ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

قانون باور چیست ؟ چگونه از قانون باور استفاده کنیم؟

شاید کمتر کسی بداند که قانون باور چیست و چگونه بر نگرش، زندگی و آینده انسان تاثیر می گذارد. قانون باور می تواند معجزه وار آینده ای رویایی را رقم بزند و یا اینکه مانند یک طلسم جادویی، زنجیرهای فلاکت و درماندگی را برای انسان به ارمغان بیاورد. در واقع ، قانون باور یکی از صدها قوانین نانوشته کائنات و طبیعت است که در حیات و زندگی نقش کلیدی و اساسی دارد . اما انسان ها ازاین قدرت جادویی غافل هستند. اگر به قدرت قانون باور پی ببرید، دلیل تمام ناکامی ها و شکست های خود را به خوبی درک خواهید کرد. دلیل اینکه  چرا علیرغم تلاش ها و برنامه ریزی ها، نمی توانید به شکل مطلوبی به خواسته های خود دست یابید؟ برای بررسی بیشتر، بهتر است از قانون باور اطلاعات بیشتری داشته باشیم.  

تماس با مشاور


باور به چه معناست؟

باور همان ذهنیت شما است. کلیتی از آنچه که شما به آن اعتقاد دارید. شامل طیف گسترده ای از خوب و بد، زشت و زیبا، مثبت و منفی، موفقیت و شکست که در ذهن هر انسانی شکل گرفته است. به عنوان مثال؛ موضوعی که در نظر یک انسان خوب و پسندیده و موجه جلوه می کند، ممکن است در باورها و افکار فرد دیگری بسیار نکوهیده و زشت و وقیح ارزیابی شود. بنابراین باورهای هر فردی دنیای منحصر به فرد همان شخص را به وجود می آورد. اما در مبحث قانون باور، آنچه که در مورد باور و ذهنیت مورد نظر است، به همین جا ختم نمی شود. در بحث قانون باور، به مجموعه تفکرات و ذهنیات فرد از زندگی، آینده و جهان هستی توجه می شود. یعنی اینکه شما هر آنچه را که باور دارید برایتان اتفاق می افتد. در همین ابتدا کاملا مشخص می شود که قانون باور چه نقش مهمی در سرنوشت و زندگی انسان ها دارد. قانون باور می گوید: "هر آنچه که در ذهن شماست را برایتان برآورده می کنم." تا حد زیادی مشابهت با قانون جذب دارد.

اینفوگرافیک قانون باور
اینفوگرافیک قانون باور چیست

باورهای مثبت و منفی

قدر مسلم این است که باورهای درست و مثبت، اتفاقات مثبت و موفقیت ها را رقم خواهند زد و باورهای منفی و نادرست، چیزی جز شکست و حسرت را به همراه نخواهند داشت. بسیارند کسانی که در ضمیر ناخودآگاه خود، توانمندی هایشان را نادیده می گیرند. خود را فردی ضعیف و شکست خورده می پندارند و خودباوری را از دست داده اند. تصورشان این است که جامعه حق آن ها را خورده و آنها همیشه محکوم به شکست هستند و شگفت انگیز است که همین ذهنیت در عالم واقع و زندگی واقعی آن هاهم رخ می دهد. گویی ذهنیت انسان به کائنات دستور می دهد که باید همانگونه باشی که در ذهن من هستی. به این ترتیب است که قانون باور از ذهن شما تبعیت کرده و دنیای شما را بر همان مدار قرار می دهد.  

قانون باور چیست و چگونه عمل می کند؟

برای پاسخ به سوال قانون باور چیست، لازم است تعریفی از قانون داشته باشیم و اینکه چرا برای این روند طبیعی کائنات، نام قانون اطلاق می شود. قانون قواعد و اصولی است که درتمام شرایط و برای تمام افراد، یکسان اعمال می شود. این یک تعریف کلی از قانون است. بنابر همین تعریف مشاهده می کنیم که قانون باور، برای تمام انسان ها یکسان عمل می کند. به همین دلیل، افرادی که اصولا مثبت نگرهستند، در زندگی شخصی و اجتماعی خود با موقعیت های خوب و موفقیت آمیزی مواجه می شوند و بالعکس، افرادی که افکار منفی دارند و  مرتبا از درون خود انرژی منفی ساطع می کنند، عموما با موقعیت های سخت و دشواری روبرو می شوند. همانطور که گفته شده، قانون باور برای تمام افراد یکسان است و این ذهنیت خود انسان ها است که شرایط را تغییر می دهد. در واقع قانون باور ، از باورهای انسان فرمان می گیرد و دستورات صادره از ذهن افراد را با توجه به قواعد کلی خود، اجرا می کند.

