ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

جدیدترین مواد مخدر صنعتی | 17 ماده مخدر صنعتی که کمتر کسی میشناسد!

جدیدترین مواد مخدر صنعتی کدامند؟ انواع مواد مخدر جدید مواد خطرناک و نشاط آور را در بر می گیرد. مواد مخدر انواع گوناگونی از ترکیبات شیمیایی و داروها هستند که به علت ایجاد وابستگی به مصرف مجدد در دسته مواد اعتیاد آور می شوند. خرید و فروش انواع مواد مخدر در ایران منع قانونی دارد و برای آن مجازات وجود دارد. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

 

انواع مواد مخدر جدید و قرص ها

انواع مختلفی از مواد مخدر صنعتی وجود دارد که اغلب به عنوان مواد مخدر غیرقانونی شناخته می شود که می تواند منجر به اعتیاد شود و اثرات مخربی برای افراد داشته باشد. توجه به این نکته ضروری است که استفاده از این داروها در بسیاری از کشورها غیرقانونی است و می تواند عواقب قانونی شدیدی به همراه داشته باشد. آشنایی با انواع مواد مخدر صنعتی و روانگردان برای جلوگیری از اعتیاد نیاز است. استفاده از این مواد منجر به آن می شود که فرد در طی زمان برای حس نشئگی دوباره ماده مخدر را این بار با دوز بیشتر امتحان کند. به طور کلی انواع مواد صنعتی جدید که بعضی از قرص های روانگردان را هم در بر می گیرد شامل موارد زیر می شوند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انواع مواد توهم زا کلیک کنید.

دسته بندی مواد مخدر صنعتی و عوارض مصرف آن ها

1. محرک ها:
- مثال‌ها: کوکائین، آمفتامین‌ها، متامفتامین (مث)
- اثرات: محرک ها هوشیاری، انرژی و سرخوشی را افزایش می دهند. با این حال، استفاده طولانی مدت می تواند منجر به اضطراب، پارانویا، پرخاشگری، توهم، مشکلات قلبی عروقی و آسیب به بینی (در مورد کوکائین) شود.

2. داروهای افسرده و کند کننده:
- مثال ها: الکل، بنزودیازپین ها (مانند زاناکس، والیوم)، باربیتورات ها
- اثرات: داروهای افسردگی فعالیت مغز را کاهش می دهند و می توانند باعث آرامش و احساس سستی بشوند. با این حال، اعتیاد به این مواد می تواند منجر به اختلال در هماهنگی، مشکلات حافظه، افسردگی تنفسی، آسیب کبدی (در مورد الکل) و مصرف بیش از حد شود.

3. مواد افیونی:
- مثال‌ها: هروئین، مسکن‌های تجویزی (مانند اکسی کدون، هیدروکودون)، فنتانیل
- اثرات: مواد افیونی باعث تسکین درد و ایجاد احساس سرخوشی و آرامش می شود. استفاده طولانی مدت می تواند منجر به وابستگی فیزیکی، افسردگی تنفسی، یبوست، افزایش خطر ابتلا به بیماری های عفونی (مانند HIV، هپاتیت)، مصرف بیش از حد و در برخی موارد مرگ شود.

4-مواد توهم زا:
- مثالها: LSD، قارچ سیلوسایبین، MDMA (اکستازی)
- اثرات: مواد توهم زا ادراک، افکار و احساسات را تغییر می دهند. آنها می توانند توهم، احساسات شدید و تحریفات حسی را القا کنند. با این حال، اعتیاد به مواد توهم زا کمتر از سایر داروها است. استفاده طولانی مدت یا زیاد می تواند منجر به روان پریشی مداوم، فلاش بک و ناراحتی روانی شود.

5. شاهدانه:
- مثال: ماری جوانا، حشیش
- اثرات: شاهدانه می تواند باعث ایجاد آرامش، سرخوشی، تغییر ادراک و افزایش اشتها شود. در حالی که اعتیاد به حشیش نسبت به سایر مواد کمتر رایج است، استفاده طولانی مدت می تواند منجر به اختلال حافظه، کاهش انگیزه، مشکلات تنفسی (از سیگار) و مشکلات بالقوه سلامت روان در افراد آسیب پذیر شود.

