ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ویژگی های شخصیت سالم | نشانه های سلامت عقل و روان انسان

یکی از ویژگی های شخصیت سالم جهان بینی اوست. شخصیت سالم ارزش ها و اولویت های منحصر به فردی در سرشت خود دارد. این ارزش ها و اولویت ها باعث می شوند که او در انتخاب ها بهتر عمل کند. در مورد اینکه یک شخصیت سالم چگونه رفتار می کند و چه تاثیراتی می تواند بر دیگران بگذارد نظریه های متفاوتی وجود دارد اما در کل انسان سالم ویژگی های مشخصی دارد. برای آشنایی بیشتر با ویژگی‌های شخصیت سالم از مشاوره تلفنی فردی مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور

ویژگی‌های شخصیت سالم

این را بدانید که افراد سالم دنیا مانند هم هستند و با افرادی از نقاط مختلف دنیا تفاوت آنچنانی ندارند. فقط جنبه هایی از فرهنگ و جامعه خود را که با ویژگی های فرد سالم همراه و هماهنگ هست بیشتر دارند. مثلا ممکن است که یک هندی به مراقبه و تزکیه نفس اهمیت بیشتری دهد در حالیکه یک اروپایی برایش کار و آزادی و تلاش اهمیت بیشتری داشته باشد. ویژگی‌های شخصیت سالم شامل موارد زیر می شوند.

1-جهان بینی درست | ویژگی های شخصیت سالم

به این معنا که فرد سالم کسی است که از نوعی فلسفه و جهان‌بینی برخوردار است که جنبه های واقعی و علمی را در نظر داشته و در عین حال متکی به اصول اخلاقی و انسانی و حتی روحانی است. بنابراین چنین فردی اصل تقدس انسانی را قبول دارد یعنی انسان موجودی است مقدس و فقط به صرف بودن و اینکه کاری می کند یا نمی کند خوب یا بد عمل می‌کند دارای ارزش و حرمت و اهمیتی است که هرگز از او جدا شدنی نیست. یعنی به عنوان آنچه که طبیعی است یا فطری او شناخته می شود یا اصل برابری و اهمیت توجه و پذیرفتن حق و حقوقی برای چنین فردی صرف نظر از هرگونه رفتار و اعمالی.

او از فلسفه ای برخوردار است که در دنیای امروز پذیرفته شده و مورد قبول است و به عنوان واقعیات و اصول اخلاقی و انسانی آن را می‌پذیرد و بر مبنای آن عمل می کند. باور او این است که انسان در شرایط نسبتاً عادی توان آن را پیدا می کند که از خودش موجودی بهتر و برتر بسازد و در مسیر رشد و توسعه و تکامل خود قدم بر می‌دارد. او راه را برای همه باید باز نگه دارد و در نتیجه است از جهان‌بینی ای برخوردار است که جنبه اخلاقی و انسانی و فردی را پذیرفته است. انسان و نگاه او به طبیعت و نگاه رو به آنچه که برای طبیعت است از قواعدی و بر استدلال و یا نتیجه‌گیری استوار است که در همه آنها خوبی‌ها و زیبایی‌ها را میبیند.

2-ویژگی های شخصیت سالم | آرمان خواهی

منظور از آرمانخواه این است که او به سمت ایده آل هایی حرکت می کند که بر اساس اصول اخلاقی و ارزشی هستند. اصولی که به صورت مجموعه در آمدند و با باورها و اعتقاداتی آمیخته شده اند که در آن هیچ عنصر بد و منفی و غلط و نامناسبی نیست. به زبان دیگر فرد آرمان‌ خواه مجموعه ای از باورها و سیستمی از اعتقادات را دارد که وجود دارد و همه آنها را به راحتی می تواند اثبات کند یا اعلام کند و همیشه آماده هرگونه نقل و انتقال و اعتراضی است و در را کاملاً باز گذاشته تا هر زمانی در مورد هر جزئی از این اجزا گفتگویی صمیمانه و صادقانه داشته باشد.برای آشنایی با ویژگی های سلامت روان کلیک کنید.

آرمان خواه کسی است که مجموعه جهان بینی و فلسفه و بار باورها و اعتقادات او همه و همه درست است آنچه که قابل اثبات اثبات می شود. آنچه که به عنوان اساس و پایه های علمی است در حدی که علم زمان و مکان او هست این فرد از آن باخبر و آگاه است و در عین حال همیشه آماده است که تجدید نظر اصولی و اساسی در همه اجزای آن داشته باشد.

