ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مهمترین نیازهای عاطفی کودکان | پذیرش بی قید و شرط

مهمترین نیازهای عاطفی کودکان چیست؟ برای این که بتوانید کودک خود را در بهترین حالت روحی یعنی شاد بودن هدایت کنید باید به نیازهای عاطفی او اهمیت دهید. نیازهای عاطفی به اندازه ی نیازهای به اصطلاح ضروری برای غذا، سرپناه، پوشاک و مراقبت های پزشکی برای کودک مهم هستند که در مواردی نادیده گرفته می شوند. برای دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

مهمترین نیازهای عاطفی کودکان

والدین دوست داشتنی به محض اینکه کودک را در آغوش می گیرند خود به خود شروع به صحبت کردن با او می کنند. آن ها او را در سراسر خانه راه می برند، به او اجازه می دهند گیاهان را لمس کند، عکس هایش را نشان می دهند و به او احساس می کنند که از حضور او لذت می برند. آن ها متوجه می شوند که مراقبت و پرورش در چند سال اول زندگی کودک بسیار مهم است. هنگامی که کودک در سال های اولیه خود احساس امنیت می کند به احتمال زیاد به بزرگسالی دلسوز و دوست داشتنی تبدیل می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تربیت کودک کلیک کنید. در 5 سال اول باید از جدایی طولانی مدت کودک از والدین خودداری شود. از سوی دیگر فاصله کوتاه چند ساعته بعد از 4 تا 6 ماه اول زندگی برای والدین و نوزاد مفید است. حتی اگر شرایطی پیش آمد که لازم بود والدین یک کودک سه تا چهار ساله مدتی از خانه دور باشند باید از قبل آمادگی لازم را به او بدهند. نباید به این طریق باشد که کودک یک روز از خواب بیدار شود و ببیند خبری از پدر و مادرش در خانه نیست! برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اشتباهات تربیتی والدین کلیک کنید.

1-عشق بی قید و شرط

عشق یکی از مهم ترین نیازهای کودکی شاد است. متخصصان اطفال و روانشناسان با این جمله موافق هستند که "عشق گرانبهاترین چیز در جهان است". برخی از والدین فرزندان خود را بااین توقع ناخواسته که دوست دارند فرزندشان در دوران پیری عصای کوری آن ها باشد می آزارند. چرا که چنین اتفاقی به ندرت می افتد و زمانی که این اتفاق نمی افتد احساس ناامیدی، فریب خوردگی و خیانت می کنند. آن ها از این که تمام تلاش خود را کرده اند تا عشق خود را به او تقدیم کنند و حالا فرزندشان این محبت را در حق آن ها نمی کند ناراحت می شوند. اما بدانید که عشق را نمی توان مثل یک معامله ی تجاری درنظر گرفت. والدین باید بدون قید و شرط و بدون چشم داشت درحق فرزند خود محبت کنند. درچنین فضای گرم و محبت آمیزی است که کودک احساس امنیت می کند. او به احتمال زیاد هر زمان که بخواهد مشکلات خود را با کسی درمیان بگذارد اولین انتخابش آغوش والدینش خواهد بود. اگر شما از آن دست والدینی باشید که محبت بی قید و شرط را تقدیم فرزندان خود کنید اگر آن ها انتظاراتی که پیش تر گفته شد را برآورده نکنند کمتر ناراحت می شوید. در این صورت شما مجهز به این خاصیت می شوید که حتی زبان ناگفته ی فرزند خود را می شنوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه والدین ایده ال کلیک کنید.

2-گوش دادن فعالانه فرزندان و وقت گذاشتن برای آنها

گوش دادن فعالانه بسیار مهم است. یک کودک باید کاملا مورد توجه و تایید قرار گیرد.  شما باید کاری را که درحال انجام آن هستید رها کنید به سمت کودک بروید و تا سطح چشمان او به پایین بروید. برای توصیف احساسات و موقعیت هایی که می بینید از صداهای ملایم و مهربانانه استفاده کنید. والدین باید برای فرزندان خود زمانی پیدا کنندکه خاص او باشد. یک مدیر پرمشغله را تصور کنید. او یک پدر است که تا دیروقت سرکار بوده است و وقتی به خانه آمده است تا دیروقت بیدار بوده و بعد خوابیده است. صبح زمانی که فرزندانش به مدرسه می روند هنوز خواب است و عصرها هم دیر به خانه می آید. پس چنین پدری اگرچه مدیر موفقی است اما به عنوان یک پدر اصلا نمی تواند نیازهای عاطفی فرزندش را تامین کند. او حتی برای همسرش که به زمان و توجه او برای بحث در مورد چیزهای شخصی نیاز دارد در دسترس نیست.  برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه پدر خوب بودن کلیک کنید. محققان می گویند پدرانی که وقت خود را با کودکان به خصوص کودکان زیر 3 سال می گذرانند و مسئولیت آن ها را بر عهده می گیرند احتمالا در زندگی زناشویی خود نیز از زوج های عاشق هستند. سطح بالاتری از صمیمیت زناشویی دارند. بنابراین اگر پدری می‌خواهد لبخندی همیشگی روی صورت همسرش ببیند باید زمان بیشتری را با فرزند خردسالش بگذراند.
لمس کردن با محبت کودک