معرفی مواد مخدر از قدیمی تا جدید

 

1-ماده مخدر تریاک عصاره خشک شده خشخاش محسوب می‌شود که از خراشیدن این گیاه تهیه می شود. تقریبا ۱۲ درصد تریاک شامل مورفینی است که یک آلکالوئید اپیوئید ضددرد می‌باشد. مورفین توسط فرایند شیمیایی به هروئین و سایر اپیوئیدها جهت مصرف درمانی و تولید مواد مختلف تبدیل می گردد. تریاک از طریق روش های سنتی با ایجاد خراش روی کپسول های بذر و گیاه خشخاش و جمع‌آوری عصاره و خشک کردن آن تهیه می گردد.

با تبدیل تریاک به مورفین ۸۸ درصد از وزن آن کم می شود و قاچاق آن راحت تر می شود. علاوه بر این با تبدیل مورفین به هروئین تاثیر آن چند برابر شده و قیمت آن هم بیشتر می‌شود. مصرف همیشگی مورفین سبب بالا رفتن نیاز بدن و وابستگی جسمانی به این ماده و شکل گیری تحمل دارویی و اعتیاد می گردد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به مورفین کلیک کنید.

افرادی که برای بار اول از تریاک استفاده می کنند دچار حالت تهوع و استفراغ که از عوارض اعتیاد به تریاک است می شوند. آنها مردمک چشمشان ریز می شوند و ضربان و نبض قلب کند می گردد. علاوه بر این فشار خون پایین می آید و تنفس آهسته می شود در پی این شرایط فرد احساس لذت آرامش و گرمی دارد و احتمال دارد خواب عمیقی را تجربه کند. نشانه های مصرف تریاک شامل تعریق زیاد، تکرر ادرار، کاهش اشتها و ناتوانی در تمرکز اختلال در بینایی، خواب آلودگی زیاد، ناهماهنگی حرکتی، شنگولی و سرحالی فقدان درد، کاهش تحریکات جنسی، خارش نقاط مختلف پوست و احساس خستگی عاطفی می باشد.

2-حشیش

حشیش از صمغ گیاه شاهدانه تهیه می گردد. فرق حشیش با ماریجوانا اینکه ماری جوانا از برگ و گل خشک شده گیاه شاهدانه به دست می آید. برگ و جوانه این گیاه گراس است. روغنی که از صمغ شاهدانه حاصل می گردد نوع خالصی از ماده سایپا اکتیو تی اچ سی نامیده می‌شود که از شاهدانه تهیه می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علائم و نشانه های اعتیاد به حشیش کلیک کنید.

روش های گوناگونی برای استفاده از حشیش وجود دارد مانند کشیدن حشیش با استفاده از چپق و قرار دادن بر روی قاشق داغ به روش چلم و استفاده به صورت سیگار در ترکیب با تنباکو. نشانه های مصرف حشیش شامل تغییر در درک رنگ و صدا گیجی، اختلال حافظه، به هم خوردن تعادل حرکتی، قرمزی چشم بالا رفتن ضربان قلب، فشار خون پایین، افزایش اشتها، خشکی دهان و حملات حاد اضطرابی می باشد.

عوارض کوتاه مدت استفاده از حشیش شامل اختلال تعادل و مهارت های حرکتی، اختلال در حواس بینایی شنوایی و لامسه، اختلال در حافظه و یادگیری، اختلال در درک زمان و مکان و در قدرت تجزیه و تحلیل مغز و اختلالات خواب و فعالیت جنسی است. عوارض طولانی مدت مصرف حشیش شامل تشنج تحلیل بافت مغز، تغییر غلظت هورمون های جنسی مردانه و زنانه، بی انگیزگی برای ادامه کارهای روزانه، احتمال ابتلا به سرطان ریه، کم شدن علاقه، بیماری های تنفسی مزمن، اختلال فعالیت ایمنی بدن، احتمال وجود اختلالات اضطرابی توقف‌ناپذیر و دیوانگی آسیب‌ ژنتیکی که باعث ناهنجاری های مادرزادی می شود.

