ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عشق در نگاه اول را باور دارید | نشانه ها و نکاتی در مورد عشق در یک نگاه


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با عشق در یک نگاه پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


عشق در نگاه اول می‌تواند برای همه افراد رخ دهد. حتی ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که در نگاه اول عاشق کسی شده باشید. اینکه زن یا مرد، کدامیک زودتر از دیگری این حس را تجربه می‌کنند، تفاوتی وجود ندارد. از این رو باید دقت کنیم که معمولاً در اکثر موارد این نوع عشق می‌تواند مشکلات زیادی را برای افراد ایجاد کند چون هیچ شناختی نسبت به طرف مقابل خود ندارند و وارد رابطه‌ای می‌شوند که انتهایش تنهایی و افسردگی است. به همین دلیل باید سعی کنیم دیدگاه‌ واقع‌بینانه‌تری نسبت به معشوقه مورد نظر خود داشته باشیم تا از وقوع مشکلات احتمالی جلوگیری کنیم. مشاوره روانشناسی متخصصان می تواند در این زمینه بسیار موثر باشد. در صورت نیاز به مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

                                            

عشق در نگاه اول را باور دارید

عشق در نگاه اول یک تجربه شخصی و همچنین یک داستان رایج در ادبیات و دیگر آثار خلاقانه است: یک شخص یا شخصیت با اولین دیدار با یک غریبه، یک جاذبه عاشقانه فوری، افراطی و در نهایت طولانی مدت نسبت به او در خود احساس می کند. عاشق شدن در نگاه اول که توسط شاعران و منتقدان از زمان پیدایش یونان باستان توصیف شده است، به موضوعی رایج در داستان‌های ادبی و سپس باورهای عامیانه تبدیل شده است.

عشق یک ماده مخدر است. وقتی فردی عاشق می شود یک واکنش شیمیایی در مغز مشتعل می شود و دوپامین و سروتونین تولید می شود. به گفته دکتر تریشا استراتفورد در این مرحله مغز در شرایط فردی به سر می برد که هروئین مصرف کرده باشد. دوپامین توسط هیپوتالاموس (مسیر پاداش مغز) تولید می شود که باعث شادی و احساس سرخوشی می شود. وقتی در اطراف افرادی هستیم که دوستشان داریم لبریز از این پاداش هستیم. سطوح شدید دوپامین مربوط به تولید هورمون نوراپی نفرین است که می تواند باعث کاهش اشتها شود و کیفیت خواب را تحت تاثیر قرار دهد. نوراپی نفرین نقش مهمی در حالت "جنگ یا گریز" مغز ایفا می کند که زمانی که فرد استرس خاصی دارد یا خود را در شرایط شدید می بیند، شروع به ترشح می کند.

اسکن‌های مغز نشان می‌دهد که مرکز اولیه مغز زمانی که به افراد تصویری از کسی که عاشق او هستند نشان داده می‌شود دچار تغییرات محسوسی می شود. سروتونین بلافاصله پس از ملاقات با کسی که به نظر جذاب است ترشح می شود و به نوبه خود تأثیر زیادی بر احساسات قرد در طول مراحل اولیه یک رابطه دارد. گفته می شود سروتونین ذهن را به حدی منحرف می کند که فرد می تواند تا 65 درصد از روز را به افکار مرتبط با فرد مورد نظر سپری کند. ترکیب دوپامین و سروتونین در طول مراحل اولیه یک رابطه به قدری تأثیرگذار است که افراد می توانند تأثیرات آن ها را به عشق نسبت دهند. این همان در اصطلاح "عشق در نگاه اول" است. فرد با دیدن یک نفر از جنس مخالف خود بعد از مدتی در حدود چند ثانیه، احساساتی نسبت به زندگی و آینده خود پیدا می‌کند و چیزهایی را در درون خود تجربه می‌کند که تا قبل از آن برایش ناشناخته بوده است. به این نوع عاشــق شدن و وضعیت می‌گویند «تب عشق». علت انتخاب این نام این است که با شدت و هیجان بیشتری همراه است و ناگهان اتفاق می‌افتد.

