ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

خارش بدن بعد از مصرف شیره تریاک | علل و راه های درمان

خارش بدن بعد از مصرف شیره تریاک یک امر طبیعی است. شیره تریاک یکی از مشتقات تریاک است که از سوخته تریاک به دست می آید و بسیار قوی تر از تریاک است. یکی از عوارض استفاده مداوم از آن خشکی دهان، کم آبی بدن و خشکی پوست است. خشکی پوست دلیل خارش بدن بعد از مصرف شیره تریاک است. علاوه برخشکی پوست  و خارش عوارض شدید دیگری نیز به همراه دارد که در ادامه بیان می شود. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره ترک اعتیاد مشورت بخواهید.

تماس با مشاور


 

شیره تریاک چیست؟

تریاک مایع خشک شده ای است که از خشخاش به دست می آید و حاوی 12 درصد مورفین است. مورفین آلکالوئیدی است که برای تولید هروئین برای تجارت غیرقانونی مواد مخدر استفاده می شود.مولکول‌های مواد افیونی که ساختار مشابهی دارند، بسیاری از محل‌های گیرنده عصبی مشابه را اشغال می‌کنند و اثر ضددردی مشابه مسکن‌های طبیعی بدن دارند. شیره تریاک یکی از مشتفات تریاک است که از ترکیب سوخته تریاک و تریاک خالص به دست می آید و بسیار قوی تر از تریاک است. شیره تریاک به رنگ براق چرم است و ابتدای بوی بدی دارد اما پس از درست شدن کامل، بوی بد آن از بین می رود. این ماده را به روش های مختلف مانند تدخین یا خوردن استفاده می کنند. این ماده به دلیل طبع گرمی که دارد گاهی برای درمان بیماری ها و دردهای مفاصل استفاده می شود اما باید به یاد داشت که این نیز مانند تریاک اعتیاد آور است. شیره تریاک ابتدا احساس لذت و سرخوشی ایجاد می کنند، اما با استفاده مداوم از آنها، بدن به مقادیر بیشتری برای رسیدن به همان حس خوب نیاز دارد. سوءتغذیه، عوارض تنفسی و فشار خون پایین برخی از بیماری های مرتبط با مصرف طولانی مدت هستند.مورفین همچنین مسئول اثرات مضری مانند ادم ریه، مشکلات تنفسی و حتی فروپاشی قلبی یا تنفسی است. استفاده طولانی مدت از مورفین در مدیریت درد مزمن می تواند منجر به وابستگی فیزیکی شود.

تحمل شیره تریاک

بیماران مبتلا به درد مزمن متوجه خواهند شد که در دوز مناسب دارو، تحمل به اثرات سرخوشی ایجاد می‌شود در حالی که درد سال‌ها با همان دوز با موفقیت کنترل می‌شود. مصرف‌کننده‌ای که خود را به عنوان یک بیمار درد نشان می‌دهد، به سرعت نسبت به عوارض جانبی سرخوشانه انواع مواد مخدر که برای درد تجویز می‌شود، تحمل می‌کند. در نتیجه، چنین بیمارانی بیشتر اوقات تقاضای افزایش دوز خود را دارند. شیره تریاک، تقریباً مانند تمام مواد غیرمجاز، در صورت قطع یا قطع موقت مصرف، علائم ترک را ایجاد می کند. میل به اجتناب از احساسات گاه غیرقابل تحمل ترک تریاک، بسیاری از مصرف کنندگان را علیرغم پیامدهای منفی، استفاده می کنند.

