ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تداخل ژلوفن و مشروب | عوارض مصرف همزمان مسکن ها و الکل

تداخل ژلوفن و مشروب موجب بروز کدام عوارض می شود؟ مصرف همزمان الکل با برخی از داروها می‌تواند بسیار خطرناک باشد. رعایت نکردن استفاده از داروها و جدی نگرفتن نکات آن ها می تواند به جای بهبودی مشکلات دیگر ایجاد کند. برخی از داروهایی که با الکل تداخل دارند اما متاسفانه برخی ها به آن توجهی نمی کنند حتی می تواند مرگ را هم رقم بزند. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

مشروبات الکلی چیست؟

متاسفانه این روزها الکل در بین جوانان به شدت رایج شده است و این یک حقیقت انکار ناپذیر است. این نوشیدنی ها تاثیرات ناخوشایندی برای جسم و سلامت روان انسان دارد و به همین دلیل است که ترک آن اهمیت دارد. نوشیدنی های الکلی مقدار زیادی اتانول دارند که پیامدهای آن در دوزهای کم شامل سرخوشی، کم شدن استرس و خوش مشربی و در دوزهای بالا شامل مواردی همچون مستی، بهت و ناهوشیاری است. استفاده بلند مدت و سوء مصرف الکل می تواند باعث وابستگی های جسمانی و الکلی گردد. این نوشیدنی ها به سه دسته اصلی آبجوها، شراب ها و نوشیدنی های تقطیری طبقه بندی می شوند.
مشروبات الکلی که با تخمیر جو تهیه می شود آبجو به شمار می‌رود. آن هایی که از تخمیر انگور تهیه می شود شراب و آن هایی که با تخمیر غلات و میوه ها و سپس تقطیر آن ها جهت بالا بردن درصد الکل تهیه می شوند مشروباتی همچون ویسکی و ودکا می باشند. اما این تعاریف شامل خیلی از مشروبات الکلی نمی شود. همچنین درمورد بهترین مشروبات الکلی بخوانید.

هنگامی که فردی الکل مصرف می کند ده درصد آن توسط معده و بقیه آن در روده بزرگ و کوچک جذب می گردد. بعد از مدت زمانی مشخص الکل های جذب شده توسط این نوع اندام ها وارد خون می‌شوند و از طریق عروق در کل بدن منتشر می شوند. در این زمان فعالیت های مربوط به مغز و نخاع با سرعت کندتری انجام می شود. با گذشت ۴۵ دقیقه تا یک ساعت بعد از استفاده از الکل غلظت آن در خون به بالاترین حد خود می‌رسد و فرد مصرف کننده دچار مستی می گردد.

عوارض الکل

الکل تاثیرات خطرناک روی بدن انسان می گذارد. خستگی در زمان انجام کارهای همیشگی احتمال دارد از یک کم خونی تاثیر پذیرفته شده باشد ولی اگر نوشیدنی های الکلی استفاده می کنید بدون شک به آن برمی گردد. کبد به مرور زمان با استفاده از الگو صدمه دیده و احتمال دارد که مصرف بلند مدت آن باعث برداشت این عضو شود. پانکراتیت مزمن با استفاده از الکل شکل می‌گیرد. مشکلات مرتبط با روده و معده مانند اسهال و یبوست به دردهای شدید تبدیل می گردد.

ناباروری و اختلال در نعوظ از مسائلی هستند که افراد الکلی به آن دچار می شوند. همچنین درمورد درمان ناباروری بخوانید. زمانی که الکل استفاده می شود جذب ویتامین ها و مواد معدنی بسیار کم می شود و بدن هیچ گونه مواد معدنی را حتی در شرایطی جذب نمی کند. استفاده از الکل می‌تواند مسائلی همچون صدمه به سیستم اعصاب مرکزی ایجاد کند و مشکلاتی مانند بی حسی و یا گزگز دست و پا به وجود بیاورد. ابتلا به سرطان و مخصوصاً سرطان سینه در افراد الکلی زیاد است. کسانی که الگو را به مصرف همیشگی تبدیل می کنند سیستم ایمنی بدن آن ها به مرور زمان بسیار ضعیف می شود.

