ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

دل کندن از عشق | 10 راه ساده برای فراموشی رابطه تمام شده

دل کندن از عشق اگر چه سخت اما امکان پذیر است. در زندگی هر فردی ممکن است پایان رابطه و شکست عشقی اتفاق افتاده باشد. هرچند ایجاد رابطه عاطفی و عاشقانه کار راحتی است اما پایان یک رابطه و دل کندن از معشوق کار آسانی نیست و ممکن است آن فرد مدت‌ها ذهن و روان شما را درگیر خودش کند. حتی اگر قطع کردن رابطه عاطفی از لحاظ منطقی به صلاح هردو نفر باشد بازهم شما به آن فرد دلبستگی عاطفی پیدا کرده‌اید و این یکی از دشوارترین کارها است. برای آگاهی کامل از روش های کنار آمدن با غم دل کندن از عشق از مشاوره تلفنی فردی مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور


عشق چیست؟

به نظر استرنبرگ عشق عشق مانند یک مثلث متساوی الاضلاع است که سه عنصر دارد؛ میل یاهوس، صمیمیت و تعهد. میل به انگیزه ای اشاره دارد که شامل جذابیت جسمانی و مسائل جنسی هستند. هیجان اشتیاق همان میل یا شهوت است. به این معنا که هیچ‌کس شما را به اندازه دیدن آن فرد خوشحال نمی کند و هیچ کسی مثل او نمی تواند شما را در رابطه راضی نگه دارد.

شما در هر شرایط ترجیح می دهید فقط با او رابطه نزدیک برقرار کنید و از اینکه رابطه فیزیکی با او داشته باشید خوشحال می شوید. ممکن است در موردش خیال‌پردازی کنید و حتی با دیدن فیلم های عاشقانه و هم خواندن رمان های عشقی به یادش بیفتید. برای درک بهتر مقاله عشق واقعی پیشنهاد می شود.

صمیمیت به رفتارهای گفته می‌شود که باعث نزدیکی عاطفی می شود. رفتارهایی مانند صحبت کردن هدیه دادن با ادب بودن حمایت کردن برطرف کردن نیازها خود افشا سازی و هرگونه رفتاری که باعث افزایش نزدیکی عاطفی می‌گردد. تعهد یعنی میزان توانایی و انتظار فرد از باقی ماندن در یک رابطه. تعهد قسمت شناختی این مثلث است و شامل قدرت و اراده فرد می باشد. اینکه برای دوام عشق تلاش کنید یا نه و آیا به او وفادار بمانید یا خیر همه به تصمیم گیری هوشیارانه بستگی دارند.

1-عشق به مثابه یک هیجان

از ابتدای تولد عشق و خشم در کنار یکدیگر حضور دارند. هنگامی که مادر در برآورده کردن نیازهای کودک ناتوان باشد اعتراض می کند چون عاشق مادر است و پرخاشگری نشأت گرفته از همین عشق ناکام است. این عامل می‌تواند به الگویی از عشق ناسالم در بزرگسالی منجر شود. از مشکلاتی که در عشق‌های ناسالم وجود دارد دسترس ناپذیری می باشد. مثلاً فرد کسی را برای ازدواج انتخاب می‌کند که غیر قابل دسترس است یا محبتی از طرف او ندارد که سلامت روان دارد موضوع قابل دسترس را برای عشق ورزی انتخاب می‌کند.

معمولاً کسانی که برای عشق ورزی گزینه‌های دست نیافتنی را انتخاب می‌کند همان هایی هستند که در گذشته از مراقبان خود عشقی اصیل دریافت نکردند. آنها گویی یاد گرفتند که موضوع عشق ورزی موضوعی است که خود را از عشق و محبت سیراب نمی کند و ناخودآگاه به دنبال افرادی می روند که در نهایت آن محبتی را که تشنه آن هستند به آنها نمی دهد. اینجاست که عشق با خشونت آمیخته می شود.