3-فرد سالم برای علم ارزش قائل است

معنای علم و دانش یعنی چه مجموعه ای از آگاهی و شناخت که جنبه سنجش دارد و از طریق مشاهده تجربه و آزمایش به دست می آید و با نگاهی واقع بینانه می توان به آن دسترسی داشت. انسان سالم کسی است که در هر شرایطی عنوان کسب دانش است و هر چیزی را به راحتی قبول نمیکند. همیشه به دنبال آگاهی است و در هر سنی که باشد برایش واقعیت مهم است.برای آشنایی با نقش تحصیلات در زندگی کلیک کنید.

انسان سالم علم و اصالت علم را به عنوان مهمترین موضوعات مرتبط به جهان طبیعت می شناسد یعنی در حالی که می تواند جهان غیر مادی ممکن است باشد یا نباشد و یا در مورد آن نظری داشته یا نداشته باشد ولی می‌داند که در جهان فیزیکی و مادی در پرتو علم است که آنچه را که انسان می تواند به آن دسترسی پیدا کند و از آن مطمئن باشد را بیابد.

4-استفاده از عقل در تمام زندگی

امروزه می دانید که رشد بیشتر با همه جنبه های ذهنی و ضمیر بر اساس قواعد و قوانین است و به مقدار زیاد ناآگاه و به صورت خودکار عمل می کند و انسان با گذشت زمان موارد و مراحلی را پشت سر می‌گذارد. مثلاً هوش انسان با افزایش سن تغییر پیدا می‌کند و این امری اجتناب ناپذیر است اما عقل به خودی خود به وجود نمی آید و رشد نمی کند دوم اینکه عقل می‌تواند در تمام مراحل زندگی اگر عقب افتاده خودش را برساند و جبران کند و سوم اینکه با داشتن عقل اگر شما نخواهید از آن استفاده کنید درست مانند اتومبیلی که در بیرون از منزل پارک شده مورد استفاده قرار نمی گیرد و ما را به جایی نمی‌رساند.
یک شخصیت سالم

5-ویژگی های شخصیت سالم | ارزشمندی زمان

افراد در دنیا با پدیده دو اساسی روبرو هستند یکی اشخاص و دیگری وقت و زمان و می دانند که برخی از اوقات عامل وقت و زمان و یا عمر آنها حتی مهمتر از همه اشخاص و اشیایی هستند. بطوریکه اگر شما را در مقابل این انتخاب قرار دهند که یا هم اکنون بمیرید یا هر چه دارید را از دست بدهید احتمالا همه شما چنین خواهد کرد که زنده ماندن را قبول می‌کنید و هر چه دارید را از دست می‌دهید. به بیان دیگر وقت و زمان نه تنها طلا است بلکه از همه چیز با ارزش تر و مهم تر است. بنابراین فرد سالم ابتدا به اهمیت مدیریت زمان واقف است و میداند که زمان از دست رفته هیچ گاه برنمیگردد.

از طرفی فرد سالم در حالی که باخبر از گذشت زمان است اما نگران گذشت زمان دائم نیست. چون برخی از مردم بیمار و گرفتار اگر در جایی ساعت ۷ نشسته اند هر دو یا چند دقیقه ممکن است به خودشان بگویند که وقت گذشته و من چیزی یاد نگرفتم یا فردی نیامد و از این طریق به کام خودشان زهر و سم بدهند. بنابراین در حالی که از زمان خبر دارد گرفتن وسواس و نگرانی در مورد آن نیست از طرفی هم فردی نیست که به یکباره غافل از گذشت زمان شود و یکباره فراموش کند که ظهر یا شب شده و کاری را که باید انجام می رسانده انجام نداده است.

6-ویژگی های شخصیت سالم | داشتن نظم و ترتیب

افراد در جهانی زندگی می کنند که اشیا در جای خودشان قرار دارند درست مانند چشم که زیر ابرو است و بنابراین قرار است که چنین باشد دوم در بسیاری از کارها مسئله تاکید به عنوان واقعیت غیرقابل اجتناب است یعنی شما ابتدا قرار است که جوراب خود را بپوشید و سپس کفش و ابتدا قرار است که غذا را بپزید و بخورید نه اینکه غذا بخورید و بعد روی اجاق بنشینید که پخته شود. در بسیاری از موارد مشکل و مسئله افراد گرفتار و بیمار این است که نظم ندارند.