آیا قانون باور همان قانون جذب است؟

تفاوت قانون جذب با قانون باور چیست؟ ممکن است به اشتباه قانون باور همان قانون جذب تلقی شود. اما اینگونه نیست . قانون باور یکی از پایه ها و ارکان اصلی قانون جذب است .چرخه قانون باور و جذب به این گونه است؛ در ابتدا انسان با باور و ذهنیت خود شرایط زندگی و آینده را تعیین می کند . سپس قانون باور بر مبنای افکار ونگرش فرد، پایه و اساس قانون جذب را فراهم می نماید . در این مرحله قانون جذب است که تمام کننده این پروسه و چرخه است. یعنی قانون جذب باورهای فرد را به سمت زندگی و دنیای او جذب می کند و ذهنیت ها، عینیت پیدا کرده و واقعی می شوند. برای اطلاعات بیشتر درباره قانون جذب کلیک کنید.  

چرا همیشه آنچه که در ذهن انسان است، اتفاق نمی افتد؟

زمانی که فرد در ذهنیت خود مدام افکار مثبت را پرورش می دهد و برای رسیدن به موفقیت و ایده آل های خود تلاش می کند و برنامه ریزی های بسیاری انجام می دهد، مسلما انتظار شکست را ندارد. اما درکمال ناباوری مشاهده می کند هدفی که مورد نظرش بوده، محقق نشده است. در حالیکه طبق قانون باور ، باید این اتفاق می افتاد و افکار و باورهای مثبت فرد به ثمر می نشست. به راستی چرا اینگونه می شود؟ مبحث عملکرد قانون باور، بسیار پیچیده و مفصل است . اما اگر بخواهیم به اختصار در این رابطه توضیحاتی را ارائه بدهیم، بهتر است اینگونه بیان شود که باورها و ذهنیت های انسان در کائنات ایجاد فرکانس می کند. این یک اصل تائید شده در علم متافیزیک است. زمانی که انسان در باور خود چیزی را طلب می کند، این اراده و خواسته فرکانس هایی را از درون انسان به کائنات ارسال می کند .فرکانس ها در واقع مانند انتقال دهنده های عصبی مغز عمل می کنند. این فرکانس ها میل و اراده انسان را به کائنات منتقل می کند و برمبنای قانون باور و در راستای آن، قانون جذب وظایف خود را ایفاء می کنند. اما دلیل اصلی عمل نکردن این قوانین در بعضی از مواقع چیست؟

تظاهر 

زمانی که فرد عمیقا به اراده و باور خود، اطمینان نداشته باشد و تظاهر به اطمینان کند، قانون باور در مورد او عمل نخواهد کرد. به خاطر داشته باشید که کائنات بسیار هوشمند و دقیق عمل می کنند. جهان هستی به تبعیت از خالق قدرتمند خود ، قدرت ماورایی دارد. همانگونه که ذهن شما را به راحتی می خواند، قدرت و ضعف اراده شما را نیز به راحتی درک می کند.به همین دلیل، در مواقعی که فرد، اراده و عزم قوی ندارد و صرفا تظاهر به آن می کند، جهان هستی فریب این تظاهر را نمی خورد و قانون باور اجرا نمیشود.

اراده متزلزل

در این مورد، فرد گاها با اراده ای پولادین از جهان هستی، خواسته خود را مطالبه می کند. اما در نیمه راه شک و تردید به دل راه داده و مردد می شود. همین تزلزل در مسیر دستیابی به اهداف، باعث شدت و ضعف ارتعاشات فرکانس باورها و ذهنیت های او شده و قدرت باور او را کم می کند. به این ترتیب مسیر رسیدن به موفقیت، به بن بست شکست می رسد.  

باورهای انسان ذاتی است یا اکتسابی؟

باورها و ذهنیت هر فردی، جزئی از تمامیت فردی و انسانی او است. یعنی اینکه انسان آمیخته ای از افکار و احساسات و نگرش ها است. این افکار و نگرش تحت تاثیر عوامل بسیاری است که به مهمترین آن ها اشاره می کنیم: ژنتیک:  ژنتیک پای ثابت عوامل تاثیرگذار درتمامی مباحث روحی و روانی و شخصیتی انسان است . انسان ها از همان بدو کودکی و قبل از اینکه آموزش ببینند ،نشان می دهند که افراد مثبت نگری هستند یا خیر. این مسئله ریشه در دی ان ای و ژنتیک افراد دارد. محیط خانواده و تربیت: عواطف و نگرش های انسان در طول زندگی دستخوش تغییرات زیادی قرار می گیرد. محیط خانوادگی و نوع تربیت کودکان، یکی از تاثیرگذار ترین عوامل در شخصیت وخصوصیات فردی است. نوع رفتار و شخصیت افراد مهم زندگی کودک ، نقش اساسی در شکل گیری باورها و نگرش های او در بزرگسالی خواهد داشت. مادر و پدر مثبت نگر، شکاک، مردد، منفی باف و... همگی ریشه های عمیقی از همین رفتارها را در وجود و ذهنیت کودک به وجود می آورد. بنابراین عامل محیط خانواده و تربیت، شاید در مواقعی ژنتیک فرد را نیز تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین در پاسخ به این سوال که آیا باورهای انسان ذاتی است یا اکتسابی، باید گفت هر دو مورد ذاتی و اکتسابی موثر در نوع نگرش انسان هستند. مشاوره خانواده، راهی مطمئن برای داشتن خانواده ای سرشار از آرامش و شادی است.  مرکز مشاوره خانواده هنر زندگی و مشاوران مجرب آن در خدمت شما هستند.  