اینفوگرافیک عشق در نگاه اول را باور دارید

اینفوگرافیک عشق در نگاه اول را باور دارید

احساسات افرادی که عشق در نگاه اول را تجربه می‌کنند

عشق در نگاه اول لحظه ای را توصیف می کند که در آن احساس ارتباط فوری با کسی را تجربه کنید. موضوع بسیاری از آهنگ‌ها، برنامه‌های تلویزیونی، فیلم‌ها و ادبیات عامه پسند، عشق در نگاه اول، لحظه‌ای است که با اشتیاق شدید و جذابیت شدید نسبت به شخص دیگری مشخص می‌شود و توضیحی با دلایل کم یا حتی بی دلیل پشت آن است. وقتی عشق را در نگاه اول تجربه می‌کنید، در عرض چند ثانیه اتفاق می‌افتد. اغلب به‌طور غیرمنتظره، تنها با نگاه اجمالی به فردی جذبش می‌شوید و اگر آن شخص را مخاطب قرار دهید، حس جذابیت شما نسبت به او به طور تصاعدی افزایش می یابد. بسیاری اوقات، مردم به عشق در نگاه اول به گونه ای اشاره می کنند که گویی مانند آتش بازی یا جرقه هایی است که در حال پرواز هستند. احساساتی که توصیف می شود عبارتند از:

آیا عشق در نگاه اول واقعی است؟

عشق می‌تواند به سرعت به سراغ شما بیاید، اما آیا عشق در نگاه اول واقعاً نشانه‌ای از این است که ممکن است کسی همان هم‌نوعی باشد که به دنبالش بودید؟ در حالی که عشق در نگاه اول یک پدیده واقعی است، اما ممکن است در درازمدت آن چیزی نباشد که شما به عنوان عشق می شناسید. نظریه مثلثی عشق رابرت استرنبرگ به عنوان روشی خوب برای اندازه گیری نوع عشقی که تجربه می کنید اشاره می کند. تئوری استرنبرگ پیشنهاد می‌کند که همه روابط اساساً مبتنی بر مقادیر متفاوتی از سه مؤلفه کلیدی هستند: صمیمیت، اشتیاق و تعهد.

عشق در نگاه اول بخش شور و هیجان آن مثلث است، اما برای داشتن عشق واقعی و عاشقانه، باید هر سه مولفه را داشته باشید. متمایز کردن عشق در نگاه اول از عشق واقعی، اگر قرار است یک رابطه پایدار یا جذابیتی زودگذر باشد، به کمی تأمل و زمان برای فکر کردن و جدا کردن آن نیاز دارد. در دل این ماجرا، عشق ممکن است اصطلاح درستی برای این وضعیت نباشد، اما شیفتگی توضیح درست تری است.

فرق عشق در نگاه اول با هوس

شاید تشخیص این دو از یکدیگر بسیار سخت باشد. اما معمولاً عــشق‌ اشتباه و عشق هایی که به خاطر هوس رخ می‌دهند بسیار زودگذر و موقتی هستند و اگر به ازدواج ختم شوند نیز نمی‌تواند دوام زیادی داشته باشد و منجر به جدایی می‌شود.

ویژگی‌های افرادی که در یک نگاه عاشق می‌شود

در واقع عشق در یک نگاه نمی‌تواند کامل و صادقانه باشد. بر اساس گفته روان‌شناسان نباید احساسات و علایق خود را پنهان کنیم، اما باید دیدی واقع بینانه به طرف مقابل خود داشته باشیم. در این زمینه خــودشناسی می تواند مهمترین فاکتور برای شناخت درست از احساسات باشد.

احساس تنهایی

برخی از افراد از روی احساس تنهایی فکر می‌کنند کسی همیشه در جایی منتظرشان است تا زندگیشان را تغییر دهد. به همین دلیل برای درمــان تنهایی خود وقتی شرایطی پیش می‌آید که جنس مخالف خود را می‌بینند در یک نگاه عاشق می‌شوند و فکر می‌کنند همراه همیشگی خود را پیدا کرده‌اند.

پر کردن خلاءهای زندگی | عشق در نگاه اول را باور دارید

برخی از افراد فکر می‌کنند با عاشق شدن می‌توانند خلاء‌های موجود در زندگی خود را پر کنند. مثلاً می‌خواهند محبتی که هیچ وقت نداشته‌اند را به دست آورند. وقتی فرد عاشق کسی می‌شود مدتی محدود این محبت را دریافت می‌کند و بعد سراغ فرد دیگری می‌رود و این روند همینطور ادامه پیدا می‌کند.

