ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علائم خماری ماده مخدر گل چیست؟

علائم خماری ماده مخدر گل کدامند؟ اعتیاد یکی از بزرگ ترین معضلات جوامع امروزی است و متاسفانه روز به روز در حال گسترش است. اعتیاد تنها یک معضل فردی نیست؛ بلکه علاوه بر خود فرد ممکن است زندگی اعضا خانواده فرد، دوستان او و جامعه را نیز  به شدت تحت تاثیر مخرب خود قرار دهد. در این بین ماده مخدر ماری جوانا یکی از در دسردس ترین مواد مخدری است که بسیاری از افراد را درگیر خود می سازد. یکی از مشتقات معروف این ماده مخدر، گل است که امروزه بسیاری از افراد را به راحتی درگیر اعتیاد به خود می کند و حتی متاسفانه به نظر می رسد بسیار از افراد کم سن و سال در طیف افراد با تجربه اعتیاد به گل قرار می گیرند. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

اعتیاد

اعتیاد مشکل امروز و دیروز نیست بلکه متاسفانه این معضل یکی از اصلی ترین مشکلاتی است که بشر را از دیرباز درگیر خود کرده است. متاسفانه افراد زیادی با آنکه از خطرات این رفتار آگاه هستند، باز در دام این بلای خانمان سور می افتند. در این بین افزایش آگاهی بهترین روش جلوگیری از اعتیاد است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علل گرایش به اعتیاد کلیک کنید.

پدیده اعتیاد یک بیماری جسمی، روانی، شناختی و اجتماعی است که بر تمام جنبه های زندگی یک فرد اعم از جسمی، عاطفی، ذهنی و رفتاری تاثیر مستقیم و البته مخرب می گذارد. بنابراین اعتیاد رفتاری مستمر است که به دلایل مختلف و به شیوه تقویت منفی در افراد شکل می گیرد. در طی فرایند اعتیاد افراد از طریق وابستگی به عامل اعتیاد زا، معتاد شده و در نهایت رفتار اعتیاد گونه در آن ها تقویت می شود. یکی از مهم ترین انواع اعتیاد نیز، اعتیاد به مواد مخدر است.

انواع مواد اعتیادزا

هر گونه ماده اعتیاد زا نظیر دارو های روانگردان، توهم زا، محرک، خواب آور و کند کننده را می توان به نوعی ماده مخدر دانست. اصطلاح ماده مخدر در واقع اصطلاحی عمومی است که برای اشاره به انواع مختلفی از ترکیبات طبیعی و شیمیایی بکار می رود که اغلب به دلیل احتمال ایجاد وابستگی به مصرف، در طبقه انواع مواد اعتیادآور قرار می گیرند. مواد اعتیاد زا تنوع زیادی دارند ولی بطور کلی به 5 دسته تقسیم می ‌شوند؛ این دسته ها عبارتند از:

 • مخدر ها
 • توهم‌ زا ها
 • کند کننده ها
 • آنابولیک استرویید ها
 • مواد محرک

علت اعتیاد به مواد اعتیاد زا

عوامل گوناگونی می توانند سبب بروز اعتیاد در افراد بشوند؛ در واقع اعتیاد به مواد مخدر یک موضوع چند وجهی است که می تواند تحت تأثیر ترکیبی از عوامل ژنتیکی، محیطی، روانی، اجتماعی و عصبی زیستی قرار گیرد. درک این دلایل زمینه ای می تواند به توسعه راهبردهای پیشگیری و درمان موثر برای افرادی که با اختلالات مصرف مواد دست و پنجه نرم می کنند کمک کند. این عوامل گاهی ریشه در خود فرد و گاهی ریشه در مشکلات محیطی دارند. به منظور شناخت بهتر چگونگی بروز اعتیاد در افراد باید در نظر داشت که هر کدام از عوامل گاهی به تنهایی سبب اعتیاد نمی شوند ولی زمانیکه بر روی هم جمع می شوند ممکن است سبب اعتیاد شوند.

