ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علت دعوای زیاد زن و شوهر | پیامدها و علت اختلاف‌های حل نشده زن و شوهر

دعوای زیاد زن و شوهر می‌تواند به دلایل مختلفی به‌وجود آید. اختلاف نظر و دعوا میان همسران مسئله ایست که به صورت اجتناب‌ناپذیر برای همه زوجین اتفاق می‌افتد. گاهی این بحث‌ها در نهایت به نتایج خوبی می‌انجامند و زوجین با پیدا کردن راه حلی برای مشکل خود به سادگی از آن عبور می‌کنند اما در بعضی از موارد بحث و دعوای زوجین مدت‌های طولانی ادامه پیدا می‌کند و به یک معضل آزار دهنده در خانواده تبدیل می‌شود. دعوای همیشگی میان زوجین به مرور زمان بر کیفیت سلامت روان کل اعضای خانواده تاثیر منفی می‌گذارد و شکاف عمیقی در ارتباط عاطفی افراد ایجاد می‌کند. در ادامه این مطلب به بررسی بیشتر علل و راهکارهای این موضوع خواهیم پرداخت. همچنین پیشنهاد می کنیم چنانچه در زندگی زناشویی خود با مشکلات عدیده و حل نشده ای مواجه هستید برای دستیابی به بهترین و موثرترین راهکارها با مشاوران خانواده مشورت نمایید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره خانواده کلیک کنید.

تماس با مشاور

علل دعواهای دائمی زن و شوهر و راهکارهای آن

عوامل زیادی وجود دارند که حل نشدن تعارض درباره آن‌ها می تواند رابــطه زناشویی و روابط عاطفی را برای سال‌های طولانی درگیر خود کند که در ادامه به برخی از مهم‌ترین موارد اشاره می کنیم.

اینفوگرافیک علت دعوای زیاد زن و شوهر

 اینفوگرافیک علت دعوای زیاد زن و شوهر

دعوای زیاد زن و شوهر بر سر تربیت فرزندان

این طبیعی است که شما در زمینه تربیت کودک با یکدیگر تفاوت‌هایی داشته باشید. علت این امر این است که شما در دو خانواده متفاوت پرورش یافته اید که هرکدام قواعد مربوط به خود را داشته است اما نباید بگذارید که تفاوت‌ها منجر به تعارض‌های همیشگی شوند.

این مسئله را در نظر بگیرید که در واقع آن چیزی که شما و همسرتان در حال جنگیدن برای آن هستید تربیت درست و سلامت جسم و روان فرزندتان است. اما مواجه شدن کودک شما با این اختلاف نظرها و سبک‌ فرزندپروری متفاوت به مشکلات بسیاری نظیر احساس گیجی و سردرگمی، دچار شدن به احساسات متعارض در مورد والدین و احساس گناه در مورد خودش می‌انجامد.

به جای آنکه به این فکر کنید که حرف کدام یک از شما باید به کرسی بنشیند بیشتر فرزندتان را در نظر بگیرید. جر و بحث‌های خانوادگی و طولانی شما بیشتر از هرکسی به او ضربه می‌زند. برای رفع این مشکل، در مورد هر موضوعی که اختلاف نظر دارید، در غیاب فرزند خود با همسرتان گفت و گویی دوستانه داشته باشید و تلاش کنید تا در نهایت به یک تصمیم مشترک در این باره برسید. اگر به تنهایی نمی توانید این مشکلات را رفع و رجوع کنید از یک متخصص خانواده درمانی برای حل مشکل خود کمک بگیرید.

دعوای زیاد زن و شوهر به خاطر آسیب های اجتماعی

از عواملی که باعث بحث و اختلافات شدید و طولانی مدت زوجین می شود، درگیری یکی از آن‌ها با آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد رفتاری نظیر اعتیاد، قماربازی وشرط بندی های بیمارگون است. این نکته بسیار اهمیت دارد که بدانید بسیاری از این آسیب ها در اثر کمبودهای عاطفی تجربه شده در زندگی افراد ایجاد می شوند. در واقع بسیاری از افراد برای فرار کردن از محیط‌هایی که در آن ها ارتباطات عاطفی عمیق و سالمی وجود ندارد، به محیط های دیگری پناه می برند. این مسئله بسیار ضروری است که در این شرایط به جای بحث‌های بیهوده و آزاردهنده از یک متخصص کمک بگیرید. همچنین تلاش کنید به ریشه ایجاد این مشکلات در خانواده توجه کنید. به کمک یک درمانگر برای بهبود روابط عاطفی و رفع نقص های ارتباطی میان خود و همسرتان را شناسایی کنید و برای رفع آن‌ها گام بردارید.