3-لمس كردن با محبت

کودکان باید از همان لحظه ای که به دنیا می آیند از عشق مطمئن باشند. تماس مستقیم پوست به پوست با مادر بلافاصله پس از تولد و تغذیه نوزاد در صورت نیاز سرعت مناسبی را برای پیوند مادر و نوزاد و برای کودک احساس امنیت ایجاد می کند. همه نوزادان دوست دارند با آن ها صحبت شود، به آن ها لبخند بزنند و در آغوششان بگیرند. لمس برای رشد سالم آن ها ضروری است. ممکن است کسی نگران باشد که با چنین رویکردی بچه هایشان لوس شوند اما بدانید با محبت و عشق هرگز هیچ  کاری خراب نمی شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه لوس شدن کودک کلیک کنید. البته لازم به ذکر است که اگر کودک شما آرام و بی صدا دراز درازکشیده و درخواب آرام است اجازه دهید مدتی تنها بماند. لازم نیست همیشه او را در دامان خود نگه دارید. حتی پدربزرگ ها و مادربزرگ ها باید این را در نظر داشته باشند. اما هنگامی که یک نوزاد کوچک به دلیل گرسنگی، ناراحتی ناشی از بیماری یا موارد دیگر گریه می کند باید او را بلند کرد و از او مراقبت کرد.

4-مهمترین نیازهای عاطفی کودکان |اختصاص زمانی به خودتان

اگرچه این مورد مختص والدین است اما یکی از مهم ترین مواردی است که می تواند پیش نیاز و پایه نیازهای عاطفی کودکان باشد. والدی که حال خودش خوب نباشد نمی تواند فرزندپروری خوبی داشته باشد. درحالی که به فرزند خود عشق می ورزید نباید نیازهای خود را برای آرامش فراموش کنید.  اگر مشغول به هنرهایی بوده اید که شما را آرامش می بخشیده است نباید به خاطر فرزند خود آن ها را رها کنید. باید به یاد داشته باشید که هنگام تولد نوزاد بندناف بین نوزاد و مادر قطع شده است و این باید به مرور زمان باعث قطع بندناف روانی او از شما نیز باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سبک های فرزند پروری کلیک کنید.
این نشان می دهد که فرد باید درجاتی از جدایی سالم از والدین را نیز ایجاد کند حتی اگر به مراقبت محبت آمیز خود از کودک ادامه بدهید باید مراقبت از خود را نیز به یاد داشته باشید. اگر به موسیقی علاقه دارید برای آن وقت پیدا کنید. وقت خود را با شوهرتان بگذرانید. تا جایی که ممکن است بدون بچه با او بیرون بروید. وقتی کودک شما کوچک است و نمی توان او را در غیاب خود رها کرد او را به یک مهمانی عصرانه در خانه یکی از دوستان خود ببرید. بی جهت نگران ابتلای او به سرماخوردگی و دیگر بیماری ها نظیر ویروس کرونا نباشید. اگر یک مهدکودک خوب در نزدیکی خانه شما وجود دارد ممکن است در نظر داشته باشید که فرزندتان را وقتی کمی بزرگتر شد مدتی در آنجا بگذارید تا زمانی را برای خود اختصاص دهید. مایا کرپالانی، روانشناس و خانواده درمانگر، نه تنها برای والدین بلکه برای فرزندان تاکید می کند که ذهن آرام، اعصاب آرام و روح متمرکز زندگی را شادتر، روشن تر و بهتر می کند.

5-مهمترین نیازهای عاطفی کودکان |صداقت والدین

اگر کودکان در فضایی بزرگ شوند که قوانین نادیده گرفته می شود حتی اگر به میزان کمی این اتفاق می افتد آن ها به این باور می رسند که آن ها قدرت فراتر رفتن از محدودیت را دارند. درست است که زندگی با ارزش هایی مانند صداقت و بی خودی در دنیای امروز آسان نیست اما وقتی فرزندان نوجوان شما متوجه می‌شوند که شما تمام تلاش خود را برای رعایت این ارزش‌ها انجام می‌دهید علی‌رغم مشکلاتی که با آن روبرو هستید خواهند دید که صداقت ارزش تحمل چنین سختی‌هایی را دارد، زیرا والدین آن‌ها انسان‌های صادق و به تبع صداقت انسان های شادی هستند. فراموش نکنید که بچه های کوچک نیز بی سر و صدا شما را زیر نظر دارند.

