ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عوارض مشروب دست ساز | پیامدهای ماندگار جسمی و روانی الکل

عوارض مشروب دست ساز بسیار بیشتر از الکل های نوع دیگر است. در بسیاری از جوان ها و نوجوان ها نوشیدن مشروبات الکلی اولین انتخاب آنها برای مصرف مواد است. هر چند مصرف الکل در افراد زیر ۱۴سال چندان رایج نیست اما نوجوانی دوره پر خطری برای امتحان کردن خیلی از مواد مخدر است. گاهی عدم دقت در تولید محصولات زیر زمینی می تواند تهدیدی برای سلامتی افراد مصرف کننده باشد. در همین زمینه مشروبات دست ساز هم می توانند عوارض جبران ناپذیری برای مصرف کنندگان به وجود بیاورند. برای آشنایی بیشتر با عوارض مشروبات دست ساز با مشاوره ترک اعتیاد مشورت نمایید.

تماس با مشاور


مشروب دست ساز

الکل هایی که به صورت دست ساز و یا قاچاقی وارد کشور می گردد می توانند عامل مسمومیت های خطرناک و کشنده باشند. مصرف بیش از اندازه مشروبات الکلی سبب ناهماهنگی بین فعالیت های عضلانی و مغزی، خواب‌آلودگی، نداشتن تعادل و پرخاشگری می شود.
مصرف مواد الکلی سمی می تواند تاری و سیاهی دید را ایجاد کند در شرایط وخیم تر مشروبات الکلی می تواند باعث کوری مصرف کننده شوند. مشروبات الکلی را میتوان از خوردنی های غیر مجازی همچون دیازپام، هیستامین و آمفتامین ها دانست که خطرات بالایی دارند و همه اینها برای کم کردن هزینه تولید مشروبات الکلی و سود بیشتر فروشندگان مرگ است.  

عوارض مصرف مشروب دست ساز

وابستگی به الکل شامل اجبار در مصرف الکل است و یک جایگاه مهم فزاینده در زندگی که فرد را مشغول الکل می کند و احتمال بروز مشکلات فیزیکی ترک می باشد. میزان مصرف مشروبات الکلی ممکن است افراد مردان و ۱۰ درصد از زنان را در بر بگیرد. به علت اینکه الکل با تعداد زیادی مسائل روانپزشکی و پزشکی همراهی دارد افراد الکلی در سرویس های روانپزشکی به وفور یافت می شوند به طوری که یک چهارم و یک سوم آن را تشکیل می دهند.
فاکتورهای زیادی به تصمیم افراد جهت نوشیدن الکل و پیشرفت به سوی وابستگی و ظهور مشکلات اصلی در نوجوانان اثر دارد. شروع مصرف الکل احتمالا به فاکتورهای اجتماعی مذهبی و روانشناسی وابسته است.
عوارض مشروب دست ساز

1-تاثیر مشروب دست ساز بر مغز

مغز انسان دارای دو نیمکره است یک سری ساخت های عصبی تشریحی مربوط به حافظه در مغز قرار دارد. نتیجه آسیب دو طرفه ساختمان ها است اما بعضی آسیب های یک طرفه هم به اختلال فراموشی می انجامد و شواهد نشان از آن دارد که نیمکره چپ ممکن است در بروز اختلالات فراموشی مهمتر از نیمکره کره راست باشد.
نکته مهم این است که فراموشی بیش از همه در اختلالات مصرف مشروبات الکلی و ضربه به سر مشاهده می شود. در آمریکا مشروبات الکلی از متهمان واقعی ردیف اول است. نشانه اصلی اختلالات فراموشی بروز اختلال حافظه است که مشخصه آن ناتوانی یادگیری اطلاعات جدید و ناتوانی یادگیری اطلاعات آموخته شده قبلی میباشد.
برای آشنایی با عملکرد نیمکره های مغز کلیک کنید. در دوره فراموشی الکلی مشکل ناتوانی در شکل گیری محفوظات جدید است. این اختلال‌ شایع شده و برای دوره‌ای از زمان رخ می‌دهد که زیاد الکل نوشیده باشید. این اختلال علامتی از مسمومیت الکلی است. چهل درصد از نوجوانان و بزرگسالان جوان این بیماری را دارند و از دست دادن حافظه برای خودشان ممکن است نمایان نباشد. این اختلال موقت بوده و مشکلات حافظه محدود به دوره کوتاهی از زمان است به همین دلیل از بیماری اختلال فراموشی پایدار ناشی از الکل متمایز می گردد. ضمن دوره های فراموشی الکلی فرد نمی‌تواند مطالب ۵ تا ۱۰ دقیقه قبل را به یاد بیاورد. دوره های فراموشی احتمال دارد بسیار ناراحت کننده باشد چرا که ممکن است فرد بترسد که مبادا ندانسته به کسی آسیب رسانده است یا حتی رفتارهای غیر عقلانی نشان دهد. الکل می تواند بدون صدمه به سایر قوای هوشی حافظه کوتاه مدت را مختل کند.