فقدان مهارت های ارتباطی کافی از علل دعوای زیاد زن و شوهر

مسئله مهمی که زیربنای تمامی مشکلات حل نشده میان زوجین است، نداشتن مهارت های ارتباطی کافی است. ادامه یافتن اکثر بحث ها و جنگ و جدل میان همسران از این مشکل نشات می‌گیرد. مثلا برای اینکه شما وهمسرتان بتوانید در مورد مشکلی زود و راحت به نتیجه برسید نیازمند این هستید که دروهله اول هیجاناتتان را درست مدیریت کنید. بیشتر اوقات تلخ کامی هایی که در یک رابطه اتفاق می‌افتند ناشی از عدم توانایی در کنترل هیجانات و حرف‌ها و رفتارهایی است که افراد از سر عصبانیت انجام می دهند.

علاوه بر مدیریت هیجان‌ها شما نیازمند این هستید که در زمینه نحوه داشتن مهارت گفتگو به شکلی سالم و موثر، اطلاعات و مهارت کافی کسب کنید. لازم است بدانید که در حقیقت لحن و نوع کلماتی که شما در هنگام بحث از آن‌ها استفاده می‌کنید بیش از هرچیزی بر حل و فصل شدن ماجرا تاثیر می‌گذارد. 

استفاده از کتاب ها، کلاس های آموزشی و جلسات مشاوره برای بهبود مهارت‌های ارتباطی شما می‌توانند موثر باشند.


در بسیاری از موارد دعوای زوجین ناشی از تاثیر مشکلات اقتصادی بر خانواده است . مشکلات اقتصادی موجب بروز استرس مالی می شود و به این ترتیب تنش های روانی اوج می گیرد. مدیریت صحیح مالی، تغییر شغل، همکاری و تعامل زن برای کسب درآمد، صرفه جویی بیشتر خانواده و مواردی از این دست می توانند تا حدودی مشکلات اقتصادی خانواده را کاهش دهند.

پیامدهای جسمی و روانی دعوای زیاد زن و شوهر

زندگی که مدام با جنگ و دعوا همراه باشد به طرق مختلفی ســلامت روان و جسم افراد را تهدید می کند. اضافه شدن این مشکلات به مشکلات قبل، فشار روی افراد را دوچندان و مدیریت اوضاع را سخت‌تر از قبل می کند.

مشکلات جسمی ناشی از دعوای همیشگی زوجین

پژوهش‌ها نشان داده است که تجربه دائمی خشم که در جریان دعوای با همسر اتفاق می‌افتد احتمال بروز فشار خون و بروز مشکلات قلبی و عروقی را به خصوص دو چندان می کند. همچنین تجربه دائمی هیجانات منفی می تواند بیماری های روان تنی بسیاری از جمله زخم معده، سردردهای تنشی و مشکلات عضلانی نظیر کمردرد و گردن منجر شود.

مشکلات روحی و روانی از پیامدهای دعوای زیاد زن و شوهر

زندگی در محیط پرتنش مسلما روح و روان شما را بیمار خواهد کرد. زوجینی که دائما در جنگ و جدال با یکدیگر هستند معمولا علائمی نظیر اضطراب دائمی، ترس از دست دادن یکدیگر، خلق پایین و افــسردگی و افزایش آسیب‌پذیری نسبت به آسیب‌های اجتماعی نظیر اعتیاد را دارا می‌باشند.در واقع ما شاهد ایجاد یک چرخه معیوب میان زوجین هستیم. به این صورت که افراد به دلیل دعوای دائمی با یکدیگر دچار مشکلات دیگری می شوند که این مشکلات دوباره اختلافات آن‌ها را تشدید می کند و این چرخه با این عملکرد منفی سال های سال ادامه پیدا می کند.

توجه کنید که پایان دادن به این چرخه همیشه کار آسانی نیست. در این شرایط اکثر زوجین برای ترمیم رابطه خود نیازمند کمک از جانب یک متخصص و مشاوره زوج درمانی هستند. فردی که بتواند مشکلات را شناسایی کند، در مورد عملکرد طرفین به آن ها بازخورد دهد و در جهت ارتقای مهارت‌های ارتباطی زوجین به آن ها آموزش هایی را ارائه دهد.کمک گرفتن از یک زوج درمانگر یا خانواده درمانگر حرفه ای می تواند در این زمینه بسیار سودبخش باشد. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی می تواند در این زمینه یاریگر شما باشد. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*