6-پذیرش فرزندان

همه ی والدین دوست دارند فرزندانشان با خودشان در صلح و شادی باشند. برای رسیدن به این هدف باید به نحوی عمل کنید که فرزندانتان به طور مستمر چنین پیام هایی را از رفتارهای روزمره ی شما دریافت کنند:
  • دیگران را همانطور که هستند بپذیرید.
  • به دیگران حق تفاوت بدهید.
  • تلاش مهمتر از موفقیت است.
  • پذیرفتن اشتباهات خودمان باعث افتخار است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه پذیرفتن اشتباهات خود کلیک کنید.
  • ما مسئول زندگی خود هستیم.
  • ما باید آماده پذیرش چیزهایی باشیم که نمی توانیم تغییر دهیم.
پذیرش مهمترین نیاز های عاطفی کودکان

7-مهمترین نیازهای عاطفی کودکان |پذیرش همه

والدین بهتر است به کودکان کمک کنند که دیگران را همان طور که هستند بپذیرند. به آن ها بگویید که زمانی که انگشت اشاره ی خود را به اتهام به سمت دیگران گرفته اند سه انگشت دیگر درواقع به سمت خودشان نشانه گرفته شده است! این بدان معنی است که هیچ کس بی نقص نیست و اگر به دیگری اتهامی بزنی خودت نیز متهم هستی. درنتیجه به کودک خودکمک کنید تا همیشه ویژگی های خوب دیگران را زودتر از عیوب آن ها پیدا کنند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید. والدین اغلب فرزند اول را بیش از حد سختگیرانه تربیت می کنند درنتیجه تصمیم می گیرند فرزند دوم را آسان گیرانه تربیت کنند این است که او را نیز به نحوی از دست می دهند. واالدینی که تک فرزند هستند بیش از حد محافظت می کنند.  حتی یک بیماری جزئی ممکن است آن ها را بیش از حد مضطرب کند. کودکانی که در غیاب والدینشان توسط سایر اقوام (مثلاً پدربزرگ و مادربزرگ) یا توسط یک والدین مجرد تربیت شده اند، ممکن است آزادی ای را که سزاوار آن هستند، نداشته باشند یا در صورت ایجاب شرایط، با آنها برخورد قاطعانه ای صورت نگیرد.

8-دادن حق تفاوت به دیگران

اجازه دهید فرزندتان از روی رفتارتان بفهمد که هرکسی حق دارد با دیگری متفاوت باشد. به او بگویید: «ما قبول داریم که ممکن است در برخی مسائل با ما اختلاف نظر داشته باشید. ما به شما این حق را می دهیم. اما از شما می خواهیم به تجربیات ما و عشق ما به شما توجه کافی داشته باشید. گاهی اوقات مردم می گویند: «کاش مسئولیت پذیری فرزندانم بیشتر بود. کاش همسرم درک بیشتری داشت. کاش شوهرم مثل همسایه بود ای کاش در آن کالج راهنمایی که معلمان آن خیلی خوب هستند، پذیرش می‌شدم. من آرزو می کنم ... بهتر است در نظر داشته باشید که زندگی مانند بازی با کارت است. در این بازی، شما کارت هایی را که به دست می آورید بازی می کنید. شما اجازه ندارید آن ها را پایین بیاندازید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش مسئولیت پذیری کودکان کلیک کنید.
شما باید از آنچه دارید بهترین استفاده را ببرید و به بهترین شکل ممکن بازی کنید. با همین روحیه به فرزندتان کمک کنید تا به بزرگسالی تبدیل شود که مسئولیت زندگی او، ساختن یا به خطر انداختن آن را بر عهده می گیرد. بزرگسالی که والدین یا جامعه خود را سرزنش نمی کند حتی اگر به نظر می رسد اوضاع آنطور که او فکر می کرد پیش نمی رود، بزرگسالی آماده پذیرش هر نتیجه ای است.

9-مهمترین نیازهای عاطفی کودکان | انضباط

ممکن است سوال هایی در ذهن شما باشد که آیا کودکان می توانند با رفتارهایشان مغز والدینشان را دست کاری کنند؟ آیا کودکان واقعا به نظم و انضباط نیاز دارند و گیر دادن آن ها منافاتی با نیازهای عاطفیی آن ها دارد یا خیر؟ بهتر است همین جا گفته شود که بچه ها خیلی باهوش هستند. آن ها به خوبی می دانند که چطور ذهن والدین خود را دستکاری کنند و البته که این کار را درمواقع لزوم یعنی وقتی نیازهای خاصی دارند می کنند.  والدین کودکان هم درمواقعی تسلیم چنین مانورهایی می شوند. اما همه بچه ها نیاز به نظم و انضباط دارند. متأسفانه، برخی از معلمان و والدین به معنای واقعی کلمه از معنای دیسیپلین پیروی می کنند یعنی «رفتار منظم یا کنترل شده». کودکان چنین رویکردی را دوست ندارند.
آن ها نظم و انضباط عادلانه و مبتنی بر عقل را دوست دارند. البته ممکن است یک نوزاد یا یک کودک نوپا همه این ها را درک نکند. او باید بیشتر به خاطر اعمالی که شما آن ها را تایید می کنید مورد تحسین قرار گیرد و گه گاه از او خواسته شود که کاری که نامطلوب است انجام ندهد اما کودکانی که به مدرسه می روند بیشتر از قوانینی که والدین وضع می کنند پیروی می کنند. در این شرایط اگر الگوی خوبی برای آن ها قرار داده باشید و اگر آن ها بفهمند که قوانین واقعا چرا وضع شده اند از آن ها پیروی می کنند که تاثیرات بلند مدتی بر زندگی شخصی آن ها خواهد داشت. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*