ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

دروغ های معتادین شرایط را برای خودشان سخت تر میکند

یکی از آزاردهنده ترین رفتارها دروغ های معتادین است. بسیاری از آن ها روی دروغ های خود اصرار شدیدی می کنند در حالی که شما مطمئن هستید که صحبت ها صحت ندارد. این رفتار در معتادین رایج است. علت بیشتر دروغ های آن ها مکانیسم دفاعی مغز و جلوگیری از تنش و درگیری است. این مقاله شایع ترین دروغ های معتادین و علت آن را بررسی می نماید. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره ترک اعتیاد مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور

 

اعتیاد و تغییرات رفتاری

اعتیاد منجر به تغییرات زیادی در رفتار می شود، از جمله در نحوه تعامل افراد با دیگران. اغلب شامل دروغ گفتن به دیگران از جمله نزدیکان و خانواده می شود. در حالی که این امر به دلایل مختلفی از جمله به عنوان راهی برای پنهان کردن علائم اعتیاد رخ می دهد، می تواند مشکلات جدی در روابط بین فردی ایجاد کند. یک فرد معتاد در مورد دفعات مصرف یک ماده یا انجام یک رفتار دروغ به تناوب دروغ می کوید. یا ممکن است در مورد اینکه کجا هستند یا چه می‌کنند دروغ بگویند تا این واقعیت را بپوشانند که الکل می‌نوشند، مواد مخدر مصرف می‌کنند یا درگیر چیزی مرتبط با اعتیاد رفتاری هستند.

صداقت صفتی نیست که معمولاً برای توصیف یک معتاد یا الکلی استفاده شود. از آنجایی که کسانی که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند احساس می کنند مجبورند بیماری خود را پنهان کنند و اغلب با احساس گناه و خجالت دست و پنجه نرم می کنند، معمولاً نسبت به کسانی که دوست می دارند و همچنین نسبت به خود بی صداقت هستند. علاوه بر این، آن ها از رویارویی و هرگونه منفی بافی اجتناب می کنند. به طور مثال اگر حقیقت را می گفتند، دقیقاً همین اتفاق می افتاد.

با پیشرفت بیماری، سوء مصرف مواد توانایی معتادان یا الکلی ها را برای عینی بودن و تصمیم گیری خوب کاهش می دهد. آن ها نابودی زندگی خود را همانگونه که هست نمی بینند. واقعیت آن‌ها حول محور اعتیاد می‌چرخد و دیگر نمی‌توانند بین حقیقت و دروغ‌هایی که به خود و دیگران می‌گویند تمایز قائل شوند. این فقدان صداقت نه تنها برای کمک به فردی که به انواع مواد مخدر یا الکل معتاد است مشکل ساز است، بلکه برای معتادی که احتمالاً به خود راست نمی گوید که این مشکل را تداوم می بخشد نیز مضر است.

دروغ های رایج معتادان

دروغ های معتادین

نگفتن حقیقت می تواند چیزهایی باشد که به دیگران می گویید و همچنین چیزهایی که به خود ابراز می دارید. دروغ هایی که به خود می گویید "عقلانی سازی" هستند و یک مکانیسم دفاعی روانی محسوب می شوند. هنگامی که به خود دروغ می گویید، از خود در برابر دیدن حقیقت و اقدام برای اصلاح چیزی دردناک یا غیرقابل قبول در زندگی خود محافظت می کنید. این محتمل ترین پاسخ به این سوال است که "چرا معتادان به مواد مخدر دروغ می گویند؟"؛ برای محافظت از خود از دیدن حقیقت ناخوشایند. دروغ هایی که مصرف کنندگان مواد به خود می گویند عبارتند از: همچنین درمورد مکانیسم های دفاعی بخوانید.

1-عدم اعتیاد

معتادان رفتار خود را با عبارت «من اعتیاد ندارم» توجیه می کنند. آ نها ممکن است بگویند، "خب، من فقط نوشیدن الکل را دوست دارم" یا "من فقط گاهی اوقات چیزهایی مصرف می کنم." این عبارات توجیهی برای این واقعیت است که آن ها نمی توانند در صورت تمایل دست از کار بکشند و احساس می کنند که مجبورند به سوء مصرف مواد با وجود پیامدهای منفی برای سلامتی، شادی و روابط خود ادامه دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به الکل کلیک کنید.