1-تداخل ژلوفن و مشروب |آسیب به کبد

اولین جایی که غالباً با مصرف الکل آسیب می بیند کبد است. کبد قسمتی است که تجزیه و تحلیل و حذف مواد سمی بدن را به عهده دارد. استفاده از الکل فعالیت کبد را دچار تداخل کرده و یا اینکه زخم هایی در این قسمت ایجاد می کند. التهابات ناشی از زخم در کبد که سیروز نامیده می شود باعث پیدایش بافت اسکار در کبد می گردد. به این صورت کبد عملکرد صحیح پیدا نمی‌کند و مواد سمی از بدن با تاخیر و بی دقتی دفع می گردند. سموم در بدن بالا رفته و انواع بیماری های مختلف ایجاد می شود. علاوه بر این زن ها بیشتر و سریع تر از مردها دچار آسیب های کبدی نظیر کبد چرب می گردند.

2-عدم تداخل قند خون

غدد داخلی مخصوصاً غده پانکراس نقش اساسی در تنظیمات داخلی بدن دارد. پانکراس نقش تنظیم میزان مصرف انسولین بدن و پاسخ به گلوکز را دارد. با استفاده الکل پانکراس کارش را به درستی انجام نمی دهد و تهیه انسولین کافی دچار اختلال می شود. این عملکرد سبب هایپر گلیسمی یا افزایش قند خون می گردد. بدن نمی تواند قند خون را کنترل نماید و تعادل قند در خون دچار مداخله شده و عوارضی که یک فرد دیابتی دچار آن می‌شود فرد الکلی را هم دچار می کند.

3-تداخل ژلوفن و مشروب |اختلال در سیستم عصبی

یکی از رایج ترین عوارضی که الکل روی سیستم عصبی می گذارد این است که ناهماهنگی در مغز ایجاد می کند و ارتباط مغز و بدن را کم می کند. این کار نه تنها به روی روحیه بلکه به اعصاب بدن هم صدمه وارد می کند. احساس سوزش در دست و پا از بین رفتن خاطرات بلند مدت و علاوه بر این ضعف در تمرکز و تفکر منطقی از صدمات جدی الکل محسوب می شوند. افزون بر این صدمه ها استفاده الکل بیماری های دائمی ایجاد می کند مانند سندروم کورساکوف که نوعی اختلال مغزی است که بر حافظه انسان آسیب می زند. افراد دچار این سندروم در یادآوری مطالب جدید دچار مشکل می شوند.

4-بروز هموروئید و اسیب به سلامت جنسی

کسانی که الکل استفاده می کنند به علت کم شدن آب در بدن دچار زخم هموروئید می گردند. خونریزی های داخلی منشأ گرفته از این زخم ها اگر که قابل شناسایی نباشند و هم فورا درمان نشود احتمال دارد حتی کشنده باشد. استفاده این نوشیدنی ها سرطان هایی مانند سرطان گلو، سرطان روده بزرگ یا کبد را شکل می دهد. کسانی که الکل را در کنار دخانیات استفاده می کنند بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به سرطان هستند. استفاده از الکل مخصوصاً در مردها مشکلات زیادی در زمینه های جنسی ایجاد می کند. الکل از ایجاد هورمون های جنسی پیشگیری کرده و منجر به کاهش میل جنسی می گردد. علاوه بر این زن هایی که الکل استفاده می کنند احتمال دارد با قاعدگی های بسیار نامنظم و حتی توقف عادت ماهیانه روبرو شوند. احتمال ناباروری و سقط جنین با استفاده از الکل بالا می رود و همچنین احتمال بروز نقص در جنین هم از عوارض الکل می باشد.