بنابراین با شناخت بهتر همه عوامل سبب ساز در امر اعتیاد، می توان برنامه های پیشگیری و درمانی بهتری را نیز در زمینه معضل اعتیاد اجرا کرد. از نظر فیزیولوژی هر کدام از مواد اعتیاد زا می توانند بر روی مغز، عواطف و احساسات، افکار، ادراک، شناخت و رفتار تاثیرات مستقیم و غیر مستقیم مخربی بگذارند. به علاوه استفاده از این مواد می ‌تواند مشکلاتی جدی برای کارکرد اندام هایی نظیر کبد، قلب، معده، گلو و... به همراه داشته باشد. در ادامه به چند نمونه از دلایل گرایش به اعتیاد ذکر شده است.

 1. استعداد ژنتیکی: عوامل ژنتیکی می توانند نقش مهمی در تعیین استعداد فرد به اعتیاد داشته باشند. برخی از افراد ممکن است استعداد ژنتیکی داشته باشند که آن ها را در مواجهه با مواد مخدر در برابر ابتلا به اعتیاد آسیب پذیرتر می کند.
 2. تأثیرات محیطی: عوامل محیطی مانند پویایی خانواده، فشار همسالان، تروما، استرس، و وضعیت اجتماعی-اقتصادی نیز می توانند در اعتیاد به مواد مؤثر باشند. قرار گرفتن در معرض مواد مخدر در سنین پایین، زندگی در محیط های پر استرس یا داشتن سابقه خانوادگی اعتیاد می تواند خطر ابتلا به اختلال مصرف مواد را افزایش دهد.
 3. اختلالات سلامت روان: افراد مبتلا به اختلالات روانی زمینه ای، مانند افسردگی، اضطراب، PTSD یا ADHD ممکن است به داروها به عنوان راهی برای خود درمانی و کاهش علائم خود روی آورند. این می تواند منجر به ایجاد یک اختلال مصرف همزمان مواد شود.
 4. عوامل اجتماعی و فرهنگی: تأثیرات اجتماعی و فرهنگی، مانند هنجارهای اجتماعی، تصویر رسانه ای از مصرف مواد مخدر، و در دسترس بودن مواد مخدر، می تواند بر احتمال ابتلای فرد به اعتیاد تأثیر بگذارد. فشار همسالان، پذیرش اجتماعی مصرف مواد و دسترسی آسان به مواد همگی می توانند در ایجاد اختلال مصرف مواد موثر باشند.
 5. عوامل عصبی زیستی: اعتیاد به مواد مخدر یک اختلال مغزی پیچیده است که شامل تغییراتی در سیستم پاداش مغز، عملکرد انتقال دهنده های عصبی و مسیرهای عصبی است. مصرف طولانی مدت مواد مخدر می تواند ساختار و عملکرد مغز را تغییر دهد و منجر به رفتار اجباری به دنبال مواد مخدر و اعتیاد شود.

علائم خماری ماده مخدر گل

عوارض اعتیاد به مواد مخدر

مصرف مواد مخدر طیف گسترده ای از عوارض کوتاه مدت و بلند مدت، مستقیم و غیرمستقیم را به دنبال خود می آورد. عوارض ناشی از مواد اعتیاد زا می توانند بستگی به نحوه مصرف مواد، میزان مصرف و... داشته باشد. ولی به نظر می رسد در مصرف مواد اعتیاد زا ابتدا مغز و کارکردهای آن تحت تاثیر قرار می گیرند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

1-مغز

در ابتدا مواد مخدر وارد سیستم ارتباطی مغز شده و فرایند طبیعی ارسال، دریافت و پردازش اطلاعات سلول های عصبی را مختل می کند. ساختار شیمیایی تعدادی از مواد مخدر نظیر ماری جوانا شبیه سلول های عصبی فرستنده مغز است که در نتیجه مصرف ماده، سلول های عصبی مورد تحریک غیر طبیعی قرار می گیرند. بنابراین شباهت ساختار شیمیایی این گونه مواد اعتیاد زا به سلول های عصبی بدن، سبب می شود تا سلول های گیرنده مغز با ترکیبات مواد مخدر وارد واکنش های زیستی بشوند.

از طرف دیگر برخی از مواد مخدر نظیر کوکائین سبب می شوند سلول های عصبی مغز شروع به تولید غیر طبیعی مقدار بسیار زیادی نورون کند که در نتیجه آن، گردش عادی مواد شیمیایی در مغز دچار اختلال می شود. ایجاد این اختلال نیز به خودی خود، کانال های ارتباطی مغزی افراد را مختل می کند.