خارش بدن بعد از مصرف شیره تریاک |علائم اعتیاد به شیره تریاک

در برخی موارد، فرد با وجود عوارض جانبی جسمی ناراحت کننده مانند خارش پوست، به مصرف داروهای مخدر ادامه می دهد. اگر چنین است، ممکن است به این دلیل باشد که یک اختلال سوء مصرف مواد افیونی وجود دارد. اگر فکر می‌کنید که شما یا کسی که دوستش دارید با اختلال سوء مصرف مواد افیونی دست و پنجه نرم کرده‌اید، چندین علامت مشخص وجود دارد که باید مراقب آنها باشید، از جمله:
 • هوس های روانی شدید
 • ادامه استفاده از داروهای مخدر علیرغم پیامدهای شخصی در مورد روابط، امور مالی یا مسائل حقوقی
 • ایجاد یک تحمل فیزیکی
 • هنگامی که مصرف مواد افیونی به طور ناگهانی متوقف شود، علائم ترک اعتیاد را تجربه کنید
 • علائم جسمی مانند محدود شدن مردمک چشم، تعریق بیش از حد، تنفس کم عمق و تکلم
 • حالت تهوع، استفراغ و یبوست مزمن
 • عدم علاقه به سرگرمی ها و فعالیت هایی که قبلاً از آنها لذت می بردند
 • زمان بیشتری صرف جدا شدن از دوستان و اعضای خانواده می شود
اگر فکر می کنید که شما یا کسی که دوستش دارید با اختلال سوء مصرف مواد افیونی دست و پنجه نرم کرده اید، کمک حرفه ای همیشه ضروری است. اعتیاد به مواد اعتیادآور یک بیماری حیله گر، گیج کننده و قدرتمند است و بدون کمک نمی توان بر آن غلبه کرد.
خارش بدن و مصرف تریاک  

عوارض مصرف تریاک

مواد افیونی معمولاً برای تسکین درد استفاده می شوند و در حالی که برخی از عوارض جانبی مشاهده شده با درمان اولیه کوتاه مدت هستند، برخی ممکن است برای مدت طولانی تری باقی بمانند، به خصوص زمانی که درمان در دوره های طولانی تری ادامه یابد.برخی از عوارض جانبی مصرف مواد افیونی عبارتند از:
 • تهوع و استفراغ: استفاده از مواد افیونی گیرنده های مواد افیونی موجود در دستگاه گوارش و همچنین در مرکز استفراغ مغز را تحریک می کند و باعث تهوع و استفراغ می شود. برخی از مواد افیونی مانند مورفین و کدئین باعث ایجاد حالت تهوع بیشتری نسبت به سایر مواد افیونی می شوند. همچنین درمورد اعتیاد به مورفین بخوانید.
 • خواب‌آلودگی یا آرام‌بخشی: مواد افیونی، و به‌ویژه مورفین، شناخته شده‌اند که باعث آرام‌بخشی و خواب‌آلودگی شدید می‌شوند. بنابراین به افرادی که مواد افیونی مصرف می کنند توصیه می شود برای جلوگیری از تصادف از رانندگی و کار با ماشین آلات سنگین خودداری کنند.
 • تغییرات پوستی: یک واکنش آلرژیک به نام کهیر ممکن است ایجاد شود و باعث ایجاد بثورات پوستی شود که با برجستگی های قرمز، خارش دار و برجسته مشخص می شود. این امر به دلیل آزاد شدن هیستامین در پاسخ به مصرف مواد افیونی ایجاد می شود. افراد همچنین ممکن است گرگرفتگی یا سرد شدن پوست را تجربه کنند. در صورت سرد شدن، ممکن است پوست سرد و لطیف به نظر برسد و فرد ممکن است بلرزد یا حتی دچار هیپوترمی شود. همچنین درمورد آنتی هیستامین بخوانید.
 • یبوست: مواد افیونی باعث حرکات پریستالتیک کند در دستگاه گوارش می شوند. این امر باعث سکون یا از بین رفتن حرکت محتویات روده می شود و به خصوص در صورت استفاده طولانی مدت منجر به یبوست شدید می شود.

خارش بدن بعد از مصرف شیره تریاک |مشکلات روانی

 • افسردگی تنفسی: مکانیسم تنفس در پاسخ به سطح پایین اکسیژن خون ممکن است سرکوب شود. همانطور که اکسیژن خون کاهش می یابد و دی اکسید کربن خون افزایش می یابد، انگیزه برای تنفس افزایش می یابد. با این حال، اپیوئیدها بر پاسخ تهویه به هیپوکسمی تأثیر منفی می‌گذارند، بنابراین خطر هیوپنتیلاسیون را افزایش می‌دهند. با این حال، این بیشتر در مواردی از مواد افیونی که قوی‌تر هستند و در دوزهای بالاتر مصرف می‌شوند، رخ می‌دهد
 • اثرات روانی: مواد افیونی باعث ایجاد حس سرخوشی می شود و همچنین ممکن است منجر به توهم، هذیان، سرگیجه و گیجی شود. ممکن است مقداری از دست دادن حافظه و سردرد وجود داشته باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات روانی ناشی از مصرف مواد مخدر کلیک کنید. تغییرات در ضربان قلب: ضربان قلب ممکن است سریع یا بسیار کند شود. برخی از مصرف کنندگان مواد افیونی نیز ممکن است دچار افت فشار خون وضعیتی یا کاهش شدید فشار خون در هنگام ایستادن از حالت نشسته یا خوابیده شوند.
 • اسپاسم: برخی افراد ممکن است دچار اسپاسم حالب و احتباس ادرار یا قولنج صفراوی و اسپاسم درخت صفراوی شوند. میوکلونوس: این سفتی عضلانی و حرکت غیر طبیعی اندام ها و ماهیچه ها را توصیف می کند. این می تواند با استفاده از دوزهای بالا رخ دهد.
 • وابستگی و احتمال سوءمصرف: مصرف طولانی مدت مواد افیونی ممکن است باعث وابستگی به مواد شود و در صورت قطع ناگهانی آنها منجر به سندرم ترک شود.