2-عشق به مثابه یک نیاز

روانشناسان اعتقاد دارند که عشق به عنوان یک نیاز از دوران کودکی نشأت می گیرد. عشق کودک به مادر ناشی از این است که مادر ابزاری برای ارضای نیازهایش است. قالب نظریه پردازان این سوال را می‌پرسند که چرا کودک مادرش را دوست دارد؟ برخی ها اینطور پاسخ می‌دهند که مادر کودک را تغذیه می‌کند از کودک مراقبت می کند نیازهایش را درست می‌کند و غیره. اینکه کودک احساس کند مادر همیشه هست و به هنگام نیاز می‌تواند در کنارش باشد یا اینکه ما دردسترس نیست می تواند سبک های دلبستگی متفاوتی را ایجاد کند.

اگر مادری اهمال کار باشد آن وقت که دلبستگی کودک به مادر به نوعی دلبستگی ناایمن تبدیل می شود. کودک در این صورت باز هم به مادر می چسبد اما این چسبندگی توام با آرامش و امنیت نیست و اکثر اختلالات روانی از همین زمان ایجاد می شود. به نوعی چسبندگی نیازی درونی با انگیزه ذاتی است و علتی خارج از خود ندارد. وقتی صحبت از عشق می‌شود یک نیاز بنیادین است. عشق ورزی نیازی گریز ناپذیر است اما این را بدانید که تمام مولفه های عشق در یک رابطه ارضا نمی شود.

 دل کندن از عشق

عشق تا چه هنگام دوام دارد؟

گروهی عصب شناس  اظهار دارند که عشق رمانتیک معمولا بین ۱۲ تا  ۱۸ ماه بیشتر دوام نمی آورد. تحقیقات راجع به مغز ثابت می کند که عشق دست کم ۱۷ ماه دوام دارد اما شدت دوام عشق بسته به شخصیت های درگیر به شدت متفاوت است. چه بسا کسانی که درگیر عشق های ناگهانی شده اند عشق هایی که فقط چند روز یا چند هفته دوام داشته است.

همانطور که می‌دانید وقتی در برقراری ارتباط مانع ایجاد شود این شعله ممکن است تا سالها روشن باقی بماند و ناملایمات باعث تشدید شور رومانتیک شوند. اما این شعله با در افتادن عشاق در روال معمول زندگی روزمره خاموش می شود و جای خود را به مدار دیگری در مغز می‌دهد مانند دلبستگی احساس آرامش و یکپارچگی با محبوب. در این رابطه مطالعه مقاله معنی عشق پیشنهاد می شود.

 

مراحل عشقی که افراد طی می کنند

یکی از هورمون هایی که هنگام عشق ترشح میشود اکسیتوسین است. این هورمون هنگام زایمان و تقویت رابطه احساسی میان مادر و نوزاد ترشح می شود. از دیگر کارکردهای آن توسعه احساسات عشق و ایمان می باشد و به طور کلی در رشد رفتارهای اجتماعی ارتباطات بین فردی و کنترل استرس نقش مهمی دارد.

1-مرحله اول احساس تمایل

این احساس توسط هورمون های زنانه و مردانه یعنی استروژن و تستسترون شکل می‌گیرد. هورمون تستوسترون فقط در مرد ها وجود ندارد بلکه در جلب زن ها به جنس مخالف هم نقش مهمی ایفا می کند. فورمون ها که مواد شیمیایی هستند که پیام را از طریق بوی بدن انتقال میدهند در این فرآیند تاثیرگذارد. این مواد در جذب نظر جنس مخالف نقشی اساسی دارند. همین فورمون ها هستند که در ملاقات اول باعث می شود از کسی خوشتان بیاید یا به دل او بنشینید.

2-مرحله دوم احساس کشش

مهمترین مرحله ای که در عاشق شدن نقش مهمی دارد که باعث صمیمیت افراد به یکدیگر است. هنگامی که فرد عاشق می شود دیگر نمی تواند به کس دیگری فکر کند. آنها حتی ممکن است در زندگی روزمره شان هم تغییراتی به وجود بیاید مانند بی اشتهایی کم خوابی و رویا پردازی بیش از حد در مورد معشوقشان. یکی از هورمون هایی که در این زمینه نقش دارد مونوامین ها میباشد. در چنین وضعیتی آدرنالین مغز بالا می رود و احساس محبت شکل می‌گیرد و در پی آن فرد تقویت احساسات مثبت و خوشایند را تجربه می کند. این ترشحات هنگام خوردن شکلات هم وجود دارد و انرژی و اشتیاق رابالامی برد. البته اثر آن دوام چندانی ندارد.