2-علائم خماری ماده مخدر گل |محیط خانواده

اعتیاد هیچگاه تنها یک فرد را درگیر نمی کند؛ به خصوص اعتیاد به مواد مخدر تاثیرات گسترده ای بر محیط مصرف کننده می گذارد. بنابراین سوء مصرف مواد مخدر متاسفانه سبب بروز مشکلات خانوادگی زیادی می شود. به بیان دیگر با مصرف مواد مخدر علاوه بر خود فرد، اعضا خانواده نیز ممکن است بطور مستقیم و غیر مستقیم درگیر معضل اعتیاد شوند. معضلاتی نظیر آشفتگی های خانوادگی، نابسامانی در روابط خانوادگی، تربیت نامناسب فرزندان، افزایش خشونت خانوادگی، رشد مشکلات اقتصادی خانواده و...، همگی جزو مشکلات خانوادگی ناشی از اعتیاد به مواد مخدر هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر اعتیاد بر خانواده کلیک کنید.

3-جامعه

افراد و جامعه بر روی یکدیگر تاثیرات متقابلی می گذاند و معضل اعتیاد نیز در این روابط جای گرفته است. بنابراین افراد نباید فکرکنند که اعتیاد تنها یک مسئله شخصی است؛ اعتیاد به موا مخدر شاید با سوء مصرف یک نفر شروع گردد ولی تنها خود فرد را درگیر خود نمی سازد. مشکلات اجتماعی نظیر عدم احساس مسولیت نسبت به جامعه، سطحی شدن روابط اجتماعی، کاهش احساس همدلی جمعی، افزایش جرم و جنایت، گسترش بیماری های مسری و خطرناک نظیر ایدز، ایجاد مشاغل کاذب و...، همگی از جمله معضلات اجتماعی است که اعتیاد با خود به همراه می آورد.

4-علائم خماری ماده مخدر گل |عوارض طولانی مدت

عوارض طولانی مدت اعتیاد می توانند شامل بیماری های جدی جسمی و روانی نظیر مشکلات قلبی، التهاب کبدی و ریوی، سرطان، بیماری ایدز و...، باشد. مصرف طولانی مدت مواد مخدر همچنین می تواند منجر به اختلالات جدی مغزی نیز گردد؛ در واقع اعتیاد مسئله ساده ای نیست که تنها یک مدت زمان اندکی را شامل شود. در بسیاری از موارد، سوء مصرف مواد مخدر نحوه عملکرد مدار های خاصی از مغز را تغییر می دهد. این تغییرات مغزی به سرعت بر اتفاقات روزمره زندگی نظیر رابطه جنسی، توانایی مدیریت سطح استرس، تصمیم گیری، یادگیری، حافظه و... تاثیر جدی می گذارند.

علائم خماری ماده مخدر گل چیست؟

ماده مخدر گل

گیاه خشخاش و یا همان شاهدانه یکی از رایج ترین مواد مخدر است که متاسفانه مشتقات زیادی را نیز می توان از آن استخراج کرد. این مشتقات همگی دارای خاصیت اعتیاد زایی هستند و به همراه خود عوارض زیادی را برای مصرف کننده به همراه می آورد. گل ماده ای محرک و روان گردان است که حاوی حدود 500 ماده شیمیایی از جمله THC است و نه تنها سبب تغیراتی جدی در ذهن می شود بلکه اثرات مضری بر سلامتی مغز و روان افراد مصرف کننده نیز می گذارد. گل هم نظیر سیگار قابل مصرف است و هم می توان نظیر ماری جوانا با پیپ مورد مصرف قرار یکیرد.

با مصرف گل مقدار زیادی THC وارد بدن می ‌شود که خود به تنهایی برای مصرف کننده خطرناک می باشد. THC یا تتراهیدروکانابینول، ماده ای شیمیایی است که بیش تر اثرات روانی مهلکی را بر روی افراد مصرف کننده که اغلب نوجوان هستند، می گذارد. متاسفانه به دلیل در دسترس بودن آسان این ماده مخدر، بیش ترین مصرف در سطح جامعه ایران به این ماده تعلق دارد.