سایر عوارض مصرف شیره تریاک

جدای از خطر اعتیاد، تخمین زده می شود که نزدیک به 80 درصد از همه افرادی که از داروهای مخدر مانند شیره تریاک استفاده می کنند حداقل یک عارضه جانبی را در طول دوره درمان خود تجربه می کنند. برخی از عوارض جانبی فیزیکی اضافی عبارتند از:
 • خشکی دهان و کم آبی بدن. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خواص شیره تریاک کلیک کنید.
 • تعریق شدید
 • افزایش وزن
 • از دست دادن اشتها می تواند منجر به کاهش وزن شود
 • پوست بیش از حد خشک
 • اختلال جنسی
 • تهوع و استفراغ
 • خارش بیش از حد پوست
اینها عوارض جانبی مرتبط با سوء مصرف مواد افیونی نیستند. این عوارض جانبی هستند که هر فردی که یک مسکن برای مواد مخدر تجویز می کند، ممکن است آن را تجربه کند. علاوه بر این عوارض جسمی، عوارض رفتاری و روانی بسیاری نیز ممکن است رخ دهد. با این حال، عوارض جانبی فیزیکی معمولاً زمانی که یک متخصص پزشکی دارو را طبق تجویز مصرف می‌کند، شایع‌تر است. از بین تمام عوارض فیزیکی، یکی از مخرب ترین آنها خارش بیش از حد پوست است. برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.  

خارش بدن بعد از مصرف شیره تریاک

شیره تریاک و دیگر مسکن های مخدر مانند اکسی کدون، هیدروکودون، مورفین و کدئین می توانند برای درمان درد متوسط یا شدید بسیار مفید باشند. با این حال، استفاده از چنین داروهای قدرتمندی دارای معایب زیادی است - حتی اگر آنها به طور کلی موثر باشند. شناخته شده ترین نقطه ضعف ماهیت عادت ساز این داروها است. حتی زمانی که دقیقاً طبق تجویز مصرف شود، داروهایی مانند هیدروکودون و اکسی کدون می توانند در یک دوره نسبتاً کوتاه منجر به وابستگی جسمی و روانی شوند.

چرا مواد افیونی باعث خارش شما می شوند؟

چه چیزی در مواد افیونی وجود دارد که باعث خارش شدید پوست می شود و برای جلوگیری از این عارضه چه باید کرد؟ داده های جدید منتشر شده در مجله Natural Chemical Biology نشان می دهد که برخی از مواد افیونی می توانند پاسخ سیستم ایمنی را تحریک کنند که بر یکی از پروتئین های گیرنده مهم در سطوح ماست سل تأثیر می گذارد. ماست سل ها بخشی ضروری از سیستم ایمنی هستند و به عوامل التهابی خاص - مانند هیستامین - پاسخ می دهند که به نظر می رسد یک واکنش آلرژیک ایجاد می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مواد مخدر سستی زا کلیک کنید. در حالی که هنوز به خوبی درک نشده است که چرا برخی از مواد مخدر منجر به خارش شدید می شوند، مشخص است که برخی افراد واکنش فیزیکی شدیدتری نسبت به دیگران دارند. اگر برای شما مسکن های مخدر مانند کدئین یا مورفین تجویز شده است و پس از مصرف دارو دچار خارش شدید می شوید، ایده خوبی است که فوراً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. جایگزین های بی خطر زیادی برای درمان موثر درد متوسط یا شدید وجود دارد.