2-عوارض مشروب دست ساز بر خلق انسان

مانند همه اختلالات ثانوی و ناشی از مواد بهتر است احتمال رابطه سببی بین سوء مصرف مواد و نشانه ها را در نظر گرفت. بیشتر بیماران مصرف کننده مشروبات الکلی بعد از چند هفته هر روز افسرده می‌شوند اما همچنان دچار اختلالات خلقی با نشانه های متناوب غمگینی خواهد بود.
وجود نشانه های کج خلقی معمولا نشان دهنده سیر طبیعی ترک الکل بوده و اختلال خلقی مستقیم محسوب نمی شود.  افسردگی می‌تواند با مصرف طولانی میزان الکل القا گردد ولی گاهی بیماران افسرده برای تسکین علائم شان به طور افراطی مشروبات الکلی مصرف می کنند.
در این موارد افسردگی در زنها شایع‌تر از مردها است. در مورد کسانی که سابقه خانوادگی سوء مصرف مشروبات الکلی دارند این موضوع صادق است. علائم غمگینی یا شیدایی به اندازه ای که اختلال در عملکرد فرد ایجاد کند در زمینه نوشیدن مکرر و زیاد برای روز ها تا ۴ هفته بعد از پرهیز الکل ادامه پیدا می کند. مصرف زیاد الکل طی روزها موجب بسیاری از علائم افسردگی شدید می‌شود اما غمگینی شدید طی روزها تا هفته ها از پرهیز بهبود خواهد یافت. یکی دیگه از اختلالاتی که در مشروبات الکلی نقش دارد اختلال دو قطبی است که بیمار در قطب شیدایی پرهیجان شده، دارای انگیزه ناگهانی و عمل ناگهانی است و فعالیتش زیاد می گردد و دچار ضعف در قدرت قضاوت می شود. طبق آمار ها سوء مصرف مشروبات الکلی با میزان بالای خودکشی همراه است. رفتار خودکشی و خودآزاری در بین افرادی که مشروبات الکلی افراطی مصرف می‌کنند بسیار بیشتر از دیگر افراد می باشد.

3-عوامل یادگیری و ارثی در شراب خواری

تحقیقات نشان از آن دارد که حداقل در بعضی از انواع اختلالات وابسته به الکل عوامل ژنتیک وجود دارد. بسیاری از مشاهدات نمایانگر آن است که بستگان درجه یک از افراد مبتلا به اختلال الکلی ۳ تا ۴ برابر بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به این اختلال قرار دارند. مثلا تصور کنید فرزند خانواده الکلی را بردارید و به این خانواده که الکل مصرف نمی‌کنند بسپارید و در آن خانواده جدید رشد کند و بزرگ شود. محققان ثابت کردند که این فرد با وجودی که در خانواده ای بزرگ شده که الکلی مصرف نمی کنند باز هم در معرض خطر ابتلا به اختلال الکلی است. اعضای فامیل نزدیک به فرد الکلی ۴ برابر خطر الکلی شدن دارند و دوقلوهای یکسان از والدین الکلی در خطر بالاتر از سایر دوقلو ها هستند. برای آشنایی با عوارض اعتیاد به الکل کلیک کنید.

4-اختلال خواب و نقش مشروبات الکلی

برخی محققان معتقدند که خود خواب اثراتی که بر مغز دارد به تامین قوای مغز و بدن کمک می‌کند طوری‌که خواب سبب تسریع ساخت موادی مفید در نفس انسان می شود. در مغز انسان صرفاً یک مرکز ساده کنترل خواب وجود ندارد بلکه چند دسته یا مرکز به هم پیوسته وجود دارد که عمدتاً در ناحیه ای از مغز به نام ساقه مغز واقع شده است.
این مرکز عملیات پیشگیری سبب مهار یا تحریک همدیگر می شوند.  مصرف زیاد الکل ها ممکن است سبب خواب آلودگی صبح روز بعد شود و حتی اشکال در بیدار شدن پیدا کند. الکل ممکن است به اختلالات خواب منجر شود ولی اغلب موجب بیداری شبانه میشود. مصرف الکل در اوایل شب احتمال دارد باعث اشکالاتی در خواب رفتن بعدی شود. الکل تضعیف کننده دستگاه مرکزی انسان است. خصوصیات آزاردهنده مصرف طولانی مدت الکل بی خوابی شدید است که به مدت چند هفته یا بیشتر به طول می انجامد. پس از مصرف الکل هنگام شب باعث تاخیر به خواب رفتن می شود اما تاثیرات نامطلوبی بر ساختار خواب می گذارد.
مصرف مشروبات الکلی باعث بی خوابی شبانه و کاهش خواب عمیق به ویژه مرحله ۴ می شود. بنابراین اینکه نوشیدن مشروبات الکلی به خواب کمک می کند افسانه‌ای بیش نیست. الکل حتی می تواند سبب رویا و کابوس های بد شود و بیدار شدن های مکرر در طول شب و احساس بی قراری در خواب را ایجاد کند.