اختلال در سیستم گردش خون و آسیب به مغز

5-اختلال در سیستم گردش خون و آسیب به مغز

الکل می‌تواند حتی روی قلب و ریه هم تاثیر بگذارد. استفاده مداوم الکل احتمال ایجاد بیماری‌های قلبی را بالا برده و در سیستم گردش خون اختلالاتی مانند فشار خون بالا ضربان قلب نامنظم، اختلال در خونرسانی به اعضای بدن، بیماری نارسایی های قلبی عروقی، حملات قلبی و مغزی شکل می‌دهد که تمام آن ها از پیامدهای مصرف الکل و اعتیاد به آن می باشد. برخی واحدهای مغز در مورد کسانی که به صورت مزمن الکل استفاده می‌کنند فعالیت زیادی مشاهده شده است. خطرات مشروبات الکلی بر روی انسان ها کاملاً واضح است. مشروبات الکلی تاثیرات قابل توجهی در فعالیت مغز انسان مخصوص نوجوانان ایجاد می کند. تحقیقات نشان می‌دهد که در مغز افراد غیر الکلی و کسانی که منظم از الکل استفاده می کنند تغییرات زیادی وجود دارد.

به این صورت که مصرف بیش از حد الکل تغییرات غیر قابل باوری بر روی مغز ایجاد می کند که نوعی زنگ خطر برای سلامتی انسان است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به الکل کلیک کنید.

آسیب های اخلاقی و رفتارهای مخاطره آمیز و ضد اجتماعی و پرخاشگری هم از پیامدهای منفی الکل می باشد. مطالعات نشان داده است کسانی که الکل را به میزان زیادی مصرف می کنند در معرض آسیب‌های جدی‌تری هستند. مشکلاتی مانند عملکرد حافظه و عملکرد اجرایی مغز از آن جمله هستند. علاوه بر این الکل تغییرات زیادی در افزایش نوسانات بتا و تتا در لوب های مغز به وجود می‌آورد. می توان گفت مغز افراد جوان در حال رشد با این آسیب های بسیار خطرناک مواجه خواهد شد که احتمال دارد با تاخیر در فرایند های عصبی همراه باشد.

6-کاهش طول عمر و افزایش بیماریهای قلبی

طبق پژوهش های انجام شده هر ۱۰ الی ۱۵ نوشیدنی الکلی در طی هفته بین ۱ تا ۲ سال عمر انسان را کم می کند. کسانی که بیش از ۱۸ نوشیدنی در هفته مصرف می‌کند بین ۴ تا ۵ سال عمر خود را کم کردند. دانشمندان سلامت نوشیدنی های الکلی را در ۱۹ کشور ارزیابی کرده‌اند به این صورت کسانی که به طور معمول ۵ الی ۱۰ نوشیدنی در یک هفته می نوشند به راحتی مرگ خود را ۶ ماه به جلو می اندازند. نوشیدنی های الکلی باعث بالا رفتن خطر احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی می گردد. حملات قلبی غیر مرگبار در کسانی که الکل کمتری استفاده می کنند بیشتر به چشم می‌خورد اما این نکته نمی تواند مانع ایجاد سکته قلبی کشنده، بیماری های قلبی و سکته های مغزی گردد. اینکه فردی بگوید چون الکل را کم مصرف می کند پس ضرری برایش ندارد کاملاً اشتباه است چرا که مضرات همان مقدار کم آن هم می تواند خطرناک باشد.

ژلوفن چیست؟

ژلوفن فرم ژله‌ای داروی ایبوپروفن می باشد که رایج ترین نام تجاری آن بروفن است. این مسکن از دسته داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی به شمار می‌رود. ژلوفن به شکل کپسول نرم ژلاتینی است که برای مواردی همچون کاهش موقت درد ناشی از سرماخوردگی، دندان درد، درد عضلانی، انواع سردرد مانند میگرن، درد قاعدگی و کاهش تب استفاده می شود. افرادی که دارای مسائلی همچون مشکل زخم معده هستند از استفاده این دارو باید پرهیز نمایند. علاوه بر این مصرف این دارو در سه ماه اول بارداری ایرادی ندارد ولی در سه ماه آخر بارداری که جزو زمان های پرخطر است استفاده آن مجاز نیست.