اصول قانون باور چیست ؟

با پذیرش قانون باور و اعتماد به قدرت آن ، راز بزرگ جهان هستی را کشف می کنید. این دیگر بر عهده خود انسان ها است که بخواهند چگونه از این نیروی ماورایی در جهت کسب موفقیت و زندگی ایده آل استفاده کنند. اما برای استفاده بهینه و به کارگیری درست انرژی در راستای تحقق پذیری موفقیت ها بهتر است بدانید که اصول قانون باور چیست ؟ در ادامه به چند اصل مهم  قانون باور می پردازیم .

1- قانون باور یک قاعده کلی و تغییر ناپذیر است 

قانون باور از زمان به وجود آمدن جهان هستی وجود داشته و هیچ گاه تغییر نکرده است . با نگاهی به تاریخ ادیان حتی می توان این قانون را به وضوح دید . دعا و مناجات که در تمامی ادیان امری پسندیده و سفارش شده است، نمونه بارزی از همین قانون باور است . در دعا و نیایش انسان فرکانس های مثبتی را از خود به کائنات می فرستد. درنگاه دینی این فرکانس ها به معنای توکل و درخواست از قدرت لایتناهی خداوند مطرح می شود. فرد دعا کننده ایمان دارد که اگر با تمام وجود و از صمیم قلبش درخواستی را از خداوند داشته باشد، به آن خواسته خواهد رسید. بنابراین دعا و نیایش همان قانون باور و درخواست از کائنات است. همچنین در مطالعات دینی با عنوان سنت الهی امداد از آن یاد شده است . به این معنا که هرگاه کسی اراده بر انجام کاری کند بر اساس این سنت الهی، کائنات به یاری او آمده و او را امداد خواهند کرد. برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی کلیک کنید.

2- باورهای مثبت و منفی هر دو در قانون باور یکسان هستند

مراقب افکار و نگرش خود نسبت به زندگی و آینده باشید . برای قانون باورجهان هستی فرقی نمی کند که شما مثبت فکر می کنید یا منفی . در واقع بر مبنای قانون باور هر آنچه که کاشته اید ، درو خواهید کرد . اگر مثبت می اندیشید و به اتفاقهای مثبت فکر می کنید، یقینا آینده ای روشن و پر از رویدادهای خوب در انتظار شما است . اما اگر ذهن شما مملو از افکار منفی و ناامید کننده است، شکست و ناامیدی به استقبالتان خواهد آمد. پس از همین لحظه خوش بینی و مثبت اندیشی را تمرین کنید.

3- قانون باور، یک وعده الهی است 

قانون باور یک شعار و ساخته و پرداخته ذهن انسان ها نیست . بعضی ازافراد با شک و تردید به این موضوع نگاه می کنند و آن را شعار می دانند . اما اطمینان داشته باشید که این قول امدادی است که خداوند به انسان ها داده است .خداوند در آیه 11 سوره الرعد می فرماید:"خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهد ،مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند" این وعده الهی است. پس برای تغییر و برای ساختن آینده و زندگی درخشان و پربار، لازم است که انسان به درون خود، نگاهی بیندازد و نور امید را در ضمیر ناخودآگاه خود روشن کند. ذکر این نکته ضروری است که رسیدن به اهداف و داشتن زندگی دلخواه، صرفا با خواست درونی و تجسم ذهنی آن امکانپذیر نیست . قانون باور مقدمات رسیدن به خواسته ها را فراهم می کند .درنهایت این اراده و عزم و پویایی انسان هاست که آن را عملی کرده و واقعی می سازد. با خواندن مقاله ای کوتاه، اطلاعات بیشتری راجع به تقویت اراده و راه های آن به دست آورید.  

سخن پایانی

زندگی امروز سراسر چالشی بزرگ و پر فراز و نشیب است. برای داشتن باورهای خوب، مهارت خوش بینی و مثبت نگری لازم است . بدیهی است که فقط با تکرار و تلقین کلمات و افکار مثبت نمی توان به این مهارت دست یافت. کسانی که منفی نگر هستند ، مسلما به دلخواه خود این نوع دیدگاه را برای خودشان انتخاب نکرده اند . بلکه ممکن است تحت شرایط و مشکلات زندگی چنین شخصیت و ذهنیتی را پیدا کرده باشند. در این صورت نیاز به درمان ریشه ای برای از بین بردن چنین روحیات و افکاری است. بی شک بهداشت روان مسئله مهمی است که برای تامین و ارتقاء آن باید کوشید. برای کسب چنین مهارتی، بهتر آن است که از متخصصین حوزه سلامت و بهداشت روان کمک بگیرید. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با متخصصان حوزه بهداشت و سلامت روان یاریگر شما در این زمینه خواهند بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه قانون باور می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 021-91009944 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*