1-اعتیاد روانی به گل

در واقع به نظر می رسد که مصرف ماده مخدر گل بر خلاف سایر مواد مخدر اعتیاد جسمی خاصی را به دنبال خود نمی آورد؛ بلکه بیش تر سبب وابستگی شدید روانی در افراد می گردد. این ماده محرک به دلیل ساختاری که دارد قبل از آن که تاثیر جسمی منفی بر فرد بگذارد بر مغز او تاثیر می گذارد که در نتیجه آن، احتمال بروز اختلالات شدید اعصاب و روان در فرد افزایش می یابد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض گل یا ماری جوانا کلیک کنید.

به دلیل اعتیاد روانی شدید یه گل، اغلب خود افراد توانایی ترک اعتیاد را ندارند و با توجه به اینکه ماری جوانا بیش تر وابستگی روانی ایجاد می کند، درمان و ترک آن با استفاده از روش های روان درمانی مستمر نظیر روانکاوی اعتیاد، بهتر و نتیجه بخش تر است. همچنین در مسیر ترک اعتیاد به گل، درمان های گروهی و جلسات مشاوره جمعی می توانند بسیار نتیجه بخش باشند.

2-علائم خماری ماده مخدر گل |تفاوت ماری جوانا و گل

بسیاری بر این باور هستند که ماده مخدر گل همان ماری جوانا است و این دو تفاوتی با یکدیگر ندارند، ولی به نظر می رسد که ماده مخدر ماری جوانا مشتقی تغییر یافته از قسمت‌ های مختلف گیاه شاهدانه یا کانابیس است که دارای کمتر از 8 درصد ماده مخدر تتراهیدروکانابینول می باشد و در مقابل ماده مخدر گل دارای حداقل 24 درصد ماده مخدر تتراهیدروکانابینول و یا THC است. در نتیجه نسبت به ماری جوانا میزان اعتیاد آوری بیش تر و البته خطرناک تری را شامل می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه فرق ماری جوانا با گل و علف کلیک کنید.

باید در نظر گرفت که هر دو ماده مخدر از یک گیاه، یعنی گیاه شاهدانه استخراج می شوند و به هر نسبت که از ریشه به سر گیاه بالا می آید، غلظت و قدرت ماده مخدر استخراجی بیش تر می شود. با توجه به اینکه ماده مخدر گل، بخش گل شکل شاهدانه است و در مقابل ماری جوانا برگ این گیاه است، بنابراین به ترتیب قدرت، ابتدا ماده مخدر گل و سپس ماده مخدر ماری جوانا قرار می گیرند. بنابراین شاید هر دو عوارض یکسانی داشته باشند ولی شدت عوارض ماده مخدر گل بسیار بیش تر از ماری جوانا است.

3-عوارض مصرف ماده گل

ماده مخدر گل عوارض گسترده ای بر انسان و زندگی او می گذارد؛ اما این عوارض را برای شناخت بهتر می توان در دو دسته کوتاه مدت و طولانی مدت دسته بدی کرد. عوارض کوتاه مدت عبارتند از:

 • آشفتگی
 • خشكی فضا دهان
 • از بین رفتن قدرت تمرکز
 • پرخونی مویرگ های چشم
 • گلو درد و سرفه های طولانی
 • افزایش حس شکاکی و توهم زایی
 • ناتوانی در تمایز بین خیال و واقعیت
 • کاهش قدرت تصمیم گیری
 • افزایش مشکلات قلبی
 • افزایش رفتار های خشن و مملو از عصبانیت
 • استرس و اضطراب غیر طبیعی
 • افزایش غیر معمول خواب و اشتها
 • کاهش قدرت یادگیری و توانایی حافظه
 • اختلال در صحبت کردن و ارتباط با دیگران
 • کاهش مهارت های محافظتی در رانندگی و رابطه جنسی

همچنین از عوارض اصلی و جدی طولانی مدت گل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس ترس شدید
 • نداشتن ثبات شخصیت
 • خستگی و فرار از کار و منزل
 • امکان بروز انواع سرطان
 • اختلال در میل جنسی و کاهش آن
 • ایجاد اختلال در سلول های جنسی و مشکلات ناباروری
 • بی انگیزگی در زندگی و کاهش علاقه
 • زمینه ساز استفاده از مواد مخدر دیگر
 • ایجاد وابستگی شدید
 • ایجاد مشکلات تنفسی و ریوی شدید
 • خطر ابتلا به جنون در افراد مستعد
 • کاهش فعالیت سیستم دفاعی بدن و افزایش آسیب پذیری در برابر بیماری ها