احساس امنیت

برخی به دلیل اختلالات اضطرابی فکر می‌کنند وقتی یک معشوقه داشته باشند می‌توانند به امنیت و آرامش برسند و به دنبال یافتن احساس امنیت می‌خواهند عشق در یک نگاه را تجربه کنند.

عزت نفس پایین | عشق در نگاه اول را باور دارید

برخی از افرادی که دنبال عشق در یک نگاه هستند عزت نفس پایین دارند. به همین دلیل فکر می‌کنند با یافتن عشقی در چند ثانیه، عزت نفس پیدا کرده و می‌توانند به زندگی ادامه دهند وگرنه به تنهایی نمی‌توانند عزت نفس خود را پیدا کنند.

مراقب معتادانی که با یک نگاه عاشق می‌شوند باشید

در این بین باید مراقب برخی از افرادی بود که به عاشق شدن اعتیاد دارند. عاشق شدن در یک نگاه برای آن‌ها مثل این است که به فرد معتاد به هروئین، مواد می‌رسد. احساس لذت و آرامشی در یک لحظه به او دست می‌دهد. این افراد مــعنی عشق را به درستی درک نمی کنند و معیارهای مشخصی برای عاشق شدن ندارند. کافی است در یک نگاه با جنس مخالف خود چشم در چشم شوند، این عمل رخ می‌دهد و فرد عاشق می‌شود. برخی شدت اعتیادشان به این امر بالا است و می‌توانند در یک روز چند مرتبه این احساس را تجربه کنند. لذا باید مراقب بود که هر عشق در یک نگاه، به معنای واقعی آن نیست. در واقع ابراز عشق فوری یکی از نشانه های عشــق بیمارگونه است که این افراد به کرات آن را انجام می دهند. البته باید توجه داشت این افراد در پی فریبکاری نیستند؛ بلکه دچار نوعی اختلال هستند که در لحظه واقعا احساس می کنند که عاشق شده اند.

پیامدهای عشق در یک نگاه

- نداشتن رابــطه سالم دوستی بین دو طرف

- ارزش قائل نشدن به ارزش‌های یکدیگر

- شناخت ناکافی به دلیل عدم شکل گیری درست مراحل رابطه عاطفی

- اطمینانی نادرست

- نادیده گرفتن مشکلات

- احساس رضایتمندی دروغین و احتمال خــیانت عاطفی

جلوگیری از مشکلات عشق در یک نگاه

  • سعی کنید در مورد فرد مورد نظر خود تحقیق کنید.
  • زود تصمیم نگیرید و از تصمیم گیری احساسی اجتناب کنید، چند جلسه با او در مورد موضوعات مختلف صحبت کنید.
  • از یک مشاوره وقت بگیرید تا هر دو با هم برای دریافت مشاوره روابط عاطفی مراجعه کنید.
  • با بزرگترها و کسانی که در این رابطه تجربه دارند صحبت کنید و نظراتشان را بشنوید.

 سخن پایانی | عشق در نگاه اول را باور دارید

عشق اتفاقی خجسته و مقدس است. اما نباید هر احساس آنی و زودگذر و بی اساس را عشق نامید. عناصر عــشق واقعی شاید برای کسانی که از تجربه کافی برخوردار نباشند، قابل درک و شناسایی نباشد. اما مشاوره های روانشناختی می تواند در این زمینه راهگشا باشد.
مشاوران حامی هنر زندگی می توانند در این زمینه شما را راهنمایی نمایند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سؤالات متداول در خصوص عشق در یک نگاه

- چگونه در دام عشق‌های مشکل دار که در یک نگاه اتفاق می‌افتند گرفتار نشویم؟

می‌توانید برای خود معیارهایی را در نظر بگیرید. معیارهای عشق مورد نظر خود را یادداشت کنید تا اگر کسی در مدت کوتاهی به شما ابراز علاقه کرد متوجه شوید با معیارهایتان مطابقت دارد یا خیر.

- چطور برای شناخت فرد مورد نظر، احساسات خود را کنترل کنیم؟

اینکه می‌توانید احساسات خود را به کسی که دوستش دارید بگویید بسیار خوب است. اما برای اینکه وابستگی بیش از حدی قبل از ازدواج برایتان رخ ندهد، بهتر است سعی کنید در مکان‌های عمومی مثل کافی شاپ‌ها همدیگر را ببینید و در مورد موضوعات مختلف در یک فضای آرام گفت‌وگو کرده تا به شناخت مناسبی از یکدیگر دست پیدا کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*