پذیرش اعتیاد اولین قدم در مسیر بهبودی است. همچنین ممکن است سخت ترین باشد. این در بهبودی را به روی احتمال غیرمنطقی، مخرب و خطرناک بودن رفتار شما باز می کند. بسیاری از افراد مدت زیادی طول می کشد تا به این نتیجه برسند که اعتیاد دارند. آن ها تا زمانی که در بیمارستان به دلیل نارسایی کبدی یا در زندان به دلیل تبعات قانونی اعتیاد خود هستند، آن را انکار می کنند. گفتن و پذیرفتن واقعیت می‌تواند سخت‌ترین کار باشد، اما بهترین حرف برای گفتن است زیرا اولین قدم برای کمک گرفتن است.

2-مختل شدن زندگی بدون مصرف مواد

برخی از افراد می دانند که مشکل سوء مصرف مواد دارند، اما نمی توانند زندگی خود را بدون این ماده بپذیرند. مواد مخدر و الکل ترکیب شیمیایی خود مغز را تغییر می دهند، بنابراین معتادان تمایل شدیدی به ماده ای دارند که به آن معتاد شده اند. این هوس‌ها معتادان را فریب می‌دهند و معتقدند که نمی‌توانند بدون این ماده زندگی کنند. احساس جسمی ولع شدید به مغز منتقل می‌شود که بر احساسات و توانایی‌های تفکر معتاد تأثیر می‌گذارد.

علائم ترک همچنین می تواند این احساس را ایجاد کند که گویی هرگز نمی توانید بدون یک ماده زندگی کنید. احساس مریضی، لرزیدن روی می دهد، زیرا شیمی بدن سیگنال هایی می فرستد که بدن شما به این ماده نیازمندی بیشتری دارد. توجه به این نکته حائز اهمیت است که اگر احساس می‌کنید که نمی‌توانید بدون ماده انتخابی خود زندگی کنید، در راهی قدم گذاشته اید که اعتیاد شما را در بردگی سوء مصرف مواد نگه می‌دارد. بسیاری از افراد قبل از شما با موفقیت الکل یا انواع مواد اعتیادآور را ترک کرده اند و شما نیز می توانید.

3-توقف مصرف مواد در زمان لازم

شما آرزو می کنید که اراده برای توقف مصرف در زمان لازم حقیقت داشته باشد یا ممکن است احساس کنید که این حقیقت در مورد شما صادق است. با این حال تا زمانی که ثابت نکرده باشید که می توانید با موفقیت مصرف مواد مخدر یا الکل را بدون هوس یا علائم ترک اعتیاد ترک کنید، نمی توانید واقعاً هر زمان که بخواهید این کار را متوقف کنید.

یکی از نشانه‌های اصلی اعتیاد این است که سوءمصرف‌کنندگان مواد نمی‌توانند علیرغم حسن نیت خود مصرف را متوقف کنند. ربطی به اراده یا قدرت شخصیت ندارد. بدن با سازگاری با الکل و مواد مخدر تغییر می کند و مجموعه ای از مواد شیمیایی ایجاد می کند که باعث هوس های فیزیکی و ترک می شود.

از نظر روانشناسی، ذهن شما نیز به دلایل مختلف میل به مواد مخدر و الکل دارد. این دلایل به خودی خود از بین نمی روند و حتی اگر بخواهید ترک کنید، باقی می مانند. بدون توجه به این دلایل در بهبودی، شما همچنان در برابر شروع مجدد عادت خود آسیب پذیر هستید. توقف در هر زمان که بخواهید آن را متوقف کنید، افسانه ای است که بسیاری از معتادان همچنان به آن باور دارند و دروغی است که به خود می گویند تا عادت های خود را به نوشیدن الکل و مواد مخدر توجیه کنند. به خود دروغ می گویند اگر احساس کنند می توانند به میل خود متوقف شوند، پس ادامه دادن اشکالی ندارد. همچنین درمورد ترک الکل بخوانید.