3-ماری جوانا

ماری جوانا یکی از رایج ترین مواد محرک اعتیادآوری محسوب می‌شود که توسط جوانان این روزها بسیار شایع است. درصد کسانی که به استفاده از این ماده رو آوردند در سال های اخیر بسیار چشمگیر بوده است. ماری جوانا جزو مواد روانگردان محسوب می‌شود که کانابیس نامیده می شود. ترکیبات ماری جوانا و حشیش از برگ، ساقه، دانه و یا گل های خشک گیاه شاهدانه حاصل می‌شود و دارای رنگ های سبز قهوه ای، خاکستری و یا ترکیبی از آن ها می باشد. بیشتر از ۲۰۰ اصطلاح مختلف در سراسر جهان برای فرآورده های گیاه کانابیس وجود دارد.

تاثیر انواع ماری جوانا برای افراد استفاده کننده به مقدار آن ماده بستگی دارد هر چقدر تی اچ دی ماری جوانا بالاتر باشد تاثیر آن هم بر روی شخص بیشتر می شود. ماری جوانا معمولا به صورت سیگار یا توسط پیپ می کشند. برخی از افراد آن را درون چای یا غذا می ریزند اما رایج ترین روش استفاده آن در بین جوانان به صورت سیگار دست ساز است. کسانی که ماریجوانا یا گل مصرف می کنند دارای رفتارهای عجیب و غریبی می شوند. مثلاً راه رفتن آن ها آشفته می شود و بلند بلند می خندند. چشمها قرمز و متورم می گردد و در به یاد آوردن چیزها مشکل پیدا می کنند.

4-قرص روانگردان اکستازی

با استفاده از این قرص دمای بدن فرد بسیار بالا می رود و دچار گرمازدگی می گردد که این بسیار مضر است. شخص استفاده کننده برای اینکه تشنگی خود را برطرف کند آب زیادی می خورد اما این نوشیدن های زیاده از حد سبب رقیق شدن خون و از بین رفتن تعادل سدیم می گردد. اعضای بدن مانند مغز درگیر شده و سبب مرگ فرد می گردد. در موارد دیگر که بعد از یکی دو بار مصرف شخص مبتلا به افسردگی و خستگی پیدا می‌کند و در ادامه دچار صدمه و آسیب به مغز و کلیه می گردند که به دنبال آن تشنج، توهم گویی و استفراغ ایجاد می شود.

5-کتامین

یکی دیگر از مواد مخدر صنعتی جدید کتامین می باشد که بعد از استفاده در بدن شخص سبب ایجاد مشکلاتی همچون مشکل بینایی، عدم تعادل و هماهنگی، توهم های بسیار وحشتناک، احساس جدایی و گیجی می گردد. این ماده در جهت پزشکی به صورت تزریق وریدی یا عضلانی جهت کاهش درد استفاده می کردند ولی در صورت استفاده تفریحی یا سوء مصرف بیشتر به فرد بستگی دارد برخی می خواهند آن را به صورت استنشاقی استفاده کنند و بعضی ها آن را به صورت خوراکی مصرف می کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کتامین تراپی کلیک کنید.

6-هروئین

هروئین ماده مخدری اعتیاد آور است که به صورت پودری سفید و قهوه ای روشن به چشم می خورد. این ماده با انگیزه های تصویری و حتی گاهی اوقات در پزشکی با اهداف درمانی استفاده می شود. خرید و فروش و نگهداری آن در همه کشورهای جهان غیر قانونی است.