4-خماری

حالت خماری وضعیت و مرحله ای ناخوشایند است که برای افراد در حال درمان اعتیاد، رخ می دهد. در وضعیت خماری افراد دچار آشفتگی، بی ‌خوابی، تحریک ‌پذیری غیر طبیعی و... می‌شوند که در نتیجه آن اغلب مشکلاتی نظیر سرگیجه، سردرد، حالت افسردگی، خستگی و... را تجربه می کنند. این وضعیت یکی از سخت ترین مراحل ترک است چراکه در این حالت ممکن است وسوسه مصرف دوباره به سراغ افراد معتاد بیاید ولی خوشبختانه در صورتیکه فرد معتاد در کمپ ترک اعتیاد اقدام به درمان ترک اعتیاد به گل کند، علائم خماری او توسط متخصصین قابل کنترل می‌ شود و او بهتر می ‌تواند با این علائم کنار بیاید.

علائم خماری ماده مخدر گل

ماده مخدر گل به دلیل خاصیت کاذب شادی بخشی که دارد امروزه به عنوان پرمصرف‌ ترین ماده مخدر جهان شناخته می شود. این ماده علاوه بر حالت سرخوشی تغییرات زیادی را در میزان اشتها، خواب و تشنگی ایجاد می کند. همچنین افراد پس از مصرف ماده مخدر گل تمایل بسیار زیادی به خواب پیدا می ‌کنند و در زمان وضعیت خماری بی ‌خواب می ‌شوند. کاهش وزن، تحریک ‌پذیری بالا، سردرد و سرگیجه از دیگر علائم خماری ماده مخدر گل است. زمان وضعیت خماری گل را نمی توان به درستی تعیین کرد و این مورد به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خماری و حالات آن کلیک کنید.

علائم خماری گل در حین ترک آن نیز همانند سایر انواع کانابیس ها(ماریجوانا، حشیش و...) همراه با علائم رفتاری و فیزیکی است که شدت علائم با مقدار دوز مصرفی، رابطه ای مستقیم دارد. تغییرات قابل مشاهده عبارتند از:

 • ادراک تحریف شده
 • اختلال در گفتار
 • مشکل در تفکر و مهارت های حل مسئله
 • مشکلات مداوم  در یادگیری و حافظه
 • چشم های خون آلود مداوم
 • سرفه های پر از مخاط
 • تپش قلب سریع
 •  خشکی دهان
 • اختلال شخصیت پارانوئید
 • حافظه ضعیف
 • ضعف در هماهنگی ذهنی و بدنی
 • افسردگی
 • اضطراب و احساس بی قراری
 • عدم کنترل بر روی رفتار و پرخاشگری
 • سرفه‌ های شدید
 • حالت تهوع
 • نوسانات خلقی زیاد
 • سر درد
 • دل درد
 • بی خوابی
 • جمع شدن خلت زیاد در دهان.

ترک اعتیاد به ماده مخدر گل

روند درمان اعتیاد به گل در مورد افرادی که بصورت روزانه از آن استفاده می‌کنند به نسبت سخت است؛ چراکه علاوه بر زمان زیاد مورد نیاز، ترک اعتیاد گل به عنوان یک مواد روان گردان سخت است. با توجه به این مسئله لازم است که روند درمانی طبق یک برنامه اصولی و با همراهی متخصصین حوزه ترک اعتیاد پیش برود. در کلینیک ها و کمپ های تخصصی ترک اعتیاد ابتدا روند سم زدایی برای افراد شروع می‌ شود و در حین آن متخصصین و روانپزشکان خدمات روان درمانی را نیز با همراهی خود فرد معتاد به پیش می‌ برند تا اعتیاد فرد را ریشه یابی کرده تا به این ترتیب از مصرف مجدد بعد از درمان جلوگیری شود.

سخن آخر

ترک اعتیاد به هر نوعی از مواد شرایط و دشواری های خاص خود را دارد و اقدام به ترک اعتیاد در خانه نیز عوارض و عواقب ناخوشایندی به جا می گذارد. بنابراین بهتر این است که از ابتدا روش اصولی ترک را انتخاب کنید تا در مسیر بهبودی با سختی کمتری مواجه شوید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*