4-دروغ های معتادین |کم بودن میزان وابستگی

سوال درست این است که بپرسید چه مقدار از مصرف زیاد است؟ برای یک فرد الکلی، یک فنجان نوشیدنی هم بسیار زیاد است. برای یک معتاد به مواد مخدر، یک خرخر یا ضربه کافی است تا کل چرخه اعتیاد دوباره به چرخش درآید. پرسیدن از "چقدر" در مورد اعتیاد یک اصطلاح نسبی است. آنچه برای یک نفر زیاد است ممکن است برای دیگری کافی نباشد. تحمل در طول زمان در فرآیند اعتیاد ایجاد می شود. این بدان معناست که بدن با مقادیر روزافزون الکل یا مواد مخدر سازگار می شود و برای رسیدن به بالاترین حد اولیه، به مقدار بیشتری نیاز دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر مواد مخدر بر بدن کلیک کنید.

ممکن است یک نفر معتاد باشد که هر شب نصف بطری شراب بنوشد. دیگری ممکن است هر روز یک لیوان اسکاچ بنوشد یا مقادیر فزاینده ای از اکسی مصرف کند. مهم نیست چقدر مصرف می کنید. این واقعیتی است که ذهن، بدن و روح شما به این ماده میل دارند و نمی توانند بدون آن زندگی کنند. وابستگی جسمانی، وابستگی روانی، و ناتوانی در ترک خود به خود، همه نشانه‌های اعتیاد هستند. "این خیلی نیست" فقط بهانه ای است که معتادان برای توجیه ادامه مصرف مواد خود تکرار می کنند. مقدار کمی می تواند برای یک معتاد خیلی زیاد باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

5-استفاده به ندرت از مواد

گاهی اوقات اعتیاد یک اتفاق روزمره نیست. مصرف کنندگان زیاد الکل ممکن است در طول هفته هوشیار بمانند و کارهای مسئولانه، والدین و مدرسه را با متانت انجام دهند. اما آخر هفته می آید، آن ها نمی توانند جلوی خود را بگیرند. به الکل یا مواد مخدر معتاد هستند و در آخر هفته ها به شدت مصرف می کنند. این نشانه اعتیاد نیست. معتادانی که به ندرت مصرف می کنند، ممکن است همچنان با افزایش تحمل و نیاز به مقادیر بیشتر از کنترل خارج شوند. فقط گاهی اوقات استفاده از آن لزوماً به این معنی نیست که شما معتاد نیستید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض خوردن الکل طبی کلیک کنید.

6-دروغ های معتادین |عدم تغییر و صدمه زدن

معتادان اغلب از این بهانه استفاده می کنند تا اظهارنظرهایی را مبنی بر تغییر شخصیت آن ها از زمانی که سوء مصرف مواد بر زندگی آن ها مسلط کرده است، جبران کنند. متأسفانه تعداد کمی از افراد خودشناسی دارند که ببینند در طول زمان چگونه در مسیر خوب یا بد تغییر کرده اند. مواد مخدر و الکل روحیه و ادراکات را تغییر می دهد. این به نوبه خود شخصیت را عوض می کند که در واقع نحوه عمل و رفتار شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

دروغ دیگری که معتادان به خود می گویند این است که رفتار آن ها به کسی آسیب نمی رساند. آن‌ها نمی‌خواهند باور کنند که نیازشان به مستی یا زیاده‌روی باعث آزار فرزندان شده است. وقتی بعد از مدرسه، در ورزش یا رویدادهای دیگر کنار آن ها نیستند در واقع دارند آزار می دهند. آ نها نمی بینند که ناتوانی در حضور کنار خانواده و دوستان به دیگران آسیب می رساند. هیچ کس در انزوا کامل زندگی نمی کند. رفتار یک فرد خواه ناخواه بر اطرافیان تأثیر می گذارد. سوء مصرف مواد مخدر و الکل به خانواده، دوستان، همکاران و جامعه و روابط اجتماعی آسیب می رساند.

 

دروغ های معتادین

علت دروغگویی معتادان

اکثر معتادان دروغگوی همیشگی هستند. با این حال لزوماً دروغگویان ماهری نیستند. در واقع، اکثر معتادان به دروغ به دوستان و خانواده خود می گویند که کسی را فریب نمی دهند. بیایید به دلایلی که چرا معتادان دروغ می گویند نگاه کنیم.