از هروئین به صورت تزریقی، دود کردن یا استنشاق استفاده می گردد. مصرف هروئین با اثر بر روی گیرنده های اپیوئیدی مغز در مدت کوتاهی سبب تحمل دارویی و اعتیاد به این ماده می گردد. اعتیاد به هروئین در بلندمدت باعث می شود که در زندگی فرد مداخلاتی به وجود بیاید و اختلالات مختلف جنسی و روانی، گوارشی، کبدی و کلیوی و آسیب به قلب و عروق و ایجاد شود. استفاده بی رویه آن هم می تواند کما و ایست تنفسی و قلبی را به وجود آورد.

7-جدیدترین مواد مخدر صنعتی |کروکودیل

این ماده مخدر یکی از انواع مواد مخدر جدید و نسخه تهیه شده از دزومرفین میباشد. ماده اصلی آن کدئین است. از آنجا که در مقایسه با مورفین مسکن نرم تری به شمار می‌رود با مواد دیگری مخلوط می‌شود و در نهایت ماده مخدر کروکودیل تهیه می شود. با توجه به اینکه این ماده در آشپزخانه درست می شود به تصفیه مواد تهیه شده از آن توجهی نمی گردد و این عامل می‌تواند معایب ماده مخدر کروکودیل را افزون کند. استفاده از این ماده مخدر در ابتدا در کشور روسیه شایع شد و سپس در کشورهای دیگر هم شیوع پیدا کرد.

کروکودیل نوعی جانشین با قیمت پایین تر برای هروئین محسوب می‌شود و مانند هروئین و دیگر مواد افیونی تاثیرات تسکین کننده و ضد دردی دارد و علاوه بر این بسیار اعتیاد آور است. این ماده مخدر حتی اگر زمان کوتاهی در جسم باشد می تواند تاثیرات ناخوشایندی ایجاد کند. خطرات تزریق کروکودیل شامل مواردی همچون عفونت پوستی، ذات الریه، قطع عضو و مننژیت، آسیب عروق خونی، نیاز به جراحی و پیوند پوست، اوردوز، آسیب به کبد و کلیه، اختلال در عملکرد حرکتی و گفتاری، انتقال ویروس از طریق استفاده از سوزن مشترک، عفونت های استخوانی، از دست دادن حافظه و نهایتاً مرگ است.

8-غبار میمون

یکی دیگر از مواد اعتیادآور جدید غبار میمون می باشد که در خالص ترین شکل خودش نوعی پودر کریستالی سفید محسوب می‌شود اما ناخالصی های ناشی از تهیه آن رنگ این ماده مخدر را از سفید به قهوه ای کمرنگ در می آورد. این ماده غالباً به صورت پودر یا کپسول در بازار ها موجود است. همچنین می‌توان آن را بلعید، تزریق کرد یا به صورت استنشاقی استفاده کرد. ماده مخدر غبارمیمون از خانواده کاتیون ها محسوب می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مواد مخدر کلیک کنید.

کاتیون ها از نظر شیمیایی مانند آمفتامین ها می باشند و تاثیرات یکسانی دارند. مصرف غبار میمون سبب می‌شود که ادراک درد از بین برود و توهمات ازجمله پارانوئید ایجاد گردد. این ماده می تواند سبب احساس همدلی، سرخوشی و بالا رفتن هوشیاری و معاشرت، پرحرفی و برانگیختگی جنسی گردد. اگر این ماده در دوزهای بالا استفاده شود عوارضی مانند اضطراب، هذیان پارانوئید و بالا رفتن ضربان قلب، آسیب مغزی، تحلیل سریع عضلات، گرفتگی عضلات و در نهایت مرگ ایجاد می کند.

غبار میمون

9-فلاکا

ماده مخدر فلاکا یا زامبی نوعی ماده مخدر مصنوعی محسوب می‌شود که شکل آن مانند پودر سفید است و از برف تکانه های بلوری درست شده است. این کاتیون غالباً با سیگار الکترونیکی استفاده می شود اما برخی احتمال دارد آن را به صورت تزریقی، استنشاقی یا از طریق بلعیدن مصرف کنند. فلاکا محصول نمک حمام می باشد و می تواند سبب وابستگی های زیادی شود. از طرف دیگر برخی از افراد بعد از استفاده از این ماده احتمال دارد به جنایت دست بزنند. برخی از عوارض استفاده از فلاکا شامل پرخاشگری، توهم و هذیان، نشانه های روان پریشی، رفتارهای عجیب غریب، سراسیمگی شدید و گوش به زنگی هستند.