تداخل ژلوفن و مشروب |عوارض ژلوفن

برخی از عوارض ژلوفن ممکن است در برخی ها دیده شود. با این حال چنانچه هر کدام از این عوارض را مشاهده کرده اید از دکتر خود کمک بگیرید: سردرد شدید، اختلالات پوستی، اختلالات بینایی، تنگی نفس، غم و افسردگی یا تغییرات رفتاری، اختلالات شنوایی، بی حسی یا ضعف در دست و پا، احساس خستگی، اختلالات ادراری و افزایش وزن. اگر هر کدام از نشانه های زیر را دیدید مصرف دارو کنار گذاشته و سریعاً به پزشک خود را مطلع کنید: درد و سوزش معده، مدفوع تیره یا خون‌آلود، احساس درد و فشار در قفسه سینه، تشنج با یا بدون لرز، سوزش سردل یا سوءهاضمه، لکه های قرمز روی پوست، جراحت، زخم های سفید روی لب یا داخل دهان، خون دماغ بدون دلی، استفراغ و بالا اوردن خون و  کبودی غیر معمول. همچنین درمورد اقدامات ضروری هنگام تشنج بخوانید.

قرص مسکن بروفن داروی ضد درد غیر مخدر برای دردهای خفیف تا متوسط مانند سردرد، درد عادت ماهیانه و حملات نقرس می باشد. به دلیل داشتن خواص ضد التهابی این دارو برای درمان بیماری های روماتیسمی همچون آرتریت روماتوئید و دیگر مسائل التهابی غیر روماتیسمی مانند آسیب های حین ورزش، التهاب تاندون و آرتروز مناسب است.

نکات مهم در مصرف ژلوفن

در صورتی که هر یک از موارد زیر را دارید قبل از مصرف آن پزشک را آگاه کنید. حساسیت به آسپرین یا دیگر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، بارداری یا شیردهی، استفاده از داروهای دیگر مخصوصاً داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی همچون ناپروکسن، آسپرین، ضد انعقادها، آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای ضد سرطان و والپروئیک اسید، مصرف مشروبات الکلی، ابتلا به پولیپ های بینی مرتبط با اسپری، زخم یا التهاب در دستگاه گوارش، افزایش فشارخون، هموفیلی یا دیگر مشکلات خونریزی دهنده، نارسایی مغز استخوان، زخم های دهانی یا بیماری های کبدی. چنانچه این دارو برای تب یا درد می خورید و ظرف مدت دو هفته درد شما و سه روز تب شما برطرف نشده و حتی بدتر شد پزشک را در جریان بگذارید. قبل از انجام هرگونه عمل جراحی یا کارهای دندانپزشکی پزشک را از مصرف این دارو آگاه کنید. توصیه می‌شود تا مشخص شدن پاسخ بدنتان به دارو از کارهایی که نیاز به هوشیاری دارند همانند رانندگی پرهیز کنید. این دارو در مواردی سبب گیجی، سرگیجه یا خواب آلودگی در طول روز می گردد.

تداخل ژلوفن ومشروبات الکلی

تداخل ژلوفن و مشروبات الکلی

استفاده همزمان مسکن ها و مشروبات یکی از مواردی است که زمینه ساز عوارض خطرناک و جدی است. از آنجایی که احتمال دارد تاثیر داروی مصرفی و الکل بیشتر از یک روز در بدن باشد استفاده از هر ماده ممنوع دیگری در این زمان می تواند سبب تداخل و عوارض خطرناکی مانند مرگ شود. طبق نظر پزشکان تداخل استامینوفن و الکل یکی از خطرناک ترین ها است چرا که سبب آسیب شدید کبد و حتی نابودی آن می شود. استامینوفن در کبد تجزیه شده و متابولیت های سمی ایجاد می‌کند که در کبد انباشته می گردد و با افزایش این مواد حذف آن توسط کبد دشوار و به مرور زمان باعث از کار افتادگی می گردد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