بنابراین قرار بر این است که فرد سالم از آنجا که نظم شخصی معینی وجود دارد آن را رعایت کند. اگر شما قرار است که منزل کسی تلفن کنید باید شماره ها را با همان ترتیب بگیرید و اگر جای دو شماره را عوض کنید حتما شما را به منزل مورد نظر نمی رساند. همچنان که می‌دانید تفاوت انسان موفق و پرنده و پیروز و حتی خوشبخت و سالم در ترتیب بر روی موضوع های مهم و بی اعتنایی به موضوع‌های کم اهمیت است که در همین نظر جای می‌گیرد و بالاخره مسئله اولویت و ترجیح است.

مطالعات علمی نشان می دهد که افراد موفق و ناموفق در بیشتر زمینه ها در جهت اهمیت موضوع ها مانند هم هستند. با این تفاوت که روش زندگی افراد موفق این است که مثلاً مطالعه و یا آگاهی های علمی کار ورزش و روابط خود را جزو ۵ یا ۱۰ اولویت در زندگی قرار می‌دهند که هر روز باید به آن برسد اما افراد ناموفق ممکن است اهمیت به مطالعه و ورزش را بدهند اما آن را به شماره ۳۵ و ۴۳ چهل و هفتم به اولویت زندگی منتقل کنند.

7-ویژگی های شخصیت سالم | هدفمندی

به این معنا که دقیقا نمی داند کجا هست و کجا باید برود یعنی هدف را تعریف می‌کند و از چه راهی می داند که بهتر است حرکت کند. به عبارت دیگر اینکه فردی که بداند می خواهد خوشحال باشد یا خوشبخت باشد یا موفق باشد یا ثروتمند باشد یا مقاوماتی داشته باشد به معنای هدف نیست. هدف وقتی است که در حقیقت تعریف شده به طوری که دیگران به راحتی می دانند که شما در کجا خواهید بود و تا زمانی که کی و کجا مشخص و معین نشود هدف بی‌معناست. افراد سالم دارای هدفهای در زمینه های مختلف هستند اما علاوه بر آن در کنار این هدف در فرای این هدف مخصوص و منظوری دارند یعنی بالاتر از آن معنا را برای خود قائل هستند.

فرد سالم دارای هدف مخصوص و معنای زندگی است که این مقصود می‌تواند فقط به رشد و تفاوت و یا خدمت و محبت باشدم مثلا وقتی از خواب برمی خیزد هدف‌های مشخصی دارد. برای تحقق این هدف معنایی در زندگی اش پیدا می کند. انسان بدون هدف در نهایت دچار افسردگی و اضطراب و خشم می‌شود و بدون هدف در زندگی سرگردان است. بنابر این از ویژگیهای فرد سالم این است که درباره موضوع های مهم زندگی هدفمند است. این هدف ها می تواند کوتاه مدت میان مدت و بلند مدت باشد.

8-انسان سالم انتقاد پذیر است

انسان سالم این واقعیت را می دانند که همه سیستم ها سازمان ها باورها و اعتقادات تا آن زمان که زیر شلاق نقد و انتقاد و اعتراض قرار می‌گیرند پاک و صیقل پیدا می‌کنند و ارزش و اهمیت بیشتری می‌یابند و شایسته انسان می‌شوند. بنابراین هرگز با افرادی کاری ندارد هرگز دشمنی خودش را متوجه انسان نمی کند زیرا انسان مقدس است شخص هدف است و فقط موجودی ناقص است که به سمت کمال می‌رود. اما به باورها و اعتقادات جهان‌بینی فلسفه نظریات به راحتی حمله می کند به دلیل اینکه اول آن را بهتر کند و دیگر این که هیچ باور و اعتقادی از آن کسی نیست.

با اعتراض به باور و عقیده ای شما به کسی توهین نکرده اید. مردمانی که باور و اعتقاد دارند باید توان آن را داشته باشد یا اگر در این زمینه مایل نیستند اعتراض و انتقاد کردن از دیگران را به عنوان حق بپذیرند. بنابراین فرد سالم آمادگی دارد که باورها و اعتقادات و نظراتش را خود و دیگران مورد اعتراض و انتقاد قرار بدهند. با خود و دیگران در جنگ و ستیز نیست. با هر نظام و باور و اعتقادی به راحتی درگیر می شود. این واقعیت را می پذیرد که از طریق آزادی بیان و عقیده و برخورد افکار و عقاید مختلف است که می‌تواند عقاید بهتری پیدا کند و راحت‌تر زندگی کند.