3-دل کندن از عشق | وابستگی

این مرحله بعد از کشش است و اگر رابطه‌ای به سرانجام برسد اتفاق می‌افتد. هیچ کس نمی تواند برای همیشه در مرحله دوم باقی بماند چرا که در این صورت در تمام زندگی نمی تواند کار مفیدی انجام دهد. همین مرحله وابستگی است که زن و مرد را خوشبخت می کند و آن ها را مشتاق به فرزند دار شدن می نماید. برای دعوام احساس عشق دوپامین هورمون نشاط آور باعث احساس آرامش و خوشبختی می شود. هورمون دیگر عشق هم هورمون اکسی توسین باعث می شود که با شنیدن صدای فرد مورد علاقه، خاطرات و حتی نگاه مهربان به شور و اشتیاق بیایید.

 

روش هایی برای تسهیل دل کندن از عشق

اینکه شما بتوانید از فردی که با او رابطه عاطفی و خاطرات شیرینی داشته‌اید دل بکنید کار راحتی نیست اما شدنی است. مراحلی وجود دارد که با طی کردن آنها می توانید به آرامش برسید و به تدریج با وضعیت به وجود آمده سازگار شوید. برای آشنایی با مراحل شکست عشقی کلیک کنید.

1-همه چیز را به خاطر بیاورید

سعی کنید تمام اتفاقات از روزهای اول آشنایی و خاطرات تلخ و شیرین را در کنار هم به یاد بیاورید. به همه چیز با دقت نگاه کنید اما نه با وسواس زیاد. به این فکر کنید که چه اتفاقی افتاد که رابطه شما به پایان رسید و سهم خودتان و او را یکسان در نظر بگیرید. وقتی شما روی دلایل قطع ارتباط تمرکز کنید و به این نتیجه برسید که جدایی به نفع هر دوی شما بود منطقی تر می شوید و از هیجانات شدید فاصله می‌گیرید.

علاوه بر این با بررسی تمام جوانب می توانید سفر خودشناسی را آغاز کرده و به نقاط ضعف و قوت خود در یک رابطه پی ببرید. بدانید که چه ضعف هایی در رابطه باعث شکست شده است روی آنها کار کنید تا در آینده بتوانید رابطه پایدار و همیشگی را تجربه کنید.

2-دل کندن از عشق | پذیرش اتمام رابطه

ممکن است در این مواقع ذهن شما دائما درگیر انتخابتان شود آیا کار درستی کرده یا خیر. این امر کاملاً طبیعی است. شما ممکن است با خود بیندیشید که اگر فلان کار یا فلان رفتار و... را انجام داده بودید یا نداده بودید این اتفاق نمی‌افتاد. در هر حال بپذیرید که همه چیز به پایان رسیده است و ذهن تان را از دلایل منطقی پاک نمایید. این را بدانید که گاهی شما وسوسه  پیام دادن یا زنگ زدن دوباره به فرد را پیدا می کنید و می خواهید به رابطه برگردید. این یکی از اشتباهات بعد از کات کردن است.

یادتان باشد اگر رابطه مسموم نبود تا این حد به دعوا و جدایی کشیده نمی‌شد. مثال آن مانند فردی است که درگیر اعتیاد است و حالا در مرحله ترک به سر می‌برد. اگر او بخواهد دوباره به سمت مواد برگردد همان مشکلات و ‌تنش ها را تجربه می‌کند. وضعیتی هم که شما دارید همین گونه است. پس به تخیلات ذهنتان پایان دهید و بدانید که زندگی بدون معشوقتان هم برای تان می گذرد و شما دیر یا زود به این شرایط عادت می کنید. کسانی که به زور می‌خواهند نامزد یا معشوقه قبلی خود را برگرداند چه بسا مشکلاتی شدیدتر را در رابطه تجربه کنند.