10-جدیدترین مواد مخدر صنعتی | بونزای

نوعی ماده روانگردان محسوب می‌شود که در اثر پاشیدن مواد شیمیایی بر روی برگ گیاه و بازخورد ناشی از این کار به دست می‌آید. برای تهیه ماده از برگ درخت بونزای شاهدانه یا هر گیاه دیگری مصرف می شود. با توجه به اینکه برای این کار از مواد شیمیایی گوناگون استفاده می کند اثرات آن بر جسم انسان هم گوناگون است. با توجه به ماده شیمیایی مصرف شده بونزای می توانند به گیرنده های مغز و مخصوصاً گیرنده های کانابینوئید وصل شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کانابیس ها کلیک کنید.

تاثیرات این ماده در آغاز مانند کوکائین است اما در مراحل بعدی همانند تاثیرات ماری جوانا می باشد. عوارض مصرف ماده جدید بونزای بالا رفتن فشار خون و ضربان قلب، استفراغ، تعریق شدید، سردرد، توهم و پارانویا، قرمزی چشم، خشکی دهان، هیجان‌زدگی و احساس گرسنگی ناگهانی است.

11-کمیکال

ماده مخدر کمیکال نوعی ماده توهم‌زا جدید در کشور است که با استفاده از مریم گلی تهیه می گردد. نحوه استفاده آن از طریق خوردن جویدن و استنشاق کردن است. این ماده باعث سرخوشی می شود و نهایتاً تا نیم ساعت به طول می انجامد. به علت توهمی که شکل می گیرد استفاده از آن برای بعضی از قطعا لذت دارد. مصرف کمیکال می تواند باعث اعتیاد باشد و به علت توهمات ناشی از آن در حین رانندگی بسیار مضر است. در این وضعیت ترک اعتیاد اهمیت زیادی دارد. برخی از عوارض کمیکال شامل مواردی همچون اختلال حرکتی، کاهش ضربان قلب و روان پریشی، خنده های زیاد، توهم و تجربه فلش بک هستند.

12-جدیدترین مواد مخدر صنعتی | دستمال

یکی دیگر از مواد مخدر جدید دستمال است که شکل ظاهری آن مانند دستمال مرطوب می باشد و توهم زیاد ایجاد می کند. این ماده قدرت زیادی نسبت به کشش دارد و می‌تواند عارضه های منفی زیادی ایجاد کند. به علت خریدن دستمال خطر اعتیاد به آن هم زیاد است و به همین دلیل ترس آن ها می‌تواند بسیار پیچیده باشد. در این شرایط استفاده از یک متخصص الزامی است. دستمال را می توان با قرار دادن سیگار بر روی این ماده یا با ترکیب با توتون استفاده کرد. برخی از عوارض دستمال شامل توهم، برانگیختگی جنسی، بالا رفتن ضربان قلب، خندیدن های عجیب و غریب، خشکی دهان و فراموشی هستند.

جدیدترین مواد مخدر صنعتی

13-قارچ

ماده مخدر توهم زایی مانند قارچ معمولا توسط کسانی استفاده می شود که به دنبال لذت هستند. عارضه های جانبی این ماده بسیار مضر است و ترک آن ها هم بدون دریافت کمک‌های متخصصان غیر ممکن است. ماده مخدر قارچ که قارچ جادویی هم نامیده می شود خاصیت های روان گردان دارد و نحوه استفاده از آن هم مانند بلعیدن، مخلوط با غذا یا قرار دادن در کپسول است حتی اگر قارچ در دوزهای پایین استفاده شود احتمال آسیب دارد. بعضی از پیامدهای منفی استفاده از قارچ شامل پارانویا، اضطراب، تحریف در حسهای بینایی شنوایی و بویایی، بالا رفتن ضربان قلب و تنفس، احساس بی ثباتی و احساس خستگی است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انواع مواد مخدر کلیک کنید.

