها می خواهید که مراقب خانه شما باشند. آن ها همچنین در صورت تمایل به شما در آبیاری گیاهان و تغذیه حیوانات خانگی خود کمک می کنند.
همسایه ها بهتر از خویشاوندانی هستند که راه دور زندگی می کنند. یک ضرب المثل چینی است که اهمیت داشتن همسایه های خوب را توضیح می دهد. با توجه به اینکه آن ها در مجاورت ما زندگی می کنند و زمان بیشتری را با شما می گذرانند صمیمیت بیشتری با شما دارند. طبیعتاً وقتی با مشکل مواجه می شوید می توانند کمک بهتری به شما ارائه دهند.

3-قابل اعتماد بودن

یکی دیگر از ویژگی های همسایه خوب قابل اعتماد بودن است. یک همسایه خوب گاهی در مورد آنچه در چهار دیواری یک خانه می گذرد آگاهی دارد. به این دلیل است که او بسیار نزدیک شما زندگی می کند و می تواند صداهایی که در فضای خانه جریان دارد را بشنود.
ظاهر شما را ببیند و مشاهده کند که چه کسی به خانه شما می آید و چه کسی می رود. اینجاست که کیفیت یک همسایه خوب مشخص می شود. همسایه خوب باید آنقدر قابل اعتماد و معقول باشد که اسرار خانوادگی، اختلافات و مشکلات خانوادگی خود را فاش نکند.
 good-neighbor

چگونه همسایه خوب باشیم

همیشه نسبت به همسایگان خود احترام و توجه داشته باشید. حیاط خود را تمیز نگه دارید، از قوانین مربوط به سر و صدا پیروی کنید و زباله های خود را در زمان مناسب بیرون بریزید. برای شناخت همسایگان خود تلاش کنید. اگر قبلاً هرگز ملاقات نکرده اید، خود را معرفی کنید. با هر موضوعی رو در رو با آرامش و احترام برخورد کنید.

1-محترم و با ملاحظه بودن، اجتناب از ایجاد صداهای ناهنجار

پاکیزگی فضاهای مشترک را حفظ و خود نیز آن ها را تمیز کنید. اگر در آپارتمان زندگی می کنید در نهایت مسئولیت نگهداری از اماکن مشاع مانند راهرو، ورودی یا حیاط را با همسایگان خود تقسیم کنید. با برداشتن یا نگهداری دقیق وسایل شخصی خود مانند دوچرخه یا کباب پز، سهم خود را در حفظ هر چه بهتر این فضاها انجام دهید. زباله هایی را که می بینید نیز بردارید. به عنوان مثال برای حفظ فضای سبز محوطه هر هفته با همسایه های خود در مورد وظایف رسیدگی و انجام چمن زنی به صورت چرخشی صحبت کنید.
برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش مسئولیت پذیری کلیک کنید. صداهای خاص مانند تعمیرات با صدای بلند در خانه به ساعات خاصی از روز محدود می شود. این را در حین انجام زندگی روزمره خود در نظر داشته باشید و سعی کنید از ایجاد مزاحمت جلوگیری کنید. به خصوص در ساعات اولیه صبح یا عصر که معمولاً زمان استراحت همسایه ها می باشد. از آنچه در مورد همسایگان خود می‌دانید به عنوان مبنا استفاده کنید تا مشخص کنید چه چیزی مناسب تر است. برای مثال اگر می‌دانید که همسایه شب‌ها کار می‌کند آن را در نظر بگیرید و سطح سر و صدای خود را بر اساس آن تنظیم کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه آداب معاشرت در زندگی کلیک کنید.

2-متعهد به مسئولیت خود

برای جلوگیری از رشد چمن ها و علف های هرز با ظاهر ناخوشایند و بیش از حد رشد کرده، به برنامه نگهداری چمن که شامل چمن زنی منظم در طول سال پایبند باشید. در پاییز، برگ های ریخته شده را جمع آوری کرده و دور بریزید. درخت‌ها یا بوته‌ها را کوتاه کنید و تخت‌های گل را تمیز کنید.
اگر نمی‌توانید این کار را به تنهایی انجام دهید، یک سرویس کار حرفه‌ای استخدام کنید. همچنین درمورد تقسیم وظایف در خانه بخوانید. زباله های خود را در زمان و روز مناسب بیرون بگذارید. برای راضی نگه داشتن همسایه ها و تمیز نگه داشتن محیط خانه، زباله های خود را طبق برنامه محلی از خانه خارج کنید. پیروی از قوانین خارج کردن زباله به کاهش حضور آفات و حیوانات موذی مانند موش کمک می‌کند. همچنین از کیسه های زباله درست استفاده کنید و هرگونه محدودیت در مورد وجود مواد شیمیایی یا اقلام بزرگ جاگیر را رعایت کنید.
اگر روز جمع اوری زباله سپری شد و متوجه شدید که زباله ها جمع‌آوری نشده است، با خدمات پسماند منطقه خود تماس بگیرید تا دلیل رها شدن آن را جویا شوید. اکثر شرکت‌های پسماند سیاست‌های بسیار خاصی در رابطه با انواع زباله‌ها و نحوه جمع‌آوری زباله دارند که باید تنظیم شود. همچنین درمورد روش های کنترل زندگی بخوانید.