1-برای ادامه استفاده یا شرم

تقریباً هر دروغی که یک معتاد می گوید برای حفظ اعتیاد طراحی شده است. هنگامی که یک فرد دچار وابستگی به مواد می شود، نیاز به ادامه استفاده از اولویت های دیگری که ممکن است در زندگی داشته باشد پیشی می گیرد. خواه هدف از دروغ تهیه مبلغ، آزاد کردن زمان باشد یا صرفاً خلاص شدن از شر دوستان و خانواده که آن ها را "دردسر" می‌نامند. دلیل اصلی همیشه ادامه دادن به استفاده از مواد است.

اعتیاد اغلب با شرم و ننگ همراه است و افراد ممکن است برای محافظت از تصویر خود یا اجتناب از قضاوت دیگران دروغ بگویند. آن ها ممکن است از مصرف مواد مخدر خود احساس خجالت کنند و از طرد شدن یا قضاوت توسط عزیزان یا جامعه بترسند. هر معتادی لحظاتی روشن دارد که متوجه می‌شود نه تنها به خود، بلکه به نزدیک‌ترین افراد نیز صدمه می‌زند و در نتیجه احساس شرم و پشیمانی شدیدی را تجربه می‌کند. با این حال، از آنجایی که هیچ مقدار شرم بر نیاز به مواد مخدر غلبه نمی کند، ساده ترین گزینه برای مبارزه با شرم اغلب دروغ گفتن ساده در مورد آنچه در حال وقوع است می باشد. معتادان با ایجاد نسخه ای دلپذیرتر از خود و واقعیت موجود، خود را قانع می سازند تا به مصرف ادامه دهند.

2-برای جلوگیری از درگیری و اجتناب از عواقب رفتار

معتادان معمولاً در پردازش احساسات ناخوشایند و مقابله با تعارض خوب نیستند، به خصوص زمانی که عمیقاً می دانند رفتارشان غیرقابل قبول است. در نتیجه، بیشتر معتادان تمایل دارند برای پایان دادن به یک مکالمه ناخوشایند هرچه لازم است بگویند. آن ها ممکن است سوگند یاد کنند که امروز روزی است که مواد مخدر را ترک می‌کنند یا به سادگی از اعتراف به اینکه اصلا مصرف کرده‌اند سر باز می‌زنند و تا زمانی که دوستان و خانواده‌ باور کنند یا آنقدر ناامید شوند که آن ها را ترک کنند، بر داستان بافی خود باقی می‌مانند. معتادان فقط به دیگران دروغ نمی گویند، بلکه به خود نیز دروغ می گویند.

افراد معتاد دروغ می گویند تا از عواقب منفی که می تواند بابت سوءمصرف مواد آن ها به وجود بیاید اجتناب کنند. اینمی تواند شامل دروغ گفتن در مورد مصرف مواد مخدر به اعضای خانواده، دوستان، کارفرمایان یا متخصصان پزشکی برای جلوگیری از مسائل قانونی، از دست دادن شغل یا روابط می شود.

3-دروغ های معتادین |مکانیسم دفاعی انکار

دروغ می تواند راهی برای افراد جهت انکار یا به حداقل رساندن مصرف مواد باشد. آن ها ممکن است خود و دیگران را متقاعد کنند که مشکلی ندارند که منجر به بی میلی برای کمک یا درمان می شود.

هنگامی که فردی به صورت درونی اعتراف کرد که به مواد مخدر معتاد است و در نتیجه همه چیز در زندگی او رو به افول است، باید اقداماتی را برای دریافت کمک آغاز کند. اما ذهن معتاد برای ادامه مصرف به خودفریبی روی می آورد. بسیاری از معتادان به دوستان و خانواده خود دروغ می گویند تا از وضعیت ناامیدکننده خود خلاص شوند. اصرار بر اینکه همه چیز خوب است، حساب بانکی پر است، کرایه پرداخت شده و زندگی اجتماعی به جای امتیاز دادن و استفاده از مواد، حول محور تعامل واقعی اجتماعی می چرخد می تواند به طرز عجیبی اثر درمانی داشته باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مکانیسم انکار کلیک کنید.