5-عوارض مشروب دست ساز | آسیب های اجتماعی

نوشیدن مفرط الکل می تواند آسیب‌های اجتماعی شدیدی را ایجاد کند همچون خشونت خانگی، مشکلات هیجانی، کارایی شغلی ضعیف، غیبت از کار، بیکاری و حوادث جاده ای. طبق تحقیقات در کشور انگلستان سه چهارم رانندگانی که در سوانح و تصادفات کشته می شوند  سطح خونی الکل آنها بالاتر از حد مجاز بود.
علاوه بر این جرم هم در جوامعی که مشروبات زیادی مصرف می خورند بیشتر به چشم می خورد. بی نظمی های اجتماعی و جرائم خشونت آمیز و جنسی همچون قتل هم با مصرف مشروبات رابطه مستقیمی دارند. هزینه الکل برای جامعه بسیار گران است. الکل سالیانه سبب هزاران مرگ بر آمریکا می شود و در نیمی از مرگ و میر های مربوط به تصادف، وسایل نقلیه و خودکشی ها و خشونت های خانگی مصرف الکل دخیل دانسته شده است.

6-اختلال اضطرابی ناشی از عوارض مشروب دست ساز

اضطراب می تواند هم با مسمومیت الکلی رخ دهد و هم زمان ترک الکل. ۸۰ درصد افراد الگوی حملات پنیک را در طول ترک گزارش کردند. شکایت بیمار به حدی شدید است که پزشک معالج آن را به عنوان یک اختلال پانیک در نظر می‌گیرد. در طول ۴ تا ۶ هفته اول بیماران احتمالاً از شرایط اجتماعی دوری می گزیند زیرا ترس از شروع اضطراب در آن شرایط دارند. به عبارت دیگر آنها شکایتی مشابه هراس اجتماعی دارند.
هنگامی که نشانه های کارکردی و روانی اضطراب در افراد الکلی دیده می شود فقط در زمینه نوشیدن زیاد الکل یا در اولین هفته ها یا ماههای پرهیز رخ می‌دهد که این عملائم طی زمان کاهش یافته و ناپدید میگردد. دو نوع اضطراب که ممکن است بیشتر نزدیک الکلی ها باشد اختلال وحشت زدگی و دیگری هول اجتماعی است. برای آشنایی با روش های ترک الکل کلیک کنید.

7-شخصیت ضد اجتماعی از عوارض مشروب دست ساز

کسانی که دارای اختلال شخصیت ضد اجتماعی هستند چنین توصیه می شود که انگیزه عالی و بدون فکر قبلی عمل می‌کند مکرر و خشن و احتمال ریسک پذیری بالایی دارند. آنها ناتوان از دست گرفتن از اشتباهات شاد هستند و یا فایده بودن از همدیگر هستند. این افراد از هر کاری که انجام می دهند که پشیمان می شوند.
در کنترل استفاده از مواد مشکل دارد. بنابراین بالای۸۰ درصد افراد با اختلال شخصیت ضد اجتماعی اجتماعی دارای مشکلات ثانویه الکلی شدید در زندگی خود می باشند. به طور کلی در بیشتر برنامه‌های درمانی شاید ۵ درصد زنان الکلی و بین ۱۰ تا ۲۰ درصد مردان الکلی از قبل دارای شخصیت ضد اجتماعی هستند.

8-تاثیر مشروب دست ساز بر کبد

معده انسان به نوعی بر علیه مشروبات الکلی حالت تدافعی به خود می‌گیرد مانند تجزیه الکل استفراغ کردن الکل و غیره اما این اقدامات نمی تواند جلوی ورود الکل به خون را بگیرد و در پی آن الکل وارد اتوبان های بدن شده و در تمام بدن پخش می شود. چون الکل به خوبی در آب حل می شود هر جای بدن دارای آب بیشتری باشد بیشتر حضور الکل را شاهد خواهید بود و بعد از آن الکل به سرعت از رگهای خونی وارد بافت های بدن می شود. همچنین درباره اثرات مصرف الکل والدین بر جنین بیشتر بدانید. در این مرحله بدن انسان مجهز به یک سری ساز و کارهایی است که یا الکل را به نوعی از بدن خارج می کند و یا آن را تجزیه و تبدیل به مواد دیگری می کند. بین ۲ تا ۱۰ درصد الکل مستقیم از طریق ادرار، ریه ها پوست دفع می گردد اما طبق دیگر منابع علمی قسمت عمده الکل یعنی ۹۰ درصد آن توسط کبد دچار فعل و انفعالات شیمیایی می شود و کبد خود را در برخورد با الکل انتخاب می‌کند که در هر دو راه نهایت الکل را به مواد دیگری تبدیل و تجزیه میکند و البته در هر دو راه این ماده خود مصون نخواهد ماند و دچار صدمات جبران ناپذیری خواهد شد.
مشروب دست ساز

9-عوارض مشروب دست ساز بر قلب

مصرف مشروبات الکلی در حد متوسط در افرادی که قلب و عروق سالم دارند و دارویی جهت آن مصرف می‌کنند می‌تواند هم اثرات مفید و هم زیان آور داشته باشد. اتانول که الکل قابل شرب است به طور حاد از انقباض عضله قلبی کاسته و موجب گشادی رگ ها میشود که نتیجه این ماجرا کاهش خفیف فشار خون و افزایش ضربان قلب و میزان برون ده خون قلب است.
میزان مصرف اکسیژن هنگام ورزش بعد از مصرف الکل بیشتر میباشد. مصرف حداقل یک یا دو بار الکل در طول روز در بلندمدت احتمال دارد باعث کاهش خطر مرگ ناشی از مسائل قلب و عروق گردد که شاید به علت افزایش نوعی چربی در خون یا تغییر انعقاد پذیری خون باشد. همچنین مقاله تاثیر الکل بر شیر مادر پیشنهاد می شود. اثر محافظتی الکل روی مرگ و میر توسط افزایش مرگ و میر وابسته به سرطان در این گونه افراد جبران می شود.
سرطان دهان، رحم و حنجره، پستان و کبد به وجود می‌آید. با این حساب افزایش سرطان‌ها فواید را بر باد می‌دهد. هرچند مصرف الکل به مقدار کم موجب کاهش فشار خون میشود ولی نوشیدن سه بار یا بیشتر در روز موجب افزایش فشار خون وابسته به مقدار مصرفی گشته که با پرهیز از الکل به حدی طبیعی بر خواهد گشت. این تاثیرات با ترک اعتیاد به الکل همچنان باقی خواهند ماند.

10-بیماری های عضله قلب

این را بدانید که الکلیسم یکی از علل رایج بیماری عضله قلبی الکلی است. وقایع قلبی در معتادان الکلی دو برابر بیشتر از بیماری سیروز می باشد. چرا که سیستم قلبی عروقی از طرق مختلف ممکن است تحت اثر سوء مصرف الکل قرار بگیرد. به علت آنکه در یک فرد الکلی عملکرد غیرعادی قلبی به سمت نارسایی قلبی با پرونده پایین پیشرفت می‌کند نیز تنگی نفس در هنگام فعالیت یا هنگام خواب رخ می دهد. این ها به علت تجمع و ازدیاد غیر عادی خون در ریه می باشد.
بزرگ شدن غیر عادی قلب ممکن است در ابتدای حملات عدم جبران قلبی در حد متوسط باشد این در حالی است که هنوز دریچه میترال قلب مشکل آنچنانی به هم نزده است. این را بدانید که حتی افرادی که از مشروبات الکلی دست می‌کشند باز هم قلبشان نمی تواند به عملکرد کاملا طبیعی برگردد. احتمال سکته قلبی و دیگر بیماری ها هنوز وجود دارد.  

سخن آخر

متاسفانه بسیاری از جوان ها و نوجوان ها دست به مصرف مشروبات الکلی می زنند و همین امر سبب می شود که دچار مسمومیت الکلی و حتی بیماری های خطرناک شوند. ترک مشروبات الکلی همانند هر نوع ماده مخدری نیاز به انگیزه و برنامه برای درمان دارند. در همین زمینه توصیه میشود از مشاوره روانشناسی با تجربه هم کمک گرفته شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*