9-انسان سالم اهل چالش است

ویژگی انسان سالم این است که در مسیری که دوست دارد حرکت میکند و مراحلی را انتخاب می کند که هرچند برای او مشکل باشد اما غیر ممکن نیست. اما انسان غیر سالم همیشه به دنبال یک راحتی و استراحت قبل از کار و فعالیت است. اگر شما در زندگیتان می خواهید نوعی آسایش داشته باشید و به گونه خودتان را درگیر موضوع ها و مسائل نکنید با بدترین و سخت‌ترین مشکل ترین موضوعها و مسائل رو به رو خواهید شد. به همین جهت است که بسیاری از آدمها وقتی به آنان می گویید که کار کن و برنامه داشته باش، حرفشان این است که درد سر دارد. علتش این است که آنها دنبال راحتی و آرامش هستند و آن را به گونه ای می بیند که با واقعیت نمی‌خواند.

بنابراین انسان سالم اهل چالش و مبارزه است و همینطور می داند بر اساس مطالعاتی که راجع به خوشبختی شده است هرگز احساس خوشبختی به دست نمی آید مگر اینکه شما درگیر یک چالش شوید و خودتان موجود تازه و جدید و پیچیده بسازید. یعنی فقط و فقط احساس خوشبختی آن زمانی به دست می‌آید که از شما آدم جدیدی به دست آید. در این رابطه مطالعه مقاله رمز خوشبختی پیشنهاد میشود.
شخصیت سالم

10-انسان سالم راستگو و درستکار است

بدترین صفت دروغگویی است و تقریبا کسی نیست که همیشه صفت بدی را داشته باشد اما بدترین صفتی که می‌شود داشت دروغگویی است. متاسفانه خیلی از افراد به دلیل آسیب های دوران کودکی به راحتی دروغ می گویند و این مسئله برای ایشان به شکل یک عادت درآمده است. دروغ حتی می تواند کاملاً اجتماعی شود و درونی شود و می تواند به عنوان یک پدیده اجتماعی قرار بگیرد و علت آن این است که این مسئله در ذهن به‌راحتی می‌تواند جا بیفتد.

متاسفانه اتفاقی که هم اکنون در برخی جاها افتاده این است که دروغ نهادینه می‌شود. یعنی تقریباً مردم این نتیجه می‌رسند که همیشه باید دروغ گفت و احتمالا اگر شما راست بگویید یعنی اینکه یا فردی ساده هستید یا حقه بازی هستید که این دروغ را به نوعی جدایی انداختید تا حواس فرد را پرت کنید برای این که دروغ بزرگ تری پشتش نشسته است. متاسفانه بیشتر دروغ ها از جانب کسانی است که مصرفی را هستند و غالباً با یک نوع ایدئولوژی زندگی می‌کند. کنار مسئله راستگویی مسئله درستکاری است. برای آشنایی با اهمیت صداقت در زندگی کلیک کنید.

11-انسان سالم کسی است که دوست دارد

در بحث های مربوط به اشکالات و اختلالات شخصیت مشخصه آدمهای گرفتار که دارای اختلالات شخصیت هستند این است که اصلاً دوست ندارد یا فقط در خانواده شان هست که با کسی در ارتباط هستند یا تنها یک دوست دارند. آدم سالم در دنیای امروز حتماً دوست دارد و مقصود از دوست یک فردی است که با او راحت هستید. آن چیزی که اینجا به عنوان بهترین دوست می گویند این است که شما مقابل او عریان هستید به نوعی اگر همچنان خودتان باشید باز هم مورد پذیرش واقع می‌شوید.

مفهوم دوستی یعنی اینکه شما نمی خواهید خودتان را اثبات کنید و خوب باهوش یا خاص جلوه دهید یا این که قصد دارید او را سر جایش بنشانید و نه پشیمانید. شما به عنوان یک انسان احتیاج به فردی دارید که دوستتان داشته باشد و شما به ۵ تا ۶ تا دوست بیشتری احتیاج ندارید و از ۶ میلیارد انسان در این کره، شش نفر کافی است. دوست صمیمی کسی است که شما را دوست دارد و به دنبال کامل کردن یکدیگر هستید.

 

ویژگی های شخصیت سالم | سخن آخر

شخصیت سالم ویژگی‌هایی دارد که حتی شاید خیلی از شما در مورد آن اطلاعاتی نداشته باشید و یا به اشتباه آن را مربوط به یک انسان نرمال ندانید در حالی که مسئله چیز دیگری است. اگر می خواهید در مورد شخصیت سالم و نحوه چگونه سالم زیستن اطلاعات بیشتری داشته باشید بهتر است که از مشاوره روانشناسی در این مورد کمک بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*