3-به مکان های یادآور معشوق نروید

شما قطعاً در دوران نامزدی و آشنایی با هم تفریح و گردش رفته اید و خاطرات شیرینی دارید. وقتی که رابطه تان تمام شده است بهتر است به مکانهای مشترک نروید و حتی از دوستان مشترک که دارید تا مدتی دور بمانید. سعی کنید هرگز به خانواده او نزدیک نشوید حتی با ایمیل تماس یا پیامک. اگر حدس می زنید فرد مورد علاقه تان در مکان هایی حضور دارد تا حد امکان به آنجا سر نزنید. حتی اگر او تلاش کرد که با شما باب گفتگو را باز کند قبل از صحبت به نتیجه آن خوب فکر کنید.

علاوه بر این لازم است کادو ها و هدایایی که به هر مناسبتی برایتان تهیه کرده است را یا دور بیندازید و یا جایی در خانه بگذارید که غیر قابل دسترس باشد. این نکته را بدانید که پایان یک رابطه عاطفی باید با احترام و بدون توهین و تحقیر یکدیگر باشد. برای آشنایی با بهترین راه های تمام کردن دوستی کلیک کنید.

4-مسئولیت تصمیم خود را بپذیرید

سعی کنید با درد ناشی از فقدان معشوق کنار بیایید. طبیعی است که شما تا مدتی به علت دوری از آن فرد تغییراتی را در جسم و روان خود احساس کنید. خواب شما به هم می ریزد و یا دچار گیجی و خلاء می شوید اما مسئولیت تصمیم خود را قبول کنید و امید داشته باشید که به شرایط جدید عادت می کنید. از طرف دیگر فراموش نکنید که شما در این رابطه هر کاری از دستتان بر آمده انجام داده‌اید و نهایت تلاش خود را برای دوام آن کرده‌اید اما به هر دلیلی رابطه به پایان رسیده است. بنابراین روی تصمیم خود پافشاری کنید و ثابت قدم بمانید.

5-دل کندن از عشق | نفرت ممنوع

بعد از مدت کوتاهی شما ممکن است از معشوقتان متنفر شوید و دوست داشته باشید فریاد بزنید تا احساسات خود را تخلیه کنید. شما دچار خشم شده اید و هر چقدر هم که جدایی بیشتر طول بکشد خشمتان شدت پیدا می‌کند. شما هم از دست خودتان خشمگین هستید و هم نامزدتان. این را بدانید که خشم و احساسات برانگیخته شده شما زودگذر هستند و دوامی ندارند. از این رو سعی نکنید نفرت را جایگزین عشق کنید چرا که همین نفرت باعث احساسات ناخوشایند متضاد در شما می‌شود که برایتان دردسرساز خواهد شد. لازم است بدانید که جدایی نوعی مرحله سوگواری را طی می کند که خشم در آن طبیعی است اما واجب است که کنترل شود.

6-روابط اجتماعی خود را گسترش دهید

یکی از رفتارهایی که افراد بعد از شکست عشقی پیش می گیرند و گوشه گیری از تمام دوستان و اطرافیانشان است. شما بعد از جدایی نیاز دارید که افرادی دوروبرتان باشند تا دوست داشتن را به شما تزریق کنند و این افراد چه کسی بهتر از اعضای خانواده و دوستان و نزدیکانتان. این افراد به شما کمک می کند که خودتان را همچنان ارزشمند بدانید و دوست داشته باشید. آنها می‌توانند به شما امید و آرامش دوباره ببخشند. بنابراین بعد از جدایی هر چقدر هم که دوست دارید تنهایی را پیشه کنید در برابر این نیاز مقاومت کنید و دایره روابط اجتماعی خود را حتی بیشتر از قبل گسترش دهید. علاوه بر این شما می توانید در کلاس های مختلفی شرکت کنید و با افراد متفاوتی آشنا شوید.