3-تحت کنترل داشتن حیوانات خانگی و ارام بودن در هنگام مشاجره

تمام قوانین موجود در محل سکونت خود در مورد مالکیت حیوان خانگی را به دقت دنبال کنید. حیوانات خود را به طور کامل واکسینه کنید. مجوز داشته باشید و زمانی که در حیاط یا محله خود به گردش می روید قلاده را با خود ببرید. اگر سگ دارید آن ها را آموزش بدهید تا از پارس کردن در بیرون و ایجاد سر و صدای  اضافی جلوگیری کنید.
اگر به پارس کردن ادامه دادند، آن ها را به داخل بیاورید تا اسباب مزاحمت و ازار همسایه ها اللخصوص همسایگانی با فوبیای حیوانات فراهم نشود. به همسایگان خود اطلاع دهید که اگر حیوانات خانگی شما آن ها را اذیت می کنند می توانند با شما صحبت کنند. به عنوان مثال، ممکن است بگویید اگر شب ها صدای سگ من را بیش از حد می شنوید فقط به من اطلاع دهید. اگر در همسایگی خود قدم می زنید، با برداشتن مدفوع حیوان خانگی خود رعایت ادب عمومی را تمرین کنید. اگر وی با عصبانیت یا مشکلی نزد شما آمد، مهم است که با آرامش و منطقی پاسخ دهید. اگر شروع به عصبی شدن کردید، قبل از پاسخ دادن چند نفس عمیق بکشید.
همچنین می‌توانید از او بخواهید که مکالمه را تا زمانی که کمی فرصت فکر کردن و آرام شدن داشته باشید به تعویق بیندازید. برای مثال، برای اینکه چند روز به خود فرصت دهید تا درباره همه چیز فکر کنید، بگویید: من می‌دانم به چه دلیلی عصبانی هستید، اما باید به صورتی معقول تصمیم بگیریم که چگونه آن را رفع کنیم. اگر امکانش فراهم بود آخر هفته روزی را تعیین کنید تا دوباره در مورد موضوع صحبت کنید.

4-برخورد رو در رو با مشکلات و اطلاع دادن مهمانی ها به همسایه

اگر مشکلی در خانه پیش امده که ممکن است همسایه را نیز درگیر کند، مهم است که سریع عمل کنید. مستقیماً به آن ها مراجعه کنید و بگویید چه خبر است. برای یافتن راه حلی که برای هر دوی شما مفید باشد از آن ها کمک بخواهید. فرصت دادن به همسایه‌ برای ارائه راه‌حل، بهتر از تماس فوری با مقامات محلی است.
اگر احساس می‌کنید امنیت شما، خانواده‌ یا محله در خطر است شاید بتوانید با همکاری یکدیگر آن را رفع کنید. در غیر اینصورت مشترکا بخواهید برای کمک با مقامات محلی تماس بگیرید. برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید. اگر قصد دارید گروه بزرگی از مهمانان را به خانه دعوت کنید بهتر است به همسایه‌ها اطلاع بدهید. اگاهی داشتن به آن ها امکان می دهد تشخیص دهند که آیا باید ماشین را در جای دیگری پارک کنند یا ماشین های خود را برای شب مهمانی جابجا کنند. همچنین به آن‌ها هشدار می‌دهد که افراد جدید زیادی در همسایگی خود خواهند داشت و ممکن است صدای زیادی را بشنوند. همین امر در مورد هر تجمع بزرگ و پر سر و صدای دیگر و ساخت‌وسازهای در حال انجام نیز صدق می‌کند.
 

سخن آخر

داشتن همسایگان خوب مهم است زیرا زندگی شما را در یک محله امن تر، شادتر و سرگرم کننده تر می کند. اغلب آدم ها همچنین تمایل دارند که در همه حال آرامش بیشتری داشته باشند. اگرچه شما می توانید دوستان خود را انتخاب کنید اما همسایگان خود را نه،  باید به خاطر داشته باشید که با هر دستی بدهید با همان دست نیز پس می گیرید. همانطور که گفته می شود، "با دیگران همان گونه رفتار کن که دوست داری با تو رفتار کنند. بنابراین حداقل باید سعی کنید همسایگان خوبی باشید تا روابط خوبی با همسایگان خود ایجاد کنید و در مواقع نیاز بتوانید درخواست کمک کنید. برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*