14-میو میو

این ماده نوعی روانگردان چینی می باشد که به صورت قرص، کپسول و پودر سفید رنگ تهیه می شود. این ماده را می توان به صورت خوراکی، استنشاقی یا تزریقی استفاده کرد. مصرف میومیو می‌تواند اثراتی همانند آمفتامین ها و کوکائین ها ایجاد کند و سبب اعتیاد و عارضه های خطرناک شود. حتی بعضی از افراد با استفاده از آن ممکن است دچار تشنج و حمله قلبی شوند. دیگر تاثیرات این ماده شامل توهم و هذیان، بی نظمی ضربان قلب، حالت تهوع و استفراغ و گشادی مردمک های چشم است.

15-جدیدترین مواد مخدر صنعتی | نخ

هرچند این ماده مخدر جدید محسوب می‌شود اما استفاده از آن در کشور ایران تقریباً کم است. این مسئله سبب شده که پیامدهای آن به درستی معین نشود و یک ماده مخدر ناشناخته باقی بماند. با این حال پژوهش‌ها نشان می‌دهد که ظاهراً ماده مخدر نخ مانند برنج سوخته می باشد که یا آن را دود می کنند یا دور سیگار می کشند و یا بر روی خراش های بدن می گذارند تا از طریق پوست جذب گردد. برخی از عوارض این ماده شامل فشار خون بالا، کم شدن هوشیاری و ورم مغز، لرزش، مشکل در ادراک، تشخیص ندادن دیگران و مشکلات کبدی، قلبی و کلیوی هستند.

16-ماده مخدر برنز

این ماده مخدر جدید تاثیرات ناخوشایندی دارد و قادر است مغز و اعصاب را بسیار زیاد تحت تاثیر قرار دهد. برنز به این شکل استفاده می شود که شخص آن را بر روی یخ می گذارد و بعد بخار آن را استنشاق می نماید. این ماده مخدر بسیار توهم زا است و تاثیرات آن مانند نخ است. از این رو مصرف ماده مخدر برنز می تواند باعث بالا رفتن فشار خون، کم شدن هوشیاری، مشکلات ادراکی و مشکل در کبد کلیه و قلب شود. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

17-جدیدترین مواد مخدر صنعتی | مرگ خاکستری

مرگ خاکستری ترکیبی از مواد افیونی همانند فنتانیل کارفنتانیل و هروئین باشد و یکی از خطرناک ترین مواد مخدر به حساب می شود. از آنجایی که رنگ این ماده مخدر همانند دیوان است و عارضه های بسیار ناگواری دارد به آن مرگ خاکستری می گویند. این ماده آنقدر قوی می باشد که بعضی از افراد حتی با بار اول استفاده ممکن است بمیرند و فرصت استفاده دوباره را پیدا نکنند. اعتیاد به این ماده مخدر می تواند در زندگی شخصی و بین فردی تاثیرگذار باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید.

سخن آخر درمورد جدیدترین مواد مخدر صنعتی

توجه به این نکته ضروری است که اعتیاد به مواد مخدر صنعتی می تواند تأثیرات عمیقی بر جنبه های مختلف زندگی افراد از جمله سلامت جسمانی، آرامش روانی، روابط، عملکرد کاری یا مدرسه و کیفیت کلی زندگی داشته باشد. جستجوی کمک و حمایت حرفه ای برای افرادی که با اعتیاد به این داروها دست و پنجه نرم می کنند بسیار مهم است. بسته به داروی خاص و شرایط فردی، گزینه‌های درمانی می‌تواند شامل درمان، گروه‌های حمایتی، برنامه‌های سم‌زدایی و درمان با کمک دارو باشد. مواد مخدر علاوه بر تاثیرات جسمانی اثرات نامطلوب روحی و روانی هم می گذارند. برای ترک اعتیاد توصیه می شود که در کنار هر نوع تخصصی از یک مشاور و روان درمانگر با تجربه هم کمک گرفته شود. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*