7-برای دل کندن از عشق یادداشت کنید

یکی از راههای تخلیه شدید احساسات و هیجانات نوشتن است. با نوشتن احساسات بر روی کاغذ حالتان بهتر می شود. با خودتان صادق باشید و هر چه را که در درون تان وجود دارد بدون سانسور روی کاغذ بیاورید. اگر این کار را هر روز انجام دهید از نتایج آن شگفت زده خواهید شد. شما بعد از مدتی با نوشتن منطقی تر رفتار می کنید و تمام جوانب قضایا را میبینید. به نوعی شناخت عمیقی که از این راه کسب میکنید باعث می شود که با فرایند جدایی راحت‌تر کنار بیایید. نوشتن برای کاهش استرس نیز مفید است.
دل کندن از عشق

8-تابلوهای یادآور نصب کنید

یکی از راه‌های مناسب برای دل کندن از عشق فهرستی از دلایلی که او برای شما فرد مناسبی نبوده است. شما می‌توانید از رفتارهای ناخوشایندی که داشته و کارهایی که آزارتان داده و باعث جریحه دار شدن احساسات تان شده، لیستی تهیه کنید. به خودتان یادآوری کنید که آن احساسات را دیگر نمی خواهید تجربه کنید. اکنون این تصاویر و یادداشت ها را در جایی بگذارید که هر روز بتوانید آن را ببینید مخصوصاً زمانی که دلتان هوای مشوق را کرده است. این مورد برای کسانی که دچار قطع ناگهانی رابطه عاطفی شدند موثر است.

9- برای دل کندن از عشق ورزش کنید

شاید برایتان جالب باشد که بدانید با یکجا نشستن و فکر کردن مداوم به فرد از دست رفته فقط حالتان بدتر می شود و افسردگی شدیدی را تجربه می کنید اما موقعی که جسم فعال و چابک می شود روی ذهن و روان هم تاثیر می گذارد. از این رو اگر با وجود خستگی و بی حوصلگی که دارید خودتان را مجبور به رفتن به باشگاه یا حتی ورزش کردن معمولی در خانه کنید به دلیل هورمون های نشاط آوری که ترشح می شود احساس خوشایندی سراغتان می آید. با یک پیاده روی در فضای سبز هم احساسات منفی را از شما دور می کند و آرامش را به دست می‌آورید. تاثیر ورزش کردن را جدی بگیرید. تاثیر ورزش بر افسردگی پس از قطع رابطه را فراموش نکنید.

10-خوشبختی را در جاهای دیگر پیدا کنید

این را بدانید که شما بعد از شکست عشقی باز هم میتوانید شاد باشید اگر که دنبال آن بگردید. رفتن به کلاس های آموزشی شرکت در گروه های مختلف گردش و تفریح باعث بهبودی سلامت روانی و ذهنی شما می شود. حتی می توانید کارهایی را که مدتهاست می‌خواستید انجام دهید اما آنها را به تعویق انداخته اید دوباره شروع کنید مثلاً کتاب مورد علاقه تان را بخوانید یا آشپزی کنید. زندگی تان را مانند یک پازل ببینید که آن رابطه تنهایی قسمتی از آن را تشکیل می داده است و شما نباید های دیگر آن پازل غافل شوید. پس می‌توانید همچنان رابطه با دوستان تان، کارتان و اهداف و آرزوهای تان برای آینده و تفریحات تان را همچنان داشته باشید. برای درک بهتر مطالعه مقاله از دست دادن عشق پیشنهاد می شود.

 

دل کندن از عشق | سخن آخر

دل کندن از عشق و کنار آمدن با شکست عشقی فرآیندی زمان‌بر است. این را بدانید که شما به یکباره نمی توانید تمام خاطرات قبلی تان را با فرد مورد علاقه تان از یاد ببرید و یا کاملاً به او بی تفاوت و بی احساس شوید. این اتفاقات به تدریج رخ می‌دهد. درگیر شدن در یک رابطه عشقی و پایان آن افکار و احساسات فرد را تا مدت های مدیدی درگیر خود می‌کند.

گاهی علت طولانی شدن شکست عشقی و تجربه کردن رابطه های ناسالم ریشه در دوران کودکی و سبک تربیتی والدین دارد. بنابراین در چنین شرایطی توصیه می شود که حتماً از یک روانکاو یا روان درمانگر کمک بگیرید تا با حل کردن ریشه ای مسائل تان، بتوانید به شرایط مطلوب بازگردید. برای دریافت مشاوره روانشناسی از حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*