4-دستکاری و کنترل

اعتیاد می تواند منجر به رفتارهای حاکی از دستکاری عاطفی شود. به این معنا که عواطف و برداشت های اطرافیان را به شکلی که بروز پیدا می کند نپذیرفته و با زدن انگ و برچسب و افزودن برداشت شخصی، بی اعتبار می کنند. زیرا افراد مصرف مواد مخدر خود را بیش از هر چیز در اولویت قرار می دهند. دروغ می تواند راهی برای دستکاری منطق و عواطف دیگران و حفظ کنترل بر اعتیاد باشد.

نحوه برخورد با دروغگویی در معتادان

اکنون درک بهتری از چرایی دروغگویی معتادان دارید، بیایید به برخی از بهترین راه های مقابله با دروغ ها نگاهی بیاندازیم. ما درک می کنیم که گفتن این کار بسیار ساده تر از انجام آن است. دروغ گفتن یک تجربه توهین آمیز با مقدار شگفت انگیزی از خیال بافی است. وقتی به ما دروغ می گویند، احساس بی احترامی می کنیم، ناامید می شویم، از اینکه مورد اعتماد قرار نمی گیریم، مورد آزار و اذیت قرار می گیریم کلافه می شویم. نگران این هستیم که چیزی در رفتار ما باعث می شود که عزیزمان به ما دروغ بگوید. این لیست به همین ترتیب ادامه دارد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

با این حال، معتادان به ندرت با نیت بد دروغ می گویند. دروغ های آن ها برای جریحه دار کردن احساسات شما یا تنبیه شما برای کاری که احساس می کنند انجام داده اید طراحی نشده است. آن ها در واقع کاملاً از شما جدا شده اند. دروغ یکی از علائم اعتیاد است. این دروغ گفتن را توجیه نمی کند اما در نظر گرفتن این موضوع می تواند تاثیر عاطفی منفی در شما را کاهش دهد.

1-خونسردی

درگیر کردن یک معتاد در مشاجره زمانی که او به دروغ پایبند باشد، فایده ای ندارد. با این حال این بدان معنا نیست که شما باید تظاهر به باور کردن آن ها کنید. در حالی که نیازی به دعوا ندارید، کاملا قابل قبول است که به او بفهمانید که از دروغگویی آگاه هستید. وقتی آن ها شروع به بحث می کنند، درگیر نشوید، به سادگی خود را از موقعیت دور کنید. انجام این کار آسان نیست، اما ترجیح داده می شود که هم درگیری نداشته باشد و هم آن ها را قادر به فهمیدن رفتار دروغگو کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه چگونه صبور باشیم کلیک کنید.

2-دروغ های معتادین |قضاوت نکردن

بهترین استراتژی این است که تا جایی که می توانید قضاوت نکنید، از تهدید خودداری کنید و سعی کنید خود را از باج گیری عاطفی دور نگه دارید. هنگامی که با یک معتاد در ارتباط هستید (خواه شریک زندگی او، والدین، دوست یا فرزند او باشید)، اغلب احساس می کنید که او در مصرف مواد خود اصرار می کند زیرا به شما اهمیتی نمی دهد. مهم است که به خاطر داشته باشید که اعتیاد یک بیماری است و به محض اینکه شیوع پیدا کند، افراد مبتلا کنترل بسیار کمی بر اعمال خود دارند.

سخن آخر

مهم است به خاطر داشته باشید که دروغ گفتن نشانه اعتیاد است و نه یک نقص شخصی. این تجلی ماهیت پیچیده اعتیاد و روش هایی است که می تواند بر افکار، رفتارها و روابط فرد تأثیر بگذارد. اگر مشکوک هستید که فردی که می‌شناسید با اعتیاد دست و پنجه نرم می‌کند و در مورد مصرف مواد مخدر دروغ می‌گوید، ضروری است که با همدلی و درک به موقعیت نزدیک شوید. تشویق ارتباط باز و بدون قضاوت می تواند فضای امنی را برای کمک و درمان برای آن ها ایجاد کند. همچنین ممکن است درگیر کردن یک متخصص اعتیاد با ماجرا که می تواند راهنمایی و پشتیبانی کند مفید واقع شود. اگر از واکنش‌های نمایشی دوری کنید، بهترین کار را برای ایجاد یک فضای حمایتی انجام می‌دهید که در نهایت ممکن است فرد مورد علاقه‌ را به مسیر بهبودی سوق دهد. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی در زمینه دروغ های معتادین کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*