چگونه خارش ناشی از مواد افیونی را متوقف کنم؟

محققان دانشگاه واشنگتن گزارش می‌دهند که نالفورافین هیدروکلراید، با نام تجاری Remitch، می‌تواند خارش شدید را که می‌تواند یکی از عوارض جانبی درمان با مواد افیونی باشد، تسکین دهد. به جای استفاده از شیره تریاک یا دیگر مواد افیونی از داروهای جایگزین استفاده کنید.
 • روش های درمانی: طب سوزنی. سرما و گرما. ورزش و حرکت. ماساژها. کار و روان درمانی. فیزیوتراپی …
 • داروها: استامینوفن (به عنوان مثال، تیلنول) بیهوش کننده ها. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مانند آسپرین، ایبوپروفن)
 ترک شیره تریاک

ترک شیره تریاک

برای ترک شیره تریاک لازم است همیشه تحت نظر پزشک داروهای مخدر خود را قطع یا کاهش دهید. راه هایی برای کاهش علائم ترک و کمک به شما برای احساس راحتی بیشتر وجود دارد. برخی از افراد می توانند با کاهش دقیق و تدریجی دوز خود از علائم ترک به طور کلی جلوگیری کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید. این فرآیند را باریک شدن می نامند. پزشک شما با شما همکاری خواهد کرد تا یک برنامه روزانه یا هفته به هفته برای کاهش دوز شما ایجاد کند. این طرح بستگی به فوریت قطع مصرف مواد افیونی و مدت زمانی دارد که از داروهای مخدر استفاده کرده اید. پزشک شما ممکن است داروهای دیگری را برای کمک به مدیریت علائم ترک مواد افیونی توصیه کند.

علائم ترک شیره تریاک چیست؟

علائم ترک شیره تریاک عوارض نامطلوبی هستند که در صورت قطع ناگهانی مصرف یا کاهش ناگهانی دوز یک داروی مخدر ایجاد می شوند. همچنین در صورت مصرف داروی دیگری که مانع از کارکرد مواد افیونی می شود، ممکن است بروز کنند.علائم ترک مواد افیونی می تواند بسیار ناخوشایند باشد و احساسات ناخوشایند در شما ایجاد کند، اما اگر ترک به آرامی و با دقت تحت نظارت پزشکی مدیریت شود، بعید است خطرناک باشد. شما نباید بدون مشورت با پزشک خود مصرف مواد افیونی خود را قطع کنید. علائم ترک برای همه مواد افیونی مشابه است و می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • آبریزش از چشم، آبریزش بینی و عطسه
 • خمیازه کشیدن و خواب آشفته
 • گرگرفتگی سرد و گرم، تعریق
 • احساس اضطراب یا تحریک پذیری
 • میل شدید به مواد افیونی. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.
 • حالت تهوع، استفراغ، اسهال و کمبود اشتها
 • لرزش

کاهش علائم ترک شیره تریاک

کاهش داروهای مخدر تحت نظارت پزشکی بهترین راه برای جلوگیری از علائم ناخوشایند ترک است. اما اگر علائمی را تجربه کردید، به یاد داشته باشید که موقتی هستند و معمولا خطرناک نیستند. پزشک می تواند به شما در مدیریت آنها کمک کند.شما می توانید از استراتژی های غیر مبتنی بر دارو برای کمک به مدیریت علائم ترک استفاده کنید. نوشیدن مقدار زیادی آب به شما کمک می کند تا از کم آبی بدن جلوگیری کنید که گاهی اوقات ممکن است با ترک مواد افیونی رخ دهد و باعث ایجاد احساس ناخوشایندی در شما شود. درمان‌های ذهن و بدن مانند یوگا، آرامش و مدیتیشن نیز استراتژی‌های مفیدی هستند که بسیاری از افراد هنگام ترک مواد افیونی مفید می‌دانند. مهم است که به شبکه پشتیبانی خود تکیه کنید - به خانواده و دوستان خود اطلاع دهید که ممکن است در حین ترک مواد افیونی به حمایت بیشتری نیاز داشته باشید.هر گونه درمان یا استراتژی برای مقابله با علائم ترک را ابتدا با پزشک خود در میان بگذارید.داروهایی که برای مدیریت ترک مواد افیونی استفاده می شوند مانند کدئین، دیازپام، متادون و متوکلوپرامید نیز می تواند به کاهش علائم کمک کند. برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*