مشروبات الکلی جز موادی به شمار می روند که تداخل آن با برخی داروها سبب عوارضی چون خونریزی معده، تنگی نفس بعد مرگ می گردد. استفاده همزمان الکل با مسکن های افیونی که نیاز به تجویز پزشک دارد سبب سرگیجه، تنگی نفس و احتمال اوردوز و مشکلات حافظه می گردد. مصرف آن با داروهای پرمصرفی مانند ژلوفن یا ایبوپروفن و استامینوفن سبب صدماتی چون مشکلات کبدی، ناراحتی معده، بالا رفتن ضربان قلبی، خونریزی و زخم می گردد. صدمات ناشی از استفاده همزمان الکل با داروهای مسکن در زن ها و افراد سالمند بیشتر از دیگران است چرا که سرعت پردازش الکل در جسم زن ها به علت پایین بودن میزان آب بدن آن ها نسبت به مردان کمتر است. از طرف دیگر با بالا رفتن سن، سرعت پردازش الکل کم می شود. زیرا الکل مدت زمان بیشتری در بدن وجود دارد و احتمال ایجاد عوارض ناشی از استفاده داروهای مسکن با الکل در این افراد از دیگران بیشتر است.

سایر عوارض مصرف همزمان الکل و داروهای مسکن و آرام بخش

  • افزایش آرام بخش و خواب آلودگی: ترکیبی از آرام بخش ها، الکل و داروهای خاص می تواند آرام بخش و خواب آلودگی را تشدید کند و بیدار ماندن، تمرکز یا انجام کارهایی را که نیاز به هوشیاری دارند دشوار می کند. این می تواند خطر تصادف، سقوط و سایر صدمات را افزایش دهد.
  • اختلال در عملکرد شناختی و قضاوت: هنگامی که آرام بخش ها، الکل و مواد مخدر با هم ترکیب شوند، می توانند عملکرد شناختی، حافظه و قضاوت را مختل کنند. این می تواند منجر به تصمیم گیری ضعیف، اختلال در استدلال، و افزایش احتمال درگیر شدن در رفتارهای مخاطره آمیز شود.
  • افزایش خطر مصرف بیش از حد: ترکیب آرام بخش ها با الکل یا سایر داروها می تواند خطر مصرف بیش از حد را افزایش دهد. اثرات هم افزایی این مواد می تواند بر توانایی بدن برای متابولیسم آن ها غلبه کند و منجر به عواقب بالقوه کشنده شود.
  • اثرات قلبی عروقی: برخی از آرام بخش ها، به ویژه هنگامی که با الکل یا داروهای خاص ترکیب شوند، می توانند اثرات مضری بر سیستم قلبی عروقی داشته باشند. این ممکن است شامل کاهش فشار خون، ریتم نامنظم قلب و افزایش خطر حمله قلبی یا سکته باشد.
  • تداخلات دارویی بالقوه: ترکیب آرام بخش ها با الکل یا سایر داروها می تواند منجر به تداخل دارویی شود که نحوه متابولیسم این مواد در بدن را تغییر می دهد. این می تواند منجر به اثرات غیرقابل پیش بینی، کاهش اثربخشی یا افزایش سمیت داروهای درگیر شود.
  • افسردگی سیستم عصبی مرکزی: آرام بخش ها و مسکن ها، الکل و برخی داروهای مشابه آن، همگی بر روی سیستم عصبی مرکزی اثر دارند. هنگامی که آن ها با هم استفاده می شوند، می توانند اثرات یکدیگر را تشدید کنند و منجر به آرام بخشی بیش از حد، خواب آلودگی، اختلال در هماهنگی، کند شدن تنفس و حتی کما بشوند. همچنین ترکیب آرام بخش ها، الکل و برخی داروها می تواند سیستم تنفسی را بیشتر سرکوب کند و منجر به تنفس کم عمق یا کند شود. این می تواند بسیار خطرناک و بالقوه تهدید کننده زندگی باشد.

سخن آخر درمورد تداخل ژلوفن و مشروب

الکل می‌تواند تاثیرات نابجایی بر روان و جسم انسان بگذارد و مصرف همزمان آن با هر نوع داروی دیگری مشکلات جدی تری ایجاد می کند. بنابراین ترک این ماده اعتیاد آور اهمیت زیادی دارد. از آنجایی که الکل تغییرات گسترده ای در خلق و خو و شخصیت انسان ایجاد می کند و حتی می‌تواند سبب افسردگی و استرس در او شود چنانچه فردی قصد ترک آن را داشته باشد لازم است در کنار هر نوع درمانی، از خدمات مشاوره و روانشناسی هم استفاده کند. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*