ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تحقیر شدن در کودکی | تحقیر کودکان و پیامد های آن


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تحقیر شدن در کودکی پیج اینستاگرام مؤسسه حامی را دنبال کنید.


تحقیر شدن در کودکی باعث بروز پیامدهای ناگواری در بزرگسالی می‌شود. برخی از والدین فکر می کنند که با تحقیر و آزارهای کلامی کودک، می‌توانند تربیت درستی انجام دهند و از این طریق اشتباهات کودک را به او بفهمانند. ولی حقیقت این است که تحقیر کردن یکی از بدترین روش‌های تربیتی است که اثرات مخربی در کودک می گذارد. تمام والدین لازم است تا جهت تربیت مؤثر فرزندان خود، اطلاعات خود را در زمینه روانشناسی کودک بالا ببرند تا بتوانند عملکرد خوب و قابل قبولی در موضوع تربیت فرزند داشته باشند. به همین منظور لازم است اطلاعات خود را به روز کرده و ارتقاء دهند. بهترین روش برای این کار مطالعه کتاب های مفید و کاربردی در این زمینه و مشورت با مشاوران و متخصصان روانشناسی کودک است. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.

تماس با مشاوره روانشناسی


 

تحقیر شدن در کودکی | نمونه هایی از تحقیر کودکان

بسیاری مواقع والدین رفتارهای خود را تحقیرآمیز نمی‌دانند و با خود تصور می‌کنند که با این رفتارها در حال تربیت فرزندان خود هستند. در ادامه نمونه‌هایی از رفتارهایی که باعث تحقیر کودک می‌شوند را نام برده‌ایم:

  • مــقایسه کردن او با دیگران
  • سرزنش کودکان در جمع
  • صداکردن کودک با لقب‌های نامناسب و توهین آمیز
  • سلام نکردن به کودک و جواب سلام او را ندادن
  • تذکر و سرزنش‌های مداوم از سوی والــدین کنترل گر
  • قطع کردن حرف کودک
  • پوزخند زدن به کودک
  • توقعات بیش از حد از کودکان و رفتار با او بدون توجه به ســن تربیت کودک

 

اینفوگرافیک تحقیر شدن در کودکی

اینفوگرافیک تحقیر شدن در کودکی

تحقیر شدن در کودکی | دلایل بروز رفتارهای تحقیرآمیز توسط والدین

به طور کلی والدین به سه دلیل عمده از خود رفتار های تحقیر آمیز نشان می دهند. این سه دلیل به صورت زیر می باشند:

تحقیر در دوران کودکی والدین

بسیاری از والدینی که کودکان خود را مدام تحقیر می‌کنند، خود در گذشته در معرض پــرخاشگری والدین و رفتارهای خشونت آمیز و تحقیرکننده‌ی والدینشان قرار گرفته‌اند. به همین سبب به صورت نا‌خواسته و ناخودآگاه سعی در جبران عقده‌های خود به شیوه‌ی نامناسب تربیتی دارند.

ویژگی شخصیتی

ممکن است والدین خود دچار اختلال شخصیت خود شیفته و یا همه چیز دان داشته باشند و یا حتی دچار اختلالاتی همچون افسردگی باشند و این مشکلات را به صورت تحقیر به کودک خود منتقل کنند.

عدم آگاهی

والدینی نیز هستند که سبـک‌ فرزندپروری درستی ندارند و فکر می کنند تحقیر کردن روش درستی برای تــربیت کودک می‌باشد و ازعواقب تحقیر برای کودک شان مطلع نیستند. عدم آگاهی از شیوه‌های صحیح تربیتی می‌تواند پیامدهای منفی در بزرگسالی ایجاد کند.

 

تحقیر شدن در کودکی | عوارض جسمانی تحقیر کودکان

تحقیر کودکان هم بر روح و روان آن ها اثر می گذارد و هم باعث مشکلات جسمی در آن‌ها می‌شود. برخی از عوارض جسمانی تحقیر کودکان به شرح زیر می باشد:

_پرخوری

_بی اشتهایی کودکان

_هیجانات منفی

_ترس و اضطراب و استــرس در کودکان

_شب ادراری

_اختلالات خواب

_کابـوس های شبانه کودکان

تحقیر شدن در کودکی | پیامدهای روحی و روانی تحقیر کودکان

عوارض روحی و روانی تحقیر کودکان بسیار مهم و جدی می‌باشد چرا که ممکن است تا بزرگسالی همراه آن ها بماند و اثرات بدی بر زندگی و روابــط اجتماعی بگذارد. برخی از پیامدهای روحی و روانی تحقیر کودکان را در ادامه شرح داده‌ایم:

1. کاهش اعتماد به نفس

از بین رفتن اعتماد به نفس یکی از مهم ترین و جدی ترین پیامدهای تحقیر کودکان می‌باشد. وقتی که کودک توسط والدین خود تحقیر می‌شود، این باور در او به وجود می‌آید که قادر به انجام هیچ کار درستی نیست و در بزرگسالی نیز حتی اگر به مراتب بالایی برسد هم چنان احساس ناتوانی و کمبود را با خود به دوش می‌کشد. برای کسب اطلاع از دیگر دلایــل کمبود اعتماد به نفس در کودکان کلیک کنید.

2. افسردگی

تحقیقات نشان داده است که خطر بروز افسردگی در افرادی که در کودکی مورد تحقیر واقع شده اند بسیار بالا می باشد. افسردگی در کودکان می‌تواند بسیار خطرناک باشد. همچنین احتمال ابتلا به اختلالات روانی را در کودک بالا می‌برد.

3. بروز خشونت

والدینی که کودک خود را تحقیر می‌کنند به مرور زمان شاهد رفتار‌های خشونت آمیز و پــرخاشگری کودکان خواهند بود. چرا که کودکان رفتار والدین خود را می آموزند و در برخورد با دیگران آن را به کار می گیرند.

4. افت تحصیلی

کودکی که توسط والدینش تحقیر می‌شود دچار استرس و اضطراب زیادی می‌شود و در نتیجه ممکن است دچار افــت تحصیلی شود و یا حتی در صورت عدم پیگیری ترک تحصیل کند. کودکی که مورد تحقیر و توهین قرار می‌گیرد نمی‌تواند به خوبی بر یادگیری مطالب تمرکز کند.

5. خجالتی شدن

کودکی که از والدین خود رفتارهای بی توجهی و تحقیر دریافت می‌کند، اعتماد به نفس حضور در اجتماع را پیدا نمی‌کند و فردی خجالتی بار می‌آید. ترس از تحقیر شدن او را از وارد شدن به جمع‌های دوستانه در مدرسه و اجتماع باز می‌دارد و موجب اختلال اضطـراب اجتماعی کودکان می شود.

6. نداشتن قدرت نه گفتن

افرادی که در کودکی تحقیر شده اند، به خواسته‌های دیگران نه نمی‌گویند تا از امکان تحقیر خود توسط دیگران جلوگیری کنند. پیشنهاد می کنیم برای رفع این مشکل و کسب اطلاع در خصوص تقویت روحیه کودکان در این رابطه مقاله چگونه نه بگوییم را مطالعه فرمایید.

سخن پایانی
تربیت صحیح کودکان مستلزم دانش درست و اصولی تربیتی والدین است. به همین منظور لازم است والدین از مشاوره های روانشناسی در این زمینه بهره مند شوند. چنانچه والدین محترم نیاز به مشاوره در امر پرورش و تربیت فرزندان داشتند می توانند جهت دریافت مشاوره روانشناسی مرکز مشاوره حامی هنر زندگی و مشورت با مشاوران مجرب این مرکز تماس